Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Συνεχίζουν αήττητες Αττική, Ρούκουνες, Τιρινίνι!

Συνεχίζουν αήττητες Αττική, Ρούκουνες, Τιρινίνι!

Μετά από δύο αγωνιστικές τρεις ομάδες παραμένουν αήττητες στο πρωτάθλημα, ενώ και τα Σαπάκια ντεμπουτάρισαν με νίκη. Η Αττική κέρδισε τους Zeppelin με 48-32, οι Ρούκουνες επικράτησαν με 51-45 των Barcelioma, ενώ η Τιρινίνι κέρδισε τους Gastone με 55-49, για να φτάσουν και οι τρεις στο 2-0. Τα Σαπάκια μπήκαν με νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας τους Jets με 59-54, ενώ οι εBEERοι κέρδισαν εύκολα με 62-44 τους Θαλασσόλυκους. Τέλος, οι Nothing But Net κέρδισαν τους Παλαίμαχους Φιλίππου με 59-31. Ρεπό είχαν οι πρωταθλητές Santa Barbara Rockets.

Κλειστός ήταν ο αγώνας της Αττικής με τους Zeppelin στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Αττική μπήκε στο ματς με τον Αναγνωστόπουλο Α. να βάζει 5 πόντους στην πρώτη περίοδο, αλλά οι Zeppelin έβρισκαν απάντηση με τον Αντωνιάδη, τον Θωμά και τον Πασσά για να τελειώσει η περίοδος με 7-7. Όμως, το ματς άνοιξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν άρχισε να σκοράρει και ο Ζαχαρογιάννης. Οι Zeppelin δυσκολεύονταν να φτάσουν στο καλάθι, ο Ζαχαρογιάννης βγήκε πολύ καλά στον αιφνιδιασμό και στο ημίχρονο η Αττική ήταν στο 22-11.

Η επιθετική δυστοκία των Zeppelin συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο, με τους ηττημένους να βάζουν 5 πόντους στο δεκάλεπτο, με την Αττική να βρίσκει σκορ ξανά με τον Ζαχαρογιάννη και τον Ξερέα, για να πάει στο 34-16 στο 30ο λεπτό. Η συνέχεια ήταν τυπική, με τους Zeppelin να εκμεταλλεύονται τη χαλαρότητα των νικητών και τις πολλές αλλαγές για να βάλουν 16 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, 6 ο Αντωνιάδης και 6 με δυο τρίποντα ο Τζατζάλης, με το ματς να τελειώνει με 48-32.

Από τους νικητές ο Αναγνωστόπουλος Α. είχε 13 πόντους, ο Ζαχαρογιάννης 11, ενώ ο Ξερέας έβαλε 7. Από τους Zeppelin ο Αντωνιάδης είχε 13 πόντους, ενώ ο Τσατζάλης 6.

Οι Ρούκουνες κέρδισαν με 51-45 τους Barcelioma έχοντας τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή ως τα τέλος, με τη διαφορά να αγγίζει την περισσότερη ώρα τους 10 πόντους. Η αρχή είχε τον Θεοδωρόπουλο να μπαίνει δυνατά στο ματς και με 6 πόντους στην πρώτη περίοδο να δίνει προβάδισμα 12-7 στους νικητές, την ώρα που ο Μουχάκης ήταν αρκετά άστοχος στο ξεκίνημα. Στη 2η περίοδο ο Μουχάκης πήρε μπρος και έβαλε 8 πόντους από τους 10 της ομάδας του, αλλά οι Ρούκουνες με πολύ καλή επίθεση δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα στο να διευρύνουν τη διαφορά και να πάνε στο 31-17. Οι Barcelioma προσπάθησαν να μειώσουν, έλεγξαν το ματς στο 3ο δεκάλεπτο με τον Αργαλιά και τον Μουχάκη να σκοράρουν για να μειωθεί η διαφορά στο 38-33, όμως οι Ρούκουνες με σερί 7-2 καθάρισαν το ματς πηγαίνοντας στο 45-35 από το τρίποντο του Ράλλιου, για να κερδίσουν με 51-45 στο τέλος, χωρίς να κινδυνεύσουν στα τελευταία λεπτά.

Από τους Ρούκουνες ο Ράλλιος είχε 11 πόντους, ο Κανελλόπουλος 9, ο Αντωνίου 8, όσους και ο Θεοδωρόπουλος. Από τους Barcelioma, που έπαιξαν χωρίς τον Σπατιώτη, ο Μουχάκης είχε 22 πόντους και ο Τσιαμούρης 7.

Νίκη και για την Τιρινίνι επί των Gastone, πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 55-49, παρά το γεγονός ότι ο περσινός MVP του πρωταθλήματος ταλαιπωρείται ακόμα από τραυματισμό και δεν αποδίδει τα αναμενόμενα. Οι Gastone μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και έλεγξαν το ματς στην πρώτη περίοδο, με τον Τζουμέζη να κάνει εκπληκτικό ξεκίνημα, σκοράροντας 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, συνεπικουρούμενος από τον Παπαποστόλου, που είχε 6. Οι Gastone προηγήθηκαν με 12-17 στο δεκάλεπτο, αλλά η Τιρινίνι έσφιξε την άμυνά της στη δεύτερη περίοδο, έλεγξε τα ριμπάουντ και άρχισε να σκοράρει με τον Κουσούλη Α. και τον Γράψα να βάζουν 9 πόντους στην αρχή της περιόδου.

Η Τιρινίνι έβαλε 20 πόντους στην περίοδο με 6 διαφορετικούς σκόρερ για να πάει στο 32-23 στο ημίχρονο, ενώ στον ίδιο ρυθμό κύλησε και η 3η περίοδος, με τον Πανδή να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι για τους Gastone που μείωσαν σε 42-36 στο 30ο λεπτό. Το νέο ξέσπασμα των νικητών στην αρχή της 4ης περιόδου απέφερε ένα σερί 12-2 που ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα, με το σκορ να είναι 54-38 και λιγότερο από 5 λεπτά στο ρολόι. Οι Gastone δεν παράτησαν το ματς, άρχισαν να κάνουν συνεχή φάουλ και με τον Τζουμέζη να παίρνει το όπλο του στην επίθεση, μπόρεσαν να μειώσουν σε 55-49 στο τέλος, αφού η Τιρινίνι ήταν άστοχη στις βολές, χωρίς όμως να απειλήσουν για τη νίκη.

Από τους νικητές ο Γράψας έβαλε 18 πόντους, ο Αντωνόπουλος είχε 9 και ο Κουσούλης Α. 6. Για τους Gastone ο Τζουμέζης είχε 19 πόντους, ο Παπαποστόλου 10 και ο Πανδής 8.

Εύκολα ήρθε η νίκη των εBBERων επί των Θαλασσόλυκων με 62-44, αφού οι νικητές έτρεξαν πάρα πολύ στο ματς και κυριάρχησαν απόλυτα στην 1η και 3η περίοδο. Οι εBEERοι μπήκαν στον αγώνα με τον Μόντι να κάνει τη διαφορά και την ώρα που οι αντίπαλοί τους ήταν αρκετά άστοχοι από το τρίποντο. Ο Μόντι έβαλε 7 πόντους στην πρώτη περίοδο, με τους εBEERους να προηγούνται 18-7 στο δεκάλεπτο. Η διαφορά μειώθηκε σχετικά μέχρι το ημίχρονο, με τον Τεντόμα και τον Καραγιαννίδη Γ. να παίρνουν το ματς πάνω τους στο 2ο δεκάλεπτο ως το 31-24 του 20ου λεπτού.

Όμως, οι εBEERοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με σερί 7-0 ως το 38-24 από το καλάθι του Ζώτου και το τρίποντο του Γκούσκου Δ., για να κάνουν συνολικά 17-4 σερί στην 3η περίοδο και να φτάσουν στο 48-28. Το 4ο δεκάλεπτο ήταν τυπικό ουσιαστικά, παρότι οι Θαλασσόλυκοι δεν παράτησαν τον αγώνα. Το τελικό 62-44 ήρθε εύκολα για τους εBEERους, που έτρεξαν πολύ καλά στο ματς και έβγαλαν πολλούς αιφνιδιασμούς.

Για τους νικητές ο Μόντι είχε 14 πόντους, ο Γκούσκος Δ. 9, ο Χαντόπουλος Δ. και ο Χαντόπουλος Π. από 8 , ενώ ο Ζώτος είχε 7. Για τους Θαλασσόλυκους ο Τεντόματς είχε 15 πόντους, ο Λέντζος Γ. 10 και ο Καραγιαννίδης Γ. 9.

Με νίκη μπήκαν στο πρωτάθλημα τα Σαπάκια, νίκη που οφείλουν σε μεγάλο βαθμό στον Μπουντουβά, που ήταν καταπληκτικός στο ματς με τους Jets, ασταμάτητος ως το 59-54. Τα Σαπάκια ήλεγξαν τα 3 πρώτα δεκάλεπτα, με τον Τσιχλιά να βάζει 7 πόντους στην πρώτη περίοδο και τον Μπουντουβά άλλους 8 ως το 19-10 του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο ο Μπουντουβάς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με άλλους 8 πόντους, αλλά απ’ την άλλη ο Μπουρδανιώτης Π. είχε αρχίσει να σκοράρει κατά βούληση για να πάει στους 12 πόντους στο ημίχρονο, που έκλεισε με 31-25 για τα Σαπάκια.

Στην 3η περίοδο οι Jets είχαν πρόβλημα σε άμυνα και επίθεση, τα Σαπάκια έτρεξαν και βρήκαν σκορ από βολές με τον Μπουντουβά, που είχε 8/12 στο δεκάλεπτο κερδίζοντας πολλά φάουλ στον αιφνιδιασμό, για να πάει το ματς στο 50-32 στο 30ο λεπτό και το 53-34 λίγο μετά. Από εκεί και πέρα, με τους Μπουρδανιώτη Α. και Μπουρδανιώτης Π. οι Jets άρχισαν να παλεύουν για την ανατροπή, έκλεισαν τους αντιπάλους τους, μείωσαν αρκετά, βρέθηκαν σε απόσταση 2 σουτ, αλλά δεν μπόρεσαν να κλέψουν τη νίκη, χάνοντας με 59-54.

Από τους νικητές ο Μπουντουβάς είχε 27 πόντους, ο Τσιχλιάς Σ. 13 και ο Κουμπούρας 7. Από τους Jets, ο Μπουρδανιώτης Π. είχε 21, ο Μπουρδανιώτης Α. 13 και ο Μπελαλής 9.

Τέλος, οι Nothing But Net κέρδισαν τους Παλαίμαχους Φιλίππου εύκολα με 59-31. Η διαφορά ανέβαινε για να πάει πολύ ψηλά όσο προχωρούσε το ματς, με τους Παλαίμαχους Φιλίππου/Περιστερίου να έχουν πρόβλημα στο σκοράρισμα, ενώ οι Nothing But Net είδαν και τους 10 παίκτες που χρησιμοποίησαν να σκοράρουν.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπαμπάκος με 16 πόντους, 10 είχε ο Ζήσης Δ., ενώ 8 πρόσθεσε ο Ουζουνίδης για τους Nothing But Net. Από τους ηττημένους ο Νίκολιτς έβαλε 15 πόντους και ο Κολοβός Θ. 10.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές της 2ης αγωνιστικής:

εBEERοι – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 62-44
(18-7, 31-24, 48-28, 62-44)

εBEERοι: Γκούσκος Μ. 6 (1), Χαντόπουλος Δ. 8 (2), Χριστοδουλάκης Β. 4, Γκούσκος Δ. 9 (2), Μόντι Β. 14 (2), Χαντόπουλος Π. 8 (1), Δουκλιάς Σ., Μοσχοβίτης Π., Ρήγας Χ. 6, Ζώτος Χ. 7 (1).

Θαλασσόλυκοι:
Καραγιαννίδης Τ. 4, Λέντζος Φ., Γερμένης Χ. 5 (1), Καραγιαννίδης Γ. 9 (1), Τεντόμας Ν. 15, Λέντζος Γ. 10 (1), Βελέντζας Γ. 1.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – GASTONE 55-49

(12-17, 32-23, 42-36, 55-49)

Τιρινίνι
(Κουσούλης Ν.): Αντωνόπουλος Α. 9, Γράψας Α. 18, Κουσούλης Α. 6 (1), Λεγάκης Γ. 4, Ευθυμίου Θ. 5, Μπόικου Β. 5 (1), Κουβαράς Α., Γαλανόπουλος Γ., Σταματέρης Ν. 3, Βλάσσης Γ. 4, Κουρτογιάννης Χ. 1.

Gastone:
Σακελαρόπουλος Ν. 1, Παπαποστόλου Κ. 10, Σπυρόπουλος Γ. 3, Μέγας Σ. 2, Πανδής Γ. 8, Τζουμέζης Π. 19 (1),Κυριαθόπουλος Κ., Ροντογιάννης Α. 2, Γάλλος Γ., Καλατιόρης 4.

BARCELIOMA – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 45-51

(7-12, 17-31, 33-38, 45-51)

Barcelioma:
Τσιαμούρης Π. 7, Σκαλτσογιάννης Β., Γκότσης Γ. 2, Μενεξιάδης Σ. 6, Μουχάκης Ν. 22 (1), Αργαλιάς Μ. 5 (1), Λιανάκης Ι. 3 (1), Τουμπακάρης Α.

Ρούκουνες:
Μαλανδρής Π. 4, Ράλλιος Π. 11 (1), Τσερπές 4, Πανόπουλος Α., Παπαναστασίου Γ. 2, Αντωνίου Γ. 8, Χριστοδουλόπουλος Μ. 1, Κανελλόπουλος Α. 9, Θεοδωρόπουλος Κ. 8 (1), Μουρίκης Μ. 2, Τοπαλίδης Δ. 2.

ΑΤΤΙΚΗ – ZEPPELIN 48-32

(7-7, 22-11, 34-16, 48-32)

Αττική
(Μπουργαζάς): Μπέλλος, Τρικαλιώτης 4, Ξερέας 7, Κοντός 4, Γαλάνης 4, Χριστόπουλος 1, Κωστούλας 2, Αντωνάκης, Ζαχαρογιάννης 11, Κρητικός 2, Αναγνωστόπουλος Μ., Αναγνωστόπουλος Α. 13, Βαρβάτος.

Zeppelin:
Σταθόπουλος Κ., Κατσιφλώρος Χ., Κουτρούλης Γ., Αντωνιάδης Π. 13 (1), Παβέλης Θ., Κουτσός Α. 3, Θωμάς Θ. 4, Κυριακόπουλος Γ. 1, Τζατζάλης Θ. 6 (2), Πασσάς Σ. 5 (1).

ΣΑΠΑΚΙΑ – JETS 59-54

(19-10, 31-25, 50-32, 59-54)

Σαπάκια:
Δρακούλης Α. 2, Μπουντουβάς Ν. 27, Κουμπούρας Δ. 7 (1), Ζαγγογιάννης Σ. 4, Καραμάνης Α., Τσιχλιάς Σ. 13 (1), Τσέρτος Λ., Τσίκας Ν. 6.

Jets:
Στεφανούδης Π., Μπουρδανιώτης Α. 13, Τζώρτζος Κ., Μπελαλής Ν. 9, Παναγιωτόπουλος Π., Μπουρδανιώτης Π. 21, Ονουφρίου Π. 5, Μάρκος Η. 6, Κιούσης Θ.

NOTHING BUT NET – ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ 59-31

(Στο φύλλο αγώνα δεν κρατήθηκαν δεκάλεπτα)

Nothing But Net:
Κοτσίφης Β. 2, Ουζουνίδης Θ. 8, Ζήσης Γ. 5 (1), Κωνσταντίνου 2, Ζήσης Δ. 10, Παναγιωτόπουλος Κ. 6, Αδαμόπουλος Δ. 6, Μπαμπάκος Κ. 16, Καραγεωργάκης Μ. 2, Καραχάλιος Γ. 2.

Παλαίμαχοι Φιλ/Περ:
Vogian Nicolic 15, Λιάπης Α., Τούσης Ν. 5 (1), Κολτσίδας Κ., Κολοβός Θ. 10 (1), Κολοβός Η. 1, Motsar, Παπαποστόλου Θ., Μυλωνάς Γ.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …