Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Νίκη δια χειρός Καραλή!

Νίκη δια χειρός Καραλή!

Μετά από ένα απίστευτο ντέρμπι στο οποίο επί 40 λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν βρέθηκε περισσότερο από ένα καλάθι πίσω στο σκορ για διάστημα μεγαλύτερο των 30 δευτερολέπτων, η Αττική κέρδισε με 70-69 τα Σαπάκια χάρη σε 2/2 βολές του Καραλή Α. 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, σε αγώνα για την 24η αγωνιστική του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Έτσι, η Αττική βρίσκεται πια μια ανάσα από τη 2η θέση στο τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Την Τρίτη οι εBEERοι πήραν στα χαρτιά με 20-0 το ματς με τους Gastone, αφού οι τελευταίοι δεν προσήλθαν στο γήπεδο.

Το παιχνίδι της Αττικής με τα Σαπάκια ήταν καταπληκτικό, διαφήμιση για το πρωτάθλημα. Από την αρχή φάνηκε ότι καμία ομάδα δεν μπορούσε να ελέγξει τον αγώνα. Τα Σαπάκια μπήκαν στο ματς με τρίποντο του Ράπτη για να προηγηθούν με 2-5 από τον Μπουντουβά. Η Αττική με Καραλή και Κοντό προσπέρασε με 6-5 και οι ομάδες αντάλλασσαν καλάθια ως το τέλος της περιόδου. Ο Ξερέας με τρίποντο έκανε το 9-7, ο Μπουντουβάς ισοφάρισε σε 11-11, ο Τσιχλιάς Σ. έκανε το 13-13 για να προηγηθεί η Αττική με 16-13 με νέο τρίποντο του Ξερέα και να κλείσει η περίοδος με καλάθι του Τσιχλιά Σ. για το 16-15.

Στη δεύτερη περίοδο η Αττική με Κωστούλα και Μπέλλο πήγε στο 21-17, αλλά τα Σαπάκια απάντησαν με 0-9 με τους Ράπτη και Τσιχλιά Σ. για να προηγηθούν με 21-26. Η Αττική βρήκε 5 μαζεμένους πόντους από τον Καραλή Α. για να μειώσει σε 24-26 και να ισοφαρίσει μετά σε 28-28. Ο Καραλής Α. και πάλι έγραψε το 31-28, ενώ ο Μπέλλος έκανε το 33-29, με το ημίχρονο να λήγει στο 33-32 από τον Ράπτη.

Στην αρχή της επανάληψης το τρίποντο του Δρακούλη έκανε το 35-35, μετά το καλάθι του Κοντού δεύτερο τρίποντο του Δρακούλη έγραψε το 37-38, ενώ ο βομβαρδισμός συνεχίστηκε με τρίποντα του Κοντού και του Κουμπούρα αμέσως μετά για το 40-41. Ο Καραλής Α. με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, 45-44, ενώ ο Κοντός ήταν που έγραψε το 47-44 για να κάνει στο 28ο λεπτό ο Καραλής Α. το 49-44 για τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα για κάποια από τις δύο ομάδες!

Γρήγορα τα Σαπάκια απάντησαν με Μπουντουβά και Τσιχλιά Σ. για το 49-48, ενώ η 3η περίοδος έληξε από το ωραίο καλάθι του Γαλάνη 53-50. Ένα 0-5 από τα Σαπάκια με τρίποντο του Ράπτη για το 53-55 άνοιξε την 4η περίοδο, ενώ μετά το 55-55 από τον Καραλή Α. τα Σαπάκια πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, 55-59, με Τσιχλιά Σ. και Κουμπούρα.

Στην πιο δύσκολη στιγμή ως τότε για την Αττική ο Καραλής Α. σκόραρε τρίποντο από τη γωνία για το 58-59, ενώ αμέσως μετά ο ίδιος έκανε το 60-59 για την ομάδα του. Στις επόμενες 6 επιθέσεις οι ομάδες αντάλλασσαν καλάθια για να πάνε με 3:50 για το τέλος στο 62-63 με τον Μπουντουβά και στα τρία λεπτά στο 64-65 από τον ίδιο παίκτη. Η Αττική έχασε την επόμενη επίθεση, αλλά με επιθετικό ριμπάουντ ο Γαλάνης έγραψε το 66-65, ενώ 1 λεπτό πριν το τέλος ο Κωστούλας σκόραρε για το 68-65 της Αττικής.

Στο τελευταίο, πια, λεπτό ο πάγκος της Αττικής δέχτηκε τεχνική ποινή και ο Κουμπούρας με 2/2 βολές μείωσε σε 68-67, για να πάρει φάουλ από την επαναφορά ο Μπουντουβάς και με δικές του 2/2 βολές το σκορ να γίνει 68-69 για τα Σαπάκια. Η Αττική έχασε την επόμενη επίθεση, αλλά στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα μετά το… υποχρεωτικό φάουλ τα Σαπάκια αστόχησαν σε 2 βολές. Έτσι, η τελευταία επίθεση πήγε στην Αττική και ο Καραλής Α. κέρδισε φάουλ για να κάνει το 70-69 με τρομερή ψυχραιμία με 2/2 βολές στα 4 δευτερόλεπτα.

Μετά το τάιμ άουτ τα Σαπάκια δεν μπόρεσαν να εκτελέσουν σουτ για τη νίκη πριν τελειώσει ο χρόνος και το ματς πήγε στην Αττική.

Για τους νικητές ο Καραλής Α. είχε 25 πόντους, ο Κωστούλας 12 όσους και ο Μπέλλος, ενώ ο Κοντός πρόσθεσε 9. Από τα Σαπάκια ο Μπουντουβάς είχε 18 πόντους, ο Ράπτης 16, ο Τσιχλιάς Σ. 14 και ο Κουμπούρας 8.

ΑΤΤΙΚΗ – ΣΑΠΑΚΙΑ 70-69
(16-15, 33-32, 53-50, 70-69)

Αττική
(Μπουργαζάς): Μπέλλος Γ. 12, Κοντός Γ. 9 (1), Γαλάνης Δ. 6, Ξερέας Μ. 6 (2), Καραλής Α. 25 (2), Κωστούλας Δ. 12.

Σαπάκια:
Αθανασόπουλος Δ. 1, Μπουντουβάς Ν. 18, Κουμπούρας Δ. 8 (1), Τσέρτος Λ. 2, Ράπτης Β. 16 (4), Τσίκας Ν. 4, Δρακούλης 6 (2), Τσιχλιάς Σ. 14.

εBEERοι – GASTONE 20-0
Η ομάδα Gastone δεν παρατάχθηκε στο ματς και ο αγώνας κατοχυρώθηκε με 20-0 στους εBEERους.

εBEERοι – TSUNAMI 20-0
Ο αγώνας δόθηκε στα χαρτιά στους εBEERους μετά την αποβολή των Tsunami.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …