Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Μια ανάσα από την πρωτιά οι Ρούκουνες!

Μια ανάσα από την πρωτιά οι Ρούκουνες!

Οι Ρούκουνες κέρδισαν με 88-55 τους Santa Barbara Rockets για την 25η αγωνιστική του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» και έφτασαν μια ανάσα από την πρωτιά στην κανονική περίοδο. Η Τιρινίνι κέρδισε με 70-55 τους Barcelioma και παρέμεινε στη μάχη για τη 2η θέση, θέση την οποία κρατά η Αττική με το 61-44 επί των Θαλασσόλυκων (21η αγωνιστική).

Οι Ρούκουνες επικράτησαν πολύ εύκολα με 88-55 των Santa Barbara Rockets και άγγιξαν και μαθηματικά την πρωτιά στην κανονική διάρκεια, πρωτιά την οποία θα κατακτήσουν με 2 νίκες στα τελευταία 3 ματς τους (Jets, Παλαίμαχοι Φιλίππου, Τιρινίνι). Οι Santa Barbara Rockets είχαν πάρα πολλές απουσίες (Χριστόπουλος, Παντελής, Δημητρίου) και δεν μπόρεσαν να μείνουν ανταγωνιστικοί.

Στην αρχή του αγώνα, με τρίποντα του Ιωάννου από τη μία και του Πέτρου από την άλλη, το σκορ ήταν 5-7 για τους Santa Barbara Rockets, με τους Ρούκουνες να προσπερνούν με τον Τσερπέ σε 9-7. Με τον Καλτσή και τον Ιωάννου το σκορ πήγε στο 15-9, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 17-9 για τους Ρούκουνες. Η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με τον Ιωάννου να γράφει το 21-11, ενώ οι Santa Barbara Rockets μείωσαν σε 23-16 με τον Γεωργαντή και τον Τσατσάνη.

Ο Κανελλόπουλος έδωσε διαφορά 13 πόντων στους Ρούκουνες, 29-16, για να απαντήσουν οι Santa Barbara Rockets με μικρό σερί 0-6 στο τέλος του οποίου ο Καναρίδης σκόραρε για το 29-22. Ο Μαλανδρής απάντησε με τρίποντο, αλλά οι Santa Barbara Rockets μείωσαν σε 36-29 ως το ημίχρονο, με τον Πέτρου να βάζει τους τελευταίους 4 πόντους της ομάδας του.

Στην επανάληψη ο Ιωάννου με τρίποντο έγραψε το 39-29 στο ξεκίνημα και η διαφορά άρχισε από το σημείο εκείνο ολοένα και να ανεβαίνει. Κανελλόπουλος και Μαλανδρής έγραψαν το 45-30, ενώ ο Ιωάννου ήταν που με νέο τρίποντο έκανε το σκορ 52-33. Η διαφορά πέρασε τους 20 πόντους αμέσως μετά από τον Μαλανδρή, ενώ ως το τέλος της 3ης περιόδου οι Ρούκουνες έκαναν το σκορ 63-38 με τον Τοπαλίδη.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Santa Barbara Rockets μπόρεσαν να μειώσουν ως το 67-48 από το τρίποντο του Πέτρου, αλλά γρήγορα τρία τρίποντα από Κανελλόπουλο, Ιωάννου και Πανόπουλο έγραψαν το 76-51. Η διαφορά πέρασε τους 30 πόντους στο τέλος, όταν ο Μαλανδρής έγραψε το 85-55 για να κάνει το τελικό 88-55 ο Μουρίκης.

Για τους νικητές ο Ιωάννου είχε 20 πόντους, ο Κανελλόπουλος 15, ο Μαλανδρής 11, ο Μουρίκης και ο Καλτσής από 10, ο Τοπαλίδης 9 και ο Τσερπές 8. Για τους Santa Barbara Rockets ο Τσατσάνης είχε 21 πόντους, ο Πέτρου 14 και ο Γεωργαντής (που τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα) 9.

Η δήλωση του αγώνα: «Μεγάλο παιχνίδι, ντέρμπι, δύσκολοι αντίπαλοι οι Santa Barbara Rockets, σήμερα ήταν ελλιπείς βέβαια. Μεγάλη νίκη για την ομάδα, νίκη ψυχολογίας, πήραμε και τη διαφορά, ελπίζουμε για το καλύτερο στη συνέχεια. Είμαστε κοντά στην πρωτιά, έχουμε το ντέρμπι με τους Τιρινίνι ακόμα, αλλά αν δεν κάνουμε άλλη ήττα ως τότε θα είναι μόνο θέμα γοήτρου», Α. Πανόπουλος – Ρούκουνες.

Η Τιρινίνι κέρδισε με 70-55 τους Barcelioma στην άτυπη μάχη των δύο πρώτων σκόρερ του πρωταθλήματος, μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, που κρίθηκε στην 4η περίοδο. Οι Barcelioma με τα περισσότερα όπλα τους στο γήπεδο έδειξαν ότι δεν θα είναι εύκολη λεία για κανέναν και πάλεψαν ως το τέλος για τη νίκη. Ο Μαρκάκης και ο Ταμβάκης στην αρχή του ματς έκαναν το 4-6 για την ομάδα τους, με τον Βλάσση και τον Λεγάκη να απαντούν για το 10-6 της Τιρινίνι. Κουσούλης Α. και Βλάσσης πήγαν τους νικητές στο 15-9, αλλά ο Μαρκάκης απάντησε με τρίποντο, για να τελειώσει η πρώτη περίοδος στο 19-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Barcelioma πλησίασαν με τον Μενεξιάδη στ 19-16, αλλά η Τιρινίνι με Γράψα και Μυλωγιαννάκη πήγε στο 25-18. Ο Αντωνόπουλος με 5 πόντους και ο Λεγάκης την έφεραν στο 34-26 λίγο πριν την ανάπαυλα για να απαντήσει ο Μουχάκης με το δεύτερο καλάθι του στον αγώνα για το 34-28.

Στην έναρξη της επανάληψης ο Μαρκάκης μπήκε… καυτός και με 8 μαζεμένους πόντους (2 τρίποντα) κατάφερε να φέρει την ομάδα του απόσταση ενός σουτ, 38-36, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Ο Κουσούλης Α. με τον Βλάσση απάντησαν και η Τιρινίνι κράτησε το προβάδισμα για να μπορέσει να πάει στο 51-43 στο 30ο λεπτό, παρά τους 4 συνεχόμενους πόντους του Μουχάκη στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο, ο Λεγάκης ήταν που έδωσε για πρώτη φορά στην Τιρινίνι διαφορά 10 πόντων, 53-43, με τους νικητές να κρατούν απόσταση ασφαλείας ως το τέλος. Μυλωγιαννάκης και Κουσούλης Α. κράτησαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, σκοράροντας για το 59-47 και το 61-49, ενώ ο Βλάσσης έκανε το 64-51 λίγο πιο μετά.

Για τους νικητές ο Κουσούλης Α. είχε 18 πόντους, ο Βλάσσης 14, ο Γράψας 10 όσους και ο Μυλωγιαννάκης, ενώ ο Λεγάκης πρόσθεσε 8. Από τους Barcelioma ο Μουχάκης είχε 18 πόντους, όσους και ο Μαρκάκης, ενώ ο Ταμβάκης πρόσθεσε 11.

Η Αττική κέρδισε τους Θαλασσόλυκους με 61-44 σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό στο δάχτυλο του Ν. Τεντόμα, που είχε ως αποτέλεσμα μια περίπου δεκάλεπτη διακοπή στην αναμέτρηση. Με τη νίκη η Αττική παρέμεινε δεύτερη και είναι πολύ κοντά στο να κλειδώσει τη θέση αυτή ενόψει πλέι οφς.

Παρότι παρατάχθηκε με 6 παίκτες η Αττική είχε τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα και δεν τον έχασε σε όλο το ματς. Η Αττική μπήκε στον αγώνα με τον Μπέλλο και τον Καραλή Α. να τη φέρνουν στο 7-2 και το 11-6, με τον Κοντό να γράφει το 14-6. Η πρώτη περίοδος τελείωσε στο 17-6 και η διαφορά έμεινε σε ψηλά επίπεδα ως το τέλος.

Ο Γαλάνης και ο Καραλής Α. έκαναν το 22-8 για την Αττική, με τον Λέντζο Γ. και τον Καραγιαννίδη Γ. να σπάνε την ανομβρία των Θαλασσόλυκων για το 28-14. Το τρίποντο του Καραλή Α. πήγε την Αττική στο 31-14, με το ημίχρονο να λήγει με καλάθι του Λέντζου Γ..Στην επανάληψη και πριν τραυματιστεί ο Τεντόμας, οι Θαλασσόλυκοι μείωσαν με αυτόν σε 38-25, αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο και ο Καραλής με τον Γαλάνη κράτησαν την Αττική σε απόσταση ασφαλείας, 45-31 και 47-34 στο 30ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο οι Θαλασσόλυκοι μείωσαν σε 51-40 με τον Λέντζο Φ., αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο. Ο Καραλής Α. πήγε τη διαφορά στους 14 πόντους, ενώ με τρίποντο δικό του στο τέλος η Αττική έφτασε στο 61-44.

Για τους νικητές ο Καραλής Α. είχε 29 πόντους, ο Μπέλλος 18 και ο Κοντός 8. Από τους Θαλασσόλυκους ο Λέντζος Γ. είχε 14 πόντους, ο Λέντζος Φ. 10 και ο Τεντόμας 7.

SANTA BARBARA ROCKETS – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 55-88

(9-17, 29-36, 38-63, 55-88)

Santa Barbara Rockets:
Μιχαηλίδης 2, Καλομπράτσος 4, Καναρίδης Γ. 5 (1), Πέτρου Σ. 14 (3), Γεωργαντής Α. 9 (1), Τσατσάνης Γ. 21 (1).

Ρούκουνες:
Πανόπουλος Α. 5 (1), Καλτσής Θ. 10, Τσερπές Η. 8, Μαλανδρής Π. 11 (1), Ιωάννου Γ. 20 (4), Κανελλόπουλος Α. 15 (1), Μουρίκης Μ. 10 (2), Τοπαλίδης Δ. 9.

BARCELIOMA – ΤΙΡΙΝΙΝΙ 55-70

(14-19, 28-34, 43-51, 55-70)

Barcelioma:
Σπατιώτης Π., Μαρκάκης Γ. 18 (4), Τσιαμούλης Π. 2, Σκαλτσογιάννης Π. 2, Γκότσης Γ., Τουμπακάρης Α., Μενεξιάδης Σ. 4, Μουχάκης Ν. 18, Ταμβάκης Θ. 11 (1).

Τιρινίνι
(Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Μυλωγιαννάκης Π. 10, Αντωνόπουλος Α. 6 (1), Βλάσσης Γ. 14, Γράψας Α. 10, Γαλανόπουλος Γ. 1, Σταματέρης Ν. 3, Κουσούλης Α. 18 (2), Κουρτογιάννης Χ., Λεγάκης Γ. 8, Κουσούλης Ν..

ΑΤΤΙΚΗ – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 61-44

(17-6, 31-16, 47-34, 61-44)

Αττική:
Μπέλλος Γ. 18, Γανωτής Η., Κοντός Γ. 8 (2), Γαλάνης Δ. 6, Ξερέας Μ., Καραλής Α. 29 (3).

Θαλασσόλυκοι:
Καραγιαννίδης Τ., Λέντζος Φ. 10, Λύρας Γ. 2, Γερμενής Χ. 2, Καραγιαννίδης Γ. 3 (1), Τεντόμας Ν. 7, Λέντζος Γ. 14 (1), Μανάι Δ. 6.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …