Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Ταμβάκης πρόκρισης για Barcelioma!

Ταμβάκης πρόκρισης για Barcelioma!

Το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» θα έχει νέο πρωταθλητή φέτος και γι’ αυτό φρόντισαν οι Barcelioma, που με τη δεύτερη νίκη τους με 66-65 επί των Santa Barbara Rockets απέκλεισαν με 2-0 τους περσινούς πρωταθλητές, στέλνοντάς τους στην 9η θέση της τελικής κατάταξης. Το ματς ήταν φοβερό ντέρμπι και κρίθηκε με καλάθι του Ταμβάκη 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος. Όσοι είδαν τον αγώνα από το live streaming ήταν πολύ τυχεροί με το παιχνίδι να αποτελεί άλλο ένα στολίδι στο πρωτάθλημά μας.

Ταμβάκης, Μουχάκης και Τουμπακάρης
οι πρωταγωνιστές για τους Barcelioma που ξεκίνησαν τα πλέι οφς από τη 12η θέση, απέκλεισαν τους περσινούς πρωταθλητές και τώρα, στην οκτάδα, θα παλέψουν για μια θέση στην τελική τετράδα απέναντι στους εBEERους. Απ’ την άλλη, οι περσινοί πρωταθλητές ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στο πρωτάθλημα, με τον Τσατσάνη, περσινό MVP του τελικού, να δείχνει την κλάση του στη σειρά με 29.0 πόντους μέσο όρο, αλλά να μην καταφέρνει να αποτρέψει τον αποκλεισμό για την ομάδα του. Το πρωτάθλημα, πλέον, περιμένει το νέο του πρωταθλητή, με τον θρόνο να είναι ήδη άδειος!

Το ματς ξεκίνησε με τους Barcelioma να πηγαίνουν στο 4-2 με τον Τουμπακάρη με τον Τσατσάνη να ισοφαρίζει και τον Ταμβάκη να κάνει το 8-4. Ο Ταμβάκης έβαλε 8 συνεχόμενους πόντους για να στείλει την ομάδα του στο 14-8, αλλά οι Santa Barbara Rockets αντέδρασαν με τον Τσατσάνη και τον Παντελή και άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά για να πλησιάσουν σε 14-12 και ο Γεωργαντής με καλάθι και φάουλ να τους δώσει προβάδισμα με 14-15. Το τρίποντο του Παντελή τους έφερε στο 16-18, με τον πρώτη περίοδο να τελειώνει στο 18-20 από τις βολές του Τσατσάνη.

Σο δεύτερο δεκάλεπτο οι Barcelioma με τον Ταμβάκη σε μεγάλη μέρα πήγαν στο 22-20 για να κάνει ο Μουχάκης το 24-20 και από την τεχνική ποινή στον Παντελή η διαφορά ανέβηκε στους 7 πόντους με τον Μουχάκη να κάνει το 27-20. Παντελής και Τσατσάνης μείωσαν σε 27-24 αλλά από την τεχνική ποινή στον Μιχαηλίδη οι Barcelioma πήγαν στο 32-26 με τον Μουχάκη. Οι Santa Barbara Rockets αντέδρασαν και πάλι και έκλεισαν το ημίχρονο με σερί 0-8 για να προσπεράσουν. Ο Γεωργαντής μείωσε σε 32-28 και ο Τσατσάνης είχε 6 συνεχόμενους πόντους για το 32-34 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Santa Barbara Rockets μπήκαν καλύτερα και μετά το 38-26 από τον Ταμβάκη ισοφάρισαν με τον Παντελή, για να κάνει με τρίποντο ο Τσατσάνης το 38-43 για την ομάδα του. Ταμβάκης και Μουχάκης ισοφάρισαν σε 43-43, αλλά οι Santa Barbara Rockets κράτησαν το προβάδισμα, με 4 πόντους του Παντελή και τρίποντο του Πέτρου έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 46-50.

Οι Barcelioma στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου έκαναν το 52-52 με τον Τσιαμούλη και τον Τουμπακάρη, για να πάρουν το προβάδισμα με τρίποντο του Μουχάκη, αλλά να δουν τον Πέτρου να ισοφαρίζει αμέσως μετά σε 55-55. Με 5:40 για το τέλος ο Μαρκάκης έκανε το 57-55 για την ομάδα του, με τους Santa Barbara Rockets να προσπερνούν και πάλι με τον Τσατσάνη να γράφει άλλους 5 πόντους για το 60-62. Στο τρίλεπτο ο Μουχάκης ισοφάρισε σε 62-62 και οι Barcelioma προσπέρασαν με τον Ταμβάκη για το 64-62.

Μία βολή του Παντελή έκανε το 64-63, με τους Barcelioma να αστοχούν στην επόμενη επίθεση, αλλά τους Santa Barbara Rockets να κάνουν λάθος και μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό το σκορ να μένει το ίδιο, με τους Barcelioma να χάνουν και δεύτερη συνεχόμενη επίθεση.

Ο Μουχάκης έκανε 5ο φάουλ για να αποτρέψει καλάθι για την ομάδα του και οι Santa Barbara Rockets ισοφάρισαν με 1/2 βολές του Τσατσάνη σε 64-64 με 33 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Οι Barcelioma έχασαν κι άλλη επίθεση για να κάνουν οι Santa Barbara Rockets με 1/2 βολές το 64-65 με 7 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Οι Barcelioma πήραν τάιμ άουτ και μετά την επαναφορά ο Ταμβάκης έβαλε το καλάθι της χρονιάς ως τώρα για το 66-65 της ομάδας του 1 δευτερόλεπτο πριν το φινάλε. Οι Santa Barbara Rockets είχαν τάιμ άουτ, μετά από αυτό επιχείρησαν μια τρίποντη προσευχή αλλά ήταν άστοχη.

Για τους νικητές ο Μουχάκης είχε 24 πόντους, ο Ταμβάκης 22 και ο Τουμπακάρης 11. Για τους Santa Barbara Rockets ο Τσατσάνης είχε 28 πόντους, ο Παντελής 17, ο Πέτρου και ο Γεωργαντής από 10.

SANTA BARBARA ROCKETS – BARCELIOMA 65-66

(20-18, 34-32, 50-46, 65-66)

Σκορ σειράς: 0-2

Santa Barbara Rockets
(Καλομπράτσος): Παντελής Δ. 17 (1), Μιχαηλίδης Μ., Μακρής Σ., Καλομπράτσος Χ., Καναρίδης Γ., Πέτρου Σ. 10 (2), Γεωργαντής Α. 10, Τσατσάνης Γ. 28 (1).

Barcelioma
(Λιάνακης): Μαρκάκης Γ. 2, Τσιαμούλης Π. 6, Σκαλτσογιάννης Β., Τουμπακάρης Α. 11, Γκότσης Γ., Ταμβάκης Θ. 22, Αργαλιάς Μ. 1, Μουχάκης Ν. 24 (2), Μενεξιάδης Σ..

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …