Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ήττα και 4η θέση

Ήττα και 4η θέση

Χωρίς (προφανώς) ψυχολογία και διάθεση ο Παναθηναϊκός έχασε στον μικρό τελικό της Ευρωλίγκας με 69-74 από την Μπαρτσελόνα, για να καταλάβει την 4η θέση στο φάιναλ φορ, ολοκληρώνοντας μια απολύτως επιτυχημένη ευρωπαϊκά χρονιά. Οι παίκτες του «τριφυλλιού» πάλεψαν το ματς παρότι έμειναν πίσω με διψήφια διαφορά, αλλά στο τέλος έλειψαν η φρεσκάδα, η διάθεση και η θέληση για την ανατροπή. Φυσιολογικό, αφού και η Μπαρτσελόνα δεν έδειχνε ιδιαίτερη διάθεση, εκτός από τον Χουέρτας, που μπήκε στο ματς ορεξάτος και τον Έιντσον στο τέλος που μάλλον θα σκέφτηκε ότι… κάποια στιγμή έπρεπε να σκοράρει στο φάιναλ φορ.

Ο Μάριτς σε 15 λεπτά συμμετοχής είχε 13 πόντους και 11 ριμπάουντ για τον Παναθηναϊκό, ενώ καλός ήταν και ο Λόγκαν με 11 πόντους. Αρκετά καλός ο Διαμαντίδης με 17 πόντους, ξεκίνησε με 6/7 σουτ, αλλά σε κάθε κοντινό της κάμερας μετά από εύστοχο σουτ έμοιαζε να σιχτιρίζει τον εαυτό του που τα έβαζε τώρα και όχι την Παρασκευή.

Μέτρια μπήκε ο Παναθηναϊκός στο ματς; με τις δύο άμυνες να είναι κακές και τις δύο ομάδες ουσιαστικά να σκοράρουν όποτε έβρισκαν κουράγιο να ολοκληρώσουν μια φάση με καθαρό μυαλό. Έτσι, η Μπαρτσελόνα μετά το 7-6 του Σμιθ, πήγε με τον Χουέρτας να έχει 2 τρίποντα στο 9-14 μετά το πεντάλεπτο και συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο, κυριαρχώντας κοντά στην μπασκέτα. Ουάλας και Ινκλς έδειχναν διάθεση και σκόραραν για το +6 της Μπαρτσελόνα στο 13-19, αλλά προς το τέλος της περιόδου με κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό ο Καλάθης και μετά ο Διαμαντίδης με 5 πόντους έκαναν το 20-21.

Με 4 πόντους του Σάδα η Μπαρτσελόνα πήγε στο 20-25 στην αρχή της δεύτερης περιόδου για να απαντήσει ο Τσαρτσαρής με τρίποντο. Οι Καταλανοί είναι αλήθεια ότι έδειχναν πιο ορεξάτοι ή τουλάχιστον να έχουν ξεπεράσει λίγο πιο εύκολα το σοκ της ήττας της Παρασκευής. Το τρίποντο του Ουάλας πήγε το ματς στο 23-30, αλλά το ξέσπασμα του Λόγκαν οδήγησε σε ένα μικρό σερί του Παναθηναϊκού, το οποίο έκλεισε με κάρφωμα του Αμερικανού για το 29-32. Ο Χουέρτας ήταν ασταμάτητος στο πρώτο ημίχρονο, με ωραία ενέργεια έγραψε το 31-38, με τον Βάσκες να πηγαίνει για πρώτη φορά τη διαφορά στους 9 πόντους 2:22 πριν το τέλος, 31-40.

Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την Μπαρτσελόνα για πρώτη φορά στο +11 του 37-48 όταν ο Χουέρτας κέρδισε αχρείαστο φάουλ από τον Καλάθη 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος της περιόδου. Ο Μάριτς μπήκε δυνατά στην 3η περίοδο, μείωσε με 6 μαζεμένους πόντους σε 43-49, με τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει στο 45-49 με 3:50 για το τέλος της περιόδου, έχοντας κρατήσει την Μπαρτσελόνα για 6,5 λεπτά χωρίς πόντο εντός παιδιάς, μέχρι το τρίποντο του Ουάλας για το 45-52.

Ο Ινγκλς με καλάθι και φάουλ έγραψε το 47-55 και με δικές του βολές μετά πήγε το ματς στο 49-58, για να έρθει το τρίποντο του Διαμαντίδη στο τέλος της περιόδου, που μείωσε σε 6 πόντους, 52-58. Σε αυτό απάντησε ο Ινγκλς με δικό του τρίποντο (52-61) με τους δύο παίκτες να είναι οι μόνοι που σκόραραν για τις ομάδες τους σε διάστημα 4 λεπτών από το 29ο ως το 33ο.

Ο Καϊμακόγλου με τρίποντο μείωσε ξανά κάτω από τους 10 πόντους, 55-63 και μετά το δικό του κλέψιμο ο Διαμαντίδης ήταν που έκανε το 58-63 ξαναβάζοντας τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι της νίκης. Μετά το 60-65 από τον Διαμαντίδη μπήκε στο… παιχνίδι ο Έιντσον, που σκόραρε για πρώτη φορά στο φάιναλ φορ με 5 μαζεμένους πόντους για το 62-70 της ομάδας του, που ουσιαστικά έκρινε το ματς.

Ο Καϊμακόγλου στο τρίλεπτο μείωσε σε 65-70 με τρίποντο, αλλά μετά είχε 0/2 βολές κι έχασε την ευκαιρία να ρίξει τη διαφορά στους 3 πόντους για να μπούμε στο τελευταίο δίλεπτο με κάρφωμα του Μάριτς για το 67-71. Ήταν φανερό ότι οι δύο ομάδες δεν είχαν ψυχολογία ντέρμπι, οπότε χάθηκαν αρκετές επιθέσεις μέχρι τις 2/2 βολές του Χουέρτας για το 67-73 στα 32 δευτερόλεπτα. Ο Μάριτς με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι μείωσε σε 69-73 στα 20 δευτερόλεπτα, αλλά μετά τις 1/2 βολές του Μάικλ ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να εκτελέσει επίθεση και το ματς χάθηκε.

Εκτός αγώνα έμειναν Γιασικεβίτσιους και Ναβάρο.