Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Νίκες για Barcelioma, Ρούκουνες

Νίκες για Barcelioma, Ρούκουνες

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τους Jets με 87-74 σε αγώνα για την 22η αγωνιστική του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» και έφτασαν πλέον μια ανάσα από την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, θέση που θα κατακτήσουν με μία νίκη στα δύο τελευταία τους παιχνίδια. Νίκη και για τους Barcelioma επί των Nothing But Net με 50-44, σε ματς για την 16η αγωνιστική, και ελπίδες για άνοδο στο βαθμολογικό πίνακα για τους Barcelioma.

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τους Jets με 87-74 και θέλουν πια μια νίκη στα δύο τελευταία τους παιχνίδια για να κατακτήσουν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Αυτό σημαίνει ότι με νίκη επί των Παλαίμαχων Φιλίππου την ερχόμενη Κυριακή, κλειδώνουν την πρώτη θέση (αλλιώς θα την αναζητήσουν στο ματς με την Τιρινίνι, ή σε ήττα των αντιπάλων τους).

Το ματς ήταν ωραίο σε εξέλιξη, με τους Ρούκουνες να έχουν τον πρώτο λόγο στο μεγαλύτερο διάστημα και να κρατούν το προβάδισμα από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου και μετά. Μπήκαν στο ματς πολύ δυνατά, με τον Θεοδωρόπουλο να βάζει 12 από τους πρώτους 17 πόντους της ομάδας του. Με αυτόν πρωταγωνιστή οι Ρούκουνες πήγαν στο 12-4 στο ξεκίνημα, για να επιστρέψουν οι Jets με τον Καλογρίδη και τον Μπουρδανιώτη Α. στο 12-10 και μετά στο 14-13.

Οι Ρούκουνες πήγαν στο 17-13 με τον Θεοδωρόπουλο, για να ισοφαρίσουν Τριανταφύλλου και Καλογρίδης σε 18-18 και να προσπεράσουν οι Jets με τον τελευταίο 18-20 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο το ματς ήταν κλειστό, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους Jets να κρατούν το προβάδισμα ως το 27-29 από το τρίποντο του Σίσκου. Οι Ρούκουνες απάντησαν με τον Αντωνίου και τον Ιωάννου για το 37-33 για να κλείσει το ημίχρονο ο τελευταίος στο 39-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ρούκουνες ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, πήγαν με τρίποντο του Ιωάννου μετά το καλάθι του Αντωνίου στο 44-33, για να κρατήσουν αυτή τη διαφορά ως το 55-44 από τον Ιωάννου και πάλι. Οι Jets δεν παράτησαν τον αγώνα, πάλεψαν και σε μια περίοδο με πολύ υψηλό σκορ (26-24 το επιμέρους) κατάφεραν να μειώσουν μετά το 60-48 σε 60-53 με τον Μάρκο, τον Καλογρίδη και τρίποντο του Σίσκου. Οι Ρούκουνες απάντησαν με 5-1 από τον Μαλανδρή για το 65-54 με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο 65-57 από το τρίποντο του Καλογρίδη.

Στην 4η περίοδο οι Jets έδειξαν σημεία ανόδου και μετά το 68-57 από τον Ιωάννου, άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά. Πήγαν στο 69-63 με τον Σίσκο και στο 69-65 με τον Κιούση. Όμως, οι Ρούκουνες κατάφεραν και πήγαν 5 πόντους από τον Ιωάννου και τον Θεοδωρόπουλο για το 74-65. Οι Jets πλησίασαν πάλι στο 74-68 με το τρίποντο του Σίσκου, αλλά το τρίποντο του Θεοδωρόπουλου έδωσε ανάσα στους Ρούκουνες, που πήγαν στο 81-71 με τον Ιωάννου και ήταν εύστοχοι στις βολές στο τέλος, για να κερδίσουν με 87-74.

Για τους νικητές ο Ιωάννου είχε 31 πόντους, ο Θεοδωρόπουλος 26, ο Αντωνίου 13, ο Μαλανδρής 9 και ο Τοπαλίδης 8. Από τους Jets ο Καλογρίδης είχε 17 πόντους, ο Σίσκος 16, οι Μάρκος και Μπουρδανιώτης Α. από 11 και ο Ονουφρίου 9.

Οι Barcelioma κέρδισαν τους Nothing But Net με 50-44 σε ένα ματς που είχαν τον έλεγχο από το πρώτο ημίχρονο, αλλά έχασαν το διψήφιο προβάδισμα στην επανάληψη, στην αντεπίθεση των Nothing But Net για τη νίκη. Χωρίς Μπαμπάκο έπαιξαν οι Nothing But Net, χωρίς Σπατιώτη οι Barcelioma.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στο ξεκίνημα, με τους Ουζουνίδη και Χαντζή να κρατούν τους Nothing But Net κοντά 7-5, μέχρι που ο Μουχάκης πήρε μπρος και με 6 συνεχόμενους πόντους πήγε την ομάδα του στο 13-7, για να κάνει ο Ταμβάκης το 15-7 και να κλείσει ο Μουχάκης το πρώτο δεκάλεπτο στο 17-7 για τους Barcelioma.

Στη δεύτερη περίοδο οι Barcelioma ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, με τον Μουχάκη να παίρνει επιθετικά βοήθεια από τον Σκαλτσογιάννη πήγαν στο 25-9, ενώ ο τελευταίος ήταν που έκανε το 28-13 για την ομάδα του. Ο Κωνσταντίνου προσπαθούσε να κρατήσει τους Nothing But Net ζωντανούς στη διεκδίκηση του αγώνα και με 8 πόντους στη 2η περίοδο βοήθησε να τελειώσει το πρώτο μέρος στο 34-21.

Το καλάθι και φάουλ του Χαντζή μείωσε σε 34-24 στην αρχή της επανάληψης, ενώ ο Ουζουνίδης με τρίποντο έκανε το 34-27 λίγο μετά. Οι Barcelioma με τον Μουχάκη και τον Μαρκάκη πήγαν στο 39-32 και το 41-32 με τον Μουχάκη στο τέλος της 3ης περιόδου, αλλά το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Κωνσταντίνου να μειώνει σε 41-36. Οι Barcelioma απάντησαν με τον Ταμβάκη να γράφει το 43-36, με τη διαφορά να μένει σε αυτά τα επίπεδα ως και το 47-40 από τον Μαρκάκη.

Εκεί οι Nothing But Netσκόραραν με τον Παναγιωτόπουλο για το 47-42, αλλά το καλάθι του Ταμβάκη αμέσως μετά ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα, καθώς δεν υπήρχε πια χρόνος για ανατροπή. Το σκορ πήγε στο 50-42 για να μειώσει στο τέλος ο Παναγιωτόπουλος.

Για τους νικητές ο Μουχάκης είχε 20 πόντους, ο Σκαλτσογιάννης 9 και ο Μαρκάκης 7. Από τους Nothing But Net ο Κωνσταντίνου είχε 16, ο Χαντζής 11, ο Ουζουνίδης 9 και ο Παναγιωτόπουλος 8.

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – JETS 87-74

(18-20, 39-33, 65-57, 87-74)

Ρούκουνες:
Πανόπουλος Α., Μαλανδρής Π. 9 (1), Αντωνίου Γ. 13, Ιωάννου Γ. 31 (5), Θεοδωρόπουλος Κ. 26 (1), Τσερπές Η., Τοπαλίδης Δ. 8.

Jets:
Τριανταφύλλου Γ. 4 (1), Μπουρδανιώτης Α. 11, Τζιούρης Δ. 4, Μάρκος Η. 11 (1), Καλογρίδης Π. 17 (1), Ονουφρίου Π. 9, Σίσκος Σ. 16 (4), Κιούσης Θ. 2.

NOTHING BUT NET – BARCELIOMA 44-50

(7-17, 21-34, 32-41, 44-50)

Nothing But Net:
Κοτσίφης Β., Κωνσταντίνου Α. 16, Ζήσης Δ., Παναγιωτόπουλος Κ. 8, Χαντζής Ν. 11, Ουζουνίδης Θ. 9 (2), Ζήσης Γ..

Barcelioma:
Μαρκάκης Γ. 7, Σκαλτσογιάννης Β. 9 (1), Γκότσης Γ. 2, Τουμπακάρης Α. 4, Μενεξιάδης Σ. 2, Μουχάκης Ν. 20 (1), Αργαλιάς Μ., Ταμβάκης Θ. 6.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …