Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Νίκη τετράδας για εBEERους!

Νίκη τετράδας για εBEERους!

Τη θέση τους στην τετράδα του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κλείδωσαν οι εBEERοι με τη νίκη τους απέναντι στα Σαπάκια με 49-44 σε αγώνα για την 22η αγωνιστική. Παράλληλα, στην 8η θέση ανέβηκαν οι Θαλασσόλυκοι αφού κέρδισαν τους Παλαίμαχους Φιλίππου με 53-47 σε ματς της 26ης αγωνιστικής. Η μάχη για τις θέσεις 5-9 μαίνεται με τις εναλλαγές στη βαθμολογία να είναι αλλεπάλληλες και 5 ομάδες να παλεύουν για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν τους Παλαίμαχους Φιλίππου με 53-47, μετά από σκληρό ντέρμπι. Οι Παλαίμαχοι Φιλίππου μπήκαν πολύ καλύτερα στον αγώνα και έχτισαν διαφορά στο ξεκίνημα, διαφορά που κράτησαν ως και την αρχή της 2ης περιόδου. Με τον Βαμβακά και τον Σταθόπουλο πήγαν στο 0-4, ενώ 4 πόντοι του Κολοβού Φ. έκαναν το σκορ 0-8 για τους Παλαίμαχους Φιλίππου.

Το τρίποντο του Μυλωνά έγραψε το 1-11 για την πρώτη (από τις δύο) διψήφια διαφορά του αγώνα, με τους Θαλασσόλυκους να βάζουν με τον Λέντζο Φ. το πρώτο τους εντός παιδιάς καλάθι μετά τα πρώτα 4 λεπτά. Ο Μανάι ήταν που μείωσε σε 5-11, ενώ μετά το 5-13 του Μυλωνά οι Θαλασσόλυκοι κατάφεραν να πλησιάσουν στο 9-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου με τον Λέντζο Γ. και τον Λέντζο Φ..

Το τρίποντο του Καραγιαννίδη Γ. τους έφερε μπροστά στη δεύτερη περίοδο με 14-13, αλλά ο Κολτσίδας έκανε το 14-17. Στη συνέχεια, οι Θαλασσόλυκοι έτρεξαν ένα 0-9 το οποίο τους έφερε μπροστά με 23-17. Πρωταγωνιστές ήταν ο Καραγιαννίδης Γ. που έκανε το 18-17 για την ομάδα του για να έρθουν 5 πόντοι από τον Λέντζο Γ. για το 23-17. Οι Παλαίμαχοι Φιλίππου απάντησαν με τρίποντο του Σταθόπουλου για το 23-20, αλλά οι Θαλασσόλυκοι κράτησαν τον έλεγχο ως το τέλος του ημιχρόνου και με 5 πόντους του Καραγιαννίδη Γ. πήγαν στο 30-22 στην ανάπαυλα.

Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους (32-22) από τον Λύρα, αλλά οι Παλαίμαχοι Φιλίππου απάντησαν με σερί 0-7 με 4 πόντους του Κολοβού Φ. κι ένα τρίποντο του Σταθόπουλου για να πλησιάσουν σε 32-29. Οι Θαλασσόλυκοι κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος της περιόδου, αλλά δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν, με τον Κολτσίδα να σκοράρει για τρεις μειώνοντας σε 34-32 και τον Τούση να γράφει με τον ίδιο τρόπο το 36-35. Τελικά, από τον Λέντζο Φ. η 3η περίοδος τελείωσε στο 39-36 για τους νικητές.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μυλωνάς με τρίποντο έκανε το 39-39, ενώ μετά το 41-39 από τον Λέντζο Γ. οι Παλαίμαχοι Φιλίππου πήραν προβάδισμα. Δράστης ο Σταθόπουλος που με καλάθι και φάουλ έφερε την ομάδα του μπροστά 41-42. Οι Θαλασσόλυκοι απάντησαν με ένα 6-0 από τον Καραγιαννίδη Γ. και τον Μανάι για να πάνε στο 47-41 και να κρατήσουν τον έλεγχο. Ο Μυλωνάς έκανε το 47-44, αλλά μετά το καλάθι και φάουλ του Καραγιαννίδη Γ., οι Παλαίμαχοι Φιλίππου, παρά το τρίποντο του Κολοβού Φ. για το 50-47 δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην επόμενη επίθεσή τους και ο Μανάι με 2/2 βολές έγραψε το 52-47 για τους νικητές, που είχαν 6/7 βολές στο τέλος και πήραν τον αγώνα με 53-47.

Για τους Θαλασσόλυκους ο Καραγιαννίδης Γ. είχε 21 πόντους, ο Λέντζος Γ. 13 και ο Μανάι 7. Από τους Παλαίμαχους Φιλίππου ο Κολοβός Φ. είχε 15 πόντους, ο Σταθόπουλος 11 και ο Μυλωνάς 10.

Νίκη τετράδας για τους εBEERους, που κατάφεραν να ανακάμψουν από το κακό ξεκίνημα και να πάρουν το ματς με τα Σαπάκια με 49-44 παλεύοντας ακόμη για την 3η θέση και το ρεπό στην πρώτη φάση των πλέι οφς.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Αλεβίζος και ο Ρήγας σκόραραν για τους νικητές, αλλά ο Τσιχλιάς Σ. είχε μπει δυνατά και κρατούσε την ομάδα του μπροστά (3-4), με τα τρίποντα του Χαντόπουλου και του Δρακούλη να στέλνουν το ματς στο 9-10. Από εκεί και πέρα τα Σαπάκια πήραν τον έλεγχο του αγώνα ως το τέλος της περιόδου και με το καλάθι και φάουλ του Κουμπουρα συν το καλάθι του Μπουντουβά πήγαν στο 9-17 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι εBEERοι προσπάθησαν να μειώσουν και με τον Ρήγα και τον Κορρέ πλησίασαν σε 13-17, αλλά ο Μπουντου6βάς με 5 μαζεμένους πόντους πήγε την ομάδα του στο 18-22. Στο τέλος του ημιχρόνου, μετά το τρίποντο του Μόντι (για το 18-22) και το καλάθι και φάουλ του Κορρέ, τα Σαπάκια ήταν μπροστά με 21-24. Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε ως το 25ο λεπτό, αφού ο Τσίκας και ο Κουμπούρας κρατούσαν μπροστά την ομάδα τους με 25-28. Ως το 29-30 έμειναν μπροστά τα Σαπάκια, αφού μετά ο Ζώτος και ο Κορρές έδωσαν προβάδισμα στους εBEERους, με τον Αλεβίζο να ολοκληρώνει με τρίποντο ένα 7-2 της ομάδας του για το 36-32 τους 30ου λεπτού.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κουμπούρας μείωσε αλλά το καλάθι του Κορρέ έφερε τους εBEERους στο 38-36 για να μιλήσει με δύο συνεχόμενα τρίποντα ο Γκούσκος Δ. για να κάνει το 44-36 για την ομάδα του. Ο Γκούσκος Δ., ήταν ασταμάτητος, έφτασε τους 8 συνεχόμενους πόντους για το 46-36, ενώ μετά τα καλάθια των Τσίκα και Μπουντουβά για το 46-40 έφτασε τους 11 συνεχόμενους πόντους με νέο τρίποντο για το 49-40.

Τα Σαπάκια προσπάθησαν με τον Μπουντουβά να βάζει 4 πόντους να μειώσουν σε 49-44, έκλεψαν την μπάλα αλλά στα 23 δευτερόλεπτα έχασαν λέι απ για να χάσουν με αυτό και τη δυνατότητα να διεκδικήσουν την παράταση μετά τις άστοχες βολές των εBEERων ύστερα από το φάουλ για να σταματήσει ο χρόνος.

Για τους νικητές ο Κορρές είχε 15 πόντους, ο Γκούσκος Δ. 11 και ο Αλεβίζος επίσης 11. Από τα Σαπάκια ο Μπουντουβάς είχε 20 πόντους και ο Κουμπούρας 7.

εBEERοι – ΣΑΠΑΚΙΑ 49-44

(9-17, 21-24, 36-32, 49-44)

εBEERοι:
Γκούσκος Μ., Ρήγας Χ. 4, Χαντόπουλος Θ. 3 (1), Τσακίρης Α., Αλεβίζος Δ. 11 (2), Χριστοδουλάκης Β., Μόντι Β. 3 (1), Γκούσκος Δ. 11 (3), Δουκλιάς Σ., Ζώτος Χ. 2, Κορρές Γ. 15.

Σαπάκια:
Μπουντουβάς Ν. 20 (1), Κουμπούρας Δ. 7, Τσέρτος Λ. 2, Δρακούλης Α. 3 (1), Καραμανής Α., Τσίκας Ν. 6, Τσιχλιάς Γ., Τσιχλιάς Σ. 6.

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 47-53

(13-9, 22-30, 36-39, 47-53)

Παλαίμαχοι Φιλίππου:
Σταθόπουλος Π. 11 (2), Παλαιοπάνος Κ., Τούσης Ν. 3 (1), Κολτσίδας Κ. 5 (1), Κολοβός Φ. 15 (1), Μυλωνάς Γ. 10 (2), Καρκούλιας Μ., Βαμβακάς Μ. 3.

Θαλασσόλυκοι:
Καραγιαννίδης Τ. 2, Λέντζος Φ. 6, Λύρας Γ. 4, Καραγιαννίδης Γ. 21 (2), Λέντζος Γ. 13 (1), Μανάι Δ. 7.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …