Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Πρωτιά για Ρούκουνες, «κόλαση» στο 5-9!

Πρωτιά για Ρούκουνες, «κόλαση» στο 5-9!

Οι Ρούκουνες κέρδισαν δύσκολα με 46-42 τους Παλαίμαχους Φιλίππου σε αγώνα για την 21η αγωνιστική του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» και κατέκτησαν και μαθηματικά την πρώτη θέση της βαθμολογίας στο πρωτάθλημα για την κανονική περίοδο, έναν αγώνα τους πριν το τέλος! Απ’ την άλλη, μεγάλη μάχη γίνεται στις θέσεις 5-9, καθώς οι Gastone κέρδισαν με 54-51 τους Santa Barbara Rockets και οι Jets επέστρεψαν στις νίκες με 58-54 επί των Nothing But Net σε αγώνες για την 26η αγωνιστική.

Η κατάσταση για την κατάταξη στις 4 τελευταίες θέσεις της οκτάδας και την 9η είναι πια σίγουρο ότι θα παραμείνει ρευστή ως και το τελευταίο ματς. Παράλληλα, με τη νίκη τους οι Jets κυνηγούν μέχρι και τη 10η θέση, με 9 συνολικά αγώνες να απομένουν!

*** Η ψηφοφορία για τους καλύτερους συνεχίζεται. Μην ξεχάσετε να στείλετε τις επιλογές της ομάδας σας ως τις 31/5! ***

Οι Ρούκουνες παρατάχθηκαν μόλις με 5 παίκτες και πάρα πολλές απουσίες στο ματς με τους Παλαίμαχους Φιλίππου, αλλά κατάφεραν να κερδίσουν με 46-42 για να πάνε στο 21-4 και να ξέρουν από τώρα ότι θα είναι 1οι στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Το ματς ξεκίνησε με 6-0 για τους Ρούκουνες με πρωταγωνιστή τον Τοπαλίδη και τους Παλαίμαχους να χρειάζονται 6:15 για να βάλουν τους πρώτους τους πόντους στον αγώνα με τον Κολοβό Φ.. Πάντως, πλησίασαν στο 6-4 και το 9-7 με το τρίποντο του Μυλωνά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε στο 11-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Παλαίμαχοι Φιλίππου μείωσαν με τρίποντο του Κολοβού Φ. σε 11-10, αλλά οι Ρούκουνες απάντησαν με σερί 8-1 από τον Τοπαλίδη και τον Μουρίκη για να ξεφύγουν με 19-11. Τα δύο τρίποντα του Μυλωνά έφεραν τους Παλαίμαχους Φιλίππου στο 21-17, για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με καλάθι του Βαμβακά, 21-19.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Ρούκουνες είχαν τον έλεγχο, με τον Μουρίκη να βάζει τους 9 από τους πρώτους 11 πόντους της ομάδας του και τον Τοπαλίδη τους 6 τελευταίους και 8 συνολικά. Πήγαν στο 25-19 για να φτάσουν στο 27-21 με τον Μουρίκη και να ανεβάσουν τη διαφορά στους 15 πόντους, ολοκληρώνοντας ένα σερί 11-0 ως το 36-21.

Οι Παλαίμαχοι Φιλίππου σκόραραν με τρίποντο του Κολοβού Φ. για το 36-24, με την περίοδο να τελειώνει στο 38-24. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Παλαίμαχοι Φιλίππου μπήκαν πιο δυνατά, με τον Τούση και τον Βαμβακά μείωσαν σε 38-29, για να κάνει με το 4ο του τρίποντο ο Μυλωνάς το 38-32 και να γράψουν ο Κολοβός Φ. και ο Βαμβακάς το 39-36 φτάνοντας το σερί της ομάδας τους στο 1-12.

Τότε ανέλαβε πάλι δράση ο Μουρίκης, που με 7 συνεχόμενους πόντους χάρισε στην ομάδα του τη νίκη. Έκανε το 45-36 με προσωπικό 6-0, με τους Παλαίμαχους να απαντούν με τρίποντο του Μυλωνά για το 4-40 και καλάθι του Τούση για το 45-42. Μάλιστα, είχαν και άστοχη επίθεση αμέσως μετά. Ο Μουρίκης με 1/2 βολές στα τελευταία 11 δευτερόλεπτα έγραψε το 46-42 καθιστώντας «αδιάφορη» την τελευταία επίθεση των Παλαίμαχων Φιλίππου, με τους Ρούκουνες να κατακτούν την πρωτιά.

Από τους νικητές ο Μουρίκης είχε 23 πόντους και ο Τοπαλίδης 21. Από τους Παλαίμαχους Φιλίππου ο Μυλωνάς είχε 15 πόντους με 5 τρίποντα, ο Κολοβός Φ. 13 και ο Βαμβακάς 7.

Σκληρό ντέρμπι ανάμεσα στους Jets και τους Nothing But Net με νικητές τους πρώτους με 58-54 και τους δεύτερους να απομακρύνονται από την 5η θέση του πρωταθλήματος, για την οποία όμως έχουν ακόμα πιθανότητες.

Οι ομάδες μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο, με τους Nothing But Net να έχουν τον πρώτο λόγο στο πρώτο μέρος, αλλά τους Jets να ανατρέπουν την κατάσταση στην επανάληψη. Το ματς ξεκίνησε με 7-4 για τους Jets, από τους 5 πόντους του Μάρκου, αλλά ως το τέλος της πρώτης περιόδου οι Nothing But Net αντέδρασαν και με τον Χαντζή και τον Ζήση Δ. προσπέρασαν με 9-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μπαμπάκος σκόραρε στο ξεκίνημα για την ομάδα του, αλλά ο Τριανταφύλλου και ο Καλογρίδης έφεραν τους Jets στο 18-14. Οι Nothing But Net απάντησαν με σερί 0-7 από τον Κωνσταντίνου και το τρίποντο του Βαγιάνου Δ. για να πάνε στο 18-21. Ο Χαντζής τους πήγε στο 20-25, ενώ ο ίδιος έφτασε τους 7 συνεχόμενους πόντους ως το τέλος του ημιχρόνου για να στείλει την ομάδα του στο 22-30.

Στην αρχή της επανάληψης οι Nothing But Net έδειξαν ότι θα συνεχίσουν να έχουν τον έλεγχο, με 4 πόντους του Παναγιωτόπουλου πήγαν για πρώτη φορά στο +10, 24-34, ενώ κράτησαν αυτή τι διαφορά παρά τις προσπάθειες του Μάρκου (τρίποντο για το 27-34) και του Ονουφρίου (29-36) με τον Καραγεωργάκη να τους πηγαίνει στο 29-39.

Οι Jets, πάντως, αντέδρασαν ως το τέλος της περιόδου και έτρεξαν σερί 10-0 για να ισοφαρίσουν, με τον Μπελαλή να το ξεκίνα, τον Μπουρδανιώτη Α. να κάνει το 33-39 και τον Τριανταφύλλου τελικά να ισοφαρίζει σε 39-39. Η περίοδος τελείωσε στο 41-41 και το τρίποντο του Μάρκου στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου έγραψε το 44-41 για τους νικητές. Η τεχνική ποινή στον Μπελαλή έφερε τους Nothing But Net στο 44-44, αλλά οι Jets δεν έχασαν το προβάδισμα, αφού απάντησαν με τον Μπελαλή για το 46-44. Μετά το 47-47 ήρθε ένα σερί 7-0 από τους Jets, σερί το οποίο ξεκίνησε ο Μπελαλής και ολοκλήρωσε ο Μπουρδανιώτης Α. για το 54-47 της ομάδας του.

Οι Nothing But Net δυσκολεύονταν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι, χαρακτηριστικό ότι στα 3 λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 54-48 και ένα λεπτό αργότερα 54-49. Το καλάθι του Μάρκου με 1:40 για το φινάλε έγραψε το 56-49, για να απαντήσει ο Κοτσίφης με τρίποντο για το 56-54 αναπτερώνοντας τις ελπίδες της ομάδας του, που πλησίασε στο 56-53 στο 1:08 με 1/2 βολές του Ζήση Γ..

Οι δύο ομάδες είχαν από 1/2 βολές με Κωνσταντίνου και Μπουρδανιώτη Α. για να πάνε στα 26 δευτερόλεπτα στο 57-54. Οι Nothing But Net είχαν την επίθεση, αλλά αστόχησαν, πήραν το επιθετικό ριμπάουντ αλλά έκαναν λάθος (βήματα) 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Με 1/2 βολές ο Μπουρδανιώτης Α. έκρινε τον αγώνα γράφοντας το 58-54 από το φάουλ που του έγινε αμέσως μετά.

Για τους νικητές ο Μάρκος είχε 17 πόντους, ο Ονουφρίου 10, ο Μπουρδανιώτης Α. 9 και οι Τριανταφύλλου και Μπελαλής από 7. Για τους Nothing But Net ο Χαντζής είχε 16 πόντους και ο Κωνσταντίνου 12.

Οι Gastone κέρδισαν με 54-51 τους Santa Barbara Rockets σε ματς στο οποίο οι δύο ομάδες έπαιξαν στο πρώτο ημίχρονο με 4 παίκτες. Οι δυο ομάδες παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες και το παιχνίδι έμεινε ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του. Μετά από 3 λεπτά χωρίς σκορ ο Πανδής με 5 πόντους έφερε τους Gastone στο 5-2, με τον Πέτρου να απαντά για το 7-7.

Ο τελευταίος έφτασε τους 11 συνεχόμενους πόντους για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του με 7-10 και 13-15 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Ροντογιάννης ισοφάρισε σε 17-17. Ο Πέτρου και πάλι έκανε το 17-20, με τους Santa Barbara Rockets να ξεφεύγουν με το τρίποντο του Μακρή με 19-25 λίγο πριν το ημίχρονο, που τελείωσε με 24-28 με τον Πανδή να βάζει τους 7 τελευταίους πόντους της ομάδας του.

Στην 3η περίοδο, ο Γεωργαντής μπήκε καλά για τους Santa Barbara Rockets, αλλά το ματς είχε ισορροπήσει πια, και το σκορ μετά το 27-30 πήγε στο 32-34 για τους Santa Barbara Rockets που κράτησαν το προβάδισμα σε όλο το δεκάλεπτο, με τον Πανδή και τον Πέτρου να κλείνουν την περίοδο στο 35-38.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πέτρου συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και πήγε την ομάδα του στο 37-40 και μετά στο 39-43 με το 5ο του τρίποντο στο ματς. Οι Gastone αντέδρασαν και με τον Μαρίνη να σκοράρει για τρεις μείωσαν σε 42-43, ενώ ο Πανδής ήταν που τους έδωσε προβάδισμα 44-43. Ο Γεωργαντής ισοφάρισε με μία βολή, πριν έρθει το νέο τρίποντο του Μαρίνη για να κάνει το 47-44 και ο ίδιος με 2/2 βολές αμέσως μετά το 49-45 για την ομάδα του.

Ο Γεωργαντής σκόραρε για το 49-48, αλλά ο Μαρίνης είχε ακόμα 2/2 βολές για το 51-48. Τον μιμήθηκε και ο Πανδής με τον Πέτρου να σκοράρει για τρεις πόντους (53-51) και τους Gastone να φεύγουν νικητές με 54-51 από τη βολή του Μαρίνη στο τέλος, αφού πρώτα οι Santa Barbara Rockets αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων.

Για τους νικητές ο Πανδής έβαλε 30 πόντους, ο Μαρίνης 13 και ο Ροντογιάννης 10. Από τους Santa Barbara Rockets ο Πέτρου είχε 27 πόντους και ο Γεωργαντής 15.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 42-46

(7-11, 19-21, 24-38, 42-46)

Παλαίμαχοι Φιλίππου:
Παλαιοπάνος Κ. 2, Τούσης Ν. 4, Κολτσίδας Κ., Κολοβός Φ. 13 (2), Μυλωνάς Γ. 15 (5), Βαμβακάς Μ. 7, Καρκούλιας Μ. 1.

Ρούκουνες:
Πανόπουλος Α., Χριστοδουλόπουλος Μ. 2, Τσερπές Η., Μουρίκης Μ. 23, Τοπαλίδης Δ. 21.

NOTHING BUT NET – JETS 54-58

(10-9, 30-22, 41-41, 54-58)

Nothing But Net:
Ζήσης Γ. 2, Μπαμπάκος Κ. 4, Βαγιάνος Δ. 5 (1), Καραγεωργάκης Μ. 2, Κωνσταντίνου Α. 12, Ζήσης Δ. 2, Παναγιωτόπουλος Κ. 6, Χαντζής Ν. 16, Ουζουνίδης Θ., Κοτσίφης Β. 5 (1).

Jets
(Μητσάκης Γ.): Τριανταφύλλου Γ. 7 (1), Μπουρδανιώτης Α. 9, Μπελαλής Ν. 7, Τζιούρης Δ., Μάρκος Η. 17 (3), Ονουφρίου Π. 10, Καλογρίδης Π. 6, Κιούσης Θ. 2.

SANTA BARBARA ROCKETS – GASTONE 51-54

(12-10, 28-24, 38-35, 51-54)

Santa Barbara Rockets:
Μιχαηλίδης Μ. 4, Μακρής Σ. 3 (1), Καλομπράτσος Χ., Καναρίδης Γ. 2, Πέτρου Σ. 27 (6), Γεωργαντής Α. 15.

Gastone:
Κουρμπέτης Γ., Μαρίνης Μ. 13 (2), Σακελλαρόπουλος Ν. 1, Πανδής Γ. 30 (3), Ροντογιάννης Α. 10 (1).

ΑΤΤΙΚΗ – TSUNAMI 20-0

Ο αγώνας δόθηκε στα χαρτιά στην Αττική μετά την αποβολή των Tsunami.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …