Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Οκτάδα για Σαπάκια, ξεκαθάρισε το 9-13!

Οκτάδα για Σαπάκια, ξεκαθάρισε το 9-13!

Ξεκαθαρίζει η κατάσταση στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με 4 αγώνες ακόμα να απομένουν για το τέλος της κανονικής περιόδου. Στα παιχνίδια της Παρασκευής η Αττική κέρδισε τους Παλαίμαχους Φιλίππου με 54-50 σε ματς για την 23η αγωνιστική, έφτασε το 20-6 και περιμένει τα τελευταία παιχνίδια της Τιρινίνι για να δει αν θα τερματίσει 2η ή 3η.

Σε άλλο ματς της 23ης αγωνιστικής οι Jets κέρδισαν τους Santa Barbara Rockets με 66-53, αλλά αυτή η νίκη δεν τους βοήθησε να ανέβουν πάνω από την 11η θέση, καθώς τα Σαπάκια κέρδισαν τους Θαλασσόλυκους με 87-60 (25η αγωνιστική). Έτσι, στην τριπλή ισοβαθμία που προκύπτει, την 9η θέση παίρνουν οι Zeppelin, τη 10η οι Θαλασσόλυκοι, ενώ οι Jets τερματίζουν 11οι και οι Barcelioma ξέρουν από τώρα ότι θα μπουν στα πλέι οφς ως 12οι.

Ανοικτά τα πάντα στην οκτάδα, θα ξεκαθαρίζουν το βράδυ της Δευτέρας μετά και τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια ομάδων που βρίσκονται εκεί.

***
Η ψηφοφορία για τους καλύτερους “τρέχει” και αναμένονται ακόμα οι ψήφοι 8 ομάδων. Ηπροθεσμία της 31ης Μαΐου πλησιάζει. ***

Δύσκολο έργο είχε η Αττική απέναντι στους Παλαίμαχους Φιλίππου, αλλά με το 54-50 τελείωσε τη χρονιά στο 20-6 και περιμένει για να δει την τελική της κατάταξη (δεν μπορεί να πέσει κάτω από 3η). Το ματς ήταν κλειστό σε όλη τη διάρκειά του, η Αττική πήρε διψήφια διαφορά στο τέλος της 3ης περιόδου, αλλά οι Παλαίμαχοι Φιλίππου επέστρεψαν και έφτασαν κοντά στην ανατροπή.

Με 4-0 από Μπέλλο και Αναγνωστόπουλο Μ. μπήκε η Αττική στο ματς, για να την πάει στο 7-3 ο δεύτερος. Οι Παλαίμαχοι Φιλίππου με τον Μυλωνά και τον Κολοβό Φ. μείωσαν σε 9-7, με την Αττική να πηγαίνει με τον Ξερέα στο 13-7 και τον Κολοβό Φ. με τρίποντο να απαντά για το 13-10. Μάλιστα, με το καλάθι του Σταθόπουλου οι Παλαίμαχοι Φιλίππου προσπέρασαν με 13-14 για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 19-18 από τον Μπέλλο.

Με καλάθι και φάουλ ο Ξερέας έκανε το 22-18 για να απαντήσει με τρίποντο ο Μυλωνάς (23-21) και ο Κολοβός Φ. με 5 μαζεμένους πόντους να κάνει το 25-26 για την ομάδα του. Ο Μπέλλος με 4/4 βολές στο τέλος της περιόδου έφερε την Αττική μπροστά με 29-26 στην ανάπαυλα.

Στην 3η περίοδο η Αττική ήταν καλύτερη και με τον Μπέλλο πήγε στο 35-26 για να κάνει ο Αναγνωστόπουλος το 40-28 για την πρώτη διψήφια διαφορά της ομάδας του. Οι Παλαίμαχοι μείωσαν σε 42-33 με τον Σταθόπουλο, αλλά Μπέλλος και Ξερέας έφεραν το ματς στο 49-33 στο τέλος της περιόδου. Με νέο τρίποντο του Ξερέα η Αττική πήγε στο 52-36 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, αλλά οι Παλαίμαχοι απάντησαν με 5 πόντους του Σταθόπουλου για το 54-42, με τον Φλούδα και τον Μυλωνά να ρίχνουν τη διαφορά στους 7 πόντους, 54-47. Ο Βαμβακάς είχε 1/2 βολές για το 54-48, με τον Φλούδα να κάνει το 54-50 λίγο πριν το τέλος, αλλά να μην υπάρχει χρόνος για κάτι καλύτερο για τους Παλαίμαχους Φιλίππου.

Από τους νικητές ο Μπέλλος είχε 18 πόντους, ο Ξερέας 13 και ο Αναγνωστόπουλος Α. 12. Από τους Παλαίμαχους Φιλίππου ο Κολοβός Φ. είχε 14 πόντους, ο Σταθόπουλος Π. 13 και ο Μυλωνάς 12.

Οι Jets κέρδισαν με 66-53 τους Santa Barbara Rockets βάζοντάς τους σε περιπέτειες όσον αφορά στην κατάταξή τους, σε ένα ματς στο οποίο οι Jets για fair play αγωνίστηκαν με 4 παίκτες (όπως και οι αντίπαλοί τους) στα πρώτα 3,5 λεπτά ως το 8-8. Πάντως, η νίκη τους αυτή ήταν χωρίς (βαθμολογικό) αντίκρισμα, μιας και η ήττα των Θαλασσόλυκων δημιούργησε τριπλή ισοβαθμία στην 9η θέση ως αποτέλεσμα της οποίας οι Jets έκλεισαν την κανονική περίοδο 11οι.

Όταν οι δυο ομάδες συνέχισαν με 5 παίκτες οι Jets πήραν καλάθι και φάουλ από τον Καλογρίδη για το 11-8, με τους Santa Barbara Rockets να απαντούν με τον Τσατσάνη και τον Γεωργαντή για το 15-14. Στο τέλος της περιόδου ο Τριανταφύλλου και ο Σίσκος έφεραν το ματς στο 21-14 με σερί 6-0 για την ομάδα τους.

Οι Jets είχαν τον έλεγχο και στη δεύτερη περίοδο, πηγαίνοντας με τον Μπελαλή στο 25-16 για να μειώσουν οι Santa Barbara Rockets με τον Τσατσάνη και τον Πέτρου σε 25-20. Το τρίποντο του Τσατσάνη έφερε το ματς στο 27-23, αλλά ο Μάρκος έκανε το 32-25 για την ομάδα του λίγο πριν το ημίχρονο για να κλείσει ο Καλογρίδης το πρώτο μέρος στο 36-27.

Στην 3η περίοδο οι Jets πήγαν στο 39-29 για την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς με τον Ονουφρίου, ενώ το τρίποντο του Τριανταφύλλου τους έφερε στο 44-31. Η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα ως το τέλος της περιόδου, καθώς οι Santa Barbara Rockets είχαν πρόβλημα στην επίθεση, με τον Τριανταφύλλου να σκοράρει ξανά για τρεις για το 49-35 του 30ου λεπτού.

Η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο με 6 συνεχόμενους πόντους του Μπελαλή πήγε στο 55-37 και το +18 για τους Jets. Οι Santa Barbara Rockets προσπάθησαν να αντιδράσουν και με τον Γεωργαντή και τον Μιχαηλίδη μείωσαν σε 57-43, αλλά το τρίποντο του Παναγιωτόπουλου Κ. έγραψε το 60-43. Την ύστατη προσπάθεια αντεπίθεσης για τους Santa Barbara Rockets σήμανε ο Μιχαηλίδης που ξεκίνησε ένα σερί 2-10 για την ομάδα του. Τα δύο τρίποντα του Πέτρου έφεραν το ματς στο 62-53, αλλά το τρίποντο του Παναγιωτόπουλου Κ. για το 66-53 έκλεισε οριστικά τον αγώνα.

Για τους νικητές ο Καλογρίδης είχε 15 πόντους, ο Μάρκος 13, ο Μπελαλής 11, ο Τριανταφύλλου 10 και ο Παναγιωτόπουλος Κ. 7. Από τους Santa Barbara Rockets ο Τσατσάνης και ο Πέτρου είχαν από 18 πόντους, με τον Γεωργαντή να προσθέτει 13.

Τα Σαπάκια κέρδισαν τους Θαλασσόλυκους με 87-60 καθαρίζοντας το ματς στο δεύτερο ημίχρονο το οποίο κέρδισαν με 53-27 για να κλειδώσουν θέση στην πρώτη οκτάδα του πρωταθλήματος και να ρίξουν τους Θαλασσόλυκους στη 10η θέση της τελικής κατάταξης.

Το ματς ήταν κλειστό στο πρώτο μέρος, με τους Θαλασσόλυκους να προηγούνται με 2-5 στο ξεκίνημα με τον Μανάι και να πηγαίνουν στο 7-11 με τον Λύρα και τον Λέντζο Γ.. Τα Σαπάκια αντέδρασαν και με τον Τσιχλιά Σ. να βάζει 7 πόντους στο ξεκίνημα πλησίασαν σε 9-11 για να λήξει η πρώτη περίοδος 11-15 για τους Θαλασσόλυκους από το καλάθι του Μανάι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Θαλασσόλυκοι έδειξαν να ελέγχουν το ματς στο ξεκίνημα, με τον Λέντζο Γ. να κάνει ό,τι ήθελε στο παρκέ. Είχε 13 συνεχόμενους πόντους, πήγε την ομάδα του στο 15-20 και το 15-25 λίγο αργότερα για την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς. Όμως, τα Σαπάκια αντέδρασαν και με τον Χατζημιχαήλ και τον Κουμπούρα άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά για να κλείσει ένα σερί 10-0 ο Ράπτης με τρίποντο, ισοφαρίζοντας σε 25-25.

Οι Θαλασσόλυκοι κράτησαν το προβάδισμα σχεδόν ως το τέλος του ημιχρόνου, με 5/5 βολές από τον Καραγιαννίδη Γ. πήγαν στο 29-31 και το 31-33 για να κάνει με τρίποντο ο Ράπτης το 34-33 στην ανάπαυλα. Η 3η περίοδος ξεκίνησε με 2 τρίποντα για τα Σαπάκια από τον Ράπτη και τον Δρακούλη, για το 40-33, ενώ ο Τσιχλιάς Σ. με 4 πόντους έγραψε το 45-37 για να κάνει το 48-37 ο Ράπτης με καλάθι και φάουλ.

Το καλάθι και φάουλ του Μπουντουβά και ο Χατζημιχαήλ πήγαν το σκορ στο 53-39 για τα Σαπάκια, για να κάνει με τρίποντο ο Κουμπούρας το 56-39, ολοκληρώνοντας 25-6 για την ομάδα του. Οι Θαλασσόλυκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, με τον Αδαμίδη και τον Μανάι μείωσαν σε 58-44 και με τον Λέντζο Γ. σε 60-46, αλλά η 3η περίοδος τελείωσε με τρίποντο του Χατζημιχαήλ για το 63-46.

Στο 4ο δεκάλεπτο τα Σαπάκια μπήκαν με 5 μαζεμένους πόντους από Ράπτη και Μπουντουβά για το 68-46 και το +22, με τους Θαλασσόλυκους να μην καταφέρνουν να γυρίσουν τον αγώνα. Ο Λέντζος Φ. μείωσε σε 71-50, αλλά ο Κουμπούρας απάντησε αμέσως, ενώ με τα καλάθια από Τσιχλιά Γ. και Δρακούλη τα Σαπάκια πήγαν στο 81-57. Το τρίποντο του Αδαμίδη μείωσε σε 81-60, αλά το ματς τελείωσε με ένα 6-0 για τα Σαπάκια, ως το τελικό 87-60.

Για τους νικητές ο Ράπτης είχε 18 πόντους, ο Κουμπούρας 17, ο Μπουντουβάς 16, ο Χατζημιχαήλ 14 και ο Τσιχλιάς Σ. 13. Από τους Θαλασσόλυκους ο Λέντζος Γ. είχε 24 πόντους, ο Μανάι 12 και ο Καραγιαννίδης Γ. 7.

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ – ΑΤΤΙΚΗ 50-54

(18-19, 26-29, 33-49, 50-54)

Παλαίμαχοι Φιλίππου:
Σταθόπουλος Π. 13 (1), Φλούδας Π. 6, Τούσης Ν. 1, Κολοβός Φ. 14 (2), Κολοβός Η. 3, Μυλωνάς Γ. 12 (4), Βαμβακάς Μ. 1.

Αττική
(Μπουργαζάς): Μπέλλος Γ. 18, Αναγνωστόπουλος Μ. 4, Βαρβάτος Τ., Γαλάνης Δ. 5 (1), Ξερέας Μ. 13 (2), Καραλής Δ. 2, Αντωνάκης Γ., Αναγνωστόπουλος Α. 12.

JETS – SANTA BARBARA ROCKETS 66-53

(21-14, 36-27, 49-35, 66-53)

Jets
(Μητσάκης Γ.): Τριανταφύλλου Γ. 10 (2), Τζιούρης Δ. 6, Σίσκος Α. 2, Μπελαλής Ν. 11, Μάρκος Η. 13, Παναγιωτόπουλος Κ. 7 (2), Ονουφρίου Π. 2, Καλογρίδης Π. 15, Κιούσης Θ..

Santa Barbara Rockets:
Μιχαηλίδης Μ. 4, Καλομπράτσος Χ., Καναρίδης Γ., Πέτρου Σ. 18 (2), Γεωργαντής Α. 13, Τσατσάνης Γ. 18 (1).

ΣΑΠΑΚΙΑ – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 87-60

(11-15, 34-33, 65-46, 87-60)

Σαπάκια:
Ράπτης Β. 18 (4), Μπουντουβάς Ν. 16, Κουμπούρας Δ. 17 (1), Δρακούλης Α. 5, Τσιχλιάς Γ. 4, Χατζημιχαήλ Α. 14 (1), Τσιχλιάς Σ. 13.

Θαλασσόλυκοι:
Καραγιαννίδης Τ. 2, Λέντζος Φ. 4, Λύρας Γ. 5, Καραγιαννίδης Γ. 7, Λέντζος Γ. 24 (2), Αδαμίδης Ν. 6 (2), Μανάι Δ. 12.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …