Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Ισοφάριση και tie break!

Ισοφάριση και tie break!

Οι Nothing But Net έγιναν η πρώτη ομάδα φέτος που κερδίζει το 2ο ματς σειράς στην οποία έχει χάσει τον πρώτο αγώνα στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Με το 70-62 που πέτυχαν απέναντι στους Ρούκουνες στον δεύτερο προημιτελικό ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1 και την ώθησαν σε 3ο παιχνίδι (την ερχόμενη Δευτέρα). Εκεί οι δυο ομάδες θα ξεκαθαρίσουν τους λογαριασμούς τους μια και καλή και η νικήτρια θα περάσει στον ημιτελικό.

Οι Ρούκουνες μπήκαν καλύτερα στον αγώνα, με τον Ιωάννου να είναι ασταμάτητος στο πρώτο δεκάλεπτο. Με δικό του τρίποντο έγινε το σκορ 0-3, αυτός μετά το 7-7 από τον Μπαμπάκο και τον Κωνσταντίνου έγραψε δύο τρίποντα για το 7-13 της ομάδας του, με τον Καλτσή να πηγαίνει τους Ρούκουνες στο 7-15. Οι Nothing But Net απάντησαν αμέσως, ο Μπαμπάκος και ο Κωνσταντίνου ήταν σε μεγάλη μέρα και κατάφεραν με σερί 10-0 να φέρουν μπροστά την ομάδα τους, 17-15, αλλά ο Ιωάννου με το 4ο του τρίποντο στην περίοδο έκανε το 17-18 για να τελειώσει το δεκάλεπτο 17-19.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ρούκουνες πήγαν στο 21-23 με τον Βαρσαμούλη, αλλά από εκεί και πέρα οι Nothing But Net έλεγξαν τον αγώνα. Με τον Μπαμπάκο ισοφάρισαν, ενώ ο Κωνσταντίνου έκανε το 30-23 για την ομάδα του. Οι Nothing But Net κράτησαν το προβάδισμα ως το ημίχρονο, ο Μπαμπάκος έγραψε το 32-25, ενώ ο ίδιος με βολές έκανε το 35-28 πριν την ανάπαυλα.

Οι Ρούκουνες προσπάθησαν να αντεπιτεθούν στην 3η περίοδο, ο Θεοδωρόπουλος μείωσε σε 35-31, με τον ίδιο να κάνει το 37-35 λίγο αργότερα και τον Αντωνίου να ισοφαρίζει για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του ο Καλτσής με 37-39. Οι Ρούκουνες κράτησαν το προβάδισμα για λίγο, ως το 39-41 πάλι από τον Καλτσή, με τον Κωνσταντίνου και τον Καραχάλιο να βοηθούν τους Nothing But Net να προσπεράσουν, 44-41. Η 3η περίοδος τελείωσε με τον Κωνσταντίνου και τον Χαντζή να φέρνουν τους Nothing But Net στο 48-46.

Ο Κωνσταντίνου ήταν σε μεγάλη μέρα, με τον 23ο πόντο του έκανε το 50-46 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ενώ ο Ουζουνίδης με 3/3 βολές έγραψε το 53-46. Τα τρία συνεχόμενα τρίποντα του Κοτσίφη έφεραν τους Nothing But Net στο +11, 56-46 με το πρώτο, 59-47 με το δεύτερο και 62-51 με το τρίτο μετά το καλάθι του Ιωάννου. Ο Κωνσταντίνου έκανε από κοντά το 64-51, οι Ρούκουνες προσπάθησαν να πλησιάσουν με τον Καλτσή, αλλά δεν μπόρεσαν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, αφού ο Μπαμπάκος σκόραρε για το 66-53.

Ο Καλτσής πήρε πάνω του το ματς και μείωσε σε 66-57, αλλά ο Μπαμπάκος και ο Κωνσταντίνου ήταν πάλι εκεί για το 70-57 της ομάδας τους. Ιωάννου και Βαρσαμούλης μείωσαν σε 70-62 αλλά απέμεναν μόλις 12 δευτερόλεπτα πια και το ματς είχε κριθεί, με τους Nothing But Net να επιβεβαιώνουν το… μαξιλάρι των 68 πόντων (στα προημιτελικά όποια ομάδα έχει σκοράρει τουλάχιστον 68 πόντους έχει κερδίσει σε όλες τις σειρές). Οι δυο ομάδες έδωσαν ραντεβού για τον 3ο αγώνα, αυτόν που θα κρίνει τον νικητή της σειράς.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 27 πόντους, ο Μπαμπάκος 19 και ο Κοτσίφης 9, ενώ από τους Ρούκουνες ο Ιωάννου είχε 25 πόντους, ο Καλτσής 16, ο Βαρσαμούλης 12 και ο Θεοδωρόπουλος 7.

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – NOTHING BUT NET 62-70

(19-17, 28-35, 46-48, 62-70)

Ρούκουνες:
Τσερπές Η., Καλτσής Θ. 16, Πανόπουλος Α., Βαρσαμούλης Δ. 12, Αντωνίου Γ. 2, Ιωάννου Γ. 25 (5), Χριστοδουλόπουλος Μ., Θεοδωρόπουλος Κ. 7, Τοπαλίδης Δ..

Nothing But Net:
Κοτσίφης Β. 9 (3), Καραγεωργάκης Μ. 1, Μπαμπάκος Κ. 19, Κωνσταντίνου Α. 27, Ζήσης Δ., Χαντζής Ν. 6, Ουζουνίδης Θ. 3, Ζήσης Γ., Καραχάλιος Γ. 5 (1).

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …