Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Νίκη και 3η θέση για Τιρινίνι

Νίκη και 3η θέση για Τιρινίνι

Η Τιρινίνι κέρδισε με 72-67 τους Ρούκουνες σε αγώνα της 23η αγωνιστικής που έκλεισε την κανονική περίοδο του εραστιτεχνικού πρωταθλήματος “Πάνος Ζαχαρογιάννης”, για να κατακτήσει την 3η θέση και να οριστικοποιήσει και το τελευταίο ζευγάρι των πλέι οφς. Έτσι, οι εBEERοι ως 4οι θα παίξουν στην α΄ φάση με τους Παλαίμαχους Φιλίππου, ξεκινώντας από το 1-0, αφού έχουν δύο νίκες στην κανονική περίοδο.

*** Παρακαλούνται και οι τελευταίες ομάδες να στείλουν τις ψήφους τους για τους καλύτερους του πρωταθλήματος. ***

Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο στο ματς, με την Τιρινίνι να μπαίνει καλύτερα και με τον Αντωνόπουλο και τον Κουσούλη Α. να προηγείται με 11-3. Οι Ρούκουνες απάντησαν με τον Ιωάννου για να πλησιάσουν σε 11-9, αλλά ο Γράψας έκανε το 15-9. Ο Μουρίκης με τρίποντο μείωσε σε 15-12, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει στο 19-16 μετά το καλάθι του Κουσούλη Α. και το καλάθι και φάουλ του Κανελλόπουλου.

Στη δεύτερη περίοδο η Τιρινίνι επέβαλε το ρυθμό της και με τον Βλάσση να μπαίνει πολύ δυνατά πήγε στο 31-18. Ο Κουσούλης και ο Λεγάκης έκαναν το σκορ 36-19, για να κλείσει το ημίχρονο στο 38-21 ο Βλάσσης, με τους Ρούκουνες να μένουν στους 6 πόντους στο δεκάλεπτο. Αντίθετη ήταν η 3η περίοδος, με τους Ρούκουνες να βρίσκουν ρυθμό και στο πρώτο λεπτό να τρέχουν ένα 0-6 από τον Μουρίκη και τον Κανελλόπουλο για να μειώσουν σε 38-27.

Η διαφορά έπεσε κι άλλο από τον Μουρίκη, αλλά η Τιρινίνι κατάφερε να την κρατήσει σε διψήφια επίπεδα ως τα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου, όταν ο Κανελλόπουλος έκανε το 52-45 και Ιωάννου με τον Μουρίκη μείωσαν σε 56-50 στο 30ο λεπτό.

Μετά το 60-54 από τον Κουσούλη Α. και τον Γράψα, οι Ρούκουνες με τον Κανελλόπουλο να βάζει 4 μαζεμένους πόντους για να μειώσει σε 60-58. Ο Κουσούλης Α. με τρίποντο πήγε την ομάδα του στο 63-58, αλλά ο Κανελλόπουλος απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 63-61. Ο Γράψας με 2/2 βολές κι ένα τρίποντο έφερε την Τιρινίνι στο 68-61 για να κάνει ο Κουσούλης Α. το 70-61. Οι 2/2 βολές του Κουσούλη Α. μετά το τρίποντο του Ιωάννου έφεραν το ματς στο 72-64 για να γράψει στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Μουρίκης το τελικό 72-67.

Από τους νικητές ο Κουσούλης Α. είχε 20 πόντους, ο Βλάσσης επίσης 20 και ο Γράψας 18. Για τους Ρούκουνες ο Κανελλόπουλος είχε 24 πόντους, ο Μουρίκης 21 και ο Ιωάννου 14.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 72-67

(19-16, 38-21, 56-50, 72-67)

Τιρινίνι
(Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Κουβαράς Α., Αντωνόπουλος Α. 6, Γράψας Α. 18 (1), Γαλανόπουλος Γ. 2, Σταματέρης Ν., Κουσούλης Α. 20 (2), Λεγάκης Γ. 6, Κουσούλης Ν., Βλάσσης Γ. 20.

Ρούκουνες:
Πανόπουλος Α., Ιωάννου Γ. 14 (2), Κανελλόπουλος Α. 24 (1), Μουρίκης Μ. 21 (5), Τοπαλίδης Δ., Χριστοδουλόπουλος Μ. 5, Τσερπές Η. 3.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …