Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Ακάθεκτη η Αττική, ανεβαίνουν οι Nothing But Net!

Ακάθεκτη η Αττική, ανεβαίνουν οι Nothing But Net!

Η Αττική παρέμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία μετά τη 16η αγωνιστική, κερδίζοντας τους εBEERους με 62-53. Οι Santa Barbara Rockets με τους Ρούκουνες ακολουθούν, οι πρώτοι κέρδισαν με 57-41 τους Παλαίμαχους Φιλίππου, οι δεύτεροι με 77-57 τους Θαλασσόλυκους. Οι Gastone επικράτησαν των Tsunami με 65-58 με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ οι Jets κέρδισαν με 44-43 την Τιρινίνι. Σε αγώνα για την 25η αγωνιστική οι Nothing But Net κέρδισαν με 63-59 τους Zeppelin, ενώ σε ματς της 18ης αγωνιστικής οι Barcelioma κέρδισαν τα Σαπάκια με 73-55.

Η Αττική παρέμεινε μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα κερδίζοντας τους εBEERους με 62-53, έχοντας το προβάδισμα σε όλο τον αγώνα μετά το πρώτο τρίλεπτο. Οι εBEERοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και με τους Αλεβίζο και Ζώτο προηγήθηκαν με 0-5, αλλά αμέσως μετά δέχτηκαν ένα 11-0 για να χάσουν την επαφή τους με το σκορ. Ο Σταυρόπουλος με 5 πόντους και ο Αναγνωστόπουλος Α. με 8 ήταν εκείνο που τράβηξαν το σκοράρισμα στο πρώτο δεκάλεπτο για την Αττική, που πήγε στο 11-5 για να κλείσει την περίοδο στο 13-7.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Κωστούλα να βάζει 4 πόντους για το 17-7 και την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς, ενώ το τρίποντο του Ξερέα έφερε το ματς στο 20-9. Οι εBEERοι αντέδρασαν με δυο τρίποντα του Γκούσκου Δ. για το 21-15, αλλά δεν μπόρεσαν να περάσουν μπροστά, αφού Μπέλλος και Κωστούλας έφεραν την Αττική στο 26-19, με το ημίχρονο να λήγει στο 29-21.

Το σερί της Αττικής έφτασε στο 14-0 στο 3ο δεκάλεπτο, όταν ο Αναγνωστόπουλος Α. και ο Μπέλλος την έφεραν στο 40-21, έχοντας εγκλωβίσει πλήρως τους εBEERους. Οι εBEERοι έκαναν 5 λεπτά να βάλουν καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 20 πόντους στο 45-25, με την Αττική να ελέγχει πλήρως το ματς και να αρχίζει τις αλλαγές.

Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι εBEERοι και με Κόντορη και Χαντόπουλο μείωσαν σε 47-33 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου, για να πλησιάσουν στο 52-43 με σερί 0-5 από Γκούσκο Δ. και Ζώτο στην αρχή της 4ης περιόδου. Ο Κοντός και ο Αναγνωστόπουλος Α. έφεραν την Αττική στο 56-43, με τους εBEERους να παίρνουν άλλα δυο τρίποντα από τον Γκούσκο Δ. για να μειώσουν σε 56-48 και 58-51. Το ματς κρίθηκε και τυπικά από το καλάθι του Κωστούλα στα 47 δευτερόλεπτα, που έγραψε το 60-51.

Από τους νικητές ο Αναγνωστόπουλος Α. είχε 17 πόντους, ο Κωστούλας 11, ο Σταυρόπουλος 10 και ο Καραλής Α. 8. Για τους εBEERους ο Γκούσκος Δ. είχε 18 πόντους, ο Ζώτος 12 και ο Κόντορης 8.

Με τον Κωνσταντίνου μεγάλο πρωταγωνιστή, οι Nothing But Net κέρδισαν τους Zeppelin με 63-59, κάνοντας ανατροπή στην 4η περίοδο, παρότι παρατάχθηκαν με 5 παίκτες. Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Nothing But Net να προηγούνται με 6-5 με τον Ουζουνίδη και τους Ρήγα και Παπαδάτο να σκοράρουν για το 11-10 της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Zeppelin ήταν καλύτεροι και μετά το 15-11 από τον Ουζουνίδη, έτρεξαν σερί 0-7 με πρωταγωνιστή τον Παπαδάτο για να προσπεράσουν με 15-18.

Η διαφορά έφτασε και τους 6 πόντους στο 21-27 από τον Κουτσό, ενώ 5 ακόμα πόντοι του Παπαδάτου έκαναν το 28-36 για να κλείσει το ημίχρονο στο 30-38 για τους Zeppelin. Στο 3ο δεκάλεπτο η κατάσταση έμεινε ίδια, με τον Ρήγα να βάζει 7 πόντους οι Zeppelin κράτησαν το προβάδισμα, 34-42 και 42-49 στο 30ο λεπτό.

Ο Κωνσταντίνου ανέβασε στροφές στο 4ο δεκάλεπτο, έκανε ό,τι ήθελε στη ρακέτα, έβαλε 14 πόντους και οδήγησε την ομάδα του στην ανατροπή. Οι Nothing But Net έτρεξαν ένα 8-0 για να προσπεράσουν με 55-53, το τρίποντο του Παπαδάτου πήγε το ματς στο 55-56, αλλά 4 πόντοι του Κωνσταντίνου και 2 του Παναγιωτόπουλου έφεραν το ματς στο 61-56 για τους Nothing But Net. Οι Zeppelin προσπάθησαν, μείωσαν σε 61-59, αλλά ο Παναγιωτόπουλος έβαλε το τελευταίο καλάθι του ματς, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 31 πόντους, ο Παναγιωτόπουλος 17 και ο Ουζουνίδης 11. Από τους Zeppelin, ο Παπαδάτος είχε 18 πόντους, ο Ρήγας 16 και ο Κουτσός 10.

Οι Santa Barbara Rockets, παρότι έπαιζαν με 5 παίκτες και χωρίς Τσατσάνη, Δημητρίου και Χριστόπουλο, κέρδισαν με 57-41 τους Παλαίμαχους Φιλίππου παραμένοντας στη 2η θέση του πρωταθλήματος. Οι Santa Barbara Rockets μπήκαν στο ματς με 6-10, το οποίο πήγαν στο 10-3 με τον Πέτρου να έχει ήδη 6 πόντους. Ένα σερί 8-0 στη 2η περίοδο ήταν αυτό που ουσιαστικά έκρινε το ματς, αφού 4 συνεχόμενα τρίποντα για τους Santa Barbara Rockets, 3 από τον Πέτρου κι ένα από τον Γεωργαντή, τους έφεραν στο 26-10.

Οι Παλαίμαχοι Φιλίππου προσπάθησαν να μειώσουν, κατάφεραν με τον Κολοβό Φ. και τον Μυλωνά να ρίξουν τη διαφορά στο 28-16 στο τέλος του ημιχρόνου και το 28-18 στην αρχή της επανάληψης, αλλά το 10-2 των Santa Barbara Rockets που ακολούθησε έφερε τη διαφορά στους 18 πόντους, 38-20 με τον Πέτρου να βάζει 7 στο διάστημα αυτό.

Ο Σταθόπουλος μείωσε για τους Παλαίμαχους (38-24), αλλά 4 πόντοι του Μιχαηλίδη έφεραν το ματς στο 42-24. Οι Παλαίμαχοι απάντησαν με σερί 0-6 το οποίο έκλεισε ο Βαμβακάς για το 42-30, αλλά πριν τελειώσει η 3η περίοδος Καναρίδης και Γεωργαντής είχαν ανεβάσει τη διαφορά στους 16, 46-30, με τον Παντελή να κάνει το 48-30 στο ξεκίνημα της 4ης. Οι Santa Barbara Rockets ήταν κουρασμένοι, αλλά κατάφεραν με 8/10 βολές να κρατήσουν προβάδισμα ασφαλείας πάνω από 14 πόντους (48-34), ενώ στο τέλος ο Πέτρου με τρίποντο έγραψε το 57-41.

Για τους νικητές ο Πέτρου είχε 25 πόντους, ο Παντελής 10, ο Γεωργαντής 9 και ο Καναρίδης 7, ενώ από τους Παλαίμαχους Φιλίππου ο Βαμβακάς είχε 11 πόντους και 3 παίκτες από 6.

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τους Θαλασσόλυκους με 77-57, με τον Θεοδωρόπουλο και τον Αντωνίου μεγάλους πρωταγωνιστές, ελέγχοντας τον αγώνα σε όλη τη διάρκειά του. Μετά το αρχικό 6-5 με τρίποντο του Βελέντζα, οι Ρούκουνες ανέβασαν στροφές και πήγαν με 4 πόντους του Θεοδωρόπουλου στο 10-8, για να τους ανεβάσει ο Αντωνίου στο 14-8 και το 17-8 λίγο πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Έξι μαζεμένοι πόντοι του Αντωνίου έγραψαν το 25-18 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Καραγιαννίδη Γ. να σκοράρει από την άλλη και τους Θαλασσόλυκους να καταφέρνουν να πλησιάσουν στο 29-27 με το τρίποντο του Γερμενή και τον Λέντζο Φ.

Το ημίχρονο τελείωσε στο 32-27, ενώ οι Ρούκουνες έφτασαν το σερί τους στο 12-0 με τον Θεοδωρόπουλο να γράφει το 41-27 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Η διαφορά έμεινε πάνω από τους 8 πόντους (46-38 από τον Καραγιαννίδη Γ.), με το δεκάλεπτο να λήγει στο 54-40 χάρη σε 6 πόντους του Κανελλόπουλου. Οι Θαλασσόλυκοι δεν μπόρεσαν να ξαναπλησιάσουν, ο Αντωνίου πήγε το ματς στο 58-42, ο Θεοδωρόπουλος με 6 συνεχόμενους πόντους έγραψε το 68-49, ενώ η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα ήρθε στο φινάλε, για το +20 του 77-57 με τον Θεοδωρόπουλο και πάλι.

Από τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος είχε 23 πόντους, ο Αντωνίου 19, ο Κανελλόπουλος 12 και Μουρίκης 9. Για τους Θαλασσόλυκους ο Καραγιαννίδης Γ. είχε 16, ο Τεντόμας 10 και οι Λέντζος Γ. και Μανάι από 8.

Οι Barcelioma κέρδισαν τα Σαπάκια με 73-55 σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική, χάρη σε ακόμα μία πολύ καλή εμφάνιση του Μουχάκη και πολύτιμες βοήθειες από Ταμβάκη και Μαρκάκη. Τα Σαπάκια μπήκαν στο ματς με 0-4 με τον Κουμπούρα, ενώ κράτησαν το προβάδισμα σε όλη την πρώτη περίοδο, με τον Μουχάκη να μένει στους 2 πόντους. Ο Μπουντουβάς έκανε το 12-13, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 14-15.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Barcelioma μπήκαν με 0-5 από Μαρκάκη και Ταμβάκη για το 19-15 με τον Μουχάκη να παίρνει μπρος και με 12 πόντους να στέλνει το ματς στο 35-31 για τους Barcelioma. Ο Μαρκάκης και ο Ταμβάκης έκαναν το 42-32 στο τέλος του ημιχρόνου, με τους Barcelioma να κρατάνε αυτή τη διαφορά σε όλη την 3η περίοδο.

Ο Μπουντουβάς και ο Τσιχλιάς Σ. προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, αλλά ο Μουχάκης μπήκε στην επανάληψη με 6 πόντους για το 48-38, ενώ εκείνος ήταν που με καλάθι και φάουλ έκανε το 56-45 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο το τρίποντο του Ταμβάκη έφερε το ματς στο 61-47, ενώ τα Σαπάκια μπόρεσαν να μειώσουν ως το 63-52 για να έρθουν Λιανάκης και Μουχάκης για το 67-52 και το οριστικό τέλος.

Από τους νικητές ο Μουχάκης είχε 31 πόντους, ο Ταμβάκης 19 και ο Μαρκάκης 13, ενώ από τα Σαπάκια, ο Μπουντουβάς είχε 18 πόντους, ο Κουμπούρας 15 και ο Τσιχλιάς Σ. 14.

Οι Gastone κέρδισαν τους Tsunami με 65-58, παρότι βρέθηκαν και 12 πόντους πίσω στο πρώτο ημίχρονο. Το ματς ξεκίνησε κλειστό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο 6-6, αλλά μετά ακολούθησε ένα σερί 2-12 από τους Tsunami, που με τον Αντωνιάδη και τον Αντωνίου πήγαν στο 8-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι ίδιοι ήταν που έγραψαν το 10-22 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου για τη μεγαλύτερη διαφορά των Tsunami στο ματς, που ως τότε ήλεγχαν τον αγώνα.

Όμως, ο Πανδής με 7 μαζεμένους πόντους μείωσε σε 22-28, με τους Gastone να πλησιάζουν στο 24-28 με τον Κορμανό και το ημίχρονο να κλείνει στο 26-31. Στην επανάληψη και μετά το 28-33 από τον Σταθόπουλο, οι Gastone έτρεξαν ένα 9-0 με 8 συνεχόμενους πόντους του Πλευριά κι ένα τρίποντο του Ροντογιάννη για να πάνε στο 37-33.

Οι Tsunami απάντησαν με τον Ζαΐμη και τον Σκουρλέτη για το 37-37 και το 39-39, αλλά ο Πλευριάς με άλλους 4 πόντους έκανε το 43-39, για να λήξει τη 3η περίοδος στο 47-44 για τους Gastone. Το ματς παρέμεινε κλειστό ως το 51-48, αλλά στη συνέχεια, ο Πανδής είχε 8 συνεχόμενους πόντους για να φέρει την ομάδα του στο 59-50, ενώ ο Ροντογιάννης έγραψε το 63-52. Οι Tsunami μείωσαν σε 63-56, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι περισσότερο.

Από τους νικητές ο Πανδής είχε 25 πόντους, ο Κορμανός 13 και ο Πλευριάς 12. Για τους Tsunami, ο Αντωνιάδης είχε 20 πόντους, ο Αντωνίου 16 και ο Ζαΐμης 12.

Οι Jets κέρδισαν την Τιρινίνι με 44-43, παίρνοντας και δεύτερο ντέρμπι στη σειρά. Το παιχνίδι είχε χαμηλό ρυθμό και δεν άνοιξε παρά μόνο στην 3η περίοδο. Οι Jets μπήκαν στο ματς με 5-0 με πόντους από Μπουρδανιώτης Α. και Μπουρδανιώτη Π., με την Τιρινίνι να ισοφαρίζει σε 7-7 με Βλάσση και Κουσούλη Α., αλλά την πρώτη περίοδο να λήγει στο 12-9 για τους νικητές με τον Μπουρδανιώτη Π. να έχει ήδη 7 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Jets εγκλώβισαν πλήρως την Τιρινίνι, την κράτησαν μόλις στους 4 πόντους, με τον Μπελαλή πήγαν στο 18-11, ενώ το τρίποντο του Μάρκου στο τέλος του ημιχρόνου έγραψε το 23-13 για τη διψήφια διαφορά των νικητών. Η Τιρινίνι ανέβασε στροφές στην 3η περίοδο, με τον Γράψα, τον Βλάσση και τον Κουσούλη να βάζουν 23 πόντους (6, 9 και 8 αντίστοιχα) μπόρεσε να βάλει 24 στην περίοδο και να προσπεράσει. Ο Γράψας μείωσε σε 23-17 στο ξεκίνημα, ενώ το σερί της Τιρινίνι έφτασε στο 2-15 όταν ο Κουσούλης Α. έδωσε προβάδισμα με 25-28 στην ομάδα του και ο Γράψας έκανε το 25-28. Ο Βλάσσης κράτησε μπροστά την Τιρινίνι, 32-34 και 34-35, ενώ ο Κουσούλης Α. έκανε το 34-37 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Όμως, οι Jets στην 4η περίοδο, με τον Σίσκο να κάνει πολύ καλό δεκάλεπτο κατάφεραν και πήραν τη νίκη. Ο Σίσκος ισοφάρισε σε 37-37, ο ίδιος με δεύτερο τρίποντο έκανε το 40-39 για την ομάδα του, ενώ με άλλο ένα καλάθι και μια βολή πήγε το ματς στο 43-40. Ο Γράψας με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 43-43, αλλά ο Καλογρίδης με 1/2 βολές έκανε το 44-43, η Τιρινίνι έχασε την επίθεση, έκανε φάουλ, οι Jets είχαν 0/2 βολές, αλλά στα τελευταία 9 δευτερόλεπτα η Τιρινίνι δεν μπόρεσε να σκοράρει και ηττήθηκε.

Για τους νικητές ο Μπουρδανιώτης Π. είχε 10 πόντους, ο Σίσκος 9 και ο Μπουρδανιώτης Α. 8. Για την Τιρινίνι ο Βλάσσης είχε 15 πόντους, ο Γράψας επίσης 15 και ο Κουσούλης Α. 10.

ΑΤΤΙΚΗ – εBEERοι 62-53
(13-7, 29-21, 48-34, 62-53)

Αττική
(Μπουργαζάς): Μπέλλος Γ. 6, Αναγνωστόπουλος Μ. 2, Κοντός Γ. 4, Γαλάνης Δ. 1, Ξερέας Μ. 3 (1), Καραλής Α. 8, Σταυρόπουλος Α. 10 (1), Κωστούλας Δ. 11, Αναγνωστόπουλος Α. 17.

εBEERοι:
Χαντόπουλος Θ. 5, Κόντορης Α. 8, Τσακίρης Α., Γκούσκος Δ. 18 (5), Μόντι Β. 2, Αλεβίζος Δ. 3, Δουκλιάς Σ., Ζώτος Χ. 12, Ρήγας Χ. 5.

NOTHING BUT NET – ZEPPELIN 63-59
(11-10, 30-38, 42-49, 63-59)

Nothing But Net:
Ζήσης Γ. 4, Κωνσταντίνου Α. 31, Ζήσης Δ., Παναγιωτόπουλος Κ. 17, Ουζουνίδης Θ. 11 (1).

Zeppelin:
Παπαδάτος Χ. 18 (4), Ρήγας Γ. 16 (1), Χριστόπουλος Γ. 2, Κωνσταντούλας Δ. 2, Κουτσός Α. 10, Θωμάς Θ. 2, Τσάντζαλης Θ. 5 (1), Πασσάς Σ. 4.

SANTA BARBARA ROCKETS – ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ 57-41
(10-5, 28-16, 46-30, 57-41)

Santa Barbara Rockets:
Παντελής Δ. 10, Μιχαηλίδης Μ. 6, Καναρίδης 7 (1), Πέτρου Σ. 25 (5), Γεωργαντής Α. 9 (1).

Παλαίμαχοι Φιλίππου:
Σταθόπουλος Π. 4, Παλαιοπάνος, Τούσης Ν. 2, Κουτρούλης Γ. 6, Κολοβός Φ. 6, Κολοβός Η. 4, Βαμβακάς Μ. 11, Μυλωνάς 6 (1), Κουμούλης, Φλούδας 2.

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 77-57
(17-9, 32-27, 54-40, 77-57)

Ρούκουνες:
Κανελλόπουλος Α. 12, Πανόπουλος Α., Αντωνίου Γ. 19, Τσερπές Η. 4, Μουρίκης Μ. 9 (1), Θεοδωρόπουλος Κ. 23, Χριστοδουλόπουλος Μ. 6, Τοπαλίδης Δ. 4.

Θαλασσόλυκοι:
Καραγιαννίδης Τ. 2, Λέντζος Φ. 2, Λύρας Γ. 2, Γερμενής Χ. 6 (2), Καραγιαννίδης Γ. 16 (3), Τεντόμας Ν. 10, Λέντζος Γ. 8, Βελέντζας Γ. 3 (1), Μανάι Δ. 8.

ΣΑΠΑΚΙΑ – BARCELIOMA 55-73
(15-14, 32-42, 45-56, 55-73)

Σαπάκια:
Μπουντουβάς Ν. 18, Κουμπούρας Δ. 15, Τσέρτος Λ. 5, Καραμανής Α. 2, Ζαγγογιάννης Σ. 1, Τσιχλιάς Σ. 14.

Barcelioma:
Τσιαμούλης Π., Σκαλτσογιάννης Β. 2, Γκότσης Γ., Λιανάκης Ι. 2, Μενεξιάδης Σ. 2, Μουχάκης Ν. 31 (1), Τουμπακάρης Α. 4, Μαρκάκης Γ. 13 (3), Ταμβάκης Θ. 19 (2).

GASTONE – TSUNAMI 65-58
(8-18, 26-31, 47-44, 65-58)

Gastone:
Κουρμπέτης Γ. 6, Κορμανός Θ. 13 (1), Ροντογιάννης Α. 5 (1), Πλευριάς Σ. 12, Σακελλαρόπουλος Ν. 4, Πανδής Γ. 25.

Tsunami:
Αντωνίου Φ. 16, Σκουρλέτης Γ. 6, Αντωνιάδης Π. 20 (2), Παπαδόπουλος Σ., Ζαΐμης Α. 12, Σταθόπουλος Κ. 4.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – JETS 43-44
(9-12, 13-23, 37-34, 43-44)

Τιρινίνι
(Κουσούλης Ν., Κυριάκου): Αντωνόπουλος Α. 2, Γράψας Α. 15, Γαλανόπουλος Γ. 1, Σταματέρης Ν., Κουσούλης Α. 10, Κουρτογιάννης Χ., Βλάσσης Γ. 15, Κουσούλης Ν., Κουβαράς Α..

Jets
(Μητσάκης): Μπουρδανιώτης Α. 8, Τζιούρης, Τζώτζος Κ., Μπελαλής 4, Παναγιωτόπουλος Π., Μπουρδανιώτης Π. 10 (2), Μάρκος Η. 6 (2), Σίσκος 9 (2), Καλογρίδης 5, Κιούσης 2.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …