Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Άνοιξαν το σκορ οι Barcelioma!

Άνοιξαν το σκορ οι Barcelioma!

Οι Barcelioma απέδειξαν ότι είναι σκληρό καρύδι στο πρώτο παιχνίδι της σειράς με τους Santa Barbara Rockets στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης», κερδίζοντας με 58-57 χάρη σε δύο βολές του Μαρκάκη στο τέλος, μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Έτσι, άνοιξαν το σκορ της σειράς στο 0-1 και την ερχόμενη Πέμπτη (7/6, 22:30) έχουν την ευκαιρία να πάρουν την πρόκριση. Οι Santa Barbara Rockets πρέπει να πάρουν δύο συνεχόμενα παιχνίδια για να προκριθούν, με τον Τσατσάνη να ισοφαρίζει το ρεκόρ πλέι οφς με 30 πόντους στον πρώτο αγώνα, αλλά να μην καταφέρνει να δώσει στην ομάδα του τη νίκη.

Το ματς ήταν κλειστό από το ξεκίνημα, με τους Santa Barbara Rockets να προηγούνται με 2-3 από το τρίποντο του Τσατσάνη και να πηγαίνουν με 6 συνεχόμενους πόντους του Χριστόπουλου στο 4-9. Το τρίποντο του Γεωργαντή έφερε το ματς στο 6-12, αλλά γρήγορα οι Barcelioma ισορρόπησαν την κατάσταση. Ο Τσιαμούλης και ο Τουμπακάρης έγραψαν το 10-12, για να φέρει το ματς στον πόντο ο Μαρκάκης (12-13). Πάντως, οι Santa Barbara Rockets κράτησαν το προβάδισμα σε όλη την πρώτη περίοδο, με τον Τσατσάνη και τον Παντελή να κάνουν το 14-17 και τον Χριστόπουλο το 16-19 πριν ο Σκαλτσογιάννης στην εκπνοή μειώσει σε 18-19.

Στη δεύτερη περίοδο, το τρίποντο του Μαρκάκη έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους Barcelioma με 21-20, για να κάνει ο Τσιαμούλης το 26-22 με τον ίδιο τρόπο λίγο αργότερα. Γεωργαντής και Τσατσάνης ισοφάρισαν τον αγώνα (26-26), για να λήξει το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες ισόπαλες, 28-28.

Στην 3η περίοδο οι Barcelioma ήταν καλύτεροι και μετά το 33-34 από τον Τσατσάνη πήραν προβάδισμα με 4 πόντους του Μουχάκη για το 39-37, με τον Ταμβάκη να κάνει το 41-37 και τον Μουχάκη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 43-37 για την ομάδα του. Η διαφορά παρέμεινε στους 6 πόντους στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (45-39), με τους Santa Barbara Rockets να ισοφαρίζουν με τον Καναρίδη, τον Γεωργαντή και τον Τσατσάνη σε 45-45.

Ο Τσατσάνης ήταν ασταμάτητος, έβαλε 10 συνεχόμενους πόντους στην 4η περίοδο και 14 από τους τελευταίους 16 της ομάδας του, για να φέρει τους Santa Barbara Rockets μπροστά με 45-47. Ο Μουχάκης απάντησε με τρίποντο για το 48-47, με τον Τουμπακάρη να γράφει το 51-47, αλλά οι Santa Barbara Rockets δεν παραδόθηκαν και έτρεξαν ένα σερί 2-10 για να προσπεράσουν.

Ο Τσατσάνης με 4/4 βολές ισοφάρισε τον αγώνα σε 51-51, οι Barcelioma έχασαν κι άλλη επίθεση για να κάνει ο Καναρίδης το 51-53, ενώ μετά από επιθετικό ριμπάουντ ο Τσιαμούλης με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 53-53. Ακόμη 4 πόντοι από τον Τσατσάνη έφεραν το ματς στο 53-57 στο τελευταίο μισό λεπτό, αλλά οι Barcelioma δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Ο Τσιαμούλης είχε 1/2 βολές, αλλά ο Μουχάκης ήταν εκεί για το επιθετικό ριμπάουντ για να μειώσει σε 56-57 στα 12 δευτερόλεπτα, ενώ αμέσως μετά την επαναφορά οι Barcelioma έκλεψαν την μπάλα και κέρδισαν φάουλ με τον Μαρκάκη με 2/2 βολές να κάνει το 58-57 με 4 δευτερόλεπτα για την εκπνοή. Οι Santa Barbara Rockets προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν και το πρώτο ματς της σειράς πήγε στους Barcelioma.

Για τους νικητές ο Μουχάκης είχε 20 πόντους, ο Μαρκάκης 12, ο Ταμβάκης 9, όσους και ο Τσιαμούλης. Από τους Santa Barbara Rockets ο Τσατσάνης είχε 30 πόντους, ο Χριστόπουλος 11 και ο Γεωργαντής 7.

SANTA BARBARA ROCKETS – BARCELIOMA 57-58

(19-18, 28-28, 37-43, 57-58)
Σκορ σειράς: 0-1

Santa Barbara Rockets:
Παντελής Δ. 5, Μιχαηλίδης Μ., Μακρής Σ., Καλομπράτσος Χ., Καναρίδης Γ. 4, Γεωργαντής Α. 7 (1), Χριστόπουλος Α. 11, Τσατσάνης Γ. 30 (1).

Barcelioma:
Μαρκάκης Γ. 12 (1), Τσιαμούλης Π. 9 (1), Σκαλτσογιάννης Β. 2, Τουμπακάρης Α. 6, Γκότσης Γ., Μουχάκης Ν. 20 (1), Ταμβάκης Θ. 9, Λιανάκης Ι..

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …