Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Τελικός για Gastone!

Τελικός για Gastone!

Οι Gastone πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, αφού κέρδισαν με 58-52 την Τιρινίνι μετά από ένα πολύ σκληρό ντέρμπι που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Έτσι, την ερχόμενη Τρίτη (22:00) θα αντιμετωπίσουν τους Ρούκουνες στο ματς τίτλου, που να αναδείξει τον πρωταθλητή και θα ρίξει την αυλαία στο πρωτάθλημα.

Οι Gastone μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και με τον Παπαθανασόπουλο να σκοράρει κατά βούληση στο πρώτο τρίλεπτο πήραν μια καλή διαφορά, 9-0. Η Τιρινίνι πήρε τους πρώτους της πόντους από τον Κουσούλη Α. για το 9-2, αλλά μετά η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους από τον Τζουμέζη, 13-2. Εκεί έμεινε ως το 15-4 του Τζουμέζη και το 17-6 του Παπαθανασόπουλου.

Μετά το 19-9 από τον Πανδή, η Τιρινίνι έτρεξε ένα δικό της 0-11 για να πάρει το προβάδισμα. Ο Κουσούλης Α. είχε δώσει το έναυσμα με τρίποντο, ο Γράψας και ο Βλάσσης έκλεισαν την περίοδο στο 19-13, ενώ ο Τσουκνιδής και ο Ασημακόπουλος έκαναν το 19-17, για να έρθει πάλι ο Κουσούλης Α. με τρίποντο για το 19-20 της ομάδας του. Από εκεί και πέρα το ματς ήταν κλειστό ως και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Γράψας έκανε το 21-22 για την Τιρινίνι, αλλά οι Gastone απάντησαν με τον Τζουμέζη και τον Τάγκαλο για το 25-22, με την Τιρινίνι να μειώνει με τον Τσουκνιδή. Το τρίτο τρίποντο του Κουσούλη Α. ισοφάρισε το ματς στους 27 πόντους, με τους Gastone να σκοράρουν με τον Ροντογιάννη για να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 31-28.

Η διαφορά ανέβηκε στους 5 πόντους από τον Τάγκαλο για το 33-28 στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Κουσούλη Α. να μειώνει στο 33-30. Οι Gastone κράτησαν τον έλεγχο, πήγαν στο 35-30 με τον Παπαθανασόπουλο, στο 37-32 με τον ίδιο και στο 39-34 με 2/4 βολές. Στη συνέχεια η Τιρινίνι απάντησε με τον Κουσούλη Α. και τον Τσουκνιδή για να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 39-39, με τον Κουσούλη Α. να γράφει και το 41-41, για να τελειώσει η 3η περίοδος στο 43-41 από τις βολές του Παπαθανασόπουλου (2/4).

Ο Βλάσσης ισοφάρισε τον αγώνα στους 43 πόντους, ενώ το τρίποντο του Κουσούλη Α. έφερε την Τιρινίνι ξανά μπροστά, 43-46. Οι Gastone αντέδρασαν καλά, ο Τάγκαλος ισοφάρισε και ο Τζουμέζης έκανε το 48-46 για την ομάδα του. Η Τιρινίνι με το καλάθι και φάουλ του Βλάσση προσπέρασε με 48-49, ενώ ο Γράψας ήταν που έκανε το 50-51 για την ομάδα του. Οι Gastone πήραν κρίσιμο καλάθι από τον Τζουμέζη για το 52-51, η Τιρινίνι ισοφάρισε με τον Ασημακόπουλο σε 52-52, αλλά ο Τζουμέζης ήταν εκεί. Μετά τις βολές του Παπαθανασόπουλου και την άστοχη επίθεση της Τιρινίνι έγραψε το 56-52. Η Τιρινίνι έχασε κι άλλη επίθεση και οι Gastone στο φινάλε με 2/4 βολές πήραν τη νίκη με 58-52 και μαζί της την πρόκριση στον τελικό!

Για τους νικητές ο Παπαθανασόπουλος είχε 23 πόντους και ο Τζουμέζης 19. Από την Τιρινίνι, ο Κουσούλης Α. είχε 20 πόντους, ο Βλάσσης 10, ο Τσουκνιδής και ο Γράψας από 8.

GASTONE – ΤΙΡΙΝΙΝΙ 58-52

(19-13, 31-28, 43-41, 58-52)

Gastone:
Τάγκαλος Δ. 6, Κορμανός Θ. 2, Σακελλαρόπουλος Ν., Τζουμέζης Π. 19, Παπαθανασόπουλος Χ. 23, Πανδής Γ. 4, Ροντογιάννης Α. 3, Παπαποστόλου Κ. 1.

Τιρινίνι
(Κουσούλης Ν.): Βλάσσης Γ. 10, Αντωνόπουλος Α. 3, Ασημακόπουλος Π. 3, Γράψας Α. 8, Γαλανόπουλος Γ., Τσουκνιδής Δ. 8, Κουσούλης Α. 20 (4), Κουρτογιάννης Χ., Λεγάκης Γ., Κουσούλης Ν., Σταματέρης Ν..

Το διάγραμμα των πλέι οφς:

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …