Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Ισοφάρισαν οι εBEERοι!

Ισοφάρισαν οι εBEERοι!

Ο Κορρές (ρεκόρ πλέι οφς με 40 πόντους) κέρδισε τον Μουχάκη (30 πόντοι) στην άτυπη μονομαχία σκοραρίσματος στον αγώνα και μαζί του οι εBEERοι κέρδισαν με 76-68 τους Barcelioma για να ωθήσουν τη σειρά σε 3ο παιχνίδι (την ερχόμενη Τετάρτη), αφού ισοφάρισαν σε 1-1 γλιτώνοντας τον αποκλεισμό. Οι εBEERοι έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο, αλλά χάρη στον οίστρο του Κορρέ ξέφυγαν στην 3η περίοδο και στο τέλος δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους την ανατροπή. Πλέον, οι δυο ομάδες στο 3ο ματς της σειρά θα λύσουν μια και καλή τις διαφορές τους σε ένα σαραντάλεπτο με φόντο την τετράδα.

Το ματς ήταν κλειστό στο ξεκίνημα, με τους εBEERους να παίρνουν κεφάλι μετά τα μισά της πρώτης περιόδου. Στην αρχή Μουχάκης και Τουμπακάρης έφεραν το ματς στο 4-4, με τον Κορρέ και τον Μουχάκη να κάνουν το 8-8. Ο Κορρές με τρίποντο έγραψε το 11-8 για τους εBEERους και ο Αλεβίζος το 13-8. Με τον Ρήγα και τον Ζώτο οι εBEERοι πήγαν στο 19-12, ενώ στο τέλος της πρώτης περιόδου 4 ακόμα πόντοι από τον Κορρέ έκαναν το 23-14.

Οι Barcelioma αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο και δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν περισσότερο. Αντ’ αυτού ήλεγξαν απόλυτα το ματς και άρχισαν να καλύπτουν το σκορ. Ο Τσιαμούλης και ο Μουχάκης έκαναν το 23-19, ενώ ο Ταμβάκης ήταν που μείωσε στους 2 πόντους. Μετά το 25-21 από τον Ζώτο, ο Μαρκάκης και ο Τσιαμούλης έδωσαν το πρώτο προβάδισμα στο ματς στους Barcelioma με 25-26, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ ως το 32-32 από τον Κορρέ και τον Μουχάκη. Οι Barcelioma έκλεισαν καλύτερα το ημίχρονο με τον Μενεξιάδη και τον Μουχάκη να είναι εύστοχοι από τη γραμμή των βολών για το 32-36 με τον Κορρέ να κλείνει το πρώτο μέρος στο 34-36.

Με παρόμοιο τρόπο ξεκίνησε και η 3η περίοδος, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Τα τρίποντα από Κορρέ και Αλεβίζο έγραψαν το 37-36 και το 42-38 για τους εBEERους, αλλά οι Barcelioma πλησίασαν με τον Μουχάκη σε 42-40. Κάπου εκεί οι εBEERοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και στα επόμενα 10 αγωνιστικά λεπτά καθάρισαν το ματς. Κατάφεραν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό, με τον Κορρέ και τον Ρήγα έκαναν το 46-40, ενώ ο Κοντόρης και ο Κορρές πήγαν την ομάδα τους στο 50-41. Η διαφορά από τον Αλεβίζο έγινε διψήφια, 52-41, ενώ ο Κορρές με νέο τρίποντο έφερε το ματς στους 14 πόντους, 55-41, ολοκληρώνοντας ένα σερί 13-1 για τους εBEERους.

Οι Barcelioma πλησίασαν με τον Ταμβάκη σε 57-47, αλλά το τρίποντο του Κορρέ στην εκπνοή της 3ης περιόδου έγραψε το 60-47 στο 30ο λεπτό. Οι Barcelioma μείωσαν στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου με τον Μουχάκη και τον Τσιαμούλη σε 60-51, αλλά οι εBEERοι με τον Κορρέ και τον Κοντόρη πήγαν στο 66-53 και το 68-55 κρατώντας τον έλεγχο του ματς. Η τελική αντεπίθεση των Barcelioma ήρθε με τον Μαρκάκη να μειώνει με βολές σε 68-60, ενώ ο Μουχάκης ήταν που έκανε το 71-63.

Οι Barcelioma έκαναν φάουλ στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των εBEERων και με τον Ταμβάκη πλησίασαν σε 72-66 στα 48 δευτερόλεπτα. Όμως, αστόχησαν στην επόμενη επίθεση και οι εBEERοι με 2/4 βολές ανέβασαν τη διαφορά. Ο Σκαλτσογιάννης στα 24 δευτερόλεπτα μείωσε σε 74-68, αλλά παρότι οι Barcelioma πήραν την μπάλα, αστόχησαν και οι εBEERοι με τον Κοντόρη έγραψαν το τελικό 76-68 στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Κορρές είχε 40 πόντους, ρεκόρ πλέι οφς για το πρωτάθλημά μας, ο Αλεβίζος 11, ο Ζώτος 8, όσους και ο Κοντόρης. Από τους Barcelioma ο Μουχάκης είχε 30 πόντους, ο Ταμβάκης 13 και ο Τσιαμούλης 8.

εBEERοι – BARCELIOMA 76-68
(23-14, 34-36, 60-47, 76-68)

εBEERοι:
Γκούσκος Μ., Κορρές Γ. 40 (4), Χαντόπουλος Θ. 3, Κανελλίδης Π., Αλεβίζος Δ. 11 (1), Ζώτος Π., Ρήγας Χ. 6, Δουκλιάς Σ., Ζώτος Χ. 8, Κοντόρης Α. 8.

Barcelioma:
Μαρκάκης Γ. 5, Τσιαμούλης Π. 8, Σκαλτσογιάννης Β. 2, Γκότσης Γ., Τουμπακάρης Α. 4, Μουχάκης Ν. 30 (1), Ταμβάκης Χ. 13, Μενεξιάδης Σ. 6.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …