Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Πρώτη νίκη για Zeppelin, νίκη για Rockets!

Πρώτη νίκη για Zeppelin, νίκη για Rockets!

Το πρώτο μισό της 8ης αγωνιστικής σήμανε την πρώτη νίκη των Zeppelin στο πρωτάθλημα, αφού επικράτησαν με 42-36 των Jets. Οι Santa Barbara Rockets κέρδισαν την Τιρινίνι με 65-56, ενώ στον εξ αναβολής αγώνα της 6ης αγωνιστικής οι εBEERοι επικράτησαν των Zeppelin με 58-40.

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Jets με 42-36 μετά από ένα παιχνίδι που ήταν σκληρό ντέρμπι. Οι Jets μπήκαν καλύτερα στο ματς και με τον Μπουρδανιώτη Α. και τον Μάρκο προηγήθηκαν με 2-7, μόνο και μόνο για να δεχτούν στη συνέχεια ένα σερί 12-0 ως τις αρχές της δεύτερης περιόδου, όταν ο Αντωνιάδης με 6 συνεχόμενους πόντους έγραψε το 14-7.

Μπουρδανιώτης Α. και Τζιούρης απάντησαν για το 14-11, με τους Zeppelin να πηγαίνουν στο 21-13 από το τρίποντο του Σταθόπουλου πριν το ημίχρονο, με τον Παναγιωτόπουλο Κ. να μειώσει στο -6 στην ανάπαυλα και τους Jets να μπαίνουν δυνατά στην επανάληψη για να καταφέρουν να τρέξουν 9-0 και να προηγηθούν με καλάθι του Μπουρδανιώτη Α. με 22-21.

Όμως, οι Zeppelin δεν έχασαν τον έλεγχο του ματς, με Αντωνιάδη και Θωμά πήγαν στο 27-22 και με τον Κουτσό στο 32-25 στην αρχή της 4ης περιόδου. Οι Jets μπόρεσαν με τους Μπουρδανιώτη Α. και Τζιούρη να πλησιάσουν στο -3 του 32-29, αλλά το ματς κρίθηκε από δύο τεράστια τρίποντα του Πασσά σε συνεχόμενες επιθέσεις για το 38-29.

Οι Jets μείωσαν σε 38-34 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό με τρίποντο του Μπελαλή, αλλά στη συνέχεια και μετά από 2 άστοχες βολές των Zeppelin, αστόχησαν σε τρίποντο και το ματς έληξε οριστικά με τον Αντωνιάδη να σκοράρει για το 40-34 και τον Τσάτζαλη να γράφει το τελικό 42-36.

Από τους νικητές ο Αντωνιάδης είχε 12 πόντους και ο Πασσάς 8. Από τους Jets (που έπαιξαν χωρίς τον πρώτο τους σκόρερ, Μπουρδανιώτη Π., ο οποίος είναι τραυματίας), ο Μπουρδανιώτης Α. είχε 14 πόντους.

Νίκη για τους Santa Barbara Rockets επί της Τιρινίνι με 65-56, χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Πέτρου, που σταμάτησε στους 26 πόντους με 5 τρίποντα. Η Τιρινίνι πάλεψε, αλλά αποδείχτηκε πολύ δύσκολο να ξεπεράσει τις 5 απουσίες που είχε.

Οι Santa Barbara Rockets μπήκαν καλύτερα στο ματς, προηγήθηκαν με 10-2 με 4 πόντους του Τσατσάνη και δυο κολλητά τρίποντα από Πέτρου και Χριστόπουλο, για να μειώσει ο Κουσούλης Α. με τον Σταματέρη σε 13-7. Το σκορ ήταν 20-8 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου και το τρίποντο του Γράψα, ενώ στη δεύτερη περίοδο, η Τιρινίνι ήταν καλύτερη.

Με τον Κουσούλη Α. να βάζει 8 πόντους μπόρεσε να μειώσει στους 4 πόντους, 31-27 ως το ημίχρονο, και να ρίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά με την αρχή της 3ης περιόδου (31-29). Οι Santa Barbara Rockets απάντησαν με τον Πέτρου να σκοράρει άλλο ένα τρίποντο, και το ματς πήγε στο 47-42 λίγο πριν τη λήξη της 3ης περιόδου από το καλάθι του Κουσούλη Α.. Στην τελευταία επίθεση ο Πέτρου σκόραρε για τρεις, έκανε το ίδιο και στην πρώτη της 4ης περιόδου, για να πάει το ματς από το 47-42 στο 53-42.

Η Τιρινίνι πάλεψε, το τρίποντο του Κουσούλη και τα καλάθια από Γράψα και Λεγάκη έφεραν το ματς στο 60-56 λίγο πριν το τέλος, αλλά οι επόμενες τρεις επιθέσεις της ήταν άστοχες, την ώρα που ο Δημητρίου με καλάθι και φάουλ και ο Πέτρου με 2/2 βολές έκαναν το 65-56 για να κριθεί ο αγώνας.

Από τους νικητές ο Πέτρου είχε 26 πόντους, ο Τσατσάνης 14 και ο Χριστόπουλος 11. Για την Τιρινίνι, ο Κουσούλης είχε 20 πόντους, ο Γράψας 11 και ο Λεγάκης 10.

Η δήλωση του αγώνα: «Ήταν ένας καθοριστικός και δυνατός αγώνας. Εμείς ήμασταν σε κακή μέσα. Θα μπορούσαμε να είμαστε σε καλύτερη κατάσταση, αλλά ήρθε τελικά η νίκη. Βλέπουμε μπροστά μας τον άλλο αγώνα και κοιτάμε κάθε ματς διαφορετικά για να ανέβουμε στη βαθμολογία. Καλή επιτυχία σε όλες τις ομάδες στη συνέχεια», Γ. Τσατσάνης – Santa Barbara Rockets.

Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής οι εBEERοι κέρδισαν τους Zeppelin με 58-40, κάνοντας μεγάλο σερί στο τέλος του αγώνα (δείτε εδώ ένα βίντεο από τον αγώνα που ετοίμασαν οι εBEERοι).

Οι εBEERοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 12-4 με τον Αλεβίζο να έχει 6 πόντους. Οι Zeppelin μείωσαν σε 12-8 με τον Θωμά, αλλά γρήγορα η διαφορά ανέβηκε στο 17-8 και το 21-11 από τους Ζώτο και Αλεβίζο στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Οι Zeppelin μείωσαν σε 21-14, αλλά η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους στο ημίχρονο (26-16) και τους 14 στη συνέχεια, 30-16 στο 24ο λεπτό. Το τρίποντο του Τσάτζαλη μείωσε σε 34-23 και κάπως έτσι ξεκίνησε η αντεπίθεση των Zeppelin.

Στο τέλος της 3ης περιόδου το σκορ ήταν 36-29 με τον Αντωνιάδη να έχει 8 πόντους στο δεκάλεπτο, ενώ οι 5 πόντοι του Κατσιφλώρου στην αρχή της 4ης περιόδου έφεραν το ματς στο 34ο λεπτό στο 40-36. Γκούσκος Μ. και Αλεβίζος, όμως, με 7 πόντους οδήγησαν τους εBEERους στο 47-36 με το σερί να πηγαίνει στο 9-0 από τον Ζώτο (49-36). Το ματς είχε κριθεί και στο τέλος Χριστοδουλάκης και Αλεβίζος έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +18 για την ομάδα τους, 58-40, μεγαλύτερη στον αγώνα.

Από τους νικητές, ο Αλεβίζος είχε 21 πόντους, ο Γκούσκος Μ. 11 και οι Χριστοδουλάκης και Ζώτος από 8. Για τους Zeppelin ο Αντωνιάδης είχε 17 πόντους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

JETS – ZEPPELIN 36-42

(7-12, 15-21, 24-29, 36-42)

Jets
(Μητσάκης): Μπουρδανιώτης Α. 14, Κοτζιάκης Δ., Τζώτζος Κ., Μπελαλής Ν. 5 (1), Τζιούρης Δ. 6, Παναγιωτόπουλος Κ. 4, Μάρκος Η. 3, Ονουφρίου Π. 4, Καλογρίδης Π., Κιούσης Α.

Zeppelin:
Σταθόπουλος Κ. 5 (1), Κατσιφλώρος Χ. 2, Κουτρούλης Γ. 2, Αντωνιάδης Π. 12, Κουτσός Α. 3, Θωμάς Θ. 6, Τσάτζαλης Θ. 4, Πασσάς Σ. 8 (2).

SANTA BARBARA ROCKETS – ΤΙΡΙΝΙΝΙ 65-56

(20-11, 31-27, 50-42, 65-56)

Santa Barbara Rockets:
Παντελής 5, Μιχαηλίδης, Μακρής 2, Καναρίδης, Πέτρου 26 (5), Δημητρίου 5, Γεωργαντής 2, Χριστόπουλος 11 (2), Τσατσάνης 14.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν.):
Αντωνόπουλος 2, Γράψας 11 (1), Κουσούλης 20 (2), Λεγάκης 10 (1), Μπόικου 2, Κουβαράς 2, Γαλανόπουλος 3, Σταματέρης 6, Κουρτογιάννης.

εBEERοι – ZEPPELIN 58-40

(14-8, 26-16, 36-29, 58-40)

εBEERοι:
Γκούσκος Μ. 11 (1), Χαντόπουλος Θ. 5, Χριστοδουλάκης Β. 9, Αλεβίζος Δ. 21 (2), Δουκλιάς Σ., Μοσχοβίτης Π., Ρήγας Χ. 4, Ζώτος Χ. 8.

Zeppelin:
Σταθόπουλος 2, Κατσιφλώρος 5 (1), Κουτρούλης, Αντωνιάδης 17, Κουτσός 4, Θωμάς 2, Τσάτζαλης 4 (1), Πασσάς 6.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …