Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Έκλεψαν τη νίκη οι Desperado, εύκολα η Αττική!

Έκλεψαν τη νίκη οι Desperado, εύκολα η Αττική!

Δύο αγώνες είχε η Τετάρτη στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Desperado σε ματς της 5ης αγωνιστικής κέρδισαν με 55-51 τους Barceλιώμα, με ανατροπή στην 4η περίοδο σε έναν αγώνα που φαινόταν χαμένος, ενώ η Αττική επικράτησε με 76-32 επί της Σοφοκλέους σε ματς της 6ης αγωνιστικής.

ΑΤΤΙΚΗ – ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 76-32

(20-7, 43-11, 59-26, 76-32)

Η Αττική χρειάστηκε περίπου ένα πεντάλεπτο για να επιβάλλει το ρυθμό της και το νόμο της στο ματς με τη Σοφοκλέους, χάρη στη διαβόητη εδώ και 3 χρόνια άμυνά της. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Αττική στο 6-0 από τον Τρικαλιώτη και τον Καραλή Α.. Η Σοφοκλέους απάντησε με τον Φραγκάκη και τον Σπανό, για να μειώσει σε 6-4, αλλά η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Μπουργαζά.

Με σερί 14-1 ως το τέλος της περιόδου, η Αττική εγκλώβισε τους αντιπάλους της και πήρε διψήφια διαφορά, την οποία και κράτησε ως το τέλος του ματς. Ο Τρικαλιώτης και ο Καραλής Α. ήταν σε κέφια στην πρώτη περίοδο, αυτοί έγραψαν το 15-5, ενώ ο Αναγνωστόπουλος με καλάθι και φάουλ έκανε το 20-5 για να γράψει ο Βουλέλης το 20-7 στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σπανός έγραψε το 20-9, αλλά η Αττική απάντησε με σερί 16-0 για το 36-9. Ο Καραλής Α. και ο Μπέλος πήγαν την ομάδα τους στο 29-9, ενώ ο Αντωνάκης και ο Τρικαλιώτης έγραψαν το 33-9 για να έρθει το τρίποντο του Καραλή Α. από τη γωνία και να κλείσει το σερί. Ο Δημούλης σκόραρε για τη Σοφοκλέους μειώνοντας σε 36-11, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 43-11 από 5 πόντους του Τρικαλιώτη.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι, η Σοφοκλέους μπήκε πολύ καλύτερα στην 3η περίοδο, με τον Νάκη και τον Βουλέλη μείωσε σε 43-15, ενώ ο Φέγγος έκανε το 45-18 για την ομάδα του. Η Αττική αντέδρασε και με τον Μπέλλο και τον Ντανίλο πήγε στο 52-19, αλλά το τρίποντο του Φραγκάκη έριξε τη διαφορά ξανά στους 30 πόντους, 52-22. Ο Κοροβέσης έγραψε το 52-24, αλλά η Αττική με τον Μπέλλο και τον Κοντό πήρε 6 πόντους σε λιγότερο από μισό λεπτό με κλεψίματα στο τέλος της περιόδου για να πάει στο 59-24.

Η 3η περίοδος τελείωσε με καλάθι του Φραγκάκη με τον Δημούλη και τον Φραγκάκη να γράφουν το 64-30 στο ξεκίνημα της 4ης. Όμως, η Αττική με σερί 12-0 ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 40 πόντους, ο Μπέλλος και ο Αναγνωστόπουλος Μ. έφεραν την ομάδα του στο 67-30, ενώ ο Τρικαλιώτης και ο Αναγνωστόπουλος Α. έγραψαν το 71-30. Ο Βουλέλης έκανε το 74-32, με το ματς να τελειώνει από τον Καραλή Α., 76-32.

Για την Αττική ο Μπέλλος είχε 17 πόντους, ο Τρικαλιώτης 16, ο Καραλής Α. και ο Αναγνωστόπουλος Α. 8. Για τη Σοφοκλέους ο Φραγκάκης είχε 9 πόντους.

Αττική (Μπουργαζάς Β.): Μπέλλος Γ. 17, Αναγνωστόπουλος Μ. 6, Μπότσης ‘Ντανίνο’ Γ. 2, Κοντός Γ. 6, Καραλής Α. 14 (1), Ξερέας Μ. 2, Τρικαλιώτης Α. 16, Αντωνάκης Γ. 5, Αναγνωστόπουλος Α. 8.

Σοφοκλέους (Ισάρης Μ.): Περιστεράκης Μ, Δημούλης Φ. 4, Φέγγος Σ. 3 (1), Βουλέλης Π. 6, Σπανός Α. 4, Νάκης Α. 2, Δικαίος Α. 1, Φραγκάκης Η. 9 (1), Γρίβας Ν. 1, Ισάρης Μ., Κοροβέσης Π. 2, Ζαφειρόγλου Π..

DESPERADO – BARCEΛΙΩΜΑ 55-51
(10-11, 20-29, 33-39, 55-51)

Πολύ όμορφος ήταν ο αγώνας των Desperado με τους Barceλιώμα, κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα 55-51 υπέρ των πρώτων, παρότι νωρίτερα βρέθηκαν πίσω στο σκορ και με διψήφιες διαφορές, ενώ για 39:17 στον αγώνα οι Barceλιώμα είχαν το προβάδισμα.

Το ματς ξεκίνησε με τους Barceλιώμα να μπαίνουν καλύτερα, το 2-4 έγραψε ο Ταμβάκης και το 3-6 ο Μενεξιάδης. Ο Ταμβάκης ήταν που πήγε την ομάδα του στο 7-11 μετά τις βολές του Σεφέρη, με την περίοδο να τελειώνει στο 10-11 από τον Ράγκα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ράγκας και πάλι έγραψε το 12-13, αλλά ο Πουτσικάκης απάντησε για να πάρει τη σκυτάλη ο Μουχάκης, ξανά ασταμάτητος όπως μας είχε συνηθίσει όλη την περσινή σεζόν. Εκείνος έγραψε το 13-17, εκείνος και το 13-22 με τρίποντο, για να ανεβάσει και πάλι αυτός με καλάθι και φάουλ μετά το δίποντο του Ταμβάκη τη διαφορά στους 12 πόντους, 15-27. Οι Desperado μείωσαν σε 19-27 με τον Κροκόδειλα, αλλά οι Barceλιώμα έκλεισαν το ημίχρονο στο 20-29, ξανά με τον Μουχάκη, που είχε ήδη 12 πόντους, αλλά επεφύλασσε ακόμα περισσότερους για το δεύτερο μέρος.

Και δεν χρειάστηκε να περιμένουμε πολύ για να το καταλάβουμε, αφού ο Μουχάκης μπήκε με 9 συνεχόμενους πόντους στην επανάληψη, κρατώντας την ομάδα του με διψήφιες διαφορές μπροστά. Σκόραρε για το 20-31, για το 22-33, απάντησε μετά το 26-33 από τον Σεφέρη και τον Κατσιαβάρα για να φέρει ξανά τους Barceλιώμα μπροστά με 28-38. Οι Desperado κατάφεραν στο τέλος της περιόδου με τον Μαυροφρύδη και τον Μουρούτη να μειώσουν σε 33-39, ανεβάζοντας το θερμόμετρο ενόψει του τελευταίου δεκαλέπτου.

Οι Barceλιώμα έδειξαν να ελέγχουν το παιχνίδι και στην 4η περίοδο, μετά το 35-41 από τον Κροκόδειλα ο Ταμβάκης με καλάθι και φάουλ έγραψε το 37-44 και ο Μαρκάκης με τον Μουχάκη έφεραν την ομάδα τους στο +11, 37-48, περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος. Κάπου εκεί όλη η εικόνα του αγώνα ανατράπηκε, ο Κροκόδειλας έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση της ομάδας του, ενώ το τρίποντο του Μουρούτη έγραψε το 42-48. Οι Barceλιώμα δεν μπορούσαν να σκοράρουν και με λιγότερο από 4 λεπτά για το φινάλε ο Κροκόδειλας μείωσε σε 45-48 το ματς. Ο Μουχάκης με 2/2 βολές έκανε το 45-50, αλλά 2:45 πριν το φινάλε ήταν ξανά ο Κροκόδειλας που έκανε το 47-50.

Οι Barceλιώμα έχασαν άλλες δύο επιθέσεις με τον Σεφέρη να κάνει το 49-50 με 1:20 πριν το φινάλε και τον Κροκόδειλα στα 43 δευτερόλεπτα να δίνει το πρώτο προβάδισμα στον αγώνα στους Desperado, 51-50! Οι Barceλιώμα προσπάθησαν για την απάντηση, αλλά η επίθεση δεν βρήκε στόχο, με τον Κροκόδειλα να βάζει 2/2 βολές (ολοκληρώνοντας ένα τρομερό δεκάλεπτο με 11 πόντους) για το 53-50 στα 25 δευτερόλεπτα. Ο Ταμβάκης με 1/2 βολές μείωσε σε 53-51 στα 20 δευτερόλεπτα, οι Barceλιώμα έκλεψαν την μπάλα στην τελευταία άμυνα του αγώνα, αλλά δεν πρόσεξαν και οι Desperado απάντησαν κι αυτοί με κλέψιμο για να γράψει με λέι απ στην εκπνοή ο Σεφέρης το 55-51 σε ένα συγκλονιστικό φινάλε!

Για τους νικητές ο Σεφέρης είχε 17 πόντους, ο Κροκόδειλας είχε 15 πόντους και ο Μουρούτης πρόσθεσε 7. Από τους Barceλιώμα, ο Μουχάκης έβαλε 27 πόντους και ο Ταμβάκης 15.

Desperado (Μουρούτης Ι.): Τάχατος Π., Καραλής Ε., Εμμανουηλίδης Α.,Δάφνος Δ., Κροκόδειλας Β. 15, Σεφέρης Δ. 17, Μουρούτης Ι. 7 (1), Κατσιαβάρας Π. 6, Μαυροφρύδης Δ. 5, Ράγκας Φ. 5.

Barceλιώμα: Μενεξιάδης Σ. 3, Μαρκάκης Γ. 2, Σκαλτσογιάννης Β., Ταμβάκης Θ. 15 (1), Γκότσης Γ., Νικολόπουλος Θ. 2, Μουχάκης Ν. 27 (1), Κιτσάκης Χ., Πουτσικάκης Τ. 2.

“Πάνος Ζαχαρογιάννης” 2012-13

Το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα “Πάνος Ζαχαρογιάννης”, κατά την σεζόν 2012-13 διεξήχθη σε 3 διαφορετικούς ομίλους, αλλά …