Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Καλή αρχή με πολλά ντέρμπι!

Καλή αρχή με πολλά ντέρμπι!

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Κλειστή ήταν η αρχή για τον δεύτερο όμιλο του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» καθώς στην 1η αγωνιστική είχαμε αρκετά αμφίρροπα παιχνίδια. Οι Ready 2 Fire κέρδισαν με 64-60 το Μπάχαλο, οι Buzzer Beeres επικράτησαν με 69-66 του Ρεμπελιακού και οι C-Drifters κέρδισαν με 55-48 τους Whiskago Bulls. Η ΑΕΚ Περιστερίου επικράτησε με 56-43 των Byron Celtics, ενώ οι Άσσοι κέρδισαν με 42-32 τους Rolling Stones. Τέλος, οι Ασυμβίβαστοι επικράτησαν με 51-48 των Fast Break και τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τους Halia Mavericks με 66-36.

*** Προσοχή! Όλες οι ομάδες υποχρεούνται σε κάθε αγώνα να δηλώνουν το επίθετο ΚΑΙ το αρχικό του μικρού ονόματος του κάθε παίκτη τους. Αν δυο παίκτες στην ίδια ομάδα έχουν ίδια και τα δύο ονόματα, τότε θα πρέπει να δηλώνεται και το αρχικό του πατρώνυμου. Προς αποφυγή λαθών στα ονόματα στο φύλλο αγώνος, θα πρέπει ο αρχηγός κάθε ομάδας να κάνει έλεγχο των ονομάτων αφού τα δηλώσει στη γραμματεία, τουλάχιστον μέχρι οι ομάδες να δηλώσουν τα ρόστερ τους στη διοργανώτρια. ***

** Μετά από απόφαση των διοργανωτών, οι πόντοι που σκοράρουν στον δεύτερο όμιλο οι παίκτες που αγωνίζονται και στους δύο ομίλους του πρωταθλήματος δεν θα προσμετρώνται για το σύνολο πόντων στην ιστορία της λίγκας. **

* Η βαθμολογία θα αναρτηθεί πιο αργά το βράδυ της Τετάρτης, ενώ η σελίδα με τους πρώτους σκόρερ θα αναρτηθεί την Πέμπτη, καθότι πρέπει να περαστούν τα ονόματα των παικτών στις βάσεις δεδομένων. *

HALIA MAVERICKS – ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ 36-66
(0-18, 17-39, 29-53, 36-66)

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τους Halia Mavericks χάρη στο πολύ καλό τους ξεκίνημα, αφού δέχτηκαν πόντο από τον αντίπαλό τους για πρώτη φορά στη δεύτερη περίοδο, ελέγχοντας πλήρως το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο αγώνας ήταν παράσταση για ένα ρόλο στο ξεκίνημα, με τον Τσιλάβη και τον Αλεξόπουλο τα Κουλουβάχατα πήγαν στο 0-6, ενώ Κουμεντάκης και Καπέλης ανέλαβαν δράση μετά για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 0-18. Η κατάσταση συνεχίστηκε ως και το 0-20 για τα Κουλουβάχατα από βολές του Αλεξόπουλου, με τον Αγγελονίτη να σκοράρει πρώτος για τους Halia Mavericks.

Ο ίδιος έκανε το 5-22 με τρίποντο, με τη διαφορά να ανεβαίνει μετά το 8-27 από τρίποντο του Πασαλή πάνω από τους 20 πόντους, με τον Κοκονίδη και το τρίποντο του Καληγά για το 8-32. Ο Τσιλάβης και ο Κοκονίδης έφεραν το ματς στο 8-36, με τους Halia Mavericks να σκοράρουν με τον Κοκαλιάρη. Μετά το 10-39 από τον Καπέλη, ο Κοκαλιάρης, ο Μανούσος και ο Πασαλής έγραψαν ένα 7-0 της ομάδας τους για το 17-39 στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, οι Halia Mavericks μείωσαν σε 21-39 με τον Αγγελιδέλη και τον Κοκαλιάρη το ξεκίνημα της επανάληψης επεκτείνοντας το σερί τους στο 11-0, αλλά ο Κοκονίδης, και ο Καπέλης έφεραν την ομάδα τους στο 21-45, για να ανεβάσει περισσότερο τη διαφορά ο Κουμεντάκης στο 23-49 και με δύο τρίποντα από Αγγελονίτη και Χριστοδουλάκη για τους Halia Mavericks να κλείσει η 3η περίοδος στο 29-53. Ίδια κατάσταση και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Τσιλάβη και τον Αλεξόπουλο τα Κουλουβάχατα πήγαν στο 29-58, ο Αγγελιδέλης σκόραρε για τους Halia Mavericks για το 34-58, με το ματς να λήγει με τον Κοκονίδη και τον Αλεξόπουλο να βάζουν το κερασάκι στη νίκη της ομάδας τους.

Για τους νικητές ο Καπέλης είχε 18 πόντους, Τσιλάβης είχε 13, ο Κοκονίδης 12, ο Κουμεντάκης 11 και ο Αλεξόπουλος 9. Για τους Halia Mavericks ο Κοκαλιάρης και ο Αγγελιδέλης είχαν από 9 πόντους και ο Αγγελονίτης 8.

Halia Mavericks (Χριστοδουλάκης Γ.): Αγγελονίτης Π. 8 (2), Κοκαλιάρης Χ. 9 (1), Κληρονόμος Χ., Χριστοδουλάκης Γ. 3 (1), Κλημαντήρης Σ., Μανούσος Α. 2, Αγγελιδέλης Τ. 9 (1), Πασαλής Δ. 5 (1).

Κουλουβάχατα (Κουμεντάκης): Κουμεντάκης 11, Τσιλάνης Α. 13 (1), Καληγάς Π. 3 (1), Καπέλης Θ. 18 (1), Κοκονίδης Δ. 12, Αλεξόπουλος Γ. 9.

WHISKAGO BULLS – C-DRIFTERS 48-55
(9-12, 23-27, 37-41, 48-55)

Οι C-Drifters κέρδισαν τους Whiskago Bulls με 48-55 σε έναν αγώνα που κρίθηκε στο τέλος του. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους Whiskago Bulls, με το τρίποντο του Μακρυγιάννη και τα καλάθια από Καραΐσκο και Λουτράδη προηγήθηκαν με 9-2, για να απαντήσουν οι C-Drifters έξω από τα 6.75 με τους Μπίτσικα και Κουτσοβασίλη για το 9-8 και να προσπεράσουν ολοκληρώνοντας ένα 0-10 με τον Γκότση.

Στη δεύτερη περίοδο ο Τσιλώνης ισοφάρισε τον αγώνα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν, ο Δημόπουλος έκανε το 18-15, για να απαντήσει ο Χατζηιωαννίδης για το 18-20 των C-Drifters, με τον Γκότση να φέρνει την ομάδα του στο 18-25 και το πρώτο μέρος να λήγει στο 23-27 από τους Μακρυγιάννη και Τρίαντο.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Μπιράκος και ο Κουτσοβασίλης έφεραν τους C-Drifters στο 23-31, αλλά οι Whiskago Bulls απάντησαν γρήγορα για το 31-35 με τον Τσιλώνη και τον Διμπούλιακα. Ο Μπιράκος και ο Κουτσοβασίλης έγραψαν το 33-41 για τους νικητές, αλλά πριν τελειώσει η 3η περίοδος ο Καραΐσκος και ο Γούλας είχαν μειώσει σε 37-41.

Η διαφορά έπεσε ακόμα περισσότερο από τον Μακρυγιάννη, 39-41, με τον Τρίαντρο και τον Γκότση να πηγαίνουν την ομάδα τους στο 39-48, για να απαντήσει με τρίποντο ο Καραΐσκος για το 42-48 και να μειώσει μετά το καλάθι του Χατζηιωαννίδη σε 45-50 ο Μακρυγιάννης. Ο ίδιος ήταν που με τρίποντο έκανε το 48-50, αλλά ένα καλάθι του Γκότση και 2/2 δικές του βολές έφεραν τους C-Drifters στο 48-54 χαρίζοντάς τους το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές o Γκότσης και ο Κουτσοβασίλης είχαν από 14 πόντους και ο Χατζηιωαννίδης 13. Για τους Whiskago Bulls, ο Μακρυγιάννης είχε 12 πόντους, ενώ οι Καραΐσκος και Τσιλώνης από 11.

Whiskago Bulls: Λουτράδης Χ. 4, Καραΐσκος Σ. 11 (1), Δημόπουλος Π. 2, Μακρυγιάννης Κ. 12 (2), Τσιλώνης Δ. 11, Διμπούλιακας Δ. 3, Γουλάς Α. 5 (1), Κουδελούδης Κ..

C-Drifters: Ξενόφος Μ. 2, Κουτσοβασίλης Κ. 14 (1), Χατζηιωαννίδης Χ. 13, Τρίαντος Α. 5 (1), Μπιράκος Ι. 4, Νικολόπουλος Δ., Μπίτσικας Ε. 3 (1), Γκότσης Μ. 14 (1), Κατσαρής Β..

READY 2 FIRE – ΜΠΑΧΑΛΟ 64-60
(14-11, 36-30, 49-49, 64-60)

Οι Ready 2 Fire κέρδισαν τους Μπάχαλο με 64-60 μετά από σκληρό ντέρμπι που κρίθηκε στο τελευταίο δίλεπτο. Ο αγώνας ήταν κλειστός, με τους νικητές να παίρνουν διψήφια διαφορά στο πρώτο μέρος, αλλά να μένουν πίσω στο σκορ στην επανάληψη.

Ο αγώνας ξεκίνησε με 0-4 για το Μπάχαλο με τον Μητρόπουλο, για να απαντήσει ο Κουράκος για τους Ready 2 Fire πηγαίνοντας το ματς με δικούς του πόντους στο 6-6. Ο Γιάνναρης έκανε το 6-9, με τους Ready 2 Fire να προσπερνούν με τον Παππά σε 10-9 και την πρώτη περίοδο να λήγει στο 14-11.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κουρνής πήγε την ομάδα του στο 16-11, για να πλησιάσει το Μπάχαλο με 5 πόντους του Μητρόπουλου σε 18-16. Κάπου εκεί οι Ready 2 Fire πήραν τον έλεγχο του ματς, με τον Κουράκο πήγαν στο 22-16, ενώ ο ίδιος έκανε το 26-18 λίγο αργότερα για να μειώσει σε 26-20 ο Μητρόπουλος και να πάρουν διψήφια διαφορά οι νικητές με τον Κουρνή και τον Αντωνίου να τους πηγαίνουν στο 32-21. Πάντως, μέχρι να τελειώσει το ημίχρονο, δύο τρίποντα του Παραδείσα κι ένα καλάθι του Παπαδόπουλου είχαν βοηθήσει το Μπάχαλο να μειώσει σε 34-30 για να γράψει το 36-30 ο Κουρνής στο τέλος.

Στην επανάληψη ο Κουράκος έκανε το 38-30 για την ομάδα του, αλλά μετά το 41-34 από τον Κουρνή, το Μπάχαλο άρχισε την αντεπίθεσή του και με τον Παραδείσα και τον Παπαδόπουλο πλησίασε στον πόντο, 41-40, για να του δώσει προβάδισμα ο Αποστολάκης. Ο Παπαδόπουλος έκανε το 42-44, ο Αποστολάκης το 45-46 με την περίοδο να τελειώνει στο 49-49 από το τρίποντο του Γιάνναρη και το καλάθι του Παππά.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παπαδόπουλος και ο Αποστολάκης έφεραν το Μπάχαλο στο 51-56, με τους Ready 2 Fire να απαντούν με τον Κουρνή και τον Παππά για να ισοφαρίσουν 4:35 πριν το τέλος σε 56-56. Ο Παππάς ήταν που έφτασε τους 7 συνεχόμενους πόντους για το 58-56 της ομάδας του, με τον Αποστολάκη να απαντά (6 συνεχόμενοι πόντοι) για την ισοπαλία. Στο τρίλεπτο, ο Κουράκος έγραψε το 60-58 με τις δύο ομάδες να χάνουν από μία επίθεση, για να ισοφαρίσει το ματς ο Παπαδόπουλος σε 60-60 με 1:50 για το τέλος.

Ο Κουράκος σκόραρε για το 62-60 με 1:10 για το φινάλε, οι Ready 2 Fire έχασαν την επόμενη επίθεση, αλλά και το Μπάχαλο δύο ευκαιρίες να σκοράρει για να έρθει ξανά ο Κουράκος και στα 8 δευτερόλεπτα να γράψει το 64-60 για την ομάδα του. Το άστοχο τρίποντο των ηττημένων στα 2 δευτερόλεπτα έγραψε τον επίλογο του αγώνα.

Για τους νικητές ο Παππάς είχε 23 πόντους, ο Κουράκος 22 και ο Κουρνής 17. Για το Μπάχαλο ο Παραδείσας είχε 16 πόντους, ο Παπαδόπουλος 13, ο Μητρόπουλος 12 και ο Αποστολάκης 10.

Ready 2 Fire (Παππάς Σ.): Χασίδης Σ., Αντίοχος Α., Αντωνίου Α. 2, Κουράκος Α. 22, Κουρνής Α. 17, Παππάς Σ. 23 (2).

Μπάχαλο (Μητρόπουλος Σ.): Καστρίτσιος Λ. 1, Παραδείσας Α. 16 (2), Μπολλής Λ. 2, Παπαδόπουλος Χ. 13, Αποστολάκης Δ. 10, Κοντός Χ., Μητρόπουλος Σ. 12 (1), Γιάνναρης Τ. 6 (1).

ΡΕΜΠΕΛΙΑΚΟΣ – BUZZER BEERES 66-69
(14-17, 37-31, 53-54, 66-69)

Οι Buzzer Beeres κέρδισαν τον Ρεμπελιακό παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ σχεδόν μέχρι τα μισά της 3ης περιόδου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Λαρεντζάκη να πηγαίνει τον Ρεμπελιακό στο 8-5, αλλά ο Σιδερίδης απάντησε και με τη βοήθεια του Μπέρτσια οι Buzzer Beeres δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν. Το τρίποντο του Χρυσόστομου και το καλάθι του Τραχάνη τους έδωσαν την ευκαιρία να προηγούνται με 14-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ρεμπελιακός με τον Ροδίτη να σκοράρει δύο τρίποντα και τους Κοντογιώργη και Λαρεντζάκη στο ενδιάμεσο, πήρε τον έλεγχο του ματς, ισοφάρισε τους αντιπάλους του και παρά το τρίποντο του Αρτόπουλου και το καλάθι του Μπέρτσια, πήρε το προβάδισμα με τους Φλόκαρη και Λαρεντζάκη με 30-27. Ο Καρράς και ο Φλόκαρης έφεραν την ομάδα τους στο 34-27, με την απάντηση να έρχεται με τρίποντο του Χρυσόστομου για τους Buzzer Beeres, αλλά με τον ίδιο τρόπο σκόραρε και ο Ροδίτης (3ο τρίποντο στην περίοδο) για το 37-30 πριν το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, ο Αρτόπουλος και ο Σιδερίδης με 4/4 βολές μείωσαν σε 37-35, με τον Ρεμπελιακό να πηγαίνει στο 43-37 με τον Ροδίτη και τον Λαρεντζάκη με τρίποντο να γράφει το 46-37 για την ομάδα του. Ο ίδιος μάλιστα ήταν που σκόραρε και για το 48-39 λίγο αργότερα. Οι Buzzer Beeres ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, με τον Μπέρτσια και τον Τραχάνη μείωσαν σε 48-44, ενώ μετά το 50-44 από τον Ροδίτη, ο Χρυσόστομος έκανε το 50-46 και ο Τραχάνης το 50-48, με τον Σιδερίδη να ισοφαρίζει τον αγώνα σε 50-50.

Η 3η περίοδος έκλεισε στο 53-54 για τους Buzzer Beeres χάρη στο τρίποντο του Αρτόπουλου, με τον Ρεμπελιακό να επανακτά το προβάδισμα χάρη στον Ροδίτη και τον Καρρά και να πηγαίνει στο 57-54 με τον Λαρεντζάκη να γράφει 2/2 βολές για το 59-54 και τον Κοντογιώργη να σκοράρει για το 61-54 της ομάδας του. Όμως, ο Σιδερίδης ήταν ασταμάτητος, έβαλε 9 συνεχόμενους πόντους και ανέτρεψε το σκηνικό του αγώνα. Αυτός μείωσε σε 61-59, ενώ μετά το 63-59 του Φλόκαρη, αυτός ήταν που ισοφάρισε τον αγώνα σε 63-63.

Ο Ρεμπελιακός κράτησε το προβάδισμα, πήγε στο 65-63 με τον Καρρά και στο 66-63 με 1/2 βολές του Πλεξουσάκη, αλλά ο Μπέρτσιας μείωσε σε 66-65 και το τρίποντο του Χρυσόστομου ήταν το σουτ του αγώνα, για το 66-68, με τον Αρτόπουλο να βάζει 1/2 βολές μετά για να σφραγίσει τη νίκη της ομάδας του.

Για τους νικητές ο Χρυσόστομος είχε 21 πόντους, ο Σιδερίδης 20, ο Αρτόπουλος και ο Μπέρτσιας είχαν από 9 και ο Τραχάνης 7. Για τον Ρεμπελιακό ο Ροδίτης είχε 21 πόντους, ο Λαρεντζάκης 15, ο Καρράς 11, Κοντογιώργης 8 και ο Φλόκαρης επίσης 8.

Ρεμπελιακός (Καρράς): Ντούσιας Σ., Πλεξουσάκης Κ. 3, Φλόκαρης Σ. 8, Ροδίτης Α. 21 (3), Κοντογιώργης Α. 8, Λαρεντζάκης Β. 15 (1), Καρράς Χ. 11.

Buzzer Beeres (Χρυσόστομος): Καρακαλτάν Δ. 2, Παρασκευόπουλος Γ. 1, Σιδερίδης Α. 20 (1), Αρτόπουλος Γ. 9 (2), Μπέρτσιας Π. 9, Τραχάνης Α. 7, Χρυσόστομος Δ. 21 (4).

ΑΣΣΟΙ – ROLLING STONES 42-32
(12-5, 25-12, 33-20, 42-32)

Οι Άσσοι κέρδισαν τους Rolling Stones χάρη στο πολύ καλό πρώτο ημίχρονο που έκαναν, και χωρίς να επιτρέψουν μετά στους αντιπάλους τους να ανατρέψουν τον αγώνα στην επανάληψη, παρά τις προσπάθειές τους.

Το ματς ξεκίνησε με τους νικητές να μπαίνουν με 8-2 με δύο τρίποντα από Κούπα και Καπέτη, ενώ μετά το καλάθι του Ευλογιά ο Κούπας ήταν που έκανε το 10-4 για την ομάδα του, για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 12-5. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κούπας και ο Καλοπιτάς σκόραραν για το 17-6 των Άσσων, με τον Τσεκουρά και τον Αλευριάδη να γράφουν το 22-6. Οι Rolling Stones αντέδρασαν με τρίποντο του Χαλίδη για το 22-9, ενώ ο Τακβορβογιάς έκανε το 22-11 για την ομάδα του. Όμως, με το τρίποντο του Κούπα, οι Άσσοι έκλεισαν το ημίχρονο στο 25-12.

Στην επανάληψη, η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο με το τρίποντο του Καπέτη για το 28-12, με τους Rolling Stones να απαντούν με τον Χουρδάκη και τον Δημητρίου για να μειώσουν σε 28-16. Ο Καλοπιτάς έφερε την ομάδα του στο 30-16, ενώ ο Παπαδήμας και ο Αντωνόπουλος ήταν που μείωσαν σε 31-20 για τους Rolling Stones, με την 4η περίοδο να λήγει στο 33-20 από τον Καλοπιτά.

Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά έπεσε στους 10 πόντους όταν ο Χαλίδη και ο Ευλογιάς έφεραν τους Rolling Stones στο 34-24, ενώ μετά το καλάθι του Τσεκουρά για το 36-24 ο Τακβορβογιάς σκόραρε για το 36-27, με με τον Χουρδάκη να βοηθάει την ομάδα του να πλησιάσει σε 36-31. Η αντίδραση των Άσσων ήταν πολύ καλή στο πιο κρίσιμο σημείο, με τον Καπέτη και τον Τσεκουρά πήγαν στο 40-31, ενώ ο Καλοπιτάς με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 42-32.

Για τους νικητές ο Κούπας είχε 15 πόντους, ο Καλοπιτάς 10 και ο Καπέτης 8. Για τους Rolling Stones 5 παίκτες είχαν 4-6 πόντους.

Άσσοι (Καλοπιτάς): Κούπας Π. 15 (3), Τσεκουράς Χ. 6, Καλοπιτάς Μ. 10, Καπέτης Δ. 8 (2), Αλευριάδης Κ. 3, Μαυρογιώργης Κ..

Rolling Stones (Χουρδάκης): Δημητρίου Θ. 4, Παπαγρηγοράκης Ι. 1, Γαλανάκης Κ., Χουρδάκης Κ. 5, Τακβορβογιάς 6, Παπαδήμας Α. 3, Χαλίδης Φ. 6 (1), Ευλογιάς Φ. 5, Αντωνόπουλος Ν. 2, Πανητσίδης Σ., Τσιαλτάς Χ..

ΔΙΚΑΣΤΕΣ – ΜΠΕΚΡΗΔΕΣ

Ο αγώνας κατοχυρώθηκε στους Δικαστές με σκορ 20-0 λόγω μη προσέλευσης της αντίπαλης ομάδας. Όμως, επειδή οι Μπεκρήδες λόγω της ασυνέπειάς τους αποβλήθηκαν από τη λίγκα, ο αγώνας δεν προσμετράται στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

BYRON CELTICS – ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 43-56
(3-11, 17-24, 25-43, 41-56)

Η ΑΕΚ Περιστερίου μπήκε με νίκη στο πρωτάθλημα, κέρδισε με 43-56 τους Byron Celtics μετά από αγώνα στον οποίο έχτισε διαφορά στην 3η περίοδο και κράτησε τον έλεγχο στο 4ο δεκάλεπτο.

Το ματς ξεκίνησε με τους Byron Celtics με τρίποντο του Χανιώτη να ισοφαρίζουν σε 3-3, αλλά η συνέχεια ανήκε στην ΑΕΚ Περιστερίου στην πρώτη περίοδο. Με τον Φέτση, τον Πετσανά και τον Καρούσο πήγε στο 3-13 στο τέλος του δεκαλέπτου, για την πρώτη διψήφια διαφορά της στο ματς.

Όμως, οι Byron Celtics κατάφεραν να κλείσουν την ψαλίδα στη συνέχεια, με τον Χανιώτη και τον Σαχινίδη μείωσαν σε 7-13, ενώ ο Χασινίδης τους πήγε στο 11-16. Η ΑΕΚ Περιστερίου αντέδρασε με του Καρούσο και Παληό για το 11-22, αλλά δυο τρίποντα από Μακρυμίχαλο και Χανιώτη μείωσαν σε 17-22, με το ημίχρονο να κλείσει στο 17-24 από τον Καραθανάση.

Στην επανάληψη ο Καρούσος έφερε την ομάδα του στο 17-26, με τους Byron Celtics να αντιδρούν, με τον Χανώτη και τον Σαχινίδη μείωσαν σε 21-26 για να κάνει το 23-28 ο Μουίμπουα. Η ΑΕΚ Περιστερίου πήρε τον έλεγχο του αγώνα στη συνέχεια, οι βολές του Ιωαννίδη και οι 5 μαζεμένοι πόντοι του Φέτση την έφεραν στο 23-35, με το σερί της να συνεχίζεται για να φτάσει στο 0-15 με τον Καραθανάση και τον Καρούσο για το 23-43. Το διέκοψε ο Λοΐζος για να κλείνει η 3η περίοδος στο 25-43.

Οι Byron Celtics προσπάθησαν να μειώσουν στο 4ο δεκάλεπτο, με τρίποντο του Μακρυμίχαλου πλησίασαν σε 28-43, ενώ ο Σαχινίδης έκανε το 30-46 πριν ο Γεωργαλάς με τρίποντο γράψει το 30-49. Ο Σταθούλιας μείωσε σε 36-49, αλλά ο Ανανίδης με τρίποντο έστειλε το ματς στο 36-52. Οι Byron Celtics μείωσαν στους 11 πόντους με τρίποντο του Χανιώτη για το 41-52, αλλά το ματς τελείωσε με τους Πετσανά και Παληό να κάνουν το 43-56 για την ΑΕΚ Περιστερίου.

Για τους νικητές ο Καρούσος είχε 14 πόντους, ο Φέτσης 10, ο Ανανίδης 8 και ο Πετσανάς 7. Για τους Byron Celtics ο Χανιώτης είχε 13, ο Σαχινίδης 10 και ο Μακρυμίχαλος 8.

Byron Celtics (Μαζάρης): Σαχινίδης 10, Σταθούλιας 6, Μουίμπουα 2, Μακρυμίχαλος 8 (2), Χανιώτης 13 (3), Λοίζος 2, Λάμπρου Θ., Μαζάρης Μ., Γκυρούσης.

ΑΕΚ Περιστερίου (Καφαντάρης): Κουφογιάννης, Γεωργαλάς 3 (1), Δημητρόγλου, Παληός 4, Καραγκούνης 2, Ιωαννίδης 2, Καραθανάσης 6, Πετσανάς 7 (1), Ανανίδης 8 (2), Καρούσος 14, Φέτσης 10 (1), Σπύρου.

ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΙ – FAST BREAK 51-48
(18-13, 29-27, 44-32, 51-48)

Νίκη για τους Ασυμβίβαστους στο ματς με τους Fast Break μετά από σκληρό ντέρμπι και αγώνα που ήταν κλειστός στη μεγαλύτερη διάρκειά του, για να κριθεί στην εκπνοή.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο 4-4 με Κοντογιάννη και Τρίγκα να σκοράρουν εκατέρωθεν. Οι Ασυμβίβαστοι με τον Τζανέτο να σκοράρει για τρεις πήραν προβάδισμα, με τους Fast Break να απαντούν με τον Σιανό και να παίρνουν το προβάδισμα μέχρι το 12-13. Ο Κοντογιάννης και ο Τζανέτος έφεραν την ομάδα τους στο 16-13 για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 18-13 από τον Αντωνόπουλος Γ. Ν. για τους Ασυμβίβαστους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Fast Break μείωσαν σε 18-17 με τον Παυλόπουλο και το Σιανό, αλλά δεν προσπέρασαν, με τον Ράμμο να γράφει το 23-17. Ο Τρίγκας έφερε το ματς στο 23-22, με τον Τερζή να κάνει το 27-22 και τον Ανδρικόπουλο το 29-24. Από το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισαν οι Fast Break κατάφεραν με τον Παυλόπουλο πριν την ανάπαυλα να μειώσουν σε 29-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τζανέτος έκανε το 31-27 για την ομάδα του, με τον Σιμιτζή να τη φέρνει με τρίποντο στο 36-30. Η διαφορά μεγάλωσε περισσότερο, ο Ράμμος έκανε το 38-30, ενώ ο Αντωνόπουλος Γ. Ν. σκόραρε για το 41-30, ολοκληρώνοντας ένα 8-0 για τους νικητές. Το 3ο δεκάλεπτο τελείωσε με το τρίποντο του Αντωνόπουλου Γ. Ν. στην εκπνοή για το 44-32 της ομάδας του που είχε πάρει διψήφια διαφορά.

Όμως, δεν θα την κρατούσε πολύ, καθότι οι Fast Break έσφιξαν την άμυνά τους και έτρεξαν ένα σερί 0-14 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου. Η αρχή έγινε με τον Τρίγκα να βάζει 5 πόντους για να μειώσει σε 44-37, ενώ ο Παυλόπουλο με 2/2 βολές μείωσε σε 44-42 με 5:40 για το τέλος του αγώνα. Ο Κορομπίλης ισοφάρισε το ματς στο πεντάλεπτο και ο ίδιος σκόραρε ξανά για το 44-46 της ομάδας του και την πλήρη ανατροπή του σκηνικού με 4:30 να απομένουν. Ο Τζανέτος διέκοψε το σερί ισοφαρίζοντας το ματς, με τον Σιανό με 2/2 βολές να φέρνει τους Fast Break στο 46-48 στο τελευταίο δίλεπτο.

Στο 1:30 οι Ασυμβίβαστοι ισοφάρισαν το ματς με τον Ράμμο, ενώ 1/2 βολές του Λεβεντούρη τους έφεραν στο 49-48 στο τελευταίο λεπτό. Οι Fast Break έχασαν την επόμενη επίθεσή τους, για να κάνει με 1/2 βολές ο Τζανέτος το 50-48 στα 32 δευτερόλεπτα. Μετά το λάθος των Fast Break στα 20 δευτερόλεπτα, οι Ασυμβίβαστοι είχαν 0/2 βολές, αλλά πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και με 1/2 βολές του Τζανέτου στα 10 δευτερόλεπτα έκαναν το 51-48. Οι Fast Break επιχείρησαν τρίποντο, αστόχησαν, η μπάλα βγήκε έξω, είχαν 1 δευτερόλεπτα με επαναφορά από τη βασική γραμμή, αλλά και το δεύτερο τρίποντο ήταν άστοχο, για να φύγουν νικητές οι Ασυμβίβαστοι.

Για τους νικητές ο Τζανέτος είχε 16 πόντους, ενώ ο Κοντογιάννης, ο Ράμμος και ο Αντωνόπουλος Γ. Ν. είχαν από 9. Για τους Fast Break ο Τρίγκας είχε 21 πόντους και ο Σιανός 15.

Ασυμβίβαστοι: Ανδρικόπουλος 2, Λεβεντούρης 1, Αντωνόπουλος Γ. Α., Τερζής Α. 2, Ράμμος 9, Πουλίδης, Πετρόπουλος, Αντωνόπουλος Γ. Ν. 9 (1), Σιμιτζής 3 (1), Κοντογιάννης 9, Τζανέτος 16 (1).

Fast Break: Σιανός Σ.15 (1), Αρνής Σ., Κάναβος Ν., Κορομπίλης Δ. 4, Δαμιτσάς Σ., Θεοδωράκης Η. 2, Παυλόπουλος Η. 6, Τρίγκας Γ. 21.