Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ήττα χωρίς μάχη στην Πόλη…

Ήττα χωρίς μάχη στην Πόλη…

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να ξεπεράσει την απουσία του Διαμαντίδη και ηττήθηκε με 78-64 στην Πόλη από την Αναντόλου Εφές, για τη 2η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» έμειναν από νωρίς πίσω στο σκορ, δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί, με τη διαφορά να πηγαίνει και πάνω από τους 20 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, για να μειώσουν σχετικά στο φινάλε. Η ήττα μπορεί να χαρακτηριστεί σχετικά «ανώδυνη» βαθμολογικά, ενώ θα είναι τέτοια αν ο Παναθηναϊκός αντιδράσει με 4 νίκες στα επόμενα 4 παιχνίδια του, τα οποία πρέπει και να κερδίσει για να έχει καλές πιθανότητες για πρόκριση.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να παλέψει τον αγώνα, παρότι η απουσία του Διαμαντίδη σίγουρα τον επηρέασε πολύ (δεν είναι και λίγο να «χάνεται» από το παρκέ ο παίκτης που έχεις συνηθίσει να βλέπεις δίπλα σου σε κάθε δύσκολη στιγμή του ματς, και μάλιστα να είναι αυτός που οργανώνει το παιχνίδι σου), αλλά στην ουσία η κακή του άμυνα στο ξεκίνημα, σε συνδυασμό ότι πέραν του Μπράμου κανείς άλλος δεν βρέθηκε σε καλή μέρα επιθετικά, στοίχισαν τη νίκη.

Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Μπράμος σούταρε με 50% εντός παιδιάς (6/12) και όλη η υπόλοιπη ομάδα με 35%. Ο Λασμ είχε 2/8, ο Καπόνο 3/12, ο Ούκιτς 2/5, ο Μπανκς μόλις 0/2. Αν στην έλλειψη επιθετικών λύσεων και σταθερού σκορ, βάλει κανείς ότι Τσαρτσαρής και Μπανκς έπαιξαν 19 και 23 λεπτά αντίστοιχα και έμειναν άποντοι με 0/2 σουτ συνολικά (σα να μην υπήρχαν στην επίθεση), τότε φαίνεται εύκολα γιατί ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε ούτε να παλέψει το ματς. Ο Πεδουλάκης δεν δοκίμασε καν Σκορδίλη και Γιαννόπουλο (και Ξανθόπουλο), παρότι δεν θα μπορούσαν να είναι χειρότεροι από Μπανκς και Τσαρτσαρή.

Η κακή μέρα επιθετικά και το δύσκολο της «πράσινης» αποστολής φάνηκαν από το ξεκίνημα. Η Εφές μπήκε καλά στο ματς και με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να την κλείσει με την άμυνά του πήγε στο 9-2 με τρίποντα από Σιπ και Φάρμαρ. Το τρίποντο του Μασιούλις μείωσε σε 9-5, αλλά αποδείχτηκε προσωρινή η «πράσινη» ανακούφιση, με την Εφές να απαντά με νέο 9-2, αυτή τη φορά από τον Ερντέν και τον Λούκας, με τον Φάρμαρ να σκοράρει και άλλο τρίποντο για το 18-7 και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα των γηπεδούχων. Χτυπώντας από τη ρακέτα η Εφές με τον Ερντέν και τον Σαβάνοβιτς πήγε στο 22-9 δείχνοντας ότι θα ξεφύγει πολύ, αλλά ο Μπράμος με δύο τρίποντα κι ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 24-17, φτάνοντας τους 12 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του, για να τους κάνει 15 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όταν με νέο τρίποντο μείωσε σε 26-20.

Τα κακά νέα για τον Παναθηναϊκό ήταν ότι ως τότε όλη η υπόλοιπη ομάδα είχε 2/9 σουτ και 5 λάθη, κάτι που θα συνεχιζόταν δυστυχώς σε όλο το ματς, και ο Μπράμος, προφανώς, δεν θα μπορούσε να παίζει μόνος του την Εφές ως το τέλος. Αυτό φάνηκε γρήγορα, ο Παναθηναϊκός έμεινε κοντά, 30-23 με 3/4 βολές από Μπράμο και Καπόνο, αλλά ο Λούκας και ο Μπάρατς δεν επέτρεψαν να πλησιάσει περισσότερο. Μετά το 36-26 του δεύτερου, ο Καπόνο μείωσε στους 8 πόντους για να έρθουν Γκονλούμ και Σαβάνοβιτς (με τρίποντο) για το 41-28 της ομάδας τους. Νέο τρίποντο από τον Φάρμαρ για το 44-32 της Εφές με τον Παναθηναϊκό να χάνει άλλες δύο επιθέσεις ως το τέλος και να πηγαίνει στο ημίχρονο στο 45-32.

Ήταν ξεκάθαρο από την εικόνα του αγώνα ότι τον Παναθηναϊκό έσωζε μόνο μια πλήρης αλλαγή εικόνας, να μπει στην επανάληψη με πατημένο γκάζι στην επίθεση και σκληρή άμυνα. Αντ’ αυτού, οι «πράσινοι» έγραψαν 2 λάθη στις δύο πρώτες επιθέσεις με Μασιούλις και Μπανκς, για να ακολουθήσουν 8 συνεχόμενα άστοχα σουτ μέσα στα πρώτα 3,5 λεπτά της επανάληψης, με την Εφές να πηγαίνει εύκολα στο 51-32. Το τάιμ άουτ του Πεδουλάκη δεν είχε αποτέλεσμα, ο Βούγιατσιτς στην επιστροφή έκανε το 53-32, με τον Λασμ να βάζει 6 πόντους για το 55-38.

Το τρίποντο του Καπόνο έδωσε σημεία ζωής στον Παναθηναϊκό, 55-41, αλλά δύο άστοχα τρίποντα από Καπόνο και Μπράμο και δύο άστοχα λέι απ από τον Λασμ, έδωσαν στον Γκονλούμ το δικαίωμα να γράψει το 59-41, στο σημείο που κρίθηκε οριστικά το ματς, αφού αντί για να πέσει κάτω από τους 10, η διαφορά ξέφυγε ξανά. Μάλιστα, ήρθε και το τρίποντο του Γκιουλέρ για να γράψει το 64-43 για να κλείσει η 3η περίοδος με τη μεγαλύτερη εις βάρος του Παναθηναϊκού διαφορά στο ματς.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες έμειναν άποντες για 3 λεπτά, με τον Σχορτσανίτη μετά από 5 άστοχα σουτ στο ματς, να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι. Έβαλε δύο συνεχόμενα για το 64-47, ο Μασιούλις μείωσε στους 15 με 5:30 για το τέλος, αλλά ο Ερντέν και ο Φάρμαρ έφεραν την Εφές ξανά στο 68-50 και το +18, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει ξανά το επιθετικό πρόβλημα που είχε σε όλο το ματς. Το τέλος ήταν τυπικό, ο Σχορτσανίτης μείωσε σε 70-54, ο ίδιος έφτασε τους 10 συνεχόμενους πόντους ως το 74-59, με το τρίποντο του Καπόνο να ρίχνει τη διαφορά στους 12 πόντους στα 23 δευτερόλεπτα, τον Μαχμούτι να παίρνει τάιμ άουτ για να βάλει άλλο ένα καλάθι για την τελική διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας, τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει με αμυντική πεντάδα, αλλά τον Βούγιατσιτς να σκοράρει εκτός ισορροπίας στην εκπνοή για το 78-64.

Η Εφές σούταρε με 55% στα δίποντα και 41% στα τρίποντα, ενώ ο Παναθηναϊκός με 43% και 30% αντίστοιχα, τα ριμπάουντ ήταν μοιρασμένα (31-31 με 12-15 τα επιθετικά), οι ασίστ επίσης (15-15), το ίδιο και τα λάθη (14-16). Όλα αυτά δείχνουν το ματς κρίθηκε στα ποσοστά των δύο ομάδων στην επίθεση, αυτά που λέγαμε και στην αρχή δηλαδή. Φάρμαρ, Σιπ, Γκιουλέρ είχαν 6/10 τρίποντα (και 0/4 ο Βούγιατσιτς), ενώ ο Ερντέν τελείωσε με 4/4 δίποντα, ο Μπάρατς με 3/4, ο Σαβάνοβιτς με 2/3 και ο Γκονλούμ με 3/6, δηλαδή 12/17 δίποντα η φροντλάιν των Τούρκων.

Επόμενη δοκιμασία για τον Παναθηναϊκό είναι το ματς με τη Μάλαγα στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη Πέμπτη. Αυτό μας εισάγει σε μια σειρά 4 αγώνων που πρέπει οπωσδήποτε να κερδίσει ο Παναθηναϊκός (τα υπόλοιπα είναι εκτός με Άλμπα, μέσα με Ρεάλ και μέσα με Μπαμπέργκ).

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-32, 64-43, 78-64.

Αναντόλου Εφές (Μαχμούτι): Φάρμαρ 13 (3τρ. 3ασ. 4κ.φ.), Βούγιατσιτς 6 (3ρ. 3ασ.), Ερντέν 9 (3ρ. 3κ.), Σιπ 8 (2τρ. 3ρ. 6ασ.), Γκονλούμ 8 (4ρ.), Σαβάνοβιτς 11 (1τρ. 4ρ. 4κ.φ.), Λούκας 12 (3ρ. 5ασ. 4κλ.), Γκιουλέρ 5 (1), Μπάρατς 6 (3ρ.).

Παναθηναϊκός
(Πεδουλάκης): Μπράμος 16 (3τρ. 3ρ.), Μασιούλις 7 (1τρ. 5ρ.), Καπόνο 10 (2τρ. 4ασ.), Ούκιτς 4, Λασμ 6 (10ρ.), Τσαρτσαρής, Γκιστ 6 (3ρ.), Μπανκς (3ασ.), Σχορτσανίτης 15 (3ασ. 6κ.φ.).