Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Παραδόθηκε σε Καούν, Τεόντοσιτς

Παραδόθηκε σε Καούν, Τεόντοσιτς

Για ένα ημίχρονο κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός στη Μόσχα ο Παναθηναϊκός, αφού στο δεύτερο μέρος η άμυνά του τον πρόδωσε, μαζί και με τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας που είχε, για να έρθει η ήττα με 86-69 από την ΤΣΣΚΑ για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Μεγάλο παιχνίδι από τον Τεόντοσιτς που ήταν ασταμάτητος, ενώ εξίσου καλός ήταν και ο Σάσα Καούν, που έβαλε άλυτους γρίφους στην άμυνα του Παναθηναϊκού, αλλά έκανε και 5 τάπες, με την ΤΣΣΚΑ να σουτάρει καταπληκτικά στο  ματς! Οι «πράσινοι» έπεσαν στο 4-3 και έχουν πολύ δύσκολη αποστολή και την επόμενη εβδομάδα.

Με τον Διαμαντίδη σε κακή μέρα επιθετικά και κλεισμένο από την άμυνα της ΤΣΣΚΑ, ο Παναθηναϊκός είχε λίγες εναλλακτικές στην επίθεση, ιδίως με τον Γκιστ, τον Λασμ και τον Σχορτσανίτη να γράφουν 11/23 σουτ στη ρακέτα. Ο Καπόνο ήταν σε μέτρια ημέρα, ο Μπράμος δεν σκόραρε καν, με αποτέλεσμα, όταν ήρθε το επιθετικό ξέσπασμα της ΤΣΣΚΑ, ο Παναθηναϊκός να μην έχει τρόπο να αντιδράσει. Τα ποσοστά των δύο ομάδων λένε την περισσότερη αλήθεια του ματς, η ΤΣΣΚΑ είχε 60% στα δίποντα, 50% στα δίποντα και 82% στις βολές, ο Παναθηναϊκός 43%, 36% και 50% αντίστοιχα.

Οι «πράσινοι» πήραν και πάλι τα ριμπάουντ, 31-37 με τα επιθετικά στο 6-16, αλλά αυτό δεν έφτανε. Οι ασίστ ήταν 20-15, τα κλεψίματα 9-8 και τα λάθη 14-14, αλλά οι τάπες ήταν 7-1 για την ΤΣΣΚΑ, με τον Καούν να αποτελεί φόβητρο για όλους στη ρακέτα.

Βέβαια, από το ημίχρονο τα πράγματα έδειχναν να πηγαίνουν προς τη συγκεκριμένη κατεύθυνση, ο Παναθηναϊκός είχε ελέγξει τα ριμπάουντ (17-20 με 2-8 τα επιθετικά), τα λάθη ήταν 7-3, αλλά η ΤΣΣΚΑ σούταρε 14/27 εντός παιδιάς και ο Παναθηναϊκός 13/36. Οπότε η συνέχεια του αγώνα θα έβλεπε τον Παναθηναϊκό να παίρνει κεφάλι αν βελτίωνε τα ποσοστά του και κατέβαζε της ΤΣΣΚΑ, ή θα τον έβλεπε να μένει πολύ πίσω αν συνέχιζε να σουτάρει άσχημα και οι Ρώσου να σκοράρουν κατά βούληση. Το δεύτερο ήταν και αυτό που συνέβη τελικά στο παιχνίδι.

Το πρώτο μέρος ήταν κλειστό,
κάτι τα λάθη της ΤΣΣΚΑ, κάτι τα ριμπάουντ του Παναθηναϊκού, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Καούν έκανε το 5-2, Ούκιτς και Σχορτσανίτης απάντησαν για το 5-6, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσουν καλάθια ως το 11-8 του Μίτσοφ. Με τον Καούν να κυριαρχεί από το ξεκίνημα στο ματς οι Ρώσοι πήγαν στο 17-12, ενώ το τρίποντο του Τεόντοσιτς έκανε το ματς 20-14. Ο Παναθηναϊκός έπαιρνε το ένα άστοχο σουτ μετά από το άλλο με τον Τεόντοσιτς να βάζει άλλους 5 πόντους ως το 25-15 της ομάδας του στο τέλος της περιόδου.

Μασιούλις και Γκιστ έριξαν τη διαφορά στους 5 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο
, ενώ μετά από μία ακόμα καλή άμυνα των «πρασίνων» το ματς πήγε στο 25-23 από το τρίποντο του Γκιστ. Εκείνο το διάστημα ήταν το μοναδικό στο ματς που ο Παναθηναϊκός περιόρισε με την άμυνά του την ΤΣΣΚΑ, που έκανε αρκετά λάθη, είχε πολλές κακές επιθέσεις, για να δει το Καπόνο να μειώνει σε 29-27, τον Σχορτσανίτη σε 31-29, με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει βολές από τον Έρτσεγκ και τον Διαμαντίδη να απαντά με τον ίδιο τρόπο. Στα τελευταία 7 δευτερόλεπτα του ημιχρόνου, η λάθος άμυνα του Σκορδίλη (που πάντως μπήκε τότε κρύος και δύσκολα θα μπορούσε να πάει καλύτερα) οδήγησε σε καλάθι από τον Τεόντοσιτς για το 35-31.

Ο Παναθηναϊκός πήρε δυο τρίποντα στην 3η περίοδο από Γκιστ και Καπόνο για να πλησιάσει σε 39-38, αλλά κάπου εκεί ήρθε το ξέσπασμα της ΤΣΣΚΑ στο ματς, ξέσπασμα που καθάρισε τον αγώνα για τους Ρώσους. Ουίμς και Τεόντοσιτς σκόραραν μέσα από τη ρακέτα για το 43-38, ενώ το τρίποντο του Μίτσοφ έκανε το 46-38 για την ΤΣΣΚΑ. Ένα τρίποντο από τον Διαμαντίδη μείωσε σε 46-41, αλλά ο Καούν και ο Ουίμς έφεραν την ΤΣΣΚΑ στο 52-43, για να γράψει 6 σερί πόντους κι ένα κλέψιμο ο Ουίμς για το 58-43 των Ρώσων.

Το καλάθι και φάουλ του Λασμ μείωσε στους 12, αλλά ο Τεόντοσιτς και ο Έρτσεγκ με τρίποντα έκαναν το 64-49 για να κλείσει από τον Τζάκσον στο 66-50 το 3ο δεκάλεπτο. Ένα καλάθι και φάουλ του Μίτσοφ, ένα τρίποντο του Μπανκς κι ένα τρίποντο του Τζάκσον έγραψαν το 72-53 για την ΤΣΣΚΑ, με τον Παναθηναϊκό να περνά ένα εφιαλτικό τρίλεπτο, στο οποίο έμοιαζε να παρατά τελείως τον αγώνα, με αποτέλεσμα ο Καούν και ο Ουίμς να γράφουν το 77-53 για να κάνει ο Τζάκσον το 79-53.

Οι «πράσινοι» πρέπει να σκέφτηκαν κάτι μεταξύ ιστορία, ονόματος και εγωισμού και απάντησαν με ένα 0-10, που δεν άλλαξε τίποτα όσον αφορά στο νικητή του αγώνα, αλλά τουλάχιστον περιόρισε το εύρος της ήττας. Λασμ, Μασιούλις και Ούκιτς έκαναν το 79-61 για να κλείσει το σερί ο Γκιστ μετά από επιθετικό ριμπάουντ, 79-63. Πλέον, είχαμε μπει στο τελευταίο πεντάλεπτο, το τρίποντο του Τεόντοσιτς έκανε το 82-63, ενώ ο Τζάκσον τον μιμήθηκε μετά από το καλάθι του Μασιούλις, για το 85-67 λίγο πριν τη λήξη του ματς.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε ούτε κατά διάνοια να περιορίσει τον Τεόντοσιτς, ο Σέρβος έγραψε 20 πόντους με 7/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 33 λεπτά αγώνα. Ακόμα καλύτερη ήταν η παρουσία του Καούν, που είχε 13 πόντους με 6/6 σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 τάπες σε 34 λεπτά, κατάφερε να βγάλει τον Σχορτσανίτη εκτός αγώνα, αλλά και να δημιουργεί τρόμο στις δύο ρακέτες.

Τέλος πάντων, το παιχνίδι στη Μόσχα ήταν εκείνο που ο Παναθηναϊκός δεν χρειαζόταν τόσο πολύ να πάρει, δεν θα κριθεί εκεί η πρόκρισή του. Τα επόμενα τρία παιχνίδια του είναι με Ζαλγκίρις εκτός, με Εφές εντός και με Μάλαγα εκτός. Αν κάνει σε αυτά 2 νίκες τότε θα είναι πολύ κοντά στην πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 35-31, 66-50, 86-69.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 20 (4τρ. 4ρ. 7ασ. 2κλ. 4κ.φ.), Μίτσοφ 10 (1τρ. 4ασ. 2κλ. 4κ.φ.), Τζάκσον 11 (2τρ. 5ρ. 4κ.φ.), Κρστιτς 8 (3ρ. 2κ. 3κ.φ.), Ουίμς 19 (3τρ. 3ρ. 4ασ.), Ζοζούλιν, Έρτσεγκ 5 (1), Κρίστμας, Καούν 13 (8ρ. 5κ.).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος, Μασιούλις 15 (3τρ. 6ρ.), Καπόνο 5 (1), Ούκιτς 8 (1τρ. 3ασ.), Λασμ 12 (8ρ.), Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 5 (1τρ. 4ρ. 6ασ.), Γκιστ 12 (2τρ. 10ρ.), Μπανκς 3 (1τρ. 3ασ.), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 6 (4ρ.).