Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Τρίτη θέση για S-Parta BC, νίκες για Barceλιώμα, Gastone!

Τρίτη θέση για S-Parta BC, νίκες για Barceλιώμα, Gastone!

Την 3η θέση στη βαθμολογία της κανονικής περιόδου στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κατέκτησε η S-Parta BC μετά τη νίκη της με 58-36 επί των Τριπόντιων για την 20η αγωνιστική. Οι Gastone, επίσης για την 20η αγωνιστική, κέρδισαν με 77-40 τους Desperado για να παραμείνουν 4οι, ενώ οι Barceλιώμα κέρδισαν με 78-59 την Αττική για τη 18η αγωνιστική.

ΤΡΙΠΟΝΤΙΟΙ – S-PARTA BC 36-58
(11-21, 24-36, 34-43, 36-58)

Για την 20η αγωνιστική οι S-Parta BC κέρδισαν με 36-58 τους Τριπόντιους για να κατακτήσουν και μαθηματικά την 3η θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, ολοκληρώνοντας με το παιχνίδι αυτό τις υποχρεώσεις τους πριν τα πλέι οφς. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Κουζουβουνά να γράφει το 0-4 για την ομάδα του, αλλά οι Τριπόντιοι απάντησαν με 2 τρίποντα του Τσαφαντάκη κι ένα καλάθι του Ράλλη για το 8-9 μετά τις βολές του Κωνσταντόπουλου. Ο Κοτρώνης Κ. και ο Κουζοβουνάς έγραψαν το 9-15, για να μειώσει ο Δαμιανάκης σε 11-15 και να κλείσει η περίοδος στο 11-21 από το τρίποντο του Κουζοβουνά για την S-Parta BC.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ράλλης έγραψε το 13-21 με τον Ορνιθόπουλο να απαντά με τρίποντο. Το τρίποντο του Δημόγιωργα έγραψε το 16-26, ενώ μετά την απάντηση του Κουζοβουνά ο Δαμιανάκης μείωσε σε 19-28. Κωνσταντέλος και Ράλλης έγραψαν το 21-30 με τον Δαμιανάκη να πετυχαίνει τρίποντο για το 24-32, αλλά το ημίχρονο να κλείνει στο 24-36 από τον Ανδρικόπουλο και τον Ορνιθόπουλο για την S-Parta BC.

Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε στους 16 πόντους, 24-40 από τον Κουζοβουνά, αλλά οι Τριπόντιοι απάντησαν με 5 πόντους του Τσαφαντάκη για το 30-41, πριν ο Κουζουβουνάς γράψει το 30-43, με τους Τριπόντιους να παίρνουν τρίποντο με τον Δημόγιωργα και 1/2 βολές από τον Χασόγια για το 34-43 στο 30ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο, μετά το καλάθι του Κουζοβουνά ο Ράλλης σκόραρε για το 36-45, αλλά οι Τριπόντιοι δεν μπόρεσαν να ξαναβρούν το δρόμο για το καλάθι ως το τέλος του αγώνα, με την S-Parta BC να τρέχει σερί 0-13 μέχρι την εκπνοή. Ο Κωνσταντέλος και ο Κουζοβουνάς έφεραν το ματς στο 36-53, με τον Ανδρικόπουλο, τον Κουζοβουνά και τον Κοτρώνη Κ. να γράφουν το τελικό 36-58 για τη νίκη της S-Parta BC.

Για τους νικητές ο Κουζοβουνάς είχε 23 πόντους, ο Κοτρώνης Κ. 10 και ο Κουζουβουνάς 8. Για τους Τριπόντιους ο Τσαφαντάκης είχε 11 πόντους, ο Ράλλης 10 και ο Δαμιανάκης 7.

Τριπόντιοι (Σταματάκη Ε.): Τσαφαντάκης Δ. 11 (3), Μπέης Α., Ράλλης Κ. 10, Δημόγιωργας Π. 6 (2), Χασόγιας Θ. 2, Χασιώτης Γ., Δαμιανάκης Ζ. 7 (1).

S-Parta BC (Μυλωνάς Γ.): Πορτσίδης Σ., Κωνσταντέλος Κ. 5, Ορνιθόπουλος Π. 5 (1), Ανδρικόπουλος Τ. 3, Κοτρώνης Κ. 10, Κουζοβουνάς Σ. 23 (1), Κουζουβουνάς Μ. 8 (1), Κοτρώνης Α., Μυλωνάς Σ., Κωνσταντόπουλος Γ. 4, Σπανίδης Ν., Διαμαντόπουλος Μ..

BARCEΛΙΩΜΑ – ΑΤΤΙΚΗ 78-59
(16-14, 34-29, 52-39, 78-59)

Για τη 18η αγωνιστική οι Barceλιώμα κέρδισαν με 78-59 την Αττική, σε ένα ματς που τα είχε όλα. Οι δυο ομάδες είχαν αρκετές απουσίες (Ταμβάκης, Μενεξιάδης, Μαντάκος απ’ τη μία, Τρικαλιώτης, Ξερέας απ’ την άλλη), χτυπήθηκαν από τραυματισμούς (ο Μαρκάκης στο πρώτο ημίχρονο, ο Αναγνωστόπουλος Α. στο ξεκίνημα του δεύτερου), με τους Barceλιώμα να αγωνίζονται στα τελευταία 3 λεπτά του ματς με 4 παίκτες, καθώς Μουχάκης και Ηλιάκης είχαν βγει με 5 φάουλ.

Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για την Αττική, με τον Βασιλείου, τον Γαλάνη και τον Μπέλλο να γράφουν το 2-6 για την ομάδα τους. Ηλιάκης και Μουχάκης ισοφάρισαν, με τον πρώτο να γράφει τρίποντο για το 9-8. Ο Μπέλλος και ο Καραλής Α. σκόραραν για το 9-10 και το 11-12, με τους Barceλιώμα να απαντούν με τον Ηλιάκη και τον Κονταράτο για το 16-12, με τον Γαλάνη να κλείνει την περίοδο στο 16-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κονταράτος με τρίποντο και ο Μουχάκης έφεραν τον ματς στο 21-14, με την Αττική να απαντά άμεσα για το 21-19 από Μπουργαζά και Καραλή Α.. Όμως, ακολούθησε ένα 8-0 των Barceλιώμα με 5 πόντους του Ηλιάκη κι ένα τρίποντο του Μουχάκη που έφερε το ματς στο 29-19. Μετά το καλάθι του Μπέλλου και την απάντηση του Ηλιάκη, ο Γαλάνης και ο Καραλής Α. μείωσαν σε 31-29, με τον Κονταράτο να βάζει το 3ο του τρίποντο για το 34-29 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Αττική μείωσε σε 34-33 με τον Βασιλείου και τον Μπέλλο στην 3η περίοδο, ενώ ο Καραλής Α. σκόραρε για το 36-35. Όμως, οι Barceλιώμα δεν έχασαν το προβάδισμα, με τον Σκαλτσογιάννη και τον Ηλιάκη πήγαν στο 40-35 για να κάνει ο Μουχάκης το 42-35. Η Αττική σκόραρε για το 42-37 με τον Κοντό και για το 45-39 με τον Μπέλλο, αλλά ο Τσιαμούρης και ο Ηλιάκης με καλάθι και φάουλ έτρεξαν σερί 7-0 για τους Barceλιώμα, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 52-39.

Στο 4ο δεκάλεπτο το σερί των Barceλιώμα συνεχίστηκε με 5 πόντους του Μουχάκη, 12-0 για το 57-39. Η Αττική δεν μπορούσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι εντός παιδιάς, ο Ηλιάκης σκόραρε 3/3 βολές για το 61-40 των Barceλιώμα ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Η Αττική με τον Μπουργαζά, τον Μπέλλο και τον Καραλή Α. μείωσε σε 63-46, για να κάνει ο Μπέλλος το 65-48 μετά το καλάθι του Τσιαμούρη. Ο Κονταράτος έγραψε το 68-48 με τρίποντο, με την Αττική να πιέζει σε όλο το γήπεδο και να κλέβει 2 φορές την μπάλα για να μειώσει σε 68-54 με τον Καραλή Α. και τον Βασιλείου.

Ο Τσιαμούρης κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές ανέβασε τη διαφορά στους 16 πόντους, ενώ μετά το 71-54 από τον Ηλιάκη οι Barceλιώμα συνέχισαν με 4 παίκτες για το τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα. Ο Καραλής Α. μείωσε σε 72-56, αλλά ο Τσιαμούρης απάντησε με 1/2 βολές για το 73-56. Ο Καραλής Α. έκανε το σκορ 73-59, αλλά το καλάθι του Κονταράτου για το 75-59 σήμανε το οριστικό τέλος στο ματς με τον Σκαλτσογιάννη λίγο αργότερα να σκοράρει για τρεις γράφοντας το τελικό 78-59.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 25 πόντους, ο Μουχάκης 19, ο Κονταράτος 14 όσους και ο Τσιαμούρης. Για την Αττική ο Καραλής Α. είχε 23 πόντους, ο Μπέλλος 14 και ο Γαλάνης 7.

Barceλιώμα (Γκότσης Γ.): Τσιαμούρης Π. 14, Μαρκάκης Γ., Σκαλτσογιάννης Β. 5 (1), Ηλιάκης Β. 25 (2), Γκότσης Γ. 1, Κονταράτος Ν. 14 (4), Μουχάκης Ν. 19 (3).

Αττική (Μπουργαζάς Β.): Μπέλλος Γ. 14, Καραλής Α. 23, Κοντός Γ. 2, Γαλάνης Δ. 7, Μπότσας ‘Ντανίλο’ Γ., Μπουργαζάς Β. 5, Βασιλείου Μ. 6, Αναγνωστόπουλος Α. 2.

GASTONE – DESPERADO 77-40
(24-10, 40-20, 56-30, 77-40)

Για την 20η αγωνιστική οι Gastone κέρδισαν τους Desperado με 77-40, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα. Το ματς ξεκίνησε με 6-0 από τον Πανδή, για να απαντήσει ο Κατσιαβάρας για το 6-5. Ο Κόμνος έφερε το ματς στο 9-5 για να μειώσει ο Βαβίζος σε 9-7, με τους Gastone να τρέχουν σερί 11-0 από τον Καραλή (8 πόντοι) και τον Πανδή για να πάει το ματς στο 20-7. Το σερί διέκοψε ο Σαλιμένος με καλάθι και φάουλ για το 20-10, με την περίοδο να κλείνει από Κόμνο και Πανδή στο 24-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Καραλής και ο Πανδής έγραψαν το 28-10, για να απαντήσουν Βαβίζος και Σαλιμένος για το 30-14. Μετά το καλάθι του Καραλή ο Σαλιμένος και Καραλής έφεραν το ματς στο 32-18, ενώ ο Τάχατος έγραψε το 34-20. Πάντως, με τον Κόμνο και τον Πανδή οι Gastone έκλεισαν το ημίχρονο στο 40-20 τρέχοντας σερί 6-0 στο τέλος του.

Το σερί μεγάλωσε με τρίποντο ο Πανδής στο ξεκίνημα της επανάληψης με τρίποντο, ενώ μετά την απάντηση του Σαλιμένου ο Μαρίνης και ο Πανδής διαμόρφωσαν το 47-22. Ο Βαβίζος και ο Σαλιμένος σκόραραν για το 50-24 και το 52-26, με τον Μαρίνη να φέρνει το ματς στο 56-26 με 4 πόντους και τον Κατσιαβάρα να απαντά για το 56-30 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο το τρίποντο του Δραγατσίκη έφερε το ματς στο 56-33, με τον Κόμνο και τον Πανδή να κάνουν το 62-33. Ο Σαλιμένος και ο Καραλής απάντησαν για το 62-37, για να απαντήσουν οι Gastone με σερί 11-0, ο Πανδής (8 πόντοι) και ο Ζέκιος έφεραν το ματς στο 73-37 πριν απαντήσει με τρίποντο ο Εμμανουηλίδης για το 73-40. Το τελικό 77-40 διαμόρφωσαν για τους Gastone ο Μαρίνης με τον Καραλή.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 35 πόντους, ο Καραλής είχε 20, ο Μαρίνης 10 και ο Κόμνος 9. Για τους Desperado ο Σαλιμένος είχε 15 πόντους.

Gastone: Καραλής Γ. 20, Κόμνος Κ. 9, Μαρίνης Μ. 10, Ζέκιος Θ. 3, Πανδής Γ. 35 (2).

Desperado (Καραλής Ε.): Δραγατσίκης Κ. 3 (1), Σαλιμένος Β. 15, Καραλής Ε. 4, Εμμανουηλίδης Α. 3 (1), Τάχατος Π. 2, Κατσιαβάρας Π. 7 (1), Βαβίζος Θ. 6.