Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Πρώτη η ΑΕΚ, ακολουθεί ο Ρεμπελιακός, νίκες οι Byron Celtics!

Πρώτη η ΑΕΚ, ακολουθεί ο Ρεμπελιακός, νίκες οι Byron Celtics!

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Η ΑΕΚ Περιστερίου βρίσκεται στην πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά τις νίκες της με 73-45 επί των Rolling Stones (16η αγωνιστική) και με 57-54 επί των Remal Madri (2η αγωνιστική). Ο Ρεμπελιακός ακολουθεί μετά το 53-45 επί των Ready 2 fire για τη 16η αγωνιστική, ενώ και τα Κουλουβάχατα κέρδισαν, 60-50 τους Δικαστές για τη 15η αγωνιστική και το 20-0 επί των αποβληθέντων Whiskago Bulls.

Οι C-Drifters έπεσαν στο 7-7 μετά τις ήττες με 45-52 από τους Remal Madri (3η αγωνιστική) και με 51-54 (15η αγωνιστική) από τους Fast Break. Επίσης για τη 15η αγωνιστική οι Divers κέρδισαν στην παράταση με 67-66 τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες, ενώ οι Byron Celtics επικράτησαν των Halia Mavericks με 61-42. Τέλος, οι Byron Celtics κέρδισαν με 76-62 τους Rolling Stones, στο παιχνίδι που έκλεισε την κανονική περίοδο για τις δύο ομάδες (17η αγωνιστική).

ΡΕΜΠΕΛΙΑΚΟΣ – READY 2 FIRE 53-45

(21-7, 42-16, 44-28, 53-45)

Για τη 16η αγωνιστική ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 53-45 τους Ready 2 fire χάρη στο τρομερό πρώτο ημίχρονο που έκανε. Το ματς ξεκίνησε με 15-0 για τον Ρεμπελιακό, με τον Λαρεντζάκη, τον Κοντογεώργη και τον Καρρά να τον πηγαίνουν ως το 9-0 και τον Πλεξουσάκη, τον Σαρρή και τον Φλώκαλη να ανεβάζουν τη διαφορά στους 15 πόντους. Το σερί διέκοψε ο Κουράκος Αν. για τους Ready 2 fire που έφερε την ομάδα του στο 17-4, με τον Ντούσια να φέρνει τον αγώνα στο 21-7 στο τέλος της πρώτης περιόδου για τον Ρεμπελιακό μετά το καλάθι του Μαναζη.

Στο 2ο δεκάλεπτο μέχρι οι Ready 2 fire να πετύχουν καλάθι εντός παιδιάς, η διαφορά είχε φτάσει στους 31 πόντους, ο Λαρενζάκης, με τον Φλώκαλη, τον Κατσάφαρο και τον Πλεξουσάκη είχαν πάει το ματς στο 35-8, για να κάνουν οι δυο τελευταίο μαζί με τον Σαρρή το 41-10. Ο Κουράκος Αρ. σκόραρε για το 41-12, με τους Ready 2 fire να πηγαίνουν στα αποδυτήρια πίσω με 42-16 από το καλάθι του Παππά Σ. και τις βολές του Καραμανιόλα.

Στην 3η περίοδο οι Ready 2 fire έπαιξαν σκληρή άμυνα και περιόρισαν τους αντιπάλους τους σε μόλις 2 πόντους (από τον Πλεξουσάκη), με τον Καραμανιόλα και τον Κουράκο Αρ. να σκοράρουν για το 42-24, ενώ ο Αντωνίου και ο Παππάς Σ. έκαναν το 44-28 στο τέλος. Οι Ρεμπελιακός πήγε στο 46-28 με τον Φλώκαλη στην αρχή στης 4ης περιόδου, ενώ μετά το καλάθι του Κουράκου Αρ. ο ίδιος έκανε το 49-31.

Ο Βαραμέντες με τρίποντο και ο Παππάς με καλάθι και φάουλ έφεραν το ματς στο 50-38 με 3:01 για τη λήξη, για να κάνει ο Καραμανιόλας το 50-40 μετά. Οι Ready 2 fire με 1:45 για το τέλος είχαν την ευκαιρία να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, αλλά αστόχησαν στην επίθεσή τους, για να φέρει ο Κοντογεώργης με τρίποντο το ματς στο 53-40 με 1:15 για την εκπνοή. Στα 53 δευτερόλεπτα ο Καραμανιόλας απάντησε, αλλά δεν υπήρχε πια χρόνος, με τον Παππά Σ. να γράφει με βολές το τελικό 53-45.

Για τους νικητές ο Πλεξουσάκης είχε 10 πόντους, ο Φλώκαλης 8, ενώ Λαρεντζάκης, Σαρρής και Κατσάφαρος από 7. Για τους Ready 2 fire ο Κουράκος Αρ. είχε 11, ο Παππάς 10 και ο Καραμανιόλας 9.

Ρεμπελιακός (Καρράς Χ.): Σαρρής Π. 7, Ντούσιας Σ. 4, Πλεξουσάκης Κ. 10, Κοντογεώργης Α. 6 (2), Φλώκαλης Σ. 8, Λαρεντζάκης Β. 7 (1), Κατσάφαρος Γ. 7, Καρράς Χ.4.

Ready 2 fire (Παππάς Σ.): Χασίδης Ε., Αντίοχος Α., Μαναζής Σ. 3, Αντωνίου Χ. 2, Κουράκος Αρ. 11, Βαραμέντες Δ. 5 (1), Καραμανιόλας Χ. 9, Κουράκος Αν. 5, Παππάς Σ. 10.

REMAL MADRI – C-DRIFTERS 52-45
(8-10, 19-20, 28-32, 52-45)

Για την 3η αγωνιστική οι Remal Madri κέρδισαν με 52-45 τους C-Drifters μετά από ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην 4η περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με 4-1 από τον Παπαδόπουλο για τους Remal Madri, με τον Μαζιώτη να πηγαίνει την ομάδα του στο 6-3 μετά την απάντηση του Κουτσοβασίλη. Ο Κουτσοβασίλης ήταν που ισοφάρισε, ο Τρίαντος έκανε το 6-8 για να ισοφαρίσει ο Παπαδόπουλος, με την περίοδο να λήγει στο 8-10 από τον Γκότση.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μαζιώτης με τον Παπαδόπουλος έφεραν μπροστά τους Remal Madri, 13-12, για να απαντήσει ο Χατζηιωαννίδης. Ο Λαμπρούκος με 4 πόντους έγραψε το 17-15 με τον Γκότση να απαντά και τον Χατζηιωαννίδη να κάνει το 19-19, πριν το τέλος του ημιχρόνου, μετά από καλάθι του Παπαδόπουλου. Στην 3η περίοδο ο Χατζηιωαννίδης ήταν που σκόραρε για το 19-22, ενώ ο Παπαδόπουλος με τον Μαζιώτη απάντησαν για τους Remal Madri. Ο Σιδηρόπουλος με τρίποντο έγραψε το 26-22, αλλά γρήγορα ο Γκότσης ισοφάρισε το ματς με τον Μπιράκο να δίνει προβάδισμα στους C-Drifters. Ο Μαζιώτης ισοφάρισε, αλλά η 3η περίοδος έκλεισε με τους C-Drifters μπροστά στο σκορ με 28-32 από Κουτσοβασίλη και Μπιράκο.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παπαδόπουλος μείωσε με τρίποντο, ενώ ο ίδιος συνέχισε για να φτάσει τους 10 συνεχόμενους πόντους για το 38-36 της ομάδας του μετά από ένα τρίποντο του Κουτσοβασίλη. Ο τελευταίος σκόραρε εκ νέου για τρεις πόντους, αλλά ο Βιλλιώτης με τον Λαμπρούκο έκαναν το 42-39. Μετά την απάντηση του Γκότση, ο Μαζιώτης έφερε το ματς στο 45-41 με 3:20 για το φινάλε. Οι C-Drifters δεν σκόραραν και ο Μαζιώτης έγραψε το 47-41. Ο Κουτσοβασίλης μείωσε σε 47-44, αλλά το τρίποντο του Μεσσάδου ήταν το καθοριστικό, με 1:24 για το τέλος έγραψε το 50-44, με τους C-Drifters να αστοχούν μετά το 50-45 στο τελευταίο λεπτό σε 3 προσπάθειες για να μειώσουν και τον Παπαδόπουλο με 2/2 βολές να κάνει το 52-45.

Για τους νικητές ο Παπαδόπουλος είχε 26 πόντους και ο Μαζιώτης 12. Για τους C-Drifters ο Κουτσοβασίλης είχε 16 πόντους και ο Γκότσης 14.

Remal Madri (Παπαδόπουλος Β.): Μεσσάδος Κ. 3 (1), Σιδηρόπουλος Γ. 3 (1), Παπαδόπουλος Β. 26 (3), Λαμπρούκος Χ. 6, Μαζιώτης Κ. 12, Ρούσσος Β., Βιλλιώτης Δ. 2, Μεταξάς Μ..

C-Drifters (Γκότσης Μ.): Ξενόφος Μ., Κουτσοβασίλης Γ. 16 (3), Μπιράκος Γ. 6, Γκότσης Μ. 14, Τρίαντος Α. 2, Χατζηιωαννίδης Χ. 6, Μπίτσικας Ε. 1.

ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ – ΔΙΚΑΣΤΕΣ 60-50
(13-12, 24-29, 41-35, 60-50)

Για τη 15η αγωνιστική Κουλουβάχατα κέρδισαν τους Δικαστές με 60-50 σε ένα ματς κλειστό ως το τέλος. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Καπέλη να πηγαίνει την ομάδα του στο 5-2, για να απαντήσουν ο Τούμπας με τον Πανουργιά και τον Συκαρά για το 5-10 των Δικαστών. Ο Καπέλης έβαλε 11 συνεχόμενους πόντους στο δεκάλεπτο για τα Κουλουβάχατα, αυτός έφερε το ματς στο 13-10 για να μειώσει στο τέλος της περιόδου ο Βλαζάκης σε 13-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Καλλιγάς με τον Τσιλάβη έγραψαν το 17-14, αλλά ο Χατζηγεωργίου απάντησε με τρίποντο και ο Τούμπας έκανε το 17-19 για την ομάδα του. Τα Κουλουβάχατα ανέκτησαν το προβάδισμα με τρίποντο του Καπέλη, 21-19, αλλά οι Δικαστές με δύο τρίποντα του Πανουργιά και ένα καλάθι του Τούμπα πήγαν ως το 22-29 για να μειώσει σε 24-29 ο Τσιλάβης πριν το ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο ο Καπέλης βοήθησε την ομάδα του να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 29-29, ενώ ο Τσιλάβης έφερε το ματς στο 33-29, για να ολοκληρώσει ο Καπέλης ένα 15-0 για τα Κουλουβάχατα ως το 37-29. Το σερί διέκοψε ο Χατζηγεωργίου, ενώ ο Στρατηγάκος με καλάθι και φάουλ έκανε το 39-34 για να κλείσει η περίοδος στο 41-35 από τον Τσιλάβη.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πανουργιάς με δύο ακόμα τρίποντα κι ένα καλάθι του Τούμπα στο ενδιάμεσο έδωσε προβάδισμα στους Δικαστές με 41-43, για να απαντήσει ο Κουμεντάκης για την ισοφάριση και να κάνει ο Μαραντίνης το 45-43 για την ομάδα του. Ο Χατζηγεωργίου ισοφάρισε τον αγώνα, αλλά ο Μαραντίνης με τον Τσιλάβη έφεραν τα Κουλουβάχατα στο 50-45 με 2:30 για το τέλος. Το λάθος των Δικαστών έδωσε στον Τσιλάβη την ευκαιρία με τρίποντο να γράψει το 53-46, αλλά με καλάθι και φάουλ του Χατζηγεωργίου οι Δικαστές έμειναν ζωντανοί, 53-49 με 1:47 για το φινάλε. Ο Τσιλάβης όμως είχε 4/4 βολές στη συνέχεια με ένα άστοχο τρίποντο των Δικαστών στο ενδιάμεσο για το 57-49, για να κριθεί η αναμέτρηση. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με βολές ο Κουμεντάκης.

Για τους νικητές ο Καπέλης είχε 23 πόντους, ο Τσιλάβης 21 και ο Κουμεντάκης 10. Για τους Δικαστές ο Πανουργιάς είχε 16 πόντους, ο Τούμπας 14 και ο Χατζηγεωργίου 10.

Κουλουβάχατα (Κουμεντάκης Ν.): Κουμεντάκης Ν. 10, Τσιλάβης Α. 21 (2), Καλλιγάς Π. 2, Καπέλης Θ. 23 (2), Χρυσικόπουλος Τ., Μαραντίνης Θ. 4.

Δικαστές (Συκαράς Χ.): Τούμπας Γ. 14, Στρατηγάκος Π. 3, Συκαράς Σ. 5, Βαζαίος Γ., Ιωάννου Α., Βλαζάκης Κ. 2, Πανουργιάς Δ. 16 (4), Χατζηγεωργίου Α. 10 (1).

DIVERS – ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΙ ΓΑΛΑΤΕΣ 67-66παρ.
(10-13, 30-28, 36-38, 61-61, 66-65)

Για τη 15η αγωνιστική οι Divers κέρδισαν στην παράταση τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες με 67-66 μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες, που με τον Ανδρικόπουλο Τζ. και τον Ανδρικόπουλο Τ. προηγήθηκαν με 0-7. Ο Δρακάκης και ο Γκιόκας απάντησαν για το 6-9 μετά το καλάθι του Σιμιτζή, με τον Καβρουδάκη να μειώνει σε 10-13 μετά τις βολές του Ράμμου και το καλάθι του Λεβεντούρη.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Καβρουδάκης έφερε την ομάδα του μπροστά, με τον Γκιόκα και τον Τσάπαλο να γράφουν το 18-13 ολοκληρώνοντας ένα 10-0 για τους Divers. Ο Ανδρικόπουλος Τζ. διέκοψε το σερί, αυτός ήταν που μείωσε σε 20-17, αλλά ο Γκιόκας κράτησε την ομάδα του μπροστά. Ο Λεβεντούρης με τρίποντο μείωσε σε 22-21, με τον Καβρουδάκη να απαντά. Οι Ασυμβίβαστοι Γαλάτες ισοφάρισαν σε 24-24 με τον Ράμμο, αλλά ο Καβρουδάκης βοήθησε τους Divers να κλείσουν το ημίχρονο στο 30-28 με τον Κοντογιάννη να σκοράρει τελευταίος.

Ο Ανδρικόπουλος Τζ. μείωσε σε 32-30 μετά το καλάθι του Κοτρόλου, με τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες να προσπερνούν με τον Ράμμο και να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 36-38 με τον Ανδρικόπουλο Τζ. μετά το καλάθι του Τσάπαλου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ράμμος με τρίποντο έφερε την ομάδα του στο 38-43 για να κάνει το 38-45 ο Λεβεντούρης. Οι Divers απάντησαν με τον Κοτρόλο και τον Γκιόκα για το 42-45, αλλά ο Ράμμος έφερε την ομάδα του στο 44-51. Ο Δρακάκης μείωσε με τρίποντο και ο Γκιόκας με καλάθι και φάουλ έγραψε το 50-51 με 3:50 για το φινάλε.

Οι Ασυμβίβαστοι Γαλάτες απάντησαν με καλάθι του Ανδρικόπουλου Τζ. και βολές του Λεβεντούρη για το 50-55, αλλά ο Καβρουδάκης με τον Κοτρόλο μείωσαν ξανά στον πόντο και μετά το λάθος των αντιπάλων τους ο Τσάπαλος έγραψε το 56-55 με 1:50 για το τέλος. Οι Ασυμβίβαστοι Γαλάτες απάντησαν με τον Ανδρικόπουλο Τζ. για το 56-57, αλλά το τρίποντο του Καβρουδάκη έκανε το 59-57 στο 1 λεπτό. Ο Ράμμος ισοφάρισε και στα 30 δευτερόλεπτα αυτός ήταν που έφερε την ομάδα του μπροστά, αλλά ο Καβρουδάκης με 2/2 βολές στα 20 δευτερόλεπτα έγραψε το 61-61. Οι δυο ομάδες έκαναν από ένα λάθος, οι Ασυμβίβαστοι Γαλάτες έκαναν και δεύτερο με τους Divers να αστοχούν σε τρίποντο νίκης στην εκπνοή.

Στην παράταση ο Τσάπαλος έγραψε το 64-61, με τον Καβρουδάκη να φέρνει την ομάδα του στο 66-61. Οι Ασυμβίβαστοι Γαλάτες απάντησαν και στο δίλεπτο με Τερζή και Ανδρικόπουλο Τζ. πλησίασαν σε 66-65, με τις δύο ομάδες να χάνουν συνεχόμενες επιθέσεις για να φτάσουμε σε διεκδίκηση μπάλας στα 9 δευτερόλεπτα. Το βελάκι έδειχνε Divers, οι Ασυμβίβαστοι Γαλάτες υποχρεώθηκαν σε φάουλ και ο Τσάπαλος είχε 1/2 βολές για το 67-65. Οι Ασυμβίβαστοι Γαλάτες είχαν άλλη μια ευκαιρία, κέρδισαν φάουλ 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά είχαν 0/2 βολές και το ροζ φύλλο το πήραν οι Divers.

Για τους νικητές ο Καβρουδάκης είχε 30 πόντους, ο Γκιόκας 13, ο Τσάπαλος 10 και ο Δρακάκης 7. Για τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες ο Ανδρικόπουλος Τζ. είχε 24, ο Ράμμος 19 και ο Λεβεντούρης 10.

Divers (Καβρουδάκης Ν.): Δρακάκης Γ. 7 (2), Κοτρόλος Φ. 6, Κοντσαλάκης Γ. 1, Τσάπαλος Φ. 10, Καβρουδάκης Ν. 30 (2), Γκιόκας Μ. 13.

Ασυμβίβαστοι Γαλάτες (Τερζής Α.): Λεβεντούρης Κ. 10 (1), Ανδρικόπουλος Τ. 2, Μιχαλόπουλος Γ. 3, Τερζής Α. 2, Ράμμος Α. 19 (1), Κοντογιάννης Χ. 3, Σιμιτζής Γ. 2, Ανδρικόπουλος Τζ. 24.

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ROLLING STONES 73-45
(20-10, 31-24, 52-37, 73-45)

Για τη 16η αγωνιστική η ΑΕΚ Περιστερίου κέρδισε με 73-45 τους Rolling Stones σε ένα ματς που κρίθηκε στο 2ο ημίχρονο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 8-2 για την ΑΕΚ Περιστερίου από τον Ιωαννίδη, τον Κουφογιάννη και τον Παληό. Οι Rolling Stones απάντησαν με τον Χανίδη Φ. για να κάνει με τρίποντο ο Ιωαννίδης το 11-4 και να γράψει ο Καραθανάσης το 13-4 για την ομάδα του. Οι Rolling Stones μείωσαν σε 13-8 με τον Καλογερόπουλο και τον Χανίδη Φ., αλλά ο Καραθανάσης με τρίποντο και 2/2 βολές έκλεισε την περίοδο στο 20-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Χανίδης Φ. μείωσε σε 20-14, αλλά η ΑΕΚ Περιστερίου απάντησε με τον Δήμα για το 24-14. Ο Ιωαννίδης με τρίποντο έκανε το 27-16, με τους Rolling Stones να παίρνουν καλάθια από Θειακούλη και Καλογερόπουλο για το 27-20, με τον Χανίδη Θ. και τον Καλογερόπουλο να μειώνουν σε 27-24 για να κλείσει το ημίχρονο στο 31-24 από τον Καραθανάση.

Στην 3η περίοδο ο Κουφογιάννης με τον Καραγκούνη σκόραραν για το 35-24, για να απαντήσει ο Ευλογιάς για το 36-27. Μετά το καλάθι του Θειακούλη για το 39-30, ο Κουφογιάννης και ο Καραθανάσης έγραψαν το 45-30 για την ΑΕΚ Περιστερίου με τον Γεωργακόπουλο να την πηγαίνει στο 47-30. Το σερί διέκοψε ο Χανίδης Φ., ενώ Θειακούλης και Ψαράς μείωσαν σε 49-35 πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε στο 52-37 από Δήμα και Ψαρά.

Στο 4ο δεκάλεπτο Ο Δήμας έφερε το ματς στο 57-38, με τον Θειακούλη να απαντά για τους Rolling Stones. Ο Ρήγος με τον Καραθανάση έγραψαν το 64-40 για να κάνει ο Παληός το 66-40 για την ομάδα του. Χανίδης Φ. και Ευλογιάς απάντησαν για το 66-45, για να κλείσει το ματς από τον Γεωργαλα, τον Καραγκούνη και τον Κουφογιάννη στο 73-45.

Για τους νικητές ο Καραθανάσης είχε 20 πόντους, ο Δήμας 13, ο Κουφογιάννης 10, ενώ Ιωαννίδης και Γεωργακόπουλος έβαλαν από 8. Για τους Rolling Stones ο Θειακούλης είχε 13, ο Χανίδης Φ. 11 και ο Καλογερόπουλος 10.

ΑΕΚ Περιστερίου (Καφαντάρης): Πλατάκος Θ. 1, Κουφογιάννης Χ. 10, Παληός Σ. 4, Ιωαννίδης Σ. 8 (2), Καραθανάσης Θ. 20 (3), Γεωργάλας Σ. 3 (1), Ρήγος Γ. 2, Γεωργακόπουλος Π. 8, Δήμας Η. 13, Καραγκούνης Γ. 4.

Rolling Stones (Καλογερόπουλος): Χανίδης Φ. 11, Ψαράς Μ. 5, Καλογερόπουλος Γ. 10, Θειακούλης Θ. 13, Ευλογιάς Φ. 4, Χανίδης Θ. 2.

HALIA MAVERICKS – BYRON CELTICS 42-61
(5-21, 22-30, 30-48, 42-61)

Για τη 15η αγωνιστική οι Byron Celtics κέρδισαν με 42-61 τους Halia Mavericks κάνοντας πολύ δυνατό ξεκίνημα στο ματς. Οι Byron Celtics προηγήθηκαν με 5-21 στην πρώτη περίοδο επιτρέποντας μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς (τρίποντο του Διακονικολάου) στους αντιπάλους τους. Ο Σαχινίδης έβαλε 10 πόντους, με τα τρίποντα των Μάντζαρη, Γκίκα και Μακρυμίχαλου να γράφουν το 5-21.

Στη 2η περίοδο οι Halia Mavericks προσπάθησαν να πλησιάσουν, ο Διακονικολάου πέτυχε 11 πόντους με 3 τρίποντα, ο Κλιμαντήρης Δ. βοήθησε, με αποτέλεσμα να πάμε στο ημίχρονο με το σκορ στο 22-30, ενώ για τους Byron Celtics το μόνο εντός παιδιάς καλάθι πέτυχε με τρίποντο ο Χανιώτης, με τον Κυρούση να κλείνει το πρώτο μέρος με βολές.

Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε και πάλι, 6 πόντοι του Σαχινίδη, 4 του Κυρούση και τρίποντα από Χανιώτη και Μακρυμίχαλο διαμόρφωσαν το 30-48 του 30ου λεπτού, με τον Αγγελιδέλη, τον Κληρονόμο και τον Κλιμαντήρη Δ. να σκοράρουν για τους Halia Mavericks. Στην τελευταία περίοδο ο Διακονικολάου με 6 πόντους και ο Αγγελιδέλης με 4 προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς για τους Halia Mavericks, αλλά ο Σαχινίδης με τον Γκίκα και τον Μακρυμίχαλο κράτησαν μπροστά τους Byron Celtics, τελικό 42-61.

Για τους νικητές ο Σαχινίδης είχε 20 πόντους, ο Κυρούσης 9, ενώ Γκίκας, Χανιώτης, Μακρυμίχαλος και Μάντζαρης είχαν από 8. Για τους Halia Mavericks ο Διακονικολάου είχε 23 πόντους.

Halia Mavericks (Χαχλαδάκης Μ.): Κυριαζόπουλος Α., Κληρονόμος Χ. 2, Αγγελιδέλης Τ. 6, Χριστοδουλάκης Γ., Μανούσος Α., Κλιμαντήρης Δ. 6, Διακονικολάου Γ. 23 (4), Κουταλάκης Α. 3, Πασσαλής Δ. 2.

Byron Celtics (Χανιώτης): Γκίκας Π. 8 (2), Σαχινίδης Π. 20, Κυρούσης Χ. 9, Χανιώτης Δ. 8 (2), Μακρυμίχαλος Α. 8 (2), Λοΐζος Α., Μάντζαρης Μ. 8 (1).

FAST BREAK – C-DRIFTERS 54-51
(12-11, 27-18, 37-37, 54-51)

Για τη 15η αγωνιστική οι Fast Break κέρδισαν με 54-51 τους C-Drifters μετά από σκληρό ντέρμπι για να τους πλησιάσουν στη μία νίκη απόσταση. Ισορροπημένα τελείωσε η πρώτη περίοδος, τα τρίποντα του Μαργέτη και τα καλάθια από Παυλόπουλο, Σταυρόπουλο και Σιανό Χ. έφεραν τους Fast Break στους 12 πόντους με τον Κουτσοβασίλη, τον Ξενόφο και τον Χατζηιωαννίδη να βάζουν 11 για τους C-Drifters.

Στη 2η περίοδο οι νικητές μπήκαν καλύτερα, ο Γκίλιας με τον Τρίγκα, τον Σιανό Σ. και τον Σιανό Σ. τους έφεραν στο 27-18 στο ημίχρονο, αφού οι C-Drifters ευστόχησαν μόνο σε ένα τρίποντο με τον Χατζηιωαννίδη και πήραν 4 πόντους από τον Γκότση. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Τρίγκας, με τον Σπηλιωτόπουλο και τον Σταυρόπουλο προσπάθησαν να κρατήσουν μπροστά τους Fast Break, αλλά ο Γκότσης με 10 πόντους στην περίοδο, συν τον Μπίτσικα και τον Ξενόφο έφεραν το ματς στο 37-37 στο 30ο λεπτό.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο, εκεί οι νικητές περιόδιραν τον Γκότση, ο Κουτσοβασίλης έβαλε 2 τρίποντα, αλλά οι C-Drifters δεν είχαν απάντηση για τον Σιανό Σ. που με 11 πόντους στο δεκάλεπτο χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με τον Παυλόπουλο να προσθέτει άλλους 5.

Για τους νικητές ο Σιανός Σ. είχε 13 πόντους, ενώ Παυλόπουλος και Μαργέτης από 9. Για τους C-Drifters ο Γκότσης είχε 18 πόντους, ο Κουτσοβασίλης 14 και ο Χατζηιωαννίδης 9.

Fast Break (Παππάς Π.): Σπηλιωτόπουλος Φ. 2, Παυλόπουλος Η. 9, Σιανός Σ. 13, Γκίλιας Χ. 3, Μαργέτης Ι. 9 (2), Τρίγκας Γ. 6, Σιανός Χ. 6, Σιαφλέκης Α., Σταυρόπουλος Π. 4, Μακρής Κ. 2.

C-Drifters (Μπίτσικας): Κουτσοβασίλης Γ. 14 (4), Τρίαντος Α., Ξενόφος Μ. 6, Μπιράκος Γ. 2, Γκότσης Μ. 18 (1), Χατζηιωαννίδης Χ. 9 (1), Μπίτσικας Ε. 2.

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – REMAL MADRI 57-54

(7-16, 32-31, 41-46, 57-54)

Για τη 2η αγωνιστική η ΑΕΚ Περιστερίου κέρδισε με 57-54 τους Remal Madri σε έναν αγώνα που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους Remal Madri, με τον Μαζιώτη και τον Μεσσάδο να τους φέρνουν στο 2-9. Σε αυτό απάντησε ο Παληός για το 4-9, αλλά ο Μαζιώτης ήταν ασταμάτητος (13 πόντοι στην περίοδο) και πήγε το ματς στο 4-16, πριν ο Γεωργακόπουλος κλείσει το δεκάλεπτο στο 7-16.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου Σιδηρόπουλος και Αλαφούζος έφεραν τους Remal Madri στο 9-20, αλλά ο Δήμας και τρίποντα από τους Ιωαννίδη και Πλατάκο μείωσαν σε 15-20 για να έρθει ο Παληός και να κάνει το 19-21 για την ομάδα του. Μετά το καλάθι του Μαζιώτη η ΑΕΚ Περιστερίου προσπέρασε στο σκορ, ο Καραθανάσης έβαλε 5 πόντους και ο Παληός πρόσθεσε άλλους 2 για το 26-23. Οι Remal Madri δεν άφησαν το προβάδισμα, με Παπαδόπουλο και Μαζιώτη πήγαν στο 26-27, αλλά ο Κουφογιάννης έκλεισε πολύ καλά το ημίχρονο, 32-31 για την ΑΕΚ Περιστερίου με 6 δικούς του πόντους.

Στην 3η περίοδο ο Μαζιώτης με τον Βιλλιώτη και τον Ρούσσο έφεραν τους Remal Madri στο 32-39, για να διακόψει το σερί ο Θεοδώρου. Οι Remal Madri πήγαν στο 36-44 με τρίποντο του Ρούσσου και τον Μαζιώτη, αλλά ο Ιωαννίδης και ο Καρούσος έφεραν την ΑΕΚ Περιστερίου στο 41-44 πριν ο Παπαδόπουλος γράψει το 41-46 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καρούσος με τον Κουφογιάννη μείωσαν σε 46-48 για να ισοφαρίσει το ματς ο Γεωργακόπουλος. Με 4:59 για το τέλος ο Βιλλιώτης έγραψε το 49-51 για τους Remal Madri, για να ισοφαρίσει η ΑΕΚ Περιστερίου με τον Καραθανάση. Ο Θεοδώρου έκανε το 53-51 με 3:48 στο ρολόι, αλλά με 2/4 βολές του Παπαδόπουλου οι Remal Madri ισοφάρισαν ξανά το ματς σε 53-53 με 2:20 για το τέλος. Μετά από 1/2 της ΑΕΚ Περιστερίου και 2 χαμένες επιθέσεις εκατέρωθεν οι Remal Madri ισοφάρισαν με τον Βιλλιώτη το ματς σε 54-54 στα 45 δευτερόλεπτα. Ο Καρούσος είχε 1/2 βολές στα 31 δευτερόλεπτα, οι Remal Madri έκαναν λάθος και ο ίδιος με 2/2 βολές στα 19 δευτερόλεπτα έγραψε το 57-54 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού οι Remal Madri δεν μπόρεσαν να σουτάρουν στην τελευταία τους επίθεση.

Για τους νικητές ο Καρούσος είχε 11 πόντους, ο Κουφογιάννης 9, ενώ Καραθανάσης και Γεωργακόπουλος είχαν από 7. Για τους Remal Madri ο Μαζιώτης είχε 28 πόντους και ο Παπαδόπουλος 8.

ΑΕΚ Περιστερίου
(Καφαντάρης Γ.): Πλατάκος Θ. 5 (1), Κουφογιάννης Χ. 9, Παληός Σ. 6, Θεοδώρου Μ. 4, Ιωαννίδης Σ. 5 (1), Καραθανάσης Θ. 7, Δήμας Η. 3, Καρούσος Μ. 11, Γεωργακόπουλος Π. 7, Γεωργαλάς Σ., Ρήγος Γ..

Remal Madri (Παπαδόπουλος Β.): Αλαφούζος Γ. 3, Μεσσάδος Κ. 3 (1), Σιδηρόπουλος Γ. 2, Παπαδόπουλος Β. 8, Βιλλιώτης Δ. 5, Λαμπρούκος Χ., Ρούσσος Β. 5 (1), Μαζιώτης Κ. 28, Μεταξάς Μ..

BYRON CELTICS – ROLLING STONES 76-62
(14-14, 34-26, 45-39, 76-62)

Με τον μεταξύ τους αγώνα της 17ης αγωνιστικής έκλεισαν τις υποχρεώσεις τους στην κανονική περίοδο Byron Celtics και Rolling Stones. Οι Byron Celtics κέρδισαν με 76-62 για να ξέρουν ότι θα τερματίσουν στη χειρότερη περίπτωση 6οι, ενώ με δύο ήττες των Buzzer Beeres θα ανέβουν στην 5η θέση. Απ’ την άλλη, οι Rolling Stones είναι 16οι, και με τα play out να ακυρώνονται λόγω της αποβολής των Whiskago Bulls περιμένουν την κόντρα τους με τον πρώτο της κανονικής περιόδου στα πλέι οφς.

Το ματς ξεκίνησε με τους Rolling Stones να προηγούνται με τον Χατζηιωάννου και τον Καλογερόπουλο με 3-7. Ο Λοΐζος απάντησε για το 5-7 με τους Rolling Stones να πηγαίνουν με τον Χατζηιωάννου και τον Καλογερόπουλο στο 5-13 πριν ο Σαχινίδης με τον Μακρυμίχαλο γράψουν το 14-14 του δεκαλέπτου.

Στη 2η περίοδο μετά το 16-16 από τον Δημητρίου, ο Σαχινίδης με τον Μακρυμίχαλο έφεραν την ομάδα τους στο 26-16 με σερί 10-0. Οι Rolling Stones απάντησαν με τον Χατζηιωάννου και τον Καλογερόπουλο για το 26-20, ενώ μετά το τρίποντο του Χανιώτη, οι δυο τους ήταν που έγραψαν το 29-24. Το ημίχρονο έκλεισε στο 34-26 για τους Byron Celtics από το τρίποντο του Γκίκα και το καλάθι του Σαχινίδη μετά το δίποντο του Τακβοριάν.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Rolling Stones με τον Καλογερόπουλο και τον Χατζηιωάννου ισοφάρισαν το ματς σε 36-36, για να απαντήσεουν ο Γκίκας με τον Μακρυμίχαλο για το 43-36 των Byron Celtics, με τον Λοΐζο να κάνει το 45-36 πριν ο Χατζηιωάννου μειώσει σε 45-39 στο 30ο λεπτό.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καλογερόπουλος μείωσε σε 45-41, αλλά ο Μακρυμίχαλος με το 5ο του τρίποντο και ο Γκίκας με 5 πόντους έγραψαν το 53-42 καθαρίζοντας τον αγώνα. Ο Δημητρίου μείωσε σε 55-46, αλλά ο Καλογερόπουλος πέτυχε κι άλλο τρίποντο, ενώ ο Λοζΐζος έγραψε το 62-49 μετά από τρίποντο του Καλογερόπουλου. Ο Σαχινίδης ήταν που έφερε την ομάδα του στο 68-50, για να κάνει το 70-54 ο Τακβοριάν για τους Rolling Stones. Με τον Λοΐζο οι Byron Celtics πήγαν στο 72-56, ενώ ο Σαχινίδης με 4 πόντους έκανε το 76-56 πριν ο Καλογερόπουλος με τον Δημητρίου μειώσουν στο τελικό 76-62.

Για τους νικητές ο Λοΐζος είχε 22 πόντους, ο Σαχινίδης 21, ο Μακρυμίχαλος 20 και ο Γκίκας 10. Για τους Rolling Stones ο Χατζηιωάννου είχε 22 πόντους, ο Καλογερόπουλος 21, ο Δημητρίου 12 και ο Τακβοριάν 7.

Byron Celtics (Χανιώτης Α.): Γκίκας Π. 10 (2), Σαχινίδης Π. 21, Μακρυμίχαλος Μ. 20 (6), Χανιώτης Α. 3 (1), Λοΐζος Α. 22, Σταθούλιας Γ.

Rolling Stones (Καλογερόπουλος Γ.): Δημητρίου Θ. 12, Καλογερόπουλος Γ. 21 (2), Σαπουντζής Τ., Χανίδης Θ., Χατζηιωάννου Κ. 22 (2), Τακβοριάν Σ. 7.

WHISKAGO BULLS – ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ 0-20
(Ο αγώνας κατοχυρώθηκε με 20-0 στα Κουλουβάχατα λόγω της αποβολής των Whiskago Bulls από το πρωτάθλημα.)