Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Μέσα οι πρωταθλητές και τα 4 φαβορί!

Μέσα οι πρωταθλητές και τα 4 φαβορί!

Ο Έξτρα Γύρος των πλέι οφς στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» πρόσφερε ξεχωριστές συγκινήσεις, με τα 5 νοκ άουτ παιχνίδια του να μας χαρίζουν σκληρές κόντρες. Τελικά, οι 5 ομάδες που είχαν τερματίσει ψηλότερα στην κανονική περίοδο ήταν αυτές που πήραν την πρόκριση, με τους πρωταθλητές Ρούκουνες να κερδίζουν με 71-59 την Ήρεμη Δύναμη, τους Barceλιώμα να επικρατούν με 65-42 της Cream Team, τους Jets να παίρνουν με 44-41 το ματς με την Drink Team, τους Θαλασσόλυκους να νικούν με 59-52 τη Havana Rum και τους Nothing But Net να κερδίζουν με 61-49 την Πλατεία. Δείτε το διάγραμμα των πλέι οφς στο τέλος του άρθρου.

JETS – DRINK TEAM 44-41
(6-8, 19-21, 32-26, 44-41)

Οι Jets κέρδισαν την Drink Team με 44-41 για να πάρουν την πρόκριση για τους «16» όπου θα αντιμετωπίσουν τους Gastone. Για την Drink Team αυτό ήταν το τελευταίο ματς της σεζόν, ολοκλήρωσε για φέτος την παρουσία της στο πρωτάθλημα.

Το ματς ήταν κλειστό από το ξεκίνημα, η Drink Team με τον Λαζάρου προηγήθηκε με 2-4 για να ισοφαρίσει ο Κωνσταντίνου. Γιαννιτσιώτης Β. και Λαζάρου έκαναν το 4-8 για την ομάδα τους για να κλείσει ο Ουζουνίδης το δεκάλεπτο στο 6-8.

Στη 2η περίοδο ο Βασιλάκης έκανε το 6-10, ενώ ο Κούμανης με τον Λαζάρου έφεραν την Drink Team στο 8-15 λίγο μετά. Οι Jets απάντησαν με τον Μάρκο για το 12-15, με τον Λαζάρου να γράφει καλάθι και φάουλ για το 12-18 της ομάδας του. Ο Ουζουνίδης με τον Μπελαλή και τον Μάρκο έτρεξαν σερί 7-0 για τους Jets που προσπέρασαν 19-18, με τον Λαζάρου να κλείνει το ημίχρονο στο 19-21.

Ο Ουζουνίδης ισοφάρισε σε 21-21 στην 3η περίοδο, με τον Μπεκρή να γράφει το 21-23 και τον Λαζάρου το 23-25 για την Drink Team. Οι Jets με τον Μάρκο να σκοράρει τρίποντο προσπέρασαν με 27-25 για να έρθουν ο Κιούσης με τον Μπελαλή ως το τέλος της περιόδου και να γράψουν το 32-26 για τους Jets.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μάρκος ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους, με τον Ουζουνίδη να γράφει το 36-27 για την ομάδα του. Ο Βασιλάκης απάντησε για να μειώσει στους 7, αλλά ο Μάρκος ξανά σκόραρε για το 38-29. Ο Βασιλάκης σκόραρε για το 38-31, ο Ουζουνίδης έκανε το 40-31 στο τελευταίο τρίλεπτο για τους Jets, με τον Λαζάρου να ρίχνει τη διαφορά με βολές στους 7 πόντους. Ο Κωνσταντίνου 1:30 πριν το φινάλε έφερε τους Jets στο 43-33 ουσιαστικά καθαρίζοντας το ματς, με τον Βασιλάκη να μειώνει σε 44-37 και τον Λαζάρου να σκοράρει τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα για το 44-40, ενώ με 1/2 βολές έγραψε στην εκπνοή το 44-41.

Για τους νικητές ο Μάρκος είχε 15 πόντους, ο Ουζουνίδης 12 και ο Μπελαλής 9. Για την Drink Team ο Λαζάρου είχε 23 πόντους και ο Βασιλάκης 11.

Jets (Μπουρδανιώτης Π.): Αντωνόπουλος Θ., Μπουρδανιώτης Α. 1, Μπελαλής Ν. 9 (1), Ουζουνίδης Θ. 12, Μάρκος Η. 15 (1), Κωνσταντίνου Α. 5, Κιούσης Θ. 2.

Drink Team (Καβακιώτης): Γιαννιτσιώτης Β. 2, Γιαννιτσιώτης Σ., Τσαβούρογλου Γ., Κώτσογλου Ν., Παπαδόπουλος Μ., Παραγιάννης Κ. 1, Κούμανης Σ. 2, Λαζάρου Γ. 23 (2), Βασιλάκης Σ. 11, Τσαβούρογλου Κ., Μπεκρής Γ. 2, Αυγουλάς Δ..

HAVANA RUM – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 52-59
(14-15, 27-30, 32-40, 52-59)

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν με 52-59 τη Havana Rum για να πάρουν την πρόκριση για τους «16» του πρωταθλήματος, όπου θα κοντραριστούν με την S-Parta BC, με τη Havana Rum να ολοκληρώνει την παρουσία της στη λίγκα για φέτος.

Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους Θαλασσόλυκους, ο Καραγιαννίδης, ο Λέντζος Γ. και ο Μαράκης έφεραν το σκορ στο 2-8, για να απαντήσει ο Μπακαυγάς Α. με τρίποντο. Ο Μαράκης και πάλι σκόραρε για το 5-10, με τον Χιώτη να γράφει καλάθι και φάουλ για το 8-10. Ο Λέντζος Γ. έφερε τους Θαλασσόλυκους στο 8-13, ο Δραβίλας, όμως, με 4 πόντους μείωσε για να κάνει ο Χιώτης το 14-13 για τη Havana Rum και το δεκάλεπτο να κλείσει από τον Λέντζο Γ. στο 14-15.

Με τον Μαράκη οι Θαλασσόλυκοι κράτησαν το προβάδισμα στη 2η περίοδο, 16-17, για να απαντήσει ο Χιώτης με τον Δραβίλα για το 21-17 της Havana Rum. Ο Τεντόμας μείωσε με τρίποντο σε 21-20, αλλά ο Χιώτης με τον Ραδόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 25-20 για να κάνει ο Δραβίλας το 27-20. Όμως, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι Θαλασσόλυκοι έτρεξαν σερί 0-10, ο Μαράκης με 5 πόντους, ο Δασκαλάκης και ο Λέντζος Γ. έκλεισαν το πρώτο μέρος στο 27-30.

Το σερί των Θαλασσόλυκων επεκτάθηκε στο 0-13 από τον Μαράκη στο ξεκίνημα της επανάληψης για το 27-33 με τον Παπαδημητρίου να απαντά με τρίποντο για το 30-33. Ο Λέντζος Γ. και ο Τεντόμας έγραψαν το 30-37, ενώ μετά την απάντηση του Δραβίλα, ο Τσανικλίδης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 32-40 για τους Θαλασσόλυκους.

Στην 4η περίοδο ο Λέντζος Γ. με τρίποντο έκανε το 32-43 για να απαντήσει ο Μπακαυγάς Α. με τρίποντο για το 35-43. Η διαφορά πήγε στους 10 πόντους από τον Γερμενή, 35-45, με τον Χιώτη να κάνει το 37-45. Ο Λέντζος Γ. με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 12 πόντους, 37-49, ενώ δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Γερμενή έφεραν το ματς στο 37-55. Η Havana Rum προσπάθησε να μειώσει, ο Ραδόπουλος και ο Δραβίλας σκόραραν για το 44-55, ο Αδαμίδης απάντησε, με τον Μπακαυγά Α. να σκοράρει για τρεις πόντους, 47-57. Μετά το καλάθι του Τσανικλίδη, ο Χατζηαρσένης και ο Δραβίλας διαμόρφωσαν το τελικό 52-59.

Για τους νικητές ο Μαράκης και ο Λέντζος Γ. είχαν από 16 πόντους, ενώ ο Γερμενής είχε 8. Για τη Havana Rum ο Δραβίλας είχε 17 πόντους, ο Χιώτης 13 και ο Μπακαυγάς Α. 11.

Havana Rum (Μπακαυγάς Γ.): Μπακαυγάς Γ., Μπακαυγάς Α. 11 (3), Παπαδημητρίου Γ. 3 (1), Χατζηαρσένης Μ. 2, Ραδόπουλος Π. 6, Δραβίλας Κ. 17, Χιώτης Σ. 13.

Θαλασσόλυκοι (Καραγιαννίδης Τ.): Λέντζος Φ., Μαράκης Α. 16 (1), Γερμενής Χ. 8 (2), Καραγιαννίδης Γ. 3, Τεντόμας Ν. 5 (1), Τσανικλίδης Θ. 5, Λέντζος Γ. 16 (2), Αδαμίδης Ν. 2, Δασκαλάκης Π. 4.

NOTHING BUT NET – ΠΛΑΤΕΙΑ 61-49
(3-14, 26-28, 44-42, 61-49)

Οι Nothing But Net κέρδισαν με 61-49 την Πλατεία, παίρνοντας την πρόκριση για τους «16» του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Alley Ουπς. Για την Πλατεία η ήττα αυτή σήμαινε το τέλος του δρόμου στο φετινό πρωτάθλημα.

Το ματς ξεκίνησε πολύ καλύτερα για την Πλατεία. Ο Σκοπελίτης έγραψε το 0-5 για την ομάδα του, ο Κοτσίφης απάντησε με τρίποντο, αλλά οι Nothing But Net δεν ξανασκόραραν ως το τέλος της περιόδου. Ο Μπαλής Θ. με τρίποντο, ο Σαντικτσής και ο Χρυσούλας Χ. έφεραν το ματς στο 3-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Nothing But Net μείωσαν σε 8-14 για να απαντήσει ο Σκοπελίτης για το 8-16. Ο Καρκατσούλης με τρίποντο και ο Μπαμπάκος με καλάθι και φάουλ μείωσαν σε 14-16. Ο Χρυσούλας Χ. έκανε το 14-18, ενώ ο Σαντζικτσής με τρίποντο έγραψε το 16-21 για την ομάδα του. Ο Καραμανής μείωσε στον πόντο, 20-21, με τον Καρκατσούλη να γράφει το 24-21 για τους Nothing But Net με 8-0 σερί. Η Πλατεία απάντησε με τον Σαντικτσή και τον Σκοπελίτη για το 24-25, με τον Μπαλή Θ. να γράφει με τρίποντο το 24-28, για να απαντήσει ο Μπαμπάκος για το 26-28 του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο ο Μπαμπάκος έφερε το ματς στο 30-28, για να απαντήσει ο Σκοπελίτης με καλάθι και μετά τρίποντο και φάουλ για το 30-34. Ο Σαντικτσής έκανε το 32-36, αλλά ο Μπαμπάκος απάντησε για το 37-36 της ομάδας του. Μετά το καλάθι του Σκοπελίτη, ο Μπαμπάκος με βολές έκανε το 39-38 φτάνοντας τους 15 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του. Ο Σκοπελίτης απάντησε για το 39-41 με τρίποντο, με τον Μπρότη να βάζει 4 συνεχόμενους πόντους για το 43-41, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 44-42.

Στην 4η περίοδο ο Μπαμπάκος με τον Κοτσίφη έφεραν τους Nothing But Net στο 49-42 για να απαντήσει ο Σκοπελίτης μειώνοντας στους 5 πόντους. Ο Χρυσούλας ήταν που έγραψε το 51-46 για την Πλατεία, αλλά ο Καραμανής σκόραρε για το 54-46. Ο Μπαμπάκος με τον Καραμανή ήταν που στη συνέχεια έφεραν τους Nothing But Net στο 58-47, με τον Χρυσούλα Χ. και τον Καρκατσούλη με τον Καραμανή να γράφουν το τελικό 61-49.

Για τους νικητές ο Μπαμπάκος είχε 24 πόντους, ο Κοτσίφης 13, ο Καραμανής 10 και ο Καρκατσούλης 9. Για την Πλατεία ο Σκοπελίτης είχε 25 πόντους, ο Σαντικτσής 9, ο Χρυσούλας Χ. 8 και ο Μπαλής Θ. 7.

Nothing But Net (Κοτσίφης Β.): Καρκατσούλης Π. 9 (1), Καραμανής Ν. 10, Σαπλατέρας Θ. 1, Μπρότης Φ. 4, Μπαμπάκος Κ. 24, Κοτσίφης Β. 13 (3), Παπαδομανωλάκης Γ..

Πλατεία (Βλαχαδάμης Σ.): Μπαλής Θ. 7 (1), Παπαϊωάννου Ι., Χρυσούλας Χ. 8, Γεωργακόπουλος Α., Χρυσούλας Π., Αθανασίου Σ., Σαντικτσής Κ. 9 (1), Σκοπελίτης Κ. 25 (2), Χαφειρόπουλος Α., Γιαγλόγλου Ι., Βλαχαδάμης Σ..

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ 71-59
(21-9, 33-31, 57-37, 71-59)

Οι Ρούκουνες κέρδισαν με 71-59 την Ήρεμη Δύναμη και θα βρεθούν στους «16» του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσουν την Αττική, συνεχίζοντας την προσπάθειά τους να υπερασπιστούν τον περσινό τους τίτλο. Για την Ήρεμη Δύναμη αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι στην φετινή χρονιά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους Ρούκουνες, ο Μιχάλης Κ. έφερε την ομάδα του στο 5-0, ενώ μετά την απάντηση του Βλάχου ο Λουπασάκης ήταν που έγραψε το 7-2. Ο Χατζηιωαννίδης απάντησε για την Ήρεμη Δύναμη για το 9-5, αλλά ο Μιχάλης Κ. με τον Τοπαλίδη έφεραν το ματς στο 19-7. Μετά το νέο καλάθι του Χατζηιωαννίδη ο Καψοκόλης ήταν που έκλεισε την περίοδο στο 21-9.

Στη 2η περίοδο ο Βαρβερόπουλος σκόραρε για το 23-9, με τον Πασσά να απαντά με τρίποντο. Ο Τοπαλίδης έγραψε το 25-12 με την Ήρεμη Δύναμη να παίρνει τρίποντα από τον Βλάχο για το 27-19 με τον Νικολόπουλο να κάνει το 27-21. Οι Ρούκουνες διέκοψαν το σερί με τον Χριστοδουλόπουλο, αλλά ο Βλάχος με 5 πόντους έφερε το ματς στο 29-26. Ο Μιχάλης Κ. ήταν που σκόραρε για το 31-26, με τον Πασσά και τον Βλάχο να απαντούν για το 31-30, και το ημίχρονο να κλείνει από τον Πανόπουλο στο 33-31 για τους Ρούκουνες.

Στην 3η περίοδο Μετά το 35-31 από τον Τοπαλίδη, που έγραψε και το 37-33, ο Χατζηιωαννίδης με τον Βλάχο έφεραν το ματς στο 37-37. Όμως, οι Ρούκουνες απάντησαν σε αυτό με σερί΄20-0 ως το τέλος της περιόδου, σερί που τους έδωσε και τη νίκη-πρόκριση. Ο Τοπαλίδης με τον Μιχάλη Κ. έγραψαν το 42-37, ο Καψοκόλης, με τον Τοπαλίδη και τον Λουπασάκη έφεραν το ματς στο 50-37, για να κάνουν ο Μιχάλης με τον Παπαδόπουλο και τον Τοπαλίδη (13 πόντοι στην περίοδο) το 57-37 για τους Ρούκουνες στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Βλάχος ήταν που σκόραρε για το 57-39 διακόπτοντας το σερί, με τον Χριστοφουλόπουλο να απαντά και τον Βλάχο να φτάνει τους 12 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του μειώνοντας σε 59-44 αρχικά και 63-49 στη συνέχεια, μετά τις βολές του Μιχάλη Κ.. Ο Νικολόπουλος με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 63-52, με τον Μιχάλη Κ. να απαντά πάλι με βολές για το 65-52. Ο Αναστασίου με τρίποντο και ο Χάχαλης Β. έφεραν το ματς στο 65-57 με 1:40 για το τέλος του αγώνα, αλλά ο Μιχάλης Κ. είχε άλλες 2/2 βολές για να ανεβάσει τη διαφορά στους 10. Ο Βλάχος μείωσε σε 67-59 στο τελευταίο λεπτό, αλλά ο Βαρβερόπουλος έκανε το τελικό 71-59 με 4 πόντους.

Για τους νικητές ο Μιχάλης Κ. είχε 26 πόντους, ο Τοπαλίδης 19. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Βλάχος είχε 31 πόντους και ο Χατζηιωαννίδης 12.

Ρούκουνες: Παπαδόπουλος Σ. 2, Πανόπουλος Α. 4, Βαρβερόπουλος Γ. 6, Χριστοδουλόπουλος Μ. 6, Μιχάλης Κ. 26 (1), Καψοκόλης Σ. 4, Λουπασάκης Μ. 4, Τοπαλίδης Δ. 19.

Ήρεμη Δύναμη: Χατζηιωαννίδης Χ. 12, Πασσάς Σ. 5 (1), Μπίτσικας Μ., Χάχαλης Β. 2, Βλάχος Α. 31 (5), Νικολόπουλος Δ. 5, Αναστασίου Κ. 4 (1).

BARCEΛΙΩΜΑ – CREAM TEAM 65-42
(16-2, 23-16, 43-32, 65-42)

Οι Barceλιώμα κέρδισαν με 65-42 την Cream Team για να πάρουν την πρόκριση για τους «16», όπου θα συναντήσουν τους πρώτους της κανονικής περιόδου Στιγκιντριακούς σε μια must-watch σειρά. Απ’ την άλλη, αυτό ήταν το τελευταίο φετινό ματς για την Cream Team στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους Barceλιώμα που με τον Ηλιάκη και τον Μουχάκη πήγαν στο 4-0. Μετά το καλάθι του Βαμβακά, που ήταν και το μοναδικό για την Cream Team στην πρώτη περίοδο, ο Μουχάκης με τον Μαντάκο έφεραν το ματς στο 14-2 για να κλείσει ο Ηλιάκης το δεκάλεπτο στο 16-2 για τους Barceλιώμα.

Στη 2η περίοδο ο Ζήσης Γ. μείωσε σε 16-5, ενώ μετά το καλάθι του Ηλιάκη, ο Ζούλιας με 5 πόντους μείωσε σε 18-10. Ο Βαμβακάς με τον Ζήση Γ. έφεραν το ματς στο 20-14 μετά τις βολές του Μουχάκη, ενώ ο Βαμβακάς έκανε το 22-16 μετά το καλάθι του Μαντάκου, με το ημίχρονο να κλείνει στο 23-16 από τον Νικολόπουλο.

Στην 3η περίοδο ο Μαντάκος έφερε το ματς στο 26-18 αφότου ο Σταθόπουλος μείωσε στους 5 πόντους, ενώ ο Ζήσης Γ. με τον Σταθόπουλο έγραψαν το 26-22. Ο Κονταράτος απάντησε με τρίποντο για το 29-22, για να μειώσει ο Κολοβός Φ., με τον Ηλιάκη και τον Μαντάκο να φέρουν το ματς στο 34-24. Μετά το νέο καλάθι του Κολοβού Φ. ο Κονταράτος έκανε το 37-26, αλλά η Cream Team με τον Ζούλια πλησίασε σε 37-30. Ο Ηλιάκης, ο Νικολόπουλος και ο Μαντάκος ήταν που έγραψαν ένα 6-0 για το 43-30 των Barceλιώμα με την περίοδο να κλείνει στο 43-32 μετά το καλάθι του Ζήση Δ..

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Barceλιώμα μπήκαν με σερί 11-0 που καθάρισε τον αγώνα, ο Μουχάκης με καλάθι και φάουλ, ο Μαντάκος με βολές και μετά ξανά ο Μουχάκης με 5 συνεχόμενους πόντους έγραψαν το 54-32. Ο Σταθόπουλος με τον Ζήση Γ. διέκοψαν το σερί για το 54-36, με τον Σκαλτσογιάννη να απαντά και τον Νικολόπουλο να φέρνει το ματς στο 59-39 μετά το καλάθι του Βαμβακά. Ο Ηλιάκης έγραψε το 61-39, ο Κοτσιώτας απάντησε με τρίποντο για να κλείσουν τον αγώνα στο 65-42 ο Σκαλτσογιάννης με τον Νικολόπουλο για τους Barceλιώμα.

Για τους νικητές ο Μουχάκης είχε 18 πόντους, ο Μαντάκος 16, ο Ηλιάκης 13 και ο Νικολόπουλος 8. Για την Cream Team ο Ζούλιας είχε 10 πόντους, ο Ζήσης Γ. 9 και ο Βαμβακάς 8.

Barceλιώμα (Ταμβάκης Θ.): Σκαλτσογιάννης Β. 4, Γκότσης Γ., Νικολόπουλος Θ. 8, Μουχάκης Ν. 18 (1), Κονταράτος Ν. 6 (1), Μενεξιάδης Σ., Ηλιάκης Β. 13, Μαντάκος Δ. 16 (1).

Cream Team
(Μπολάνος Μ.): Μπολάνος Μ., Ζήσης Γ. 9, Ζήσης Δ. 2, Ζούλιας Ν. 10, Σταθόπουλος Π. 6, Κολοβός Φ. 4, Κοτσιώτας Μ. 3 (1), Βαμβακάς Μ. 8.