Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Τετράδα για φαβορί και Havana Rum!

Τετράδα για φαβορί και Havana Rum!

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Η Havana Rum ήταν η μόνη ομάδα που είχε τερματίσει χαμηλότερα από τον αντίπαλό της στην κανονική περίοδο αλλά κατάφερε να πάρει την πρόκριση για την τετράδα από τα προημιτελικά του τρίτου ομίλου του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Η Havana Rum κέρδισε με 53-52 την 3η της κανονικής περιόδου Τερψιθέα για να περάσει στην τετράδα μετά από ένα πολύ σκληρό ντέρμπι.

Στα άλλα παιχνίδια τα φαβορί (βάσει βαθμολογίας) επιβεβαιώθηκαν, καθώς οι Run ‘n’ Gun απέκλεισαν με 90-71 τους New World Dons, η Αττική πέρασε κερδίζοντας με 75-49 τους Ροζ Πάνθηρες, ενώ την πρόκριση για την τετράδα πήρε και ο Γ.Σ.Π. μετά το 57-53 επί του Santa Nionios. Δείτε το διάγραμμα των πλέι οφς στο τέλος του άρθρου.

RUN ‘N’ GUN – NEW WORLD DONS 90-71
(17-18, 34-40, 63-57, 90-71)

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 90-71 τους New World Dons για να πάρουν την πρόκριση για την τετράδα, αρκετά πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Το ματς ξεκίνησε με 5-2 για τους Run ‘n’ Gun με τον Παράσχο και τον Πανδή για να απαντήσει ο Αθανασιάδης με τον Πάλλα να φέρνει το ματς στο 9-4 και τον Παράσχο να γράφει το 12-6. Οι New World Dons απάντησαν με τον Καλαμπούκα και τον Σαχινίδη μειώνοντας σε 12-10, ενώ μετά το τρίποντο του Πανδή ο Μύρτου με τον Καλογεράκη μείωσαν σε 15-14 για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του ο Σαχινίδης, 15-18, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με βολές του Πανδή.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αντωνίου αντάλλασσε καλάθια με τον Σαχινίδη και τον Πάντζο για το 23-22 για να προηγηθούν οι Run ‘n’ Gun ε 25-22 μετά. Ο Βλαχογεώργης πήγε την ομάδα του στο 28-24. Οι New World Dons απάντησαν με τον Αθανασιάδη και τον Σαχινίδη για το 28-30, ενώ μετά την ισοφάριση από τον Αντωνίου ο Αθανασιάδης και ο Πάντζος έφεραν το ματς στο 32-36. Ο Βασιλείου μείωσε στο καλάθι, αλλά ο Καλογεράκης με τον Αθανασιάδη έκλεισαν το ημίχρονο στο 34-40 για τους New World Dons.

Στην επανάληψη ο Πάντζος έφερε το ματς στο 34-42 για την ομάδα του, με τους Run ‘n’ Gun να απαντούν με σερί 18-2 για να πάρουν τον έλεγχο του ματς. Ο Αντωνίου με 5 πόντους μείωσε σε 39-42 με τον Καλαμπούκα να απαντά για το 39-44. Ο Βλαχογεώργης έβαλε 6 συνεχόμενους πόντους για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του με 45-44, με τον Αντωνίου και τον Πανδή να φέρνουν το ματς στο 50-44 για να γράψει ο Βλαχογεώργης από τη γραμμή το 52-44. Μετά την απάντηση του Καλογεράκη ο Πανδής με τον Βλαχογεώργη (12 πόντοι στην περίοδο) έφεραν το ματς στο 57-46. Ο Αθανασιάδης και ο Σαχινίδης μείωσαν σε 57-52, αλλά ο Αντωνίου (12 πόντοι στο δεκάλεπτο) έφερε το ματς στο 61-52 και στο 63-55 για να μειώσει στο τέλος της περιόδου ο Καλαμπούκας σε 63-57.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι New World Dons με τον Σαχινίδη μείωσαν στο 63-61, αλλά ο Αντωνίου με τον Ρήγα απάντησαν για να δώσουν προβάδισμα με 67-61 στους Run ‘n’ Gun. Μετά το καλάθι του Αθανασιάδη ο Πανδής έφερε το ματς στο 71-63, ενώ ο Βλαχογεώργης έγραψε το 75-67. Ο Σαχινίδης μείωσε για τελευταία φορά στους 6 πόντους, 75-69, για να έρθουν ο Αντωνίου με τον Διαμαντή για το 82-69. Ο Πανδή ανέβαζε κι άλλο τη διαφορά, 86-69, με τον Ρήγα να ολοκληρώνει σερί 13-0 της ομάδας του στο 88-69. Από τις βολές του Αθανασιάδη και το καλάθι του Ρήγα, ο προημιτελικός έκλεισε στο 90-71.

Για τους νικητές ο Αντωνίου είχε 24 πόντους, ο Πανδής με τον Βλαχογεώργη από 20, ο Ρήγας 10 και ο Παράσχος 9. Για τους New World Dons ο Αθανασιάδης είχε 25, ο Σαχινίδης 22 και ο Καλογεράκης 10.

Ολόκληρος ο προημιτελικός με περιγραφή:

Run ‘n’ Gun (Πανδής Γ.): Παράσχος Π. 9 (1), Περρής Α., Αντωνίου Α. 24 (2), Πάλλας Π. 2, Διαμαντής Β. 3, Βασιλείου Π. 2, Πανδής Γ. 20 (3), Ρήγας Χ. 10, Ζώτος Χ, Βλαχογεώργης Γ. 20.

New World Dons (Σαχινίδης Π.): Σαχινίδης Π. 22, Αθανασιάδης Κ. 25 (1), Καλογεράκης Β. 10, Μύρτου Αθ. 2, Πάντζος Θ. 6, Καλαμπούκας Θ. 6.

ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΕΣ – ΑΤΤΙΚΗ 49-75
(11-18, 25-34, 38-48, 49-75)

Η Αττική κέρδισε τους Ροζ Πάνθηρες με 49-75 για να προκριθεί στην τετράδα του πρωταθλήματος, μετά από έναν αγώνα που ήταν σκληρό ντέρμπι ως το 34ο λεπτό του. Το ματς ξεκίνησε με τον Κωστούλα να γράφει το 0-3, για να απαντήσει ο Μαλτέζος με τρίποντο. Ο Κωστούλας με τον Ξερέα και τον Φάββα έφεραν το ματς στο 6-11, ενώ μετά την απάντηση του Πνευματικού ο Καραντζούνης με τον Κωστούλα έφεραν το ματς στο 8-16. Ο Κατσιράκης απάντησε με τρίποντο για το 11-16, με τον Κωστούλα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 11-18.

Στη 2η περίοδο ο Καραντζούνης με τον Κωστούλα σκόραραν για το 13-22, για να απαντήσουν ο Μαλτέζος με τον Γουρνέλο για το 17-22. Ο Καραντζούνης απάντησε με βολές για να μειώσει ο Μαλτέζος σε 20-24. Ο Μαλτέζος και πάλι σκόραρε για το 23-26, με τον Ξερέα και τον Κωστούλα να απαντούν για το 24-32, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Καραλή Δ. στο 25-34.

Στην 3η περίοδο ο Μαλτέζος με 5 πόντους και ο Ζοτάι μείωσαν σε 32-34, με την Αττική να απαντά με τον Τσομπάνο και τον Φάββα για το 33-41. Ο Μαλτέζος έφερε την ομάδα του ξανά κοντά, 37-41, με τον Φάββα και τον Σταυρόπουλο Αγ. να απαντούν για να κλείσει το δεκάλεπτο η Αττική στο 38-48.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Ροζ Πάνθηρες μετά το καλάθι του Λαζάκη πήραν σκορ από Μαλτέζο και Σπανό, που είχε 4/4 βολές σε δύο φάσεις, και μείωσαν σε 44-50 για να τους φέρει ο Κατσιράκης στο 46-50. Η Αττική απάντησε με πολύ καλές άμυνες και συνεχείς αιφνιδιασμούς με αιχμή του δόρατος τον Λαζάκη για το 46-58, ενώ ο ίδιος ήταν που έφερε το ματς στο 47-64, φτάνοντας τους 14 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του στο ματς. Το τρίποντο του Καραντζούνη και το καλάθι του Γαλάνη έγραψαν το 47-69, με τον Σπανό να απαντά για το 49-69 και τον Φάββα με τον Καραλή Δ. να κλείνουν το ματς στο 49-75 για την Αττική.

Για τους νικητές ο Φάββας είχε 17 πόντους, ο Κωστούλας 16, ο Λαζάκης 15, ο Καραντζούνης 11. Για τους Ροζ Πάνθηρες ο Μαλτέζος είχε 28 πόντους, ενώ Σπανός και Κατσιράκης είχαν από 7.

Ολόκληρο το ματς με περιγραφή:

Ροζ Πάνθηρες (Σπανός Ν.): Σπανός Ν. 7, Μαλτέζος Γ. 28 (3), Κατσιράκης Γ. 7 (1), Ζοτάι Δ. 2, Ασπρογέρακας Γ., Πνευματικός Γ. 2, Γουρνέλος Α. 3.

Αττική (Μπουργαζάς Β., Σταυρόπουλος Α.): Λαζάκης Ν. 15, Φάββας Σ. 17 (2), Βασιλείου Μ., Κοντός Γ., Τσομπάνος Β. 3, Μπότσας ‘Ντανίλο’ Γ. 1, Ξερέας Μ. 4, Καραντζούνης Τ. 11 (1), Σταυρόπουλος Αγ. 2, Γαλάνης Δ. 2, Κωστούλας Δ. 16, Καραλής Δ. 4.

ΤΕΡΨΙΘΕΑ – HAVANA RUM 52-53
(11-13, 20-26, 38-41, 52-53)

Η Havana Rum κέρδισε με 52-53 την Τερψιθέα στα προημιτελικά για να κάνει την (βαθμολογική) έκπληξη και να περάσει στην τετράδα της λίγκας μετά από ένα τρομερό ντέρμπι που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο! Το ματς ξεκίνησε με τον Λαζαρίδη και τον Μπακαυγά Α. να γράφουν το 4-4, με τον δεύτερο να σκοράρει τρίποντο για το 4-7. Ο Χιώτης με τρίποντο έφερε τον αγώνα στο 5-10, με τον Καμαριωτάκη και τον Φαουζί να απαντούν για το 11-11 και την περίοδο να κλείνει στο 11-13 από καλάθι του Μπακαυγά Γ..

Στο 2ο δεκάλεπτο η Havana Rum πήγε στο 11-15 με τον Χιώτη και στο 13-18 με τρίποντο του Μαγιάτη, για να απαντήσουν ο Αγγελίδης με τον Φαουζί για την ισοφάριση της Τερψιθέας, 18-18. Μετά το 20-20 από τον Πανταζίδη ο Μαγιάτης με τον Χιώτη έδωσαν ξανά προβάδισμα στη Havana Rum, για να κλείσει το ημίχρονο στο 20-26.

Στην 3η περίοδο ο Χιώτης έφερε το ματς στο 20-28, με την Τερψιθέα να απαντά με τον Χατζάκη και τον Λαζαρίδη για το 25-28. Η Havana Rum κράτησε το προβάδισμα, ο Μαγιάτης και ο Χιώτης έκαναν το 25-32, για να απαντήσουν Φαουζί και Πανταζίδης για το 29-32. Τα τρίποντα από Ραδόπουλο και Φαουζί έφεραν τον αγώνα στο 32-35, με τον Μπακαυγά Α. να πετυχαίνει άλλα δύο τρίποντα για την Havana Rum, αλλά τον Λαζαρίδη και τον Χατζάκη να βοηθούν την Τερψιθέα να κλείσει την περίοδο στο 38-41.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αγγελίδης μείωσε σε 40-41, με τον Βουλά να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με 42-41, πρώτο προβάδισμα στο ματς για την Τερψιθέα. Η απάντηση για τη Havana Rum ήρθε από τον Παπαδημητρίου, αυτός κι ο Χιώτης σκόραραν για το 43-46. Μετά από 1/2 βολές για την Τερψιθέα ο Χιώτης έγραψε το 44-48 με 4:58 για το φινάλε με τις δύο ομάδες να ανταλλάσουν άστοχες επιθέσεις μέχρι το 44-49 με 1/2 βολές του Χιώτη στα 3:48, με την Τερψιθέα να απαντά με τον Λαζαρίδη μισό λεπτό αργότερα.

Η Τερψιθέα κατάφερε και ισοφάρισε με τον Λαζαρίδη και τον Καμαριωτάκη από επιθετικό ριμπάουντ σε 50-50 με 1:54 για το τέλος. Η Havana Rum έχασε βολές, η Τερψιθέα είχε δύο ευκαιρίες για σκορ (με επιθετικό ριμπάουντ) αλλά αστόχησε για να κάνει ο Χιώτης το 50-51 για την ομάδα του το 1:30. Η Τερψιθέα πήρε δεύτερο προβάδισμα στο ματς με τον Βουλά για το 52-51 με 1:20 για το τέλος για να χάσει 4 επιθέσεις η Havana Rum (με 2 επιθετικά ριμπάουντ) και 2 η Τερψιθέα μέχρι τα 25 δευτερόλεπτα, όταν ο Χιώτης έγραψε το 52-53.

Εκεί η Havana Rum χρεώθηκε με τεχνική ποινή, αλλά η Τερψιθέα είχε 0/2 βολές και αστόχησε και σε τρίποντο στην επίθεσή της στα 4 δευτερόλεπτα, για να αναγκαστεί σε φάουλ μετά σταματώντας το χρόνο στο 1 δευτερόλεπτο. Όμως, η Havana Rum είχε 0/2 βολές και με τις μάχες για το ριμπάουντ τελείωσε και ο αγώνας, χαρίζοντάς την πρόκριση στην τετράδα.

Για τους νικητές ο Χιώτης είχε 23 πόντους, ο Μπακαυγάς Α. 12, ο Μαγιάτης 8. Για την Τερψιθέα ο Λαζαρίδης είχε 13 πόντους, ο Φαουζί 12, ενώ Χατζάκης και Πανταζίδης είχαν από 7.

Ολόκληρος ο αγώνας με περιγραφή:

Τερψιθέα (Αγγελίδης Ν.): Φαουζί Δ. 12 (2), Βακουφτσής Β., Βουλάς Κ. 4, Χατζάκης Α. 7, Πανταζίδης Δ. 7, Καμαριωτάκης Β. 4, Μανιφάβας Π., Λαζαρίδης Κ. 13 (1).

Havana Rum (Μπακαυγάς Γ.): Μπακαυγάς Γ. 5, Μαγιάτης Γ. 8 (1), Μπακαυγάς Α. 12 (3), Παπαδημητρίου Γ. 2, Ραδόπουλος Π. 3 (1), Χιώτης Σ. 23 (1).

Γ.Σ.Π. – SANTA NIONIOS 57-53
(11-19, 24-26, 41-35, 57-53)

Ο Γ.Σ.Π. πήρε την πρόκριση για την τετράδα μετά το 57-53 επί του Santa Nionios σε ένα ματς με αρκετές εναλλαγές στο σκορ που κρίθηκε στο τελευταίο του λεπτό! Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τον Γ.Σ.Π. που με τον Ντόκο, τον Κολοβέρο και τον Στασινό προηγήθηκε με 7-2. Οι Santa Nionios αντέδρασε και με τρίποντα από τον Λέγγα και τον Γαλανόπουλο και καλάθι του Τσούλφα προηγήθηκε με 8-10. Ο Καρυδάκης έφερε την ομάδα του στο 9-12, με τον Λέγγα να κάνει το 9-17. Το καλάθι του Παπαναστασίου μείωσε τη διαφορά με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-19 από τον Στέφο.

Στη 2η περίοδο ο Παπαναστασίου με τον Νταγκίνη σκόραραν για το 16-19, αλλά το τρίποντο του Μαργώνη έφερε το ματς στο 16-22. Ο Στέφος και ο Τσούλφας ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους για τον Santa Nionios, 16-26, με τον Γ.Σ.Π. να αντιδρά και με τον Κολοβέρο και τον Στρατικόπουλο να μειώνει σε 20-26. Ο Φίλης με τον Ντόκο ήταν που στο τέλος του ημίχρονου έριξαν κι άλλο τη διαφορά, 24-26.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Μαργώνης με τον Νιφαδόπουλο κράτησαν μπροστά τον Santa Nionios με 26-31, για να απαντήσει ο Στασινός για τον Γ.Σ.Π. Μετά το καλάθι του Τσούλφα ο Φίλης με τον Παπαναστασίου έγραψαν το 34-33, για να φέρει ο δεύτερος το παιχνίδι στο 36-33. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο από τον Μικέλη, 39-33, για να απαντήσει ο Τσούλφας και να λήξει η περίοδος στο 41-35 από τον Παπαναστασίου.

Στην 4η περίοδο ο Μπελεχάκης έφερε το ματς στο 41-37, με τον Γ.Σ.Π. να απαντά με καλάθι και φάουλ του Ντόκου για το 44-37. Όμως, ο Μπελεχάκης με τρίποντο και ο Σκουμπουτής μείωσαν σε 44-43 για τον Santa Nionios, πριν ο Κολοβέρος γράψει το 46-43 για την ομάδα του. Ο Στρατικόπουλος με τρίποντο και ο Ντόκος έγραψαν το 51-44, αλλά ο Santa Nionios κατάφερε με τον Τσούλφα και τον Γαλανόπουλο να πλησιάσει σε 51-48 με 2:52 για το τέλος. Ο Γ.Σ.Π. με τον Μικέλη πήγε στο 54-49 για να απαντήσει ο Santa Nionios με τρίποντο του Γαλανόπουλου για το 54-52 με 1:32 για το τέλος.

Οι ομάδες έχασαν από δύο επιθέσεις για να κερδίσει φάουλ ο Ντόκος στα 20 δευτερόλεπτα γράφοντας το 56-52 με 2/2 βολές. Ο Santa Nionios είχε 1/2 βολές για το 56-53 στα 11 δευτερόλεπτα, έκανε φάουλ, αλλά ο Κολοβέρος είχε 1/2 βολές γράφοντας το 57-53 στα 10 δευτερόλεπτα, με το τρίποντο του Santa Nionios στα 5 δευτερόλεπτα να είναι άστοχο και τον Γ.Σ.Π. να παίρνει την πρόκριση στην τετράδα.

Για τους νικητές ο Ντόκος είχε 13 πόντους, ο Παπαναστασίου 11, ο Κολοβέρος 8 και ο Στασινός 7. Για τον Santa Nionios ο Τσούλφας είχε 11 πόντους, ο Λέγγας 9 και ο Γαλανόπουλος 8.

Γ.Σ.Π. (Στρατικόπουλος Η., Κολλιόπουλος Γ.): Ντόκος Σ. 13 (1), Παπαναστασίου Γ. 11, Τσέκας Ν., Στασινός Σ. 7, Κολοβέρος Α. 7, Φίλης Π. 4, Στρατικόπουλος Η. 5 (1), Τσικαλάς Κ., Νταγκίνης Σ. 3, Μικέλης Χ. 6.

Santa Nionios (Μπελεχάκης Γ.): Αλεξανδρόπουλος Β., Μαργώνης Δ. 6 (2), Καρυδάκης Π. 2, Μπελεχάκης Γ. 5 (1), Λάγιος Σ., Στέφος Π. 4, Λέγγας Χ. 9 (1), Γαλανόπουλος Γ. 8 (2), Σκουμπουτής Σ. 4, Νιφαδόπουλος Χ. 2, Γιαννιώτης Ν., Τσούλφας Π. 11.