Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Στον τελικό η Ρεάλ με τη… δίψα της!

Στον τελικό η Ρεάλ με τη… δίψα της!

Λονδίνο – Έπρεπε να περάσουν σχεδόν 18 χρόνια από την άνοιξη του 1995 για να φτάσει η Ρεάλ Μαδρίτης ξανά σε τελικό Ευρωλίγκας, κερδίζοντας στον ημιτελικό της Παρασκευής με 74-67 την Μπαρτσελόνα, γυρνώντας τούμπα ένα ματς που 7:30 λεπτά πριν το τέλος έμοιαζε χαμένο. Μεγάλη εμφάνιση από τον Φελίπε Ρέγιες, καλύτερος της Ρεάλ ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ.

Το τρίποντο του Ινγκλς έφερε την Μπαρτσελόνα με 7:30 για το τέλος στο 52-61 και το +9, αλλά ο Ρέγιες έβαλε 5 συνεχόμενους πόντους για να μειώσει μέσα σε 45 δευτερόλεπτα σε 57-61, βοηθώντας την ομάδα του να βρει ηρεμία. Ο Ρούντι μείωσε σε 59-61, ενώ μετά την απάντηση του Λόρμπεκ, οι δύο πρωταγωνιστές του αγώνα, ο Ρέγιες και ο Ροντρίγκεθ ήταν που έφεραν το ματς στην ισοπαλία, 63-63.

Η Ρεάλ πήρε το προβάδισμα με τον Ρέγιες για το 65-63, με τον φόργουορντ της Ρεάλ να φτάνει τους 9 πόντους σε 3:30 στην 4η περίοδο. Ο Ρέγιες ήταν που και πάλι από επιθετικό ριμπάουντ έγραψε το 69-63 για την ομάδα του με 2:08 για το τέλος, με τη Ρεάλ να είναι πολύ πιο παθιασμένη από την Μπαρτσελόνα. Ο Χουέρτας απάντησε και η Ρεάλ έχασε την επόμενη επίθεσή της, για να κριθεί το ματς στις επόμενες δύο επιθέσεις της Μπαρτσελόνα.

Ο Ροντρίγκεθ έπαιξε λυσσασμένη άμυνα στον Ναβάρο, ο Λόρμπεκ μπλόκαρε τελείως και δεν μπορούσε να του περάσει πάσα με αποτέλεσμα να πετάξει την μπάλα προς την μπασκέτα, η Μπαρτσελόνα λίγο μετά αναγκάστηκε σε νέα «σκοτωμένη» επίθεση με τον Ροντρίγκεθ να κυνηγά τον Ναβάρο και τον Χουέρτας να πετά την μπάλα εκτός ισορροπίας στα 30 δευτερόλεπτα, για να έρθει ένα ακόμα λάθος του Χουέρτας μετά το 70-65 του Ροντρίγκεθ στα 15 δευτερόλεπτα, και να τελειώσει οριστικά ο αγώνας.

Δείτε το βίντεο με τα 2 καθοριστικά λεπτά του ματς (από το 63-67 ως και τις δύο άμυνες της Ρεάλ στ 65-69 στα 30 δευτερόλεπτα) μέσα από την κάμερα του Age of Basketball:

Κάπως έτσι πήγε χαμένη η μεγάλη εμφάνιση του Τόμιτς, που σε 36 λεπτά είχε 18 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 κερδισμένα φάουλ με 6/7 σουτ και 6/7 βολές, αλλά και η καλή βραδιά του Χουέρτας (19 πόντοι με 7/15 σουτ).

Απ’ την άλλη, ο Ρούντι βοηθούσε σε όλες τις δουλειές (8 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), ο Λιουλ έκανε άλλο ένα πολύ καλό ματς (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ), ο Ρέγιες είχε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 19 λεπτά, ενώ ο Ροντρίγκεθ ήταν ο καλύτερος του γηπέδου με 12 πόντους, 9 ασίστ και απίστευτη άμυνα στον Ναβάρο.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 39-33, 48-51, 74-67.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Ρούντι 8 (5ρ. 4ασ. 4κλ. 3κ.φ.), Σουάρεθ 6 (2), Ρέγιες 17 (5ρ.), Μίροτιτς 6 (1τρ. 3ρ.), Ροντρίγκεθ 12 (1τρ. 9ασ. 4κ.φ.), Μπέγκιτς 4 (3ρ.), Κάρολ 2 (6ρ.), Λιουλ 13 (3τρ. 4ρ.), Σλότερ 6 (3ρ.).

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας 19 (3τρ. 6ρ.), Αμπρίνες, Ναβάρο 9 (2τρ. 4κ.φ.), Γιασικεβίτσιους 6, Τοντόροβιτς 2, Ουάλας 2 (3ασ.), Ινγκλς 5 (1τρ. 5ρ.), Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 6 (5ρ.), Τζαγουάι, Τόμιτς 18 (12ρ. 6κ.φ.).