Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / “Κόκκινο” repeat με déjà vu!

“Κόκκινο” repeat με déjà vu!

Λονδίνο – Ξανά πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός κερδίζοντας με 100-88 τη Ρεάλ Μαδρίτης στον τεικό της Ευρωλίγκας! Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά οι “ερυθρόλευκοι” πήραν το τρόπαιο, ενώ έγιναν και η μόλις 2η ομάδα από καταβολής φάιναλ φορ, που κερδίζει σκοράροντας 100 πόντους! Απίστευτη ανατροπή από το -17 του πρώτου δεκαλέπτου στο +12 του φινάλε με επιμέρους 90-61 στα τρία δεκάλεπτα, εξωπραγματκό παιχνίδι από τον Βασίλη Σπανούλη στο δεύτερο ημίχρονο με 22 πόντους, 3 ασίστ και 5 κερδισμένα φάουλ στην επανάληψη, για να ανακηρυχθεί απολύτως δίκαια MVP και του τρίτου του φάιναλ φορ της καριέρας του (3 τίτλοι, 3 MVP σε 3 συμμετοχές)! Απίστευτη ατμόσφαιρα από τους “ερυθρόλευκους” οπαδούς στην O2 με τον Ολυμπιακό να κάνει επίδειξη δύναμης δείχνοντας ότι αυτή είναι μια από τις καλύτερες ομάδες όλων των εποχών στην Ευρώπη.

Ο Σπανούλης έγινε ο πρώτος και μοναδικός παίκτης στην ιστορία των φάιναλ φορ που παίρνει 3 MVP σε 3 συμμετοχές, μαζί με 3 τίτλους. Τρία MVP έχει και ο Τόνι Κούκοτς, αλλά έχει περισσότερες συμμετοχές και έχει χάσει και το φάιναλ φορ του 1993.

Ο Ολυμπιακός έγινε η 3η ομάδα σε φάιναλ φορ μετά την Γιουγκοπλάστικα (1989, 1990, 1991) και την Μακάμπι (2004, 2005) που κατακτά δύο συνεχόμενους τίτλους μετά το φετινό repeat! Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έγινε ο πρώτος Έλληνας προπονητής που κατακτά Ευρωλίγκα, ενώ αυτός ήταν ο 3ος συνεχόμενος τίτλος ελληνικής ομάδας και 5ος σε 7 χρόνια στην Ευρωλίγκα.

Παρουσίαση Ολυμπιακού πριν το ματς
Τελευταίο πεντάλεπτο αγώνα
Συνέντευξη τύπου Μπαρτζώκα-Σπανούλη
Απονομή τροπαίου και βράβευση MVP

Κι όσοι νομίζαμε ότι τα είχαμε δει όλα πέρσι, τελικά δεν είχαμε δει τίποτα. Η… βελτίωση του Ολυμπιακού φέτος σαφής, όχι μόνο γύρισε διαφορά σχεδόν 20 πόντων, αλλά κέρδισε και με διψήφια διαφορά αυτός, βάζοντας 90 πόντους σε 30 λεπτά, σκοράροντας περισσότερους πόντους σε τρεις περιόδους απ’ όσους έβαλε η Ρεάλ σε όλο τον αγώνα!

Κι αν ο Λάσο μίλησε στη συνέντευξη τύπου για ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και θα έπρεπε να έχει μικρότερη διαφορά, μάλλον είδε άλλο παιχνίδι γιατί στον τελικό της Ευρωλίγκας, από τη δεύτερη περίοδο και μετά, μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο. Το γεγονός ότι το ματς ήταν κλειστό για πάνω από 30 λεπτά είναι ψευδής εικόνα, στο παρκέ η εικόνα έδειχνε ξεκάθαρη νίκη του Ολυμπιακού πριν τα μισά της 3ης περιόδου (περίπου όταν ανέβηκε το σχετικό tweet για την ατμόσφαιρα που μυρίζει… πάρτι).

Δείτε τα επιμέρους σκορ των δεκαλέπτων για να πειστείτε, μετά το πρώτο, τα επόμενα τρία ήταν 27-14, 24-20 και 39-27. Δηλαδή το ματς δεν ήταν ντέρμπι στο παρκέ, ήταν μόνο στον πίνακα, κι αυτό… μέχρι να μην ήταν τελικά.

Πού κρίθηκε ο αγώνας; Πρώτα και πάνω απ’ όλα στην απίστευτη αντίδραση που είχε ο Σπανούλης. Μετά από ένα εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο, τα οποίο και τελείωσε με 0/5 σουτ, 3 λάθη, 2 εναντίον του τάπες και 2 φάουλ έχοντας -10 ranking, ο Σπανούλης έκανε 23 ranking στο 2ο ημίχρονο, έβαλε 22 πόντους, είχε 5/7 τρίποντα, είχε 3 ασίστ και 5 κερδισμένα φάουλ, αποδεικνύοντας ξανά σε όλους γιατί είναι ο καλύτερος παίκτης στην Ευρώπη εδώ και 2 χρόνια. Ο Μπαρτζώκας στη συνέντευξη τύπου είπε «δεν γινόταν ο Βασίλης να συνεχίσει έτσι, ήξερα ότι θα άρχιζε να σκοράρει και απλώς περίμενα το πότε. Όταν άρχισε, του έφτασαν 2 λεπτά για να μας δώσει το προβάδισμα».

Πέραν του Σπανούλη είδαμε έναν Ολυμπιακό στον οποίο όποιος πάτησε παρκέ βοήθησε πολύ είτε σε άμυνα είτε σε επίθεση. Αφήνω κατά μέρος το πρώτο δεκάλεπτο, δεν έχει νόημα να το πιάσουμε. Ο Έισι Λο έκανε 31 ranking στο ματς, είχε 4/6 σουτ και 11/13 βολές με 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 κερδισμένα φάουλ και 1 μόλις λάθος. Αν ο Σπανούλης δεν έκανε το δεύτερο ημίχρονο που έκανε, θα ήταν αυτός ο MVP.

Ο Χάινς είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κερδισμένα φάουλ και 3 τάπες, ο Άντιτς είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ με πάρα πολύ «ξύλο» στις ρακέτες και οι δυο τους, με τον Σκοπιανό να μην αφήνει σε κανένα σημείο τη Ρεάλ να κάνει το “κομμάτι” της μέσα στο ματς. Σκληρά φάουλ, ένταση, έμπαινε μπροστά σε κάθε μουρμούρα, κρατούσε τους συμπαίκτες του και τον κόσμο σε εγρήγορση. Ο Περπέρογλου έπαιξε μόλις 12 λεπτά, αλλά είχε 10 πόντους και 2 κλεψίματα, ενώ ο Σλούκας έβαλε 11 πόντους, ανάμεσά τους και οι 3/3 καθοριστικότατες βολές στο τέλος του ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα, είδαμε τον Μπαρτζώκα πάρα πολύ ήρεμο ακόμα και όταν η ομάδα του έχανε με 17 πόντους. Αυτή η ηρεμία σταδιακά μεταδόθηκε και στους παίκτες, οι οποίοι όσο περνούσε η ώρα πατούσαν καλύτερα στα πόδια τους σε αντίθεση με αυτούς της Ρεάλ. Ο Ρούντι ήταν ο πιο καλός των Μαδριλένων (21 πόντοι, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 8 κερδισμένα φάουλ), ο Ροντρίγκεθ τελείωσε με 17 πόντους και 22 ranking, αλλά τις 13 μονάδες στο ranking του και 8 από τους πόντους του τα έκανε μετά το 85-71 όταν το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί. Πάλεψε, μεν, την ώρα που άλλοι είχαν παραδώσει όπλα, αλλά δεν θα μπορούσε να γυρίσει το ματς.

Οι ασίστ ήταν 19-12 με τα λάθη στο 12-12, τα δίποντα να είναι στο 67% για τον Ολυμπιακό (53% για τη Ρεάλ), με τα τρίποντα και τα ριμπάουντ ισορροπημένα.

Ο Ολυμπιακός έκανε άθλιο ξεκίνημα στον αγώνα, δεν σκόραρε καθόλου, πέταγε επιθέσεις, κυρίως με τον Σπανούλη, με τη Ρεάλ να βρίσκει ψυχολογία στα πρώτα 2-3 εύστοχα μακρινά της σουτ και να πηγαίνει στο 5-15. Το δεύτερο πεντάλεπτο της περιόδου ήταν ακόμα χειρότερο για τον Ολυμπιακό που έμεινε πίσω με 7-20 από το τρίποντο του Ρούντι, ενώ ο Λιουλ έκανε το 10-25 για να κλείσει ο Ρούντι το δεκάλεπτο στο 10-27.

Μάλιστα, ούτε το σουτ στο τέλος του «έκατσε» του Ολυμπιακού, ο Άντιτς σούταρε μόνος του αλλά αστόχησε από το τρίποντο, με τον τελικό να κινδυνεύει να χαθεί. Όμως, ο Ολυμπιακός μπλόκαρε τελείως τους Ισπανούς μετά το δεκάλεπτο, άρχισε να σκοράρει, παίρνοντας ενέργεια και βοήθειες από τον πάγκο. Ο Κατσίβελης έπαιξε ένα τρίλεπτο, αλλά άλλαξε τη ροή του αγώνα, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 8-0 σε 2:40 με τρίποντα από Άντιτς και Περπέρογλου και καλάθι του Χάινς, με τον Κατσίβελη να παίζει εξαιρετική άμυνα, ενώ ξανά Άντιτς και Περπέρογλου ήταν που έφερναν την αναμέτρηση στο 22-29 με 6:11 για το ημίχρονο.

Η Ρεάλ πελαγοδρομούσε, ο Ρέγιες τη βοήθησε να φτάσει τους 4 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Άντιτς με τον Λο έφεραν το ματς στο 28-33 στο τελευταίο τρίλεπτο. Τρίποντο του Λο και μετά δικό του λέι απ έγραψαν το 33-37, με τη Ρεάλ να παίρνει ανάσα από ένα άστοχο σουτ του Σλούκα και ένα καλάθι του Σλότερ για το 34-41. Όμως, ο Σλούκας στην εκπνοή του ημιχρόνου κέρδισε φάουλ σε τρίποντο και είχε 3/3 καθοριστικότατες βολές για το 37-41 της ανάπαυλας.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στο 10-27 της Ρεάλ με δικό του 27-14. Μόνη διαφορά, ότι το έκανε με τον Σπανούλη άποντο και ότι στο ημίχρονο, παρότι έχανε, αυτός πήγε με την ψυχολογία νίκης στ’ αποδυτήρια. Και κάπου εκεί ξεκίνησε το ρεσιτάλ του Σπανούλη.

Ο Λο μπήκε στην επανάληψη με καλάθι για το 39-41, για να ακολουθήσουν 3 συνεχόμενα τρίποντα του Σπανούλη σε 3 φάσεις που έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 48-45, για πρώτη φορά μετά το 4-3, στη θέση του οδηγού, αφού Λο και Χάινς σκόραραν για το 52-46 αμέσως μετά. Ο Ολυμπιακός έφτασε ως το 54-48 με τον Σλούκα για να απαντήσει η Ρεάλ, ο Ρούντι και ο Σλότερ έτρεξαν ένα 1-8 για το προσπέρασμα, 55-56.

Το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα ισορρόπησε το ματς, οι δυο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια ως το τέλος της περιόδου, ενώ η τεχνική ποινή στον Σλούκα για θέατρο έμοιασε να αποδιοργάνωσε τον Ολυμπιακό (ελεύθερο τρίποντο και επιθετικό ριμπάουντ αμέσως μετά για τη Ρεάλ), αλλά το καλό ήταν ότι ήρθε 35 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου και δεν του στοίχισε παρά μόνο 2 βολές για το 61-61.

Η διακοπή ηρέμησε τον Ολυμπιακό που μπήκε στην 4η περίοδο με καλάθι του Περπέρογλου και 4/4 βολές του Λο για το 67-62, ενώ ο Λιουλ έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση για να γράψει με τρίποντο ο Σπανούλης το 70-62 φτάνοντας τους 15 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Όταν ο Κάρολ απάντησε με τρίποντο για το 70-67, ο Σπανούλης τρύπησε όλη την άμυνα της Ρεάλ, βρήκε εντελώς αμαρκάριστο τον Άντιτς στη γωνία, εκείνος πάσαρε δίπλα του στον επίσης μόνο του Περπέρογλου για το 73-67.

Κάπου εκεί τελείωσε το ματς, ο Σλούκας και ο Σερμαντίνι από ισάριθμες ασίστ του Σπανούλη σκόραραν για το 78-70, ενώ η τεχνική ποινή στον Σλότερ έδωσε 2/2 βολές στον Σπανούλη και λέι απ στον Άντιτς για το 82-70 του Ολυμπιακού με 4:48 για το τέλος. Ο Ροντρίγκεθ έκανε λάθος, ο Παπανικολάου κάρφωσε στον αιφνιδιασμό από ασίστ του Σπανούλη για το 84-70, ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 14-3 μετά το 70-67 και τα τελευταία 4:30 ήταν απλώς ένα τρελό «ερυθρόλευκο» πάρτι!

Η Ρεάλ δεν είχε καμία ψυχολογία, δεν μπόρεσε ούτε κατά διάνοια να παίξει άμυνα, δεν πίεζε σωστά και δεν μάρκαρε σωστά, άρχισε γρήγορα να στέλνει τον Ολυμπιακό στις βολές, με τον Ροντρίγκεθ να μειώνει σε 87-79 μετά το καλάθι του Πρίντεζη, αλλά τον Σπανούλη να απαντάει με τρίποντο για το 90-79 σφραγίζοντας ένα μεγαλειώδες δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός στο τελευταίο 1:30 είχε 10/14 βολές από τα συνεχόμενα φάουλ της Ρεάλ, η διαφορά δεν έπεσε πάλι κάτω από τους 9 πόντους (94-85 από τρίποντο του Λιουλ στα 30 δευτερόλεπτα) και το repeat έγινε γεγονός! Ο Χάινς με 1/2 βολές στα 10 δευτερόλεπτα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, γράφοντας το 100-88 για να δώσει έξτρα χρώμα στη διαστημική εμφάνιση του Ολυμπιακού από το 11ο λεπτό και μετά!

Τα δεκάλεπτα: 10-27, 37-41, 61-61, 100-88.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 12 (5ρ. 3ασ. 3κ. 4κ.φ.), Λο 20 (1τρ. 5ρ. 5ασ. 8κ.φ.), Άντιτς 10 (1τρ. 6ρ.), Σπανούλης 22 (5τρ. 4ασ. 5κ.φ.), Περπέρογλου 10 (2τρ. 2κλ.), Σερμαντίνι 3 (2ασ.), Σλούκας 11 (4κ.φ.), Πάουελ 2, Πρίντεζης 5 (3ρ.), Παπανικολάου 5 (3ρ.), Κατσίβελης.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Ρούντι 21 (3τρ. 3ρ. 3ασ. 8κ.φ.), Σουάρεθ 5 (4ρ.), Ρέγιες 4 (6ρ.), Μίροτιτς 7 (1τρ. 3ρ.), Ροντρίγκεθ 17 (3ρ. 4ασ. 6κ.φ.), Μπέγκιτς 6, Κάρολ 5 (1), Λιουλ 14 (4τρ. 3ρ. 4ασ.), Σλότερ 9 (3ρ.).