Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Μεγάλες νίκες για πρωτοπόρους, ανεβαίνει ο Γ.Σ.Π.!

Μεγάλες νίκες για πρωτοπόρους, ανεβαίνει ο Γ.Σ.Π.!

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Η 5η αγωνιστική στον τρίτο όμιλο του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» είδε τους τρεις αήττητους να συνεχίζουν με νίκες. Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 80-60 τους New World Dons, ενώ η Αττική επικράτησε με 101-14 των Greek Lovers, με τον Γ.Σ. Κυψέλης να κερδίζει με 89-37 τους Houston Robes. Ο Γ.Σ.Π. έκανε τη δεύτερή του νίκη, 51-43 τους Ροζ Πάνθηρες, ενώ με νίκη συνέχισε και η Havana Rum, 60-56 την Τερψιθέα. Οι Rockets κέρδισαν με 84-36 τους Gunners, ενώ, τέλος, ο Santa Nionios επικράτησε με 44-26 της Gauls Team.

HAVANA RUM – ΤΕΡΨΙΘΕΑ 60-56
(22-12, 34-28, 48-36, 60-56)

Η Havana Rum κέρδισε με 60-56 την Τερψιθέα για να μείνει σε τροχιά οκτάδας, μετά από ένα παιχνίδι που πήρε διψήφια διαφορά, αλλά στο τέλος του ήταν ντέρμπι. Το ματς ξεκίνησε με τη Havana Rum να πηγαίνει με τον Δραβίλα στο 5-3, για να απαντήσει ο Χατζάκης μετά το τρίποντο του Φαουζί για την Τερψιθέα. Η Havana Rum έτρεξε στη συνέχεια σερί 12-0, ο Μπακαυγάς Α., ο Χιώτης και ο Μπακαυγάς Γ. την έφεραν στο 17-5, πριν διακόψει το σερί ο Φαουζί. Η Τερψιθέα με δικό του τρίποντο μείωσε σε 19-10, αλλά ο Δραβίλας έφερε την ομάδα του στο 22-10 φτάνοντας τους 12 πόντους στο δεκάλεπτο, που τελείωσε από τον Μανιφάφα 22-12.

Στη 2η περίοδο ο Βούλας και ο Λάινος έφεραν το ματς στο 22-16, ενώ ο Χατζάκης με τον Αγγελίδη έγραψαν το 24-22. Η Havana Rum έμεινε μπροστά με τον Χιώτη και τον Δραβίλα για το 28-24, με τον Βούλα να απαντά, αλλά τους νικητές με τον Μπακαυγά Γ. και τον Μαγιάτη να κλείνουν το ημίχρονο στο 34-28.

Στην 3η περίοδο ο Δραβίλας με τον Μπακαυγά Α. έφεραν το ματς στο 39-28, για να κάνει ο Χιώτης το 41-28 για την ομάδα του. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο, με 7 συνεχόμενους πόντους του Δραβίλα η Havana Rum πήγε στο 48-29. Όμως, η Τερψιθέα, με τον Ρούση και τον Αγγελίδη έτρεψε ένα 0-7 στο τέλος του δεκαλέπτου για να μειώσει σε 48-36.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ρούσης έκανε το 48-40 με 4 ακόμα πόντους, αλλά ο Δραβίλας και ο Χιώτης έφεραν τη Havana Rum στο 52-42. Με τρίποντο του Φαουζί η Τερψιθέα μείωσε σε 52-46, για να απαντήσουν ο Μαγιάτης και ο Δραβίλας, επίσης με τρίποντο, για το 57-47 της Havana Rum. Με 2:30 για το τέλος ο Λαζαρίδης έφερε το ματς στο 57-54, ενώ λίγο μετά ο Βούλας έριξε τη διαφορά στον πόντο, 57-56. Η Havana Rum δεν έχασε το προβάδισμα, παρότι η Τερψιθέα είχε δύο ευκαιρίες για το προσπέρασμα, και εκείνη δύο χαμένες επιθέσεις, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι που ο Μπακαυγάς Γ. με 2/2 βολές έκανε το 59-56 στα 31 δευτερόλεπτα. Η Τερψιθέα έχασε νέα επίθεση, η Havana Rum είχε 0/2 βολές, αλλά η Τερψιθέα στα 4 δευτερόλεπτα έχασε την τελευταία της ευκαιρία, για να γράψει το τελικό σκορ στην εκπνοή ο Δραβίλας.

Για τους νικητές ο Δραβίλας είχε 29 πόντους και ο Χιώτης 13. Για την Τερψιθέα ο Φαουζί είχε 14 πόντους, ο Ρούσης 12, ο Χατζάκης 9 και ο Βούλας 8.

Havana Rum (Μπακαυγάς Γ.): Μπακαυγάς Γ. 6, Μαγιάτης Γ. 6, Μπακαυγάς Α. 6 (2), Παπαδημητρίου Γ., Αλεβιζάκης Λ., Χατζηαρσένης Μ., Δραβίλας Κ. 29 (4), Ραδόπουλος Π., Χιώτης Σ. 13 (1).

Τερψιθέα (Λαζαρίδης Κ.): Φαουζί Δ. 14 (3), Χατζάκης Α. 9, Βούλας Κ. 8, Αγγελίδης Κ. 4, Μανιφάβας Π. 2, Ρούσης Β. 12 (1), Λαζαρίδης Κ. 5, Λάινος Γ. 2.

RUN ‘N’ GUN – NEW WORLD DONS 80-60
(27-8, 51-19, 63-25, 80-60)

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 80-60 τους New World Dons σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησαν απόλυτα από το ξεκίνημα. Μπήκαν στον αγώνα με 5-0 με τον Μόντι και τον Περρή, για να απαντήσουν ο Σαχινίδης με τον Αθανασιάδη μειώνοντας σε 7-5. Από εκεί και πέρα οι Run ‘n’ Gun έτρεξαν σερί 14-0 ως το 21-5, με τον Μόντι, τον Βασιλείου, τον Πάλλα και τον Αντωνίου. Το σερί διέκοψε με 1/2 βολές ο Καλογεράκης, με τον Πανδή να φέρνει το ματς στο 25-6, πριν κλείσουν αυτός με τον Αθανασιάδη την περίοδο στο 27-8.

Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, μετά το καλάθι του Καλογεράκη για το 29-10, ο Πανδής με τον Μόντι και τον Αντωνίου έφεραν το ματς στο 35-10. Ο Σαχινίδης απάντησε, αλλά ο Πλευριάς και ο Πανδής έκαναν το 41-12. Ο Μύρτου Αλ. μείωσε σε 41-15, με τον Διαμαντή να βάζει 6 συνεχόμενους πόντους για το 47-15 για να κάνει το 49-15 ο Πλευριάς. Ο Σαχινίδης και ο Καλογεράκης σκόραραν για τους New World Dons με το ημίχρονο να κλείνει στο 51-19 από τον Πλευριά.

Στο 3ο δεκάλεπτο το τρίποντο του Βασιλείου έγραψε το 54-21, για να απαντήσει ο Καλογεράκης φέρνοντας το ματς στο 54-28 πριν ο Μύρτου Αλ. κάνει το 54-30. Αντωνίου και Πλευριάς ανέβασαν και πάλι τη διαφορά, 60-30, με τον Καλογεράκη και τον Κομπογιάννη να κλείνουν για τους New World Dons το δεκάλεπτο στο 63-35.

Στην 4η περίοδο ο Ρήγας έκανε το 65-35 με τον Σαχινίδη και τον Αθανασιάδη να απαντούν για το 65-41. Ο Πανδής με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 68-41, για να απαντήσουν ο Μύρτου Θ. και ο Σαχινίδης για το 70-48. Ο Βασιλείου σκόραρε για τους Run ‘n’ Gun, 74-48, με τον Σαχινίδη να απαντά, ενώ το καλάθι και φάουλ του Μύρτου Αλ. έκανε το 76-53. Ο Διαμαντής και ο Ρήγας ήταν οι τελευταίοι που σκόραραν για ους Run ‘n’ Gun, με τον Μύρτου Αλ. να διαμορφώνει με 5 πόντους του τελικό 80-60.

Για τους νικητές ο Πλευριάς είχε 15 πόντους, ο Βασιλείου 13, ο Πανδής 11, Μόντι και Διαμαντής είχαν από 10, ενώ ο Αντωνίου 9. Για τους New World Dons ο Σαχινίδης είχε 18, ο Καλογεράκης 15, ο Μύρτου Αλ. 13 και ο Αθανασιάδης 8.

Run ‘n’ Gun (Πανδής Γ.): Διαμαντής Β. 10, Πλευριάς Σ. 15, Περρής Ι. 4, Αντωνίου Α. 9, Μόντι Β. 10 (2), Βασιλείου Π. 13 (1), Πανδής Γ. 11, Ρήγας Χ. 6, Πάλλας Π. 2.

New World Dons (Μύρτου Αλ.): Ρίγος Ο., Αθανασιάδης Κ. 8, Καλογεράκης Β. 15, Σαχινίδης Π. 18, Μύρτου Αλ. 13 (1), Μύρτου Θ. 3 (1), Κομπογιάννης Μ. 3 (1).

Γ.Σ.Π. – ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΕΣ 51-43
(3-8, 19-15, 40-24, 51-43)

Ο Γ.Σ.Π. έκανε τη δεύτερή του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 51-43 των Ροζ Πανθήρων, ελέγχοντας το ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Κατσιράκη Γ. και τον Μαλτέζο να φέρνουν τους Ροζ Πάνθηρες στο 0-8, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 4-8 από τον Μερή και βολές των Κολοβέρου και Ντόκου.

Στη 2η περίοδο ο Κατσιράκης Γ. έγραψε το 4-11, ενώ ο Μαλτέζος έκανε το 6-13 για την ομάδα το, με τους δυο τους να είναι οι μόνοι που σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο για τους Ροζ Πάνθηρες. Ο Γ.Σ.Π. άρχισε να μειώνει με τον Κολοβέρο για το 11-13, ενώ ο Κατσιράκης Γ. έγραψε το 11-15. Μετά από εκεί, ένα σερί 8-0 του Κολοβέρου, του Νταγκίνη και του Τζεβελέκου έγραψε το 19-15 στο ημίχρονο για τον Γ.Σ.Π..

Στην 3η περίοδο ο Νεράτζης, με τον Τσέκα και τον Τζεβελέκο έφεραν τον Γ.Σ.Π. στο 27-15, επεκτείνοντας το σερί της ομάδας τους στο 16-0, για να το διακόψει με 1/2 βολές ο Ζοτάι. Ο Νεράτζης με τον Κολοβέρο έκαναν το 32-16, με τους Ροζ Πάνθηρες να μειώνουν, ο Πεπονής, ο Γουρνέλος και ο Ξυπόλυτος έφεραν το ματς στο 34-22. Τα δύο τρίποντα, όμως, του Κολοβέρου έκλεισαν την 3η περίοδο στο 40-24 για τον Γ.Σ.Π..

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ξυπόλυτος με τον Πεπονή και τον Ζοτάι μείωσαν σε 40-31, αλλά ο Κολοβέρο με 4 πόντους κράτησε σε απόσταση ασφαλείας τον Γ.Σ.Π., 44-31. Ο Τσικαλάς έκανε το 47-32, για να απαντήσει ο Κατσιράκης. Ο Τζεβελέκος έφερε τον Γ.Σ.Π. στο 49-34, με τον Μαλτέζο και τον Ζοτάι να σκοράρουν για τους Ροζ Πάνθηρες γράφοντας το 49-38. Ο Μερής έφερε το ματς με βολές στο 51-38, με το τρίποντο του Μαλτζέζου και το καλάθι του Κατσιράκη να κλείνουν τον αγώνα στο 51-43.

Για τους νικητές ο Κολοβέρος είχε 23 πόντους και ο Τζεβελέκος 8. Για τους Ροζ Πάνθηρες ο Κατσιράκης Γ. είχε 15 και ο Μαλτζέζος 12.

Γ.Σ.Π. (Στρατικόπουλος, Κολλιόπουλος): Νεράτζης Κ. 5, Ντόκος Σ. 3, Μερής Δ. 4, Στρατικόπουλος Η., Τσέκας Ν. 2, Στασινός Σ. 2, Κολοβέρος Α. 23 (4), Φιλής Π., Τσικαλάς Κ. 2, Νταγκίνης Σ. 2, Τζεβελέκος Λ. 8.

Ροζ Πάνθηρες (Σπανός Ν.): Μαλτέζος Γ. 12 (1), Κατσιράκης Γ. 15, Ξυπόλυτος Χ. 5 (1), Ζοτάι Δ. 5, Γουρνέλος Σ., Πεπονής Κ. 4, Πνευματικός Γ., Γουρνέλος Α. 2.

ROCKETS – GUNNERS 84-36
(24-10, 42-17, 66-26, 84-36)

Οι Rockets κέρδισαν πολύ εύκολα τους Gunners με 84-36, σε ένα ματς που ήταν πολύ καλοί επιθετικά σε όλο τον αγώνα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 11-2 για τους νικητές με τον Τσάφο και τον Μπαμπούνη να σκοράρουν μετά το καλάθι του Τσάπαλου Φ.. Ο Σαρρής απάντησε για το 11-4, με τον Τσάφο να φέρνει το ματς στο 19-4 πριν ο Κομπογιάννης και ο Τσάπαλος Φ. μειώσουν, για να κάνει ο πρώτος μαζί με τον Μπαμπούνη το 24-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το τρίποντο του Τσάπαλου Φ. μείωσε σε 24-13, με τον Μοσχόπουλο να είναι ο πρώτος πλην Τσάφου-Μπαμπούνη που σκόραρε στο ματς για τους Rockets, 26-13. Ο Τσάπαλος Φ. έφτασε για τους Gunners τους 7 πόντους στο δεκάλεπτο για το 28-17, αλλά η ομάδα του δεν ξανασκόραρε ως το ημίχρονο, με τους Rockets να τρέχουν σερί 14-0, ο Μπουγάς, ο Τσιρίδης και ο Τσάφος έκαναν το 35-17, με τον Τσάφο, τον Μπαμπούνη και τον Τσουρά να στέλνουν τις ομάδες στα αποδυτήρια στο 42-17.

Στην 3η περίοδο το σερί των Rockets επεκτάθηκε και έφτασε το 26-0, όταν ο Τσουράς, ο Τσιρίδης και ο Μπαμπούνης έφεραν την ομάδα τους στο 52-17, για να κάνει το 54-17 ο Μπουγάς. Το σερί διέκοψε ο Στύλλος για τους Gunners, αλλά ο Μπουγάς έφερε το ματς στο 57-19, με τον Μπαμπούνη να κάνει το 61-19. Το καλάθι και φάουλ του Στύλλου έγραψε το 61-22, με τον Μπαμπούνη να σκοράρει για το 64-22, τον Στύλλο και τον Μουστάκη να απαντούν για τους Gunners και τον Τσάφο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 66-26.

Στην 4η περίοδο ο Μπαμπούνης με τον Μοσχόπουλο έγραψαν το 70-28, για να απαντήσουν ο ο Μουστάκης με τον Τσάπαλο Φ. για το 70-32. Στο 79-32 έφεραν το ματς ο Τσάφος με τον Τσουρά για τους Rockets, ενώ ο Τσάφος με 5 πόντους και ο Κομπογιάννης με 4 έγραψαν το τελικό 84-36.

Για τους νικητές ο Τσάφος είχε 30 πόντους, ο Μπαμπούνης 27, ο Τσιρίδης και ο Τσουράς από 8, ενώ ο Μπουγάς είχε 7. Για τους Gunners ο Τσάπαλος Φ. είχε 13, ο Στύλλος 9 και ο Κομπογιάννης 8.

Rockets: Τσούρας Δ. 8, Κοντοθεοδώρου Ν., Μοσχόπουλος Ν. 4, Τσάφος Ν. 30 (2), Μπαμπούνης Α. 27, Κορκοτσέλος Κ., Μπουγάς Π. 7, Τσιρίδης Σ. 8, Ρούσσος Δ..

Gunners (Βάννου): Πετρόπουλος Π., Υφαντής Δ., Στύλλος Ι. 9, Μουστάκης 4, Τσάπαλος Φ. 13 (1), Κομπογιάννης Δ. 8, Τσάπαλος Μ., Σαρρής Ι. 2.

Γ.Σ. ΚΥΨΕΛΗΣ – HOUSTON ROBES 89-37
(22-13, 45-26, 68-29, 89-37)

Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε με 89-37 τους Houston Robes έχοντας το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα. Οι νικητές μπήκαν με 7-2 στο ματς με τον Τραντζά και τον Ζαΐμη, για να απαντήσει ο Μπουγιούκος για τους Houston Robes. Ο Ανυφαντάκης με τρίποντο και ο Δόξας έκαναν το 12-4, με τον Δράκο να μειώνει σε 14-8. Ο Δόξας έκανε το 16-8, ο Δράκος απάντησε, ενώ το τρίποντο του Κισκήρα, έγραψε το 18-13, πριν ο Δόξας με τον Ανυφαντάκη κλείσουν το δεκάλεπτο στο 22-13.

Στη 2η περίοδο ο Δόξας με 6 πόντους έφερε το ματς στο 29-14, για να απαντήσει ο Μπουγιούκος. Όμως, ο Δόξας συνέχισε για το 33-16 της ομάδας του, πριν ο Γκουμάκης με τον Μπουγιούκο σκοράρουν για το 33-20. Το νέο τρίποντο του Ανυφαντάκη έφερε το ματς στο 26-20, ο Μπουγιούκος απάντησε, αλλά ο Δόξας με τον Σταθόπουλο έγραψαν το 40-22. Ο Γκουμάκης με τον Κισκήρα σκόραραν για τους Houston Robes, αλλά ο Δόξας με τον Ζαΐμη ήταν που έφεραν το ματς στο 45-26 στο ημίχρονο.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με δύο ακόμα τρίποντα του Ανυφαντάκη για το 51-26, ενώ μετά την απάντηση του Κουμπάρου με βολές ο Δόξας με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 54-28. Το σερί του Γ.Σ. Κυψέλης έφτασε το 11-0 με τον Δόξα και τον Σαμορέλη για το 62-28, ενώ ο Ζαΐμης έγραψε το 64-29 λίγο μετά, με τον Σαμορέλη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 66-29.

Ο Ανυφαντάκης πέτυχε το 6ο του τρίποντο στο ματς στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου για το 69-29 της ομάδας του, ενώ ο Σαμορέλης την έφερε στο 71-31 μετά το καλάθι του Κουμπάρου. Ο Ζαΐμης και ο Δόξας έκαναν το 75-31, για να απαντήσει ο Κουμπάρος, αλλά οι δυο τους ήταν που σκόραραν ξανά για το 79-33. Ο Μιχελάκης έφερε το παιχνίδι στο 79-35, με τον Σταθόπουλο και τον Δόξα να απαντούν για το 83-35 της ομάδας τους. Το καλάθι του Κανιούρα, εκείνο του Κολιούση και οι βολές του Δόξα έγραψαν το τελικό 89-37.

Για τους νικητές ο Δόξας είχε 37 πόντους, ο Ανυφαντάκης 20, ο Ζαΐμης 12 και ο Σαμορέλης 8. Για τους Houston Robes ο Κουμπάρος είχε 9 και ο Μπουγιούκος 8.

Γ.Σ. Κυψέλης (Γκίνης Δ.): Σαμορέλης Γ. 8, Κολιούσης Α. 2, Τραντζάς Π. 5 (1), Ανυφαντάκης Γ. 20 (6), Ατσάλης Β. 1, Σταθόπουλος Κ. 4, Πόπολης Σ., Ζαΐμης Α. 12, Καραμπέτσος Α., Δόξας Μ. 37.

Houston Robes (Ελευθεριάδης Μ., Βαμιεδάκης Ι.): Κουμπάρος Χ. 9, Μπουγιούκος Α. 8, Δράκος Ι. 6, Κανιούρας Δ. 2, Κισκήρας Λ. 5 (1), Ξηρόπουλος Κ. 1, Γκουμάκης Σ. 4, Μιχελάκης Μ. 2.

SANTA NIONIOS – GAULS TEAM 44-26
(16-4, 21-13, 31-25, 44-26)

Ο Santa Nionios κέρδισε με 44-26 την Gauls Team, η οποία αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα στην 1η και 4η περίοδο όπου δεν σκόραραν εντός παιδιάς. Το ματς ξεκίνησε με 5-0 για τους νικητές με τον Λέγγα και τον Στέφο, ενώ μετά την απάντηση με 2/4 βολές από την Gauls Team ο Τσουλφάς και ο Γιαννιώτης έφεραν το ματς στο 11-2 για να κάνει το 14-2 με τρίποντο ο Λέγγας. Ο Δούσκος με 2/2 βολές μείωσε σε 14-4, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-4 ο Λέγγας.

Στη 2η περίοδο ο Καρυδάκης με τρίποντο έκανε το 19-4 για την ομάδα του, με τον Δούσκο και τον Παούρη να απαντούν για το 19-9. Ο Γιαννιώτης πέτυχε το τελευταίο καλάθι του Santa Nionios στο πρώτο ημίχρονο για το 21-9, με τον Τζώρτζη και τον Δούσκο να μειώνουν σε 21-13 στην ανάπαυλα.

Οι δυο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια στο ξεκίνημα της επανάληψης, Τσουλφάς και Μίντουλας έκαναν το 23-15, ξανά ο Τσουλφάς με τον Δούσκο έφεραν το ματς στο 25-17, με τον Τσουλφά να φτάνει τους 8 συνεχόμενους πόντους για τον Santa Nionios, ως το 29-17. Ο Δούσκος έριξε τη διαφορά στους 10, ο Γαλανόπουλος απάντησε για το 31-19, με τον Δούσκο, τον Κόκοτα και τον Μίντουλα να κλείνουν την 3η περίοδο στο 31-25 για την Gauls Team.

Όμως, στο 4ο δεκάλεπτο δεν μπόρεσαν παρά να πετύχουν μία βολή, με τον Δούσκο, και μοιραία έχασαν. Ως τότε, ο Τσουλφάς με τον Λάγιο είχαν γράψει το 38-25, ενώ ο Καρυδάκης με τρίποντο είχε φέρει το ματς στο 41-25. Μετά το 41-26 του Δούσκου, ο Τσουλφάς και 1/2 βολές του Αλεξανδρόπουλου ήταν που διαμόρφωσαν το τελικό 44-26 για τον Santa Nionios.

Για τους νικητές ο Τσουλφάς είχε 19 πόντους και ο Λέγγας 7. Για την Gauls Team ο Δούσκος είχε 13 πόντους.

Santa Nionios (Μαχαιρίδης Ε.): Αλεξανδρόπουλος Β. 1, Καρυδάκης Π. 6 (2), Λάγιος Σ. 3, Στέφος Π. 2, Λέγγας Χ. 7 (1), Γαλανόπουλος Γ. 2, Νυφαδόπουλος Χ., Γιαννιώτης Ν. 4, Τσουλφάς Π. 19.

Gauls Team (Ζωγόπουλος Κ.): Κοτσάνης Σ., Τζώρτζης Μ. 3, Κλήμης Ν., Μίντουλας Γ. 5, Κατσάρης Α., Δούσκος Γ. 13, Κόκοτας Κ. 2, Παούρης Δ. 3.

GREEK LOVERS – ΑΤΤΙΚΗ 14-101
(1-29, 6-54, 9-67, 14-101)

Η Αττική κέρδισε με 14-101 τους Greek Lovers, αγγίζοντας το ρεκόρ διαφοράς του πρωταθλήματος, το οποίο κράτησε ο Ρεμπελιακός με +88 πόντους, ενώ η Αττική κέρδισε με 87. Το ματς ξεκίνησε με την Αττική να γράφει 0-5 με τον Σταυρόπουλο Αν. και τον Τρικαλιώτη, πριν ο Μουσινούδης σκοράρει τους μοναδικούς πόντους των Greek Lovers στο δεκάλεπτο για το 1-5. Από εκεί και πέρα ο Σταυρόπουλος Αν., ο Ματσάγκας και ο Τρικαλιώτης έφεραν το ματς στο 1-13, για να κάνουν ο Λαζάκης με τον Κωστούλα και τον Φάββα το 1-21 για την ομάδα τους. Με 6 πόντους του Κανελλόπουλου κι ένα καλάθι του Τρικαλιώτη, το πρώτο δεκάλεπτο στο 1-29.

Η Αττική έφτασε το σερί της στο 0-31 με τον Φάββα να βάζει 7 πόντους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Το σερί διέκοψε ο Πούλιος για το 3-36, με την Αττική να πηγαίνει με τον Σταυρόπουλο Αν. και τον Κοντό στο 3-42. Ο Ντίζος έκανε το 5-42, με την Αττική να τρέχει σερί 0-10 με τον Κανελλόπουλο, τον Γαλάνη και τον Κωστούλα για το 5-52, πριν ο Τσιαούσης με 1/2 βολές και ο Κανελλόπουλος κλείσουν το ημίχρονο στο 6-54.

Στην 3η περίοδο ο Κοντός με τον Κωστούλα έγραψαν το 6-58 πριν σκοράρει ο Λιάβαρης για τους Greek Lovers. Ο Φάββας με 5 πόντους και ο Λιάβαρης με 1/2 βολές έφεραν το ματς στο 9-63, για να κλείσει η 3η περίοδος από τον Λαζάκη στο 9-67.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Λιάβαρης έγραψε το 11-67 με την Αττική να απαντά με σερί 0-10 από 5 σκόρερ, ο Κοντός, ο Φάββας, ο Κωστούλας, ο Κανελλόπουλος και ο Σταυρόπουλος Αν. έφεραν το ματς στο 11-77. Το σερί διέκοψε ο Μουσινούδης για το 13-77, με τον Σταυρόπουλο Αν. να φέρνει το ματς στο 13-81. Ο Μουσινούδης με 1/2 βολές έκανε το 14-81, με την Αττική να κλείνει τον αγώνα με σερί 0-20. Ο Φάββας έβαλε 13 πόντους, ο Κανελλόπουλος 4 και ο Σταυρόπουλος Αν. ένα τρίποντο για το τελικό 14-101 της ομάδας του.

Για τους νικητές ο Φάββας είχε 30 πόντους, ο Κανελλόπουλος 20, ο Σταυρόπουλος Αν. 17, ο Κωστούλας 9 και ο Τρικαλιώτης 7. Για τους Greek Lovers ο Λιάβαρης είχε 5 πόντους.

Greek Lovers: Μουσινούδης Β. 4, Παναγιωτόπουλος, Τσιαούσης Α. 1, Ντίζος Β. 2, Πούλιος Β. 1, Αρβανιάτκης Ν., Λιάβαρης Χ. 5.

Αττική (Μπουργαζάς): Λαζάκης Ν. 6, Φάββας Σ. 30 (2), Τρικαλιώτης Α. 7, Κοντός Γ. 6, Σταυρόπουλος Αν. 17 (1), Σταυρόπουλος Αγ., Ξερέας Μ., Κανελλόπουλος Σ. 20, Ματσάγκας Δ. 4, Γαλάνης Δ. 2, Κωστούλας Δ. 9 (1).

“Πάνος Ζαχαρογιάννης” 2012-13

Το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα “Πάνος Ζαχαρογιάννης”, κατά την σεζόν 2012-13 διεξήχθη σε 3 διαφορετικούς ομίλους, αλλά …