Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Δύο στην εκπνοή, δύο εύκολα!

Δύο στην εκπνοή, δύο εύκολα!

Πολλές συγκινήσεις επεφύλασσαν τα πρώτα παιχνίδια των προημιτελικών σειρών στα πλέι οφς τους ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 61-59 τον Άφοβο στην εκπνοή του ματς για το 1-0, ενώ οι Zeppelin επικράτησαν με 51-50 της S-Parta BC με τρίποντο 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. Οι Alley Ουπς κέρδισαν με 55-40 τους εBEERους, ενώ οι Gastone επικράτησαν της Αττικής με 77-55. Δείτε το διάγραμμα των πλέι οφς στο τέλος του άρθρου.

Αίγλη lobby ΑΦΟΒΟΣ – ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ 59-61
(14-10, 22-27, 37-48, 59-61)
(Σκορ σειράς: 0-1)

Σκληρό ντέρμπι στο πρώτο παιχνίδι, σε ματς που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτό του. Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Άφοβο να παίρνει σκορ από Ποντικόπουλο και Καραντζούνη για το 5-4, με τον δεύτερο να φτάνει τους 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Στιγκιντριακοί με τον Γράψα και τον Κόκκορη απάντησαν για να προηγηθούν με 7-10, αλλά ο Καραντζούνης κι ένα τρίποντο του Τραϊφόρου έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 14-10 για τον Άφοβο.

Στη 2η περίοδο ο Άφοβος με τον Συσκάκη πήγε στο 16-10, για να απαντήσουν οι Στιγκιντριακοί με τον Εγγλέζο. Ο Καραντζούνης με τον Τσικόλα έφεραν την ομάδα τους στο 20-16, αλλά ο Γαβρίδης πήρε το παιχνίδι πάνω του και σκόραρε όλους τους πόντους της ομάδας του ως το ημίχρονο, 11 συνεχόμενους, με δικό του σερί 0-7 οι Στιγκιντριακοί προσπέρασαν με 20-23, ενώ μετά το καλάθι του Τσικόλα, ο Γαβρίδης ήταν και πάλι που έκλεισε το πρώτο μέρος στο 22-27.

Στην επανάληψη η διαφορά άνοιξε για τους Στιγκιντριακούς, ο Εγγλέζος και ο Μιχαηλίδης έφεραν το ματς στο 24-31 για να απαντήσει ο Τσικόλας (8 συνεχόμενοι πόντοι) για το 26-31. Ο Καραντζούνης ήταν που μείωσε σε 28-32, αλλά ο Γράψας με τον Μιχαηλίδη απάντησαν για το 28-36. Το τρίποντο του Γαβρίδη έγραψε το 30-39, ενώ μετά την απάντηση του Καρουτά ο Διαμαντόπουλος με τον Καζάκο ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους 10 πόντους, 33-43. Ο Μιχαηλίδης έδωσε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς στους Στιγκιντριακούς, 33-45, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 37-48, με δύο συνεχόμενα κλεψίματα του Άφοβου που κατέληξαν σε αιφνιδιασμούς του Ντούβα, κι ένα καλάθι του Γράψα στο τέλος.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Άφοβος μπήκε με τρίποντο του Ντούβα για το 40-48, ενώ ο Συσκάκης μείωσε ακόμα περισσότερο. Ο Ντούβας έφτασε το σερί της ομάδας του στο 7-0 για το 44-48, ενώ ο ίδιος με τον Καρουτά μετά από 1/2 βολές του Γαβρίδη μείωσαν σε 48-49 με 6:57 για το τέλος, ολοκληρώνοντας ένα 11-1. Ο Γαβρίδης με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 48-52, αλλά ο Άφοβος με τον Τσικόλα και τον Τραϊφόρο κατάφερε να ισοφαρίσει στο πεντάλεπτο σε 52-52. Μάλιστα, ο Ντούβας ήταν που 3:04 για το τέλος σκόραρε για το 55-52 της ομάδας του, με τον Καζάκο να απαντά για το 55-54. Ο Άφοβος με τρίποντο του Καραντζούνη πήγε στο 58-54, ενώ από κλέψιμο πήρε 1/2 βολές από τον Καρουτά για το 59-54 με 1:41 για το τέλος.

Ο Γράψας έγραψε 1/2 βολές για τους Στιγκιντριακούς που εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του Άφοβου για να πάνε με τον Καζάκο στο 59-57. Στη συνέχεια, στα 50 δευτερόλεπτα έκλεψαν την μπάλα για να ισοφαρίσουν σε 59-59 με 2/2 βολές του Εγγλέζου σε 59-59. Ο Άφοβος έχασε και την επόμενη επίθεσή του για να φτάσουμε στα 14 δευτερόλεπτα που ο Γαβρίδης κέρδισε φάουλ. Είχε 1/2 βολές, η ομάδα του πήρε το επιθετικό ριμπάουντ από τη δεύτερη και ο Καζάκος κέρδισε φάουλ. Τον μιμήθηκε με 1/2 για το 59-61 στα 7 δευτερόλεπτα. Ο Άφοβος είχε επαναφορά, αλλά έκανε λάθος με τους Στιγκιντριακούς να παίρνουν νέα κατοχή, να κερδίζουν φάουλ, αλλά να έχουν 0/2 βολές στα 6 δευτερόλεπτα. Ο Άφοβος είχε μια τελευταία ευκαιρία, όμως, το λέι απ ισοφάρισης στην εκπνοή ήταν άστοχο.

Για τους νικητές ο Γαβρίδης είχε 21 πόντους, ο Εγγλέζος 11, ο Γράψας 10 και ο Καζάκος με τον Μιχαηλίδη από 7. Για τον Άφοβο ο Καραντζούνης είχε 18 πόντους, ο Ντούβας 13, ο Τσικόλας 10 και ο Καρουτάς 7.

Άφοβος (Γιαννόπουλος Ν., Χαραλαμπόπουλος Γ.): Αναγνώστου Σ., Γιαννάκης Γ., Ανατολίτης Ι., Σπυριδωνάκος Σ., Καρουτάς Ν. 7, Ντούβας Β. 13 (1), Ποντικόπουλος Θ. 2, Καραντζούνης Τ. 18 (2), Τσικόλας Γ. 10, Συσκάκης Α. 4, Τραϊφόρος Κ. 5 (1), Γιαννόπουλος Ν..

Στιγκιντριακοί (Γαβρίδης Γ., Γράψας Α.): Διαμαντόπουλος Σ. 2, Μπότσας Γ., Γαβρίδης Γ. 21 (1), Μπούσουλας Μ., Εγγλέζος Τ. 11, Κυριαθόπουλος Κ., Γκιόσης Γ., Καζάκος Π. 7, Κόκκορης Θ. 2, Μιχαηλίδης Ι. 7, Γράψας Α. 10, Κτενίδης Γ. 1.

ΑΤΤΙΚΗ – GASTONE 55-77
(16-20, 30-42, 47-62, 55-77)

Οι Gastone κέρδισαν την Αττική με 55-77 για να κάνουν το 0-1 στη σειρά, χάρη στο πολύ καλό παιχνίδι του Πανδή και του Καραλή Γ., με την Αττική να χάνει από το πρώτο δεκάλεπτο με τραυματισμό τον πρώτο της σκόρερ, Καραλή Α.. Το ματς ξεκίνησε με 2-7 για τους Gastone με τον Καραλή Γ. και τον Μαρίνη, για να απαντήσει η Αττική με τον Γαλάνη. Ο Μαρίνης και το τρίποντο του Πανδή έφεραν το ματς στο 4-12, με την Αττική να παίρνει σκορ από Αναγνωστόπουλο και Κωστούλα για να μειώσει σε 8-12, με τον Βασιλείου να κάνει το 10-14. Μετά το καλάθι του Καραλή Γ. για το 10-16, ο Κωστούλας έφερε το ματς στους τρεις πόντους, ενώ ο Ξερέας σκόραρε για το 15-18, με την περίοδο να κλείνει από τον Καραλή Γ. στο 16-20 (8 πόντοι στο δεκάλεπτο).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Καραλής Γ. συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς για το 16-22, με τον Μαρίνη να κάνει το 18-24 μετά την απάντηση του Καραλή Δ. για την Αττική. Ο Γαλάνης έφερε ξανά το ματς στους 4 πόντους, αλλά από εκεί και πέρα πήρε τη σκυτάλη ο Πανδής που έβαλε 20 πόντους στο υπόλοιπο του αγώνα. Ο Ζέκιος έφερε το ματς στο 20-29, με τον Πανδή να σκοράρει για το 24-33 μετά το καλάθι του Αναγνωστόπουλου. Ο Πλευριάς με τον Καραλή Γ. έφεραν τους Gastone στο 24-37, ενώ μετά την απάντηση του Κωστούλα ο Μαρίνης με τρίποντο και ο Πανδής έφεραν το ματς στο 28-42, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Ξερέα στο 30-42.

Στην 3η περίοδο ο Πανδής με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 31-45, με την Αττική να απαντά με τον Αναγνωστόπουλο και τον Καραλή Δ. για το 35-47. Όμως, ο Καραλής Γ. και το τρίποντο του Πανδή έγραψαν το 35-52 για να απομακρυνθούν αρκετά οι Gastone. Ο Αναγνωστόπουλος απάντησε, αλλά ο Πανδής συνέχισε το βιολί του φέρνοντας το ματς στο 40-57. Το τρίποντο του Ξερέα μείωσε σε 43-57, αλλά Καραλής Γ. και Βλαχογεώργης σκόραραν για το 43-61, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 47-62 από τον Κοντό και τον Αναγνωστόπουλο για την Αττική.

Στην 4η περίοδο ο Κωστούλας σκόραρε για το 49-62, αλλά ο Ζέκιος έφερε το ματς στο 49-65. Η Αττική με τον Καραλή Δ. πέτυχε το τελευταίο της εντός παιδιάς καλάθι για το 51-65 ενώ οι βολές του Γαλάνη μείωσαν σε 53-65 λίγο μετά. Όμως, στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα έμεινε χωρίς πόντο, μετά το 55-67 από τον Κωστούλα, οι Gastone έτρεξαν 0-10 σερί για να κλείσουν τον αγώνα στο +22. Ο Πανδής με τον Βλαχογεώργη και τον Μαρίνη ήταν που σκόραραν για το 55-77 και το 0-1 της ομάδας τους στη σειρά.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 23 πόντους, ο Καραλής Γ. είχε 20, ο Βλαχογεώργης και ο Μαρίνης από 11. Για την Αττική ο Αναγνωστόπουλος είχε 16 πόντους, ο Κωστούλας 14, ενώ Καραλής Δ., Ξερέας και Γαλάνης είχαν από 7.

Αττική (Μπουργαζάς Β., Μπέλλος Γ.): Καραλής Δ. 7, Βασιλείου Μ. 2, Κοντός Γ. 2, Μπότσας ‘Ντανίλο’ Γ., Ξερέας Μ. 7 (1), Καραλής Α., Αντωνάκης Γ., Γαλάνης Δ. 7, Κωστούλας Δ. 14, Αναγνωστόπουλος Α. 16.

Gastone (Πανδής Γ.): Καραλής Γ. 20, Βλαχογεώργης Κ. 11, Κόμνος Κ., Μαρίνης Μ. 11 (1), Πλευριάς Σ. 6, Ζέκιος Θ. 6, Πανδής Γ. 23 (2).

S-PARTA BC – ZEPPELIN 50-51
(14-11, 24-24, 36-41, 50-51)

Μετά από ένα πολύ σκληρό ντέρμπι στο οποίο οι δύο ομάδες πήραν μεγαλύτερη διαφορά 5 πόντων από τον αντίπαλό τους σε όλο τον αγώνα, οι Zeppelin με δύο τρίποντα στο φινάλε κέρδισαν τη S-Parta BC με 50-51 για να κάνουν το 0-1 στη σειρά.

Το ματς ξεκίνησε με καλάθι του Τσαντζαλή για να απαντήσει ο Κουκάκης με τρίποντο. Παπαδάτος και Ορνιθόπουλος έφεραν το ματς στο 7-7, με τον Τσαντζαλή και τον Παπαδάτο να γράφουν το 7-11 για τους Zeppelin. Ο Κουκάκης με 5 πόντους, όμως, κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάει το ματς στο 14-11 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κουζοβουνάς έφερε το ματς στο 17-12, για να απαντήσουν οι Zeppelin με τρίποντο του Ποζιού. Ο Θωμάς ισοφάρισε το ματς σε 17-17, με τον Λαουλάκο να δίνει ξανά προβάδισμα στη S-Parta BC αλλά το δεύτερο τρίποντο του Ποζιού να φέρνει τον αγώνα στο 19-20. Ο Λαουλάκος έκανε το 21-20, με τον Αντωνίου και τον Παπαδάτο να σκοράρουν για το 21-24 πριν ο Ορνιθόπουλος με τον Κουζοβουνά κλείσουν το πρώτο μέρος στο 24-24.

Στην 3η περίοδο ο Λαουλάκος και ο Κουζοβουνάς έφεραν τη S-Parta BC 4 πόντους μπροστά στο 28-24, με τον Αντωνίου να απαντά, αλλά το καλάθι και φάουλ του Κουζοβουνά να γράφει το 31-26. Οι Zeppelin δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν περισσότερο, ο Παπαδάτος με 4 πόντους και ο Θωμάς απάντησαν με ένα 0-6 για το 31-32 της ομάδας τους. Το τρίποντο του Κουζοβουνά έγραψε το 34-32, με τον Λαουλάκο να γράφει το 36-35, αλλά τους Zeppelin να κλείνουν το ημίχρονο με τρία συνεχόμενα τρίποντα, δύο του Τσαντζαλή κι ένα του Αντωνίου για το 36-41.

Η αντίδραση της S-Parta BC ήταν άμεση, ο Λαουλάκος με τρίποντο έφερε το ματς στο 40-41, μειώνοντας στον πόντο, με τον Παπαδάτο και τον Ποζιό να απαντούν για το 40-45. Όμως, ο Λαουλάκος και ο Κουζοβουνάς σκόραραν από 3 πόντους για το 46-45, με τον πρώτο να ολοκληρώνει ένα 8-0 της S-Parta BC για το 48-45 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Το τρίποντο από τον Παπαδάτο ισοφάρισε το ματς σε 48-48, ο Κουζουβουνάς απάντησε από τη ρακέτα για το 50-48 της S-Parta BC, αλλά ο Παπαδάτος είχε κι άλλο λαγό στο καπέλο του, νέο τρίποντο στα 6 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και 50-51 για τους Zeppelin. Η S-Parta BC προσπάθησε στο χρόνο που έμενε για τη νίκη, αλλά το σουτ της ήταν άστοχο για να κάνουν οι Zeppelin το 0-1 στη σειρά.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 21 πόντους, ο Τσαντζαλής 10 και ο Ποζιός 8. Για τη S-Parta BC ο Λαουλάκος είχε 17 πόντους, ο Κουζοβουνάς 14 και ο Κουκάκης 9.

S-Parta BC (Μυλωνάς Γ., Κοτρώνης Κ.): Κουζοβουνάς Σ. 14 (1), Κωνσταντέλος Κ., Ορνιθόπουλος Π. 4, Λαουλάκος Γ. 17 (1), Σπανίδης Ν., Κοτρώνης Κ. 2, Κουζουβουνάς Μ. 2, Κοτρώνης Α., Κουκάκης Α. 9 (2), Κωνσταντόπουλος Γ. 2, Μυλωνάς Γ., Διαμαντόπουλος Μ..

Zeppelin (Τσαντζαλής Θ.): Παπαδάτος Χ. 21 (3), Ρήγας Γ. 2, Κουτσός Α. 1, Θωμάς Θ. 4, Ποζιός Γ. 8 (2), Τσαντζαλής Θ. 10 (2), Ποζιόπουλος Λ., Αντωνίου Μ. 5 (1).

εBEERοι – ALLEY ΟΥΠΣ 40-55
(10-13, 11-27, 24-44, 40-55)

Οι Alley Ουπς κέρδισαν τους εBEERους με 40-55 χάρη στην καταπληκτική τους άμυνα στο ματς και την απίστευτη επιθετική δυστοκία των αντιπάλων τους που στο πρώτο ημίχρονο δεν μπορούσαν να ευστοχήσουν σε μακρινό σουτ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Χαντόπουλου για το 3-0 των εBEERων, αλλά οι Alley Ουπς απάντησαν με τον Τσομπάνο και τον Κουλούπη για το προσπέρασμα, ενώ το τρίποντο του Παπαδόπουλου έγραψε το 3-8. Στο 4-10 έφερε την ομάδα του ο Καμζέλας, με τους εBEERους να απαντούν με τον Ρήγα για το 8-10. Ο Παρασκευόπουλος Δ. έκανε το 8-12, ο Γκούσκος Μ. μείωσε σε 10-12, για να κλείσει η περίοδος από τον Καμζέλα στο 10-13.

Το 2ο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους εBEERους, που σκόραραν μόλις 1 πόντο με κάθε επιθετική τους προσπάθεια να βρίσκει είτε στην άμυνα των Alley Ουπς είτε στην αστοχία τους. Μέχρι να σκοράρουν τη μία βολή (με τον Αλεβίζο 31 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο) οι Alley Ουπς είχαν τρέξει σερί 0-14, σερί το οποίο ουσιαστικά έκρινε το ματς. Ο Στεργίου με 4/4 βολές και ο Παπαδόπουλος έφεραν το ματς στο 10-19, ενώ ο Παρασκευόπουλος Δ. με τον Κουλούπη ανέβασαν τη διαφορά το 10-25. Ο Χαλούδης σκόραρε για το 10-27, με τον Αλεβίζο να κλείνει το ημίχρονο στο 11-27.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Alley Ουπς πήγαν στο 12-30 με τον Στεργίου, για να απαντήσει ο Ρήγας με 4 πόντους για το 16-30. Μετά το καλάθι του Παρασκευόπουλου Δ. ο Αλεβίζος με τρίποντο έγραψε το 19-32, αλλά οι Alley Ουπς κράτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, με 6 πόντους του Παρασκευόπουλου Δ. και 2/2 βολές από τον Σταυρόπουλο Αγ. έφτασαν στο 20-40, ενώ ο Παρασκευόπουλος Δ. συνέχισε ακάθεκτος για το 21-42 της ομάδας του λίγο μετά. Το τρίποντο του Αλεβίζου μείωσε, αλλά αμέσως μετά απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Κουλούπης για το 24-45 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Στεργίου έφερε το ματς στο 24-47 με τους εBEERους να επιχειρούν την τελευταία προσπάθεια αντεπίθεσης, με τον Αλεβίζο και τον Χαντόπουλο σκόραραν για το 29-47, ενώ ο Γκούσκος Μ. με τον Αλεβίζο έφεραν το ματς στο 33-47. Μετά το τρίποντο του Χαλούδη, ο Κολυβάς και ο Αλεβίζος με τρίποντα έφεραν το παιχνίδι στο 39-50 με 2:10 για το τέλος, ολοκληρώνοντας ένα σερί 15-3 των εBEERων. Όμως, πια δεν υπήρχε χρόνος, ο Σταυρόπουλος Αγ. και ο Στεργίου κράτησαν από τη γραμμή των βολών σε απόσταση ασφαλείας τους Alley Ουπς ως το τελικό 40-55.

Για τους νικητές ο Παρασκευόπουλος Δ. είχε 15 πόντους, ενώ ο Στεργίου είχε 10 και ο Κουλούπης 8. Για τους εBEERους ο Αλεβίζος είχε 17 πόντους και ο Ρήγας 9.

εBEERοι (Γκούσκος Δ., Τζίμα Σ.): Κανελλίδης Π. 1, Γκούσκος Μ. 4, Χαντόπουλος Θ. 5 (1), Γκούσκος Δ., Αλεβίζος Δ. 17 (4), Τσακίρης Θ., Ρήγας Χ. 9, Δουκλιάς Σ., Ζώτος Χ., Κολυβάς Ν. 4 (1).

Alley Ουπς (Σταυρόπουλος Α., Παρασκευόπουλος Ν.): Παρασκευόπουλος Δ. 15, Γονιδάκης Κ., Σταυρόπουλος Α. 5, Παπαδόπουλος Β. 6 (1), Χαλούδης Θ. 5 (1), Κουλούπης Θ. 8 (1), Χαραλαμπόπουλος Γ., Καμζέλας Ι. 3, Τσιριγώτης Α., Στεργίου Γ. 10, Τσομπάνος Β. 3, Μαζιώτης Κ..