Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Πρόκριση για 4, tie-break για 8!

Πρόκριση για 4, tie-break για 8!

Πρόκριση στις μισές σειρές έβγαλε το δεύτερο παιχνίδι των «16» στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Η λίγκα θα έχει νέο πρωταθλητή, καθώς η Αττική απέκλεισε τους περσινούς πρωταθλητές Ρούκουνες με 76-67 και 2-0, ενώ η S-Parta BC έφτασε στο 2-0 μετά το 57-50 επί των Θαλασσόλυκων. Ο Άφοβος προκρίθηκε μετά το 47-41 επί της Τιρινίνι, ενώ το ίδιο κατάφεραν και οι εBEERοι με το 51-47 επί των Gademians.

Στις άλλες 4 σειρές θα έχουμε tie-break, αφού οι Alley Ουπς κέρδισαν με 67-54 τους Nothing But Net για το 1-1, οι Barceλιώμα επικράτησαν μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι με 61-60 των Στιγκιντριακών, οι Desperado κέρδισαν με 52-46 τους Zeppelin, ενώ οι Jets νίκησαν με 71-70 τους Gastone, για το 1-1. Δείτε το διάγραμμα των πλέι οφς στο τέλος του άρθρου.

εBEERοι – GADEMIANS 51-47
(10-10, 22-21, 36-32, 51-47)
(Σκορ σειράς: 2-0)

Οι εBEERοι κέρδισαν τους Gademians με 51-47 μετά από σκληρό ντέρμπι για να πάνε στο 2-0 και να πάρουν την πρόκριση για την οκτάδα. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους εBEERους που με Ζώτο και Ρήγα προηγήθηκαν με 6-0 και 8-3, για να απαντήσουν ο Καραγγέλης με τον Παπαδόπουλο για το 8-8, ενώ από Γκούσκο Μ. και Αδαμόπουλο το δεκάλεπτο έκλεισε στο 10-10.

Στη 2η περίοδο ο Παπασγουρίδης με τον Τσάκαλο έφεραν τους Gademians στο 10-15, αλλά οι εBEERοι με τον Γκούσκο Δ. και τον Ζώτο μείωσαν σε 16-17. Ο Γερουλάνος με τον Αδαμόπουλο έγραψαν το 16-21, αλλά ο Δουκλιάς με τον Αλεβίζο έφεραν το ματς στον πόντο, για να κλείσει το ημίχρονο στο 22-21 για τους εBEERους ο Ρήγας.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Παπασγουρίδης με τον Αδαμόπουλο έφεραν τους Gademians στο 22-25, για να απαντήσει ο Ζώτος με 4 πόντους για τους εBEERους. Ο Κοζαδίνος με τον Γκούσκο Δ. έκαναν το 26-27, αλλά ο Γκούσκος Δ. και ο Κανελλίδης σκόραραν για το 31-27 της ομάδας τους. Ο Γκούσκος Δ., μάλιστα, με 5 ακόμα πόντους, έφερε το ματς στο 36-29 πριν ο Παπαδόπουλος με τρίποντο κλείσει το δεκάλεπτο στο 36-32.

Στην 4η περίοδο οι εBEERοι έδειξαν να ξεφεύγουν όταν ο Αλεβίζος και ο Γκούσκος Μ. έφεραν το ματς στο 42-32. Οι Gademians αντέδρασαν για το 42-35 με τρίποντο του Τσάκαλου, αλλά ο Αλεβίζος με τον Ρήγα σκόραραν για το 46-37 της ομάδας τους με 4:44 για το τέλος. Ο Καραγγέλης με 3/4 βολές μείωσε σε 46-40, ενώ ο Παπασγουρίδης είχε 4 πόντους για το 47-44 με 2 λεπτά στο ρολόι. Οι εBEERοι με τον Αλεβίζο πήγαν στο 49-44 αλλά το τρίποντο του Κοζαδίνου έφερε τις ομάδες στο 49-47 στο τελευταίο λεπτό. Εκεί, 2/2 βολές του Γκούσκου Μ. έγραψαν το 51-47 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, καθώς στα τελευταία 50 δευτερόλεπτα οι εBEERοι είχαν 2 λάθη και 0/2 βολές, ενώ οι Gademians αστόχησαν σε όσα σουτ επιχείρησαν με τελευταίο το τρίποντο στα 7 δευτερόλεπτα.

Για τους νικητές, που είδαν τον Αλεβίζο να επιστρέφει στη δράση μετά από αρκετό καιρό, ο Ζώτος είχε 13 πόντους, ο Αλεβίζος και ο Γκούσκος Δ. από 10. Για τους Gademians ο Καραγγέλης είχε 10, ενώ Παπασγουρίδης και Αδαμόπουλος από 8.

εBEERοι (Χαντόπουλος Θ., Γκούσκος Δ.): Γκούσκος Δ. 10 (2), Γκούσκος Μ. 6, Χαντόπουλος Θ. 1, Τσακίρης Θ., Αλεβίζος Δ. 10, Κανελλίδης Π. 3, Ζώτος Χ. 13, Δουκλιάς Σ. 2, Ρήγας Χ. 6, Κολυβάς Ν..

Gademians (Παπασγουρίδης Ε.): Καραγγέλης Ι. 10 (1), Αδαμόπουλος Α. 8, Παπαδόπουλος Η. 6 (2), Κοζαδίνος Α. 5 (1), Παπασγουρίδης Ε. 8, Μωραϊτάκης Γ., Γερουλάνος Μ. 4, Τσάκαλος Γ. 6 (2).

ZEPPELIN – DESPERADO 46-52
(9-12, 17-21, 27-35, 46-52)
(Σκορ σειράς: 1-1)

Οι Desperado κατάφεραν να κερδίσουν με 46-52 τους Zeppelin για να ισοφαρίσουν τη σειρά στο 1-1 και να την ωθήσουν σε tie-break για την πρόκριση. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-6 για τους Desperado με τον Σεφέρη και τον Καραλή, για να απαντήσουν οι Zeppelin για την ισοφάριση με τον Κουτσό, τον Ποζιόπουλο και τον Θωμά. Οι Desperado κράτησαν το προβάδισμα, με 5 πόντους του Κορκονδείλα πήγαν στο 6-12, για να κλείσει την περίοδο με τρίποντο ο Παπαδάτος για το 9-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σεφέρης έκανε το 9-14, ενώ μετά την απάντηση του Θωμά, ο Σεφέρης ήταν που έφερε το ματς στο 11-17. Ο Θωμάς συνέχισε, με τον Κατσιαβάρα και τον Κορκονδείλα να γράφουν το 15-21 για τους Desperado και τον Κουτσό να κλείνει το ημίχρονο στο 17-21.

Στην 3η περίοδο ο Κορκονδείλας μπήκε με δύο συνεχόμενα τρίποντα, με το καλάθι του Κουτσού ανάμεσά τους για τους Zeppelin ήρθαμε στο 19-27. Ο Θωμάς μείωσε σε 21-27, ενώ ο Αντωνίου με τον Παπαδάτο έγραψαν το 27-29 μετά το καλάθι του Μαυροφρύδη. Όμως, οι Desperado δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, ο Κορκονδείλας με δύο τρίποντα έγραψε το 27-35 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην 4η περίοδο ο Ποζιόπουλος σκόραρε για το 29-35, ενώ ο Θωμάς μείωσε σε 31-36. Όμως, το τρίποντο του Κατσιαβάρα έφερε την ομάδα του στο 31-39. Οι Zeppelin αντέδρασαν και με τον Αντωνίου να βάζει 5 μαζεμένους πόντους μείωσαν σε 37-39, αλλά με 2/4 βολές από αντιαθλητικό φάουλ οι Desperado πήγαν στο 37-41. Ο Κορκονδείλας έγραψε το 39-43 μετά τις βολές του Παπαδάτου, ενώ σε επίθεση διαρκείας και μετά από δύο επιθετικά ριμπάουντ, οι Desperado ξέφυγαν με 1:50 για το τέλος με 39-45. Ο Ράγγας με τρίποντο στο 1:30 έγραψε το 39-48 για να καθαρίσει ουσιαστικά το ματς. Ο Παπαδάτος μείωσε με 4/4 βολές σε 43-48 στο τελευταίο λεπτό, αλλά ο Δάφνος σκόραρε και οι Zeppelin έχασαν την επόμενη επίθεσή τους με αποτέλεσμα όταν μείωσαν με τρίποντο του Τσαντζαλή σε 46-50 να μην μένουν παρά 15 δευτερόλεπτα. Ο Μαυροφρύδης ήταν που έγραψε το τελικό 46-52 για τους Desperado.

Για τους νικητές ο Κορκονδείλας είχε 22 πόντους με 5 τρίποντα, ενώ ο Σεφέρης είχε 8 και ο Κατσιαβάρας 7. Για τους Zeppelin ο Παπαδάτος είχε 13 πόντους, ο Θωμάς 12 και ο Αντωνίου 7.

Zeppelin (Τσαντζαλής Θ.): Παπαδάτος Χ. 13 (1), Μαρινάκης Α., Κουτσός Α. 6, Θωμάς Θ. 12, Τσαντζαλής Θ. 4 (1), Ποζιόπουλος Λ. 4, Αντωνίου Μ. 7 (1).

Desperado (Καραλής): Σαλιμένος Β. 2, Ράγγας Φ. 4 (1), Καραλής Ε. 2, Εμμανουηλίδης Α., Κορκονδείλας Β. 22 (5), Μαυροφρύδης Δ. 4, Σεφέρης Δ. 8, Δάφνος Δ. 3, Κατσιαβάρας Π. 7 (1), Βαβίζος Θ..

ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ – S-PARTA BC 50-57
(9-21, 20-31, 33-40, 50-57)
(Σκορ σειράς: 0-2)

Η S-Parta BC κέρδισε με 50-57 τους Θαλασσόλυκους χτίζοντας διαφορά στην αρχή του αγώνα, για να κάνει το 0-2 και να πάρει την πρόκριση για την οκτάδα της διοργάνωσης. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-5 για τους νικητές με Ορνιθόπουλο και Κουζουβουνά, με τον Λέντζο Γ. να απαντά για τους Θαλασσόλυκους με τρίποντο. Ακολούθησε ένα σερί 0-9 για την S-Parta BC από τον Ορνιθόπουλο, τον Λαουλάκο και τον Κουκάκη για το 3-14 πριν ο Δασκαλάκης σκοράρει για το 5-14. Ο Κουκάκης με νέο τρίποντο έγραψε το 5-17, με τους Θαλασσόλυκους να απαντούν με Λέντζο Γ. και Τσανικλίδη, αλλά τον Κουζοβουνά να κλείνει το δεκάλεπτο στο 9-21.

Στη 2η περίοδο ο Αδαμίδης με τρίποντο μείωσε σε 12-21, αλλά η S-Parta BC απάντησε με τον Κωνσταντόπουλο και τον Κουζοβουνά για το 14-25. Οι Θαλασσόλυκοι με τον Τεντόμα μείωσαν ξανά κάτω από τους 10 πόντους, αλλά ο Λαουλάκος έφερε την ομάδα του στο 18-31, πριν ο Τσανικλίδης κλείσει το πρώτο μέρος στο 20-31.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Λέντζος Γ. πέτυχε το πρώτο καλάθι, με τον Καραγιαννίδη Γ. να σκοράρει συνεχόμενους πόντους για το 26-31. Ο Ορνιθόπουλος απάντησε για την S-Parta BC, με τον Καραγιαννίδη Γ. να μειώνει σε 30-35 και 32-37 μετά τα καλάθια του Κουζουβουνά, πριν ο Κουζοβουνάς γράψει το 32-40 με 3/3 βολές, για να κλείσει η περίοδος στο 33-40 από τον Τεντόμα.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γερμενής με τρίποντο έκανε το 36-40, αλλά η S-Parta BC απάντησε με τρίποντο του Κουζοβουνά και καλάθι του Ορνιθόπουλου για το 36-45, ενώ ο Λαουλάκος έγραψε το 38-47. Ο Τεντόμας μείωσε σε 40-47, με τον Λαουλάκο και τον Λέντζο Γ. να φέρνουν το ματς στο 43-52. Οι Θαλασσόλυκοι με τον Τσανικλίδη μείωσαν σε 45-52 για να έρθει ο Καραγιαννίδης Γ. και να γράψει το 48-52 με τον Τεντόμα να κλέβει την μπάλα και να γράφει το 50-52 με 1:40 για το τέλος.

Οι Θαλασσόλυκοι έκλεψαν ξανά στην επόμενη φάση αλλά αστόχησαν στην επίθεσή τους, όμως η S-Parta BC είχε 0/2 βολές. Οι Θαλασσόλυκοι είχαν ευκαιρία για να ισοφαρίσουν ή να προσπεράσουν αλλά σε τρεις συνεχόμενες επιθέσεις είχαν λάθος, χαμένο τρίποντο και λάθος ξανά μετά από κλέψιμο στα 40 δευτερόλεπτα. Από το φάουλ με 1/2 βολές του Λάουλάκου η S-Parta BC πήγε στο 50-53 με τους Θαλασσόλυκους να αστοχούν και πάλι σε τρίποντο στα 25 δευτερόλεπτα για να κάνει ο Ορνιθόπουλος το 50-55 λίγο μετά και να γράψει 2/2 βολές στο φινάλε ο Λαουλάκος για το τελικό 50-57 και την πρόκριση της S-Parta BC.

Για τους νικητές ο Λαουλάκος είχε 16 πόντους, ο Ορνιθόπουλος 15 και ο Κουζοβουνάς 10. Για τους Θαλασσόλυκους ο Καραγιαννίδης Γ. είχε 15, ο Λέντζος Γ. 14 και ο Τεντόμας 7.

Θαλασσόλυκοι (Καραγιαννίδης Τ.): Λέντζος Φ., Τσανικλίδης Θ. 6, Γερμενής Χ. 3 (1), Καραγιαννίδης Γ. 15 (1), Τεντόμας Ν. 7, Λέντζος Γ. 14 (2), Αδαμίδης Ν. 3 (1), Δασκαλάκης Π. 2.

S-Parta BC (Κοτρώνης, Κουζουβουνάς): Κωνσταντέλος Κ., Ορνιθόπουλος Π. 15 (1), Κουζοβουνάς Σ. 10 (1), Λαουλάκος Γ. 16, Μυλωνάς Γ., Κουζουβουνάς Μ. 6, Κοτρώνης Α. 2, Κουκάκης Α. 6 (2), Κωνσταντόπουλος Γ. 2, Διαμαντόπουλος Μ..

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – Αίγλη lobby ΑΦΟΒΟΣ 41-47
(6-11, 20-22, 26-31, 41-47)

Ο Άφοβος κέρδισε την Τιρινίνι με 41-47 για να κάνει το 0-2 και να πάρει την πρόκριση μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι που είχε 3 αποβολές. Το ματς ξεκίνησε με τον Άφοβο να πηγαίνει με τον Ντούβα στο 0-5. Ο Βελισσάριος απάντησε για την Τιρινίνι, αλλά ο Τσικόλας και ο Ντούβας έκαναν το 5-9 για την ομάδα τους για να κλείσουν Ντουβας και Κώτσος το δεκάλεπτο στο 6-11.

Ο Λεγάκης μείωσε σε 9-11 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Άφοβος με τον Τσικόλα και τον Συσκάκη ξέφυγε με 11-16 μετά το καλάθι του Παντελή. Το τρίποντο του Γαλανόπουλου έφερε το ματς στο 14-16, ενώ ο Παντελής με τον Λεγάκη ισοφάρισαν σε 18-18 για να πάρει με τον Γαλανόπουλο προβάδισμα η Τιρινίνι με 20-18. Όμως, ο Καραντζούνης ισοφάρισε, για να κλείσει ο Ντούβας το ημίχρονο στο 20-22 φτάνοντας τους 13 πόντους.

Στο 3ο δεκάλεπτο Κώτσος και Καραντζούνης αποβλήθηκαν (ακολούθησε και ο Γαλανόπουλος στην 4η περίοδο) με το σκορ να πηγαίνει στο 20-26 για τον Άφοβο από τον Τσικόλα και τον Ποντικόπουλο να γράφει το 22-29 μετά από βολές του Κώτσου (λίγο πριν τη διπλή αποβολή). Ο Παντελής και ο Λεγάκης μείωσαν σε 26-29 για να κλείσει ο Λοράνδος το δεκάλεπτο στο 26-31 για τον Άφοβο που δεν δέχτηκε καλάθι εντός παιδιάς στην 3η περίοδο.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παντελής και ο Λεγάκης μείωσαν σε 30-33, αλλά το τρίποντο του Ντούβα έκανε το 30-36 για την ομάδα του. Μετά το καλάθι του Αντωνόπουλου ο Καρουτάς έγραψε το 32-39. Η Τιρινίνι με τον Λεγάκη μείωσε σε 35-39, αλλά ο Λοράνδος έφερε ξανά το ματς στους 6 πόντους. Ο Λεγάκης έγραψε το 37-41, όμως ο Καρουτάς και ο Ντούβας με 1/2 βολές έγραψαν το 37-44 για την ομάδα τους. Ο Παντελής απάντησε για το 39-44 και το 41-46 μετά από 2/2 βολές του Ντούβα (που είχε 10 πόντους στο δεκάλεπτο), αλλά η Τιρινίνι αστόχησε σε τρεις συνεχόμενες επιθέσεις σε τρίποντο για να μειώσει το σκορ με αποτέλεσμα ο Ντούβας να γράψει στο τέλος το 41-47 για την ομάδα του που της χάρισε την πρόκριση στην οκτάδα.

Ο Ντούβας είχε 24 πόντους και ο Τσικόλας 8 για τον Άφοβο, ενώ ο Λεγάκης είχε 14 και ο Παντελής 13 για την Τιρινίνι.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Ξενόφος Μ., Παντελής Δ. 13, Λεγάκης Γ. 14, Κώτσος Δ. 3, Αντωνόπουλος Α. 3, Γαλανόπουλος Γ. 5 (1), Κουσούλης Ν., Σταματέρης Ν. 1, Βελισσάριος Π. 2, Σέτα Κ..

Άφοβος (Γιαννόπουλος, Χαραλαμπόπουλος): Αναγνώστου, Τσικόλας 8, Σπυριδωνάκος Σ., Ποντικόπουλος 2, Ντούβας Β. 24 (1), Καρουτάς 4, Καραντζούνης Α. 2, Ανατολίτης, Συσκάκης 3 (1), Τραϊφόρος, Λοράνδος 4.

ALLEY ΟΥΠΣ – NOTHING BUT NET 67-54
(20-17, 34-32, 48-42, 67-54)

Οι Alley Ουπς κέρδισαν τους Nothing But Net με 67-54, για να γλιτώσουν τον αποκλεισμό, να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 1-1 και να ζητήσουν την πρόκριση στον τρίτο αγώνα. Εκεί, όμως, θα στερηθούν των υπηρεσιών του Σταυρόπουλου Αν. που τραυματίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου ματς, που η ομάδα του καθάρισε στην 4η περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 7-2 για τους με τον Κουλούπη και τον Παπαδόπουλο, για να απαντήσουν ο Παλμός με τον Καρκατσούλη για το 9-7. Ο Κουλούπης έφερε το ματς στο 12-7, ενώ ο Καραγεωργάκης απάντησε για τους Nothing But Net. Το τρίποντο του Χαλούδη έγραψε το 15-9, με τον Τσομπάνο να σκοράρει για το 17-11. Μετά τα καλάθια των Παλμού και Μπαμπάκου ο Χαλούδης με νέο τρίποντο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 20-17 για τους Alley Ουπς.

Στη 2η περίοδο ο Καρκατσούλης με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε προβάδισμα στους Nothing But Net με 20-23, για να απαντήσουν οι Alley Ουπς με τον Γιαννουκά και τον Στεργίου. Ο Φανός σκόραρε για το 24-25, αλλά ο Χαλούδης και ο Κουλούπης με τρίποντα έγραψαν το 30-25 για την ομάδα τους. Οι Nothing But Net μείωσαν με Καραγεωργάκη και Μπαμπάκο σε 31-29, αλλά ο Κουλούπης με νέο τρίποντο έκανε το 34-29, πριν τον μιμηθεί ο Σαπλατέρας για να κλείσει το ημίχρονο στο 34-32.

Στην 3η περίοδο ο Παλμός ισοφάρισε τον αγώνα, οι Alley Ουπς απάντησαν με Χαλούδη και Κουλούπη για το 38-34, ε τον Φανό και τον Μπαμπάκο να ισοφαρίζουν σε 38-38. Αυτή ήταν και η τελευταία ισοπαλία στο ματς, αφού ο Καμζέλας έγραψε το 41-38 και ο Στεργίου με τον Τσομπάνο έφεραν την ομάδα τους στο 45-40 πριν ο Καραμανής μειώσει στους 3, για να κλείσει από τον Καμζέλα το δεκάλεπτο στο 48-42.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κουλούπης με νέο τρίποντο έγραψε το 51-42, ενώ ο Καμζέλας και ο Χαλούδης έφεραν το ματς με 6:48 για το τέλος στο 56-44. Μετά το καλάθι των Nothing But Net με τον Παλμό, ο Κουλούπης πέτυχε το 10ο τρίποντο της ομάδας του και 6ο δικό του για το 59-46. Μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο ο Μπαμπάκος με 3/4 βολές μείωσε σε 59-49, ενώ λίγο μετά ο Παλμός έγραψε επίσης με βολές το 59-51. Ο Τσομπάνος απάντησε για το 63-51 στο τελευταίο 1:30 του αγώνα με τους Alley Ουπς να βγάζουν τις άμυνες που ήθελαν για να μην κινδυνεύσουν και με 2/4 βολές του Στεργίου να πηγαίνουν στο 65-52 στο τελευταίο λεπτό. Μετά το άστοχο τρίποντο των Nothing But Net ο Κουλούπης είχε 2/2 βολές για το 67-52, με τον Καραμανή να μειώνει στο τελικό 67-54.

Για τους νικητές ο Κουλούπης είχε 24 πόντους, ο Χαλούδης 14 και ο Καμζέλας 9. Για τους Nothing But Net ο Μπαμπάκος είχε 15, ο Παλμός 10, ο Καρκατσούλης 9 και ο Καραγεωργάκης 8.

Alley Ουπς (Σταυρόπουλος Αν., Παρασκευόπουλος Ν.): Τσομπάνος Β. 6, Γιαννουκάς Α. 2, Σταυρόπουλος Αγ., Παπαδόπουλος Β. 6, Σταυρόπουλος Αν., Μαζιώτης Κ., Καμζέλας Γ. 9, Στεργίου Γ. 6, Χαλούδης Θ. 14 (4), Κουλούπηα Θ. 24 (6).

Nothing But Net (Κοτσίφης Β.): Κοτσίφης Β., Καρκατσούλης Π. 9 (3), Καραμανής Ν. 5, Σαπλατέρας Μ. 3 (1), Καραγεωργάκης Μ. 8, Φανός Ν. 4, Εμμανουηλίδης Μ., Παλμός Φ. 10, Μπαμπάκος Κ. 15.

ΑΤΤΙΚΗ – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 76-67
(10-20, 31-40, 50-51, 76-67)

Η Αττική κέρδισε με 76-67 τους Ρούκουνες για να χαρίσει στο πρωτάθλημα τη βεβαιότητα ότι θα έχει νέο πρωταθλητή φέτος, τους απέκλεισε με 2-0 και συνεχίζει στην οκτάδα, αφού κατάφερε να ξεπεράσει με Καραλή Α. και Κωστούλα (στην επιστροφή του) την καταπληκτική εμφάνιση του Μιχάλη Κ.. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους Ρούκουνες που με τον Πανόπουλο και τον Μητρόπουλο προηγήθηκαν με 4-8, για να απαντήσει ο Καραλής Α.. Ο Καψοκόλης έκανε το 7-12 για την ομάδα του, με τον Κωστούλα να μειώνει, αλλά τον Μιχάλη Κ. και τον Μητρόπουλο να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 10-20 για τους Ρούκουνες.

Στη 2η περίοδο μετά το καλάθι του Καραλή Α. ο Μητρόπουλος με 4 πόντους έγραψε το 12-24 για τους Ρούκουνες. Η Αττική απάντησε με τρίποντο του Αναγνωστόπουλου Α. και καλάθι του Καραλή για το 18-24, αλλά ο Μητρόπουλος με τον Μιχάλη Κ. έφεραν τους Ρούκουνες στο 18-29. Ο Καραλής Α. μείωσε σε 22-29, αλλά ο Μιχάλης Κ. με 7 ακόμα πόντους έγραψε το 22-34 και το 24-36 αμέσως μετά. Η Αττική απάντησε με τον Κωστούλα, αλλά ο Μιχάλης Κ. ήταν ασταμάτητος, πήγε την ομάδα του στο 27-40 φτάνοντας τους 14 συνεχόμενους πόντους για τους Ρούκουνες, πριν ο Κωστούλας με τον Καραλή Α. μειώσουν σε 31-40 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η 3η περίοδο ξεκίνησε με την Αττική να μειώνει με τον Κωστούλα σε 37-40, αλλά από το ντεσκαλιφιέ στον Αναγνωστόπουλο Α. οι Ρούκουνες πήραν 4/4 βολές από τον Μιχάλη Κ. για το 37-44. Η Αττική με τον Κωστούλα και τον Καραλή Α. μείωσε σε 41-44, ενώ μετά την απάντηση του Μητρόπουλου και του Μιχάλη, οι δυο τους ήταν που μείωσαν σε 45-48 για να ισοφαρίσει με καλάθι και φάουλ ο Γαλάνης το ματς στο 48-48. Ο Μιχάλης Κ., πάντως, με τρίποντο έκανε το 48-51, αλλά ο Ξερέας έκλεισε το δεκάλεπτο στο 50-51.

Το momentum είχε αλλάξει, η Αττική με 4 πόντους του Βασιλείου και ένα καλάθι από Κωστούλα και Καραλή Α. έτρεξε σερί 8-0 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου για το 58-51. Οι Ρούκουνες αντέδρασαν με (ποιον άλλο;) τον Μιχάλη Κ. που μείωσε μετά το τρίποντο του Γαλάνη σε 61-59 με 8 συνεχόμενους πόντους με 5:50 για το τέλος, αλλά ο Καραλής Α. έβαλε 8 συνεχόμενους πόντους για το 70-59 της Αττικής που καθάρισε και το ματς με 3:30 για το φινάλε. Ο Μιχάλης Κ. απάντησε με τρίποντο, αλλά το επιθετικό ριμπάουντ της Αττική που της χάρισε φάουλ για το 72-63 με 2/2 βολές του Κωστούλα στο 1:50 μάλλον ήταν καθοριστικό. Οι δυο ομάδες είχαν από 2/4 βολές στις επόμενες δύο επιθέσεις τους για να πάμε στο 74-64 στα τελευταία 37 δευτερόλεπτα, με τον Κωστούλα να γράφει το 76-64 και τον Βαρβερόπουλος να σκοράρει στο τέλος για το 76-67.

Για την Αττική ο Καραλής Α. είχε 28 πόντους, ο Κωστούλας 23, ο Γαλάνης 9 και ο Αναγνωστόπουλος Α. 7. Για τους Ρούκουνες ο Μιχάλης Κ. είχε 41 πόντους και ο Μητρόπουλος 14.

Αττική (Μπουργαζάς Β., Μπέλλος Γ.): Καραλής Δ., Κοντός Γ., Καραλής Α. 28, Χριστόπουλος Τ. 2, Ξερέας Μ. 3, Αντωνάκης Γ., Βασιλείου Μ. 4, Γαλάνης Δ. 9 (1), Κωστούλας Δ. 23, Αναγνωστόπουλος Α. 7 (1).

Ρούκουνες (Πανόπουλος Α.): Παπαδόπουλος Δ., Μιχάλης Κ. 41 (6), Μητρόπουλος 14 (2), Πανόπουλος Α. 3 (1), Βαρβερόπουλος Γ. 5 (1), Καψοκόλης Σ. 4, Τσεπές Η., Χριστοδουλόπουλος Μ..

JETS – GASTONE 71-70
(15-17, 36-27, 64-49, 71-70)

Οι Jets κέρδισαν με 71-70 τους Gastone για να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 1-1 και να κυνηγήσουν στο τρίτο παιχνίδι την πρόκριση στην οκτάδα μετά από ένα παιχνίδι που πήραν τον έλεγχο στη δεύτερη περίοδο και άντεξαν στο φινάλε. Το ματς ξεκίνησε με 4-2 για τους Jets με τον Μπουρδανιώτη Α., για να απαντήσουν ο Μαρίνης με τον Πανδή για το 4-7 των Gastone. Ο Μαρίνης έκανε και το 6-9, με τους Jets να αντιδρούν και να προσπερνούν με τον Ουζουνίδη και τον Κωνσταντίνου για να κάνει το 14-11 ο Ονουφρίου. Ο Σακελλαρόπουλος με τον Βλαχογεώργη ισοφάρισαν το ματς και ο Γκύζης έδωσε προβάδισμα στους Gastone στο τέλος της περιόδου, 15-17.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ουζουνίδης με τον Κωνσταντίνου έφεραν μπροστά τους Jets με 22-19, αλλά οι Gastone απάντησαν με τον Μαρίνη και τον Καραλή για το 24-27, με 6 συνεχόμενους πόντους του τελευταίου. Όμως, ο Κωνσταντίνου με 4 πόντους και ο Μάρκος με 6 βοήθησαν τους Jets να τρέξουν σερί 12-0 ως το τέλος του ημιχρόνου, σερί που τους έφερε στο 36-27 και τη θέση του οδηγού στο ματς.

Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, ο Ουζουνίδης με τον Μάρκο έφτασαν το σερί των Jets στο 16-0 για το 40-27, ενώ μετά το καλάθι του Καραλή ο Ουζουνίδης με τον Ονουφρίου έκαναν το 45-29 για την ομάδα τους. Οι Gastone αντέδρασαν με τον Μαρίνη και τον Καραλή για να μειώσουν σε 45-35, αλλά ο Μάρκος ήταν που απάντησε για το 49-36. Ο Καραλής και ο Πανδής σκόραραν για το 49-43 με τους Gastone να μειώνουν, αλλά ο Μάρκος κράτησε την ομάδα του μπροστά, με 4 πόντους την έφερε στο 55-43. Μετά τις βολές του Πανδή, ο Μάρκος με 7 πόντους και ο Κωνσταντίνου έγραψαν το 64-45 για το +19 των Jets, που είδαν τον Βλαχογεώργη να μειώνει σε 64-49 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην 4η περίοδο ο Πανδής έριξε τη διαφορά στους 12 πόντους, 64-52, με τον Μπουρδανιώτη Α. να σκοράρει για το 66-52. Οι Gastone με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τζουμέζη μείωσαν σε 66-58, ενώ ο Καραλής και ο Βλαχογεώργης τους έφεραν το 66-62 με 4:30 για το φινάλε. Από την τεχνική ποινή στους Jets ο Καραλής είχε 4 πόντους για να ισοφαρίσει σε 66-66 στα 3:29, με τους Jets να απαντούν με 1/2 βολές του Ουζουνίδη για το 67-66. Ο Πανδής με καλάθι και φάουλ έδωσε μετά από πολλή ώρα προβάδισμα στην ομάδα του με 67-69 στα 2:30, αλλά ο Ουζουνίδης ισοφάρισε με 2:11 για το φινάλε.

Μετά από δύο χαμένες επιθέσεις εκατέρωθεν οι Gastone με 1/2 βολές του Πανδή έγραψαν το 69-70, ενώ έχασαν και μία ευκαιρία στο λεπτό για να ανεβάσουν τη διαφορά τους. Οι Jets έχασαν δύο επιθέσεις με επιθετικό ριμπάουντ στο ενδιάμεσο, με αποτέλεσμα να πάμε στο τελευταίο μισό λεπτό. Οι Gastone δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και οι Jets με τον Μάρκο έγραψαν στα 10 δευτερόλεπτα το 71-70 για να πάρουν τη νίκη και να ισοφαρίσουν τη σειρά!

Για τους νικητές ο Μάρκος είχε 23 πόντους, ο Ουζουνίδης 19, ο Κωνσταντίνου 13 και ο Μπουρδανιώτης 10. Για τους Gastone ο Καραλής είχε 28 πόντους, ο Πανδής 13, ο Μαρίνης 10 και ο Βλαχογεώργης 7.

Jets (Μητσάκης Γ.): Μπουρδανιώτης Α. 10, Πρατσινέβελος Κ. 2, Ουζουνίδης Θ. 19 (2), Μάρκος Η. 23 (1), Ονουφρίου Π. 4, Κωνσταντίνου Α. 13.

Gastone (Ροντογιάννης Α.): Παπαποστόλου Κ., Βλαχογεώργης Κ. 7, Καραλής Γ. 28, Σακελλαρόπουλος Ν. 2, Μαρίνης Μ. 10 (1), Τζουμέζης Π. 6 (2), Ζέκιος Θ. 2, Πανδής Γ. 13, Γκύζης Δ. 2.

BARCEΛΙΩΜΑ – ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ 61-60
(14-18, 34-28, 47-45, 61-60)

Οι Barceλιώμα κέρδισαν με 61-60 τους Στιγκιντριακούς για να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 1-1 και να τη στείλουν σε 3ο παιχνίδι που θα καθορίσει ποιος θα προκριθεί στην οκτάδα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-5 για τους Στιγκιντριακούς με τον Νούκα και τον Γρυπάρη, για να απαντήσουν με σερί 8-0 οι Barceλιώμα με τρίποντα από τον Κονταράτο και τον Ηλιάκη και 2/2 βολές του δεύτερου για το 8-5. Νέο σερί, αυτή τη φορά από τους Στιγκιντριακούς, 0-9 με τον Εγγλέζο, τον Γράψα και τον Μιχαηλίδη για το 8-14, ενώ μετά το τρίποντο του Ηλιάκη ο Κόκκορης και ο Μιχαηλίδης σκόραραν για τους Στιγκιντριακούς, για να τελείωσει η περίοδος στο 14-18 από το τρίποντο του Κονταράτου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μαντάκος μείωσε στο καλάθι, ενώ ο Κονταράτος με τρίποντο έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Ο Γράψας απάντησε για το 19-20, με τον Ηλιάκη να κάνει το 22-20. Το τρίποντο του Κτενίδη έφερε το ματς στο 22-23, ενώ μετά την απάντηση του Μαντάκου ο Γαβρίδης με καλάθι και φάουλ έγραψε το 24-26. Οι Barceλιώμα ισοφάρισαν και προσπέρασαν με τον Ηλιάκη, ο Γράψας έγραψε το 28-28, με τον Μουχάκη να κλείνει το ημίχρονο στο 34-28 για τους Barceλιώμα με 5 πόντους.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Διαμαντόπουλος έκανε το 34-30, αλλά ο Μουχάκης απάντησε για το 36-30, με τον Ηλιάκη και τον Κονταράτο να φέρνουν το ματς στο 41-33 μετά το καλάθι του Κόκκορη. Οι Στιγκιντριακοί με τον Εγγλέζο και τον Καζάκο μείωσαν σε 41-39, για να απαντήσει ο Ηλιάκης για τους Barceλιώμα. Ο Γράψας και ο Κτενίδης σκόραραν για το 44-43, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τρίποντο του Κονταράτου και καλάθι του Γράψα στο 47-45.

Στην 4η περίοδο ο Γρυπάρης ισοφάρισε το ματς σε 47-47 με τον Γαβρίδη να σκοράρει για το 47-49 των Στιγκιντριακών. Ο Μουχάκης ισοφάρισε με τον Καζάκο να φέρνει την αναμέτρηση στο 49-51, πριν ο Γράψας πάρει το 5ο φάουλ του Μουχάκη και με 1/2 βολές γράψει το 49-52. Ο Κονταράτος απάντησε με τρίποντο για την ισοφάριση, ενώ ο Μαντάκος έγραψε το 54-52 για τους Barceλιώμα. Μπαίνοντας στο τελευταίο τετράλεπτο ο Καζάκος ισοφάρισε το ματς με τον Νικολόπουλο να έχει 2/2 βολές λίγο μετά για το 56-54. Οι Στιγκιντριακοί με 2:52 για το φινάλε απάντησαν με 1/2 βολές του Εγγλέζου, αλλά το τρίποντο του Ηλιάκη έφερε το ματς στο 59-55 στο 1:43. Ο Γαβρίδης σκόραρε για την ομάδα του, αλλά ο Νικολόπουλος τον μιμήθηκε με 1:16 για το φινάλε για το 61-57.

Ο Γαβρίδης μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό μείωσε σε 61-59, οι δυο ομάδες έχασαν την επόμενη επίθεσή τους με τους Barceλιώμα στα 18 δευτερόλεπτα να έχουν 0/2 βολές. Οι Στιγκιντριακοί είχαν την τελευταία επίθεση, ο Γαβρίδης κέρδισε φάουλ στα 3 δευτερόλεπτα, ευστόχησε στην 1η βολή για το 61-60, έχασε τη δεύτερη, από τις μάχες για το ριμπάουντ η μπάλα πήγε στους Στιγκιντριακούς, που όμως αστόχησαν στο λέι απ της νίκης στην εκπνοή, για να ισοφαρίσουν τη σειρά οι Barceλιώμα.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 23 πόντους, ο Κονταράτος 17 και ο Μουχάκης 9. Για τους Στιγκιντριακούς ο Γαβρίδης και ο Γράψας είχαν από 11 και ο Εγγλέζος 10.

Barceλιώμα (Ταμβάκης Θ.): Μενεξιάδης Σ. 1, Κονταράτος Ν. 17 (5), Ηλιάκης Β. 23 (3), Σκαλτσογιάννης Β., Νικολόπουλος Θ. 5, Μουχάκης Ν. 9, Μαντάκος Δ. 6.

Στιγκιντριακοί (Γαβρίδης Γ.): Διαμαντόπουλος Σ. 2, Γαβρίδης Γ. 11, Γρυπάρης Θ. 4, Εγγλέζος Τ. 10, Μπούσουλας Μ, Γράψας Α. 11, Καζάκος Π. 6, Κόκκορης 4, Μιχαηλίδης Ι. 5, Νούκας Δ. 2, Κτενίδης 5 (1).