Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Τρίτη θέση για Ready 2 fire!

Τρίτη θέση για Ready 2 fire!

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Οι Ready 2 fire σε εξ αναβολής αγώνα της 15ης αγωνιστικής κέρδισαν τους Άσσους με 66-41 για να πάρουν την 3η θέση στην κανονική περίοδο του δευτέρου ομίλου του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης», την ώρα που το Μπάχαλο κέρδισε με 51-50 τους Fast Break για τη 14η αγωνιστική για να τερματίσει 12ο. Τέλος, η ΑΕΚ Περιστερίου κατέκτησε και μαθηματικά την πρώτη θέση μετά το 20-0 στο ματς με τους Buzzer Beeres για τη 15η αγωνιστική.

READY 2 FIRE – ΑΣΣΟΙ 66-41

(17-15, 31-24, 52-33, 66-41)

Για τη 15η αγωνιστική οι Ready 2 fire κέρδισαν τους Άσσους με 66-41 για να κατακτήσουν την 3η θέση στην κανονική περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με 4 πόντους του Σακελαρόπουλους Θ. για το 2-4, ενώ ο Καλοπήτας σκόραρε για το 4-6 της ομάδας του. Ο Καραμανιόλας απάντησε με καλάθι και φάουλ για το προσπέρασμα, ενώ τον μιμήθηκε ο Ζεστός για το 10-6 των Ready 2 fire. Με τρίποντο ο Κούπας μείωσε σε 10-9, ενώ ο Σακελαρόπουλος Θ. έκανε το 12-11. Τρίποντα από Αντίοχο και Καπέτη έφεραν το ματς στο 15-14 για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 17-15 από τον Κουράκο Αρ. για τους Ready 2 fire.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Βασιλακόπουλος ισοφάρισε το ματς, με τον Κουράκο Αρ. και τον Ζεστό να φέρουν τους Ready 2 fire στο 22-17. Ο Βασιλακόπουλος απάντησε, ενώ ο Κουράκος Αν. σκόραρε για το 26-22 μετά το τρίποντο του Φελεμέγκα. Ο Φελεμέγκας μείωσε και πάλι για να έρθει ο Καραμανιόλας με τρίποντο για το 29-24 και ο Κουράκος Αν. για το 31-24 της ανάπαυλας.

Στην 3η περίοδο ο Παππάς Σ. έφερε το ματς στο 9 πόντους, για να απαντήσει ο Σακελαρόπουλος Θ. για το 33-26. Οι Ready 2 fire με τον Κουράκο Αν. και τον Βαραμέντε πήγαν στο +11, 37-26, ενώ μετά την απάντηση του Καλοπήτα, οι Ready 2 fire έτρεξαν σερί 8-0 με τον Παππά Σ. και τον Καραμανιόλα για το 45-28. Ο Σακελαρόπουλος Θ. με 4 πόντους μείωσε σε 46-32, αλλά ο Αντωνίου με τον Παππά Σ. έφεραν το ματς στο 50-32 για να τελειώσει το δεκάλεπτο από τον Αντωνίου στο 52-33.

Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε από τον Καραμανιόλα στους 21 πόντους, ενώ ο Παππάς Α. και ο Κουράκος Αν. έκαναν το 58-36 για να απαντήσουν ο Καπέτης με τον Φελεμέγκα για το 58-41. Ο Κουράκος Αν., με τον Καραμανιόλα και το Βαραμέντε ήταν που έκλεισαν τον αγώνα στο 66-41 για την ομάδα τους.

Για τους νικητές ο Καραμανιόλας είχε 19 πόντους, ο Κουράκος Αν. 14 και ο Ζεστός 8. Για τους Άσσους ο Σακελαρόπουλος είχε 13 πόντους και ο Φελεμέγκας 10.

Ready 2 fire: Χασίδης Ε., Αντίοχος Α. 3 (1), Παππάς Α. 4, Αντωνίου Χ. 5, Κουράκος Αρ. 4, Βαραμέντες Δ. 6, Ζεστός Γ. 7, Καραμανιόλας Χ. 19, Κουράκος Αν. 14, Παππάς Σπ. 4.

Άσσοι: Σακελαρόπουλος Αλ. 1, Κούπας Π. 3 (1), Μαυρογιώργης Κ., Καλοπήτας Μ. 4, Βασιλακόπουλος Γ. 4, Σακελαρόπουλος Θ. 13 (1), Καπέτης Δ. 6 (1), Φελεμέγκας Γ. 10 (2).

FAST BREAK – ΜΠΑΧΑΛΟ 50-51
(16-9, 24-18, 30-30, 50-51)

Για τη 14η αγωνιστική το Μπάχαλο κέρδισε με 50-51 τους Fast Break για να κάνει άλμα στη 12η θέση της βαθμολογίας στο τέλος της κανονικής περιόδου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Σταυρόπουλο και τον Μακρή να γράφουν το 6-6 για τους Fast Break μετά τα καλάθια του Καστρίτσιου. Στη συνέχεια ο Τρίγκας ήταν με τον Μακρή που έγραψαν το 14-7 για τους Fast Break με τον Κολιάτσα να απαντά με βολές για να κλείσει η περίοδος στο 16-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σπηλιωτόπουλος και ο Μέγγος ήταν που έφεραν το ματς στο 20-9 για τους Fast Break με το Μπάχαλο να απαντά με τον Μπόλλη και τον Ραουάτ Α. για να κάνει με 5 πόντους ο Μητρόπουλος το 20-18. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, Τρίγκας και Παυλόπουλος είχαν γράψει το 24-18 για τους Fast Break.

Στην 3η περίοδο ο Τρίγκας έγραψε το 26-20, για να σκοράρουν Μητρόπουλος και Παυλόπουλος για το 28-22. Ο Μητρόπουλος με δύο συνεχόμενα τρίποντα έφερε το ματς στο 30-28 για να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 30-30 στο τέλος της περιόδου ο Ραουάτ Α..

Στο 4ο δεκάλεπτο το Μπάχαλο με τον Καστρίτσιο προσπέρασε για το 30-32, για να απαντήσουν ο Τρίγκας με τον Παυλόπουλο, 34-32. Ο Μέρκουγλου ισοφάρισε και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έφερε το ματς στο 34-40 με προσωπικό 0-8, μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα. Νέο τρίποντο, από τον Ψιλόπουλο Γ. έγραψε το 35-43, για να μειώσει ο Παυλόπουλος σε 38-43. Με 2:58 για το φινάλε ο Καστρίτσιος έκανε το 38-45, ενώ ο Μητρόπουλος με βολές σκόραρε για το 40-47 λίγο αργότερα. Ο Σπηλιωτόπουλος απάντησε, αλλά ο Μητρόπουλος και πάλι με 2/2 βολές έκανε το 42-49.

Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό ο Τρίγκας έριξε τη διαφορά στους 5 πόντους, το Μπάχαλο έκανε λάθος στην επόμενη επίθεσή του, για να κάνει ο Τρίγκας το 47-49 με τρίποντο. Στα 42 δευτερόλεπτα ο Μητρόπουλος με 1/2 βολές έφερε το ματς στο 47-50, αλλά ο Σπηλιωτόπουλος ισοφάρισε τον αγώνα σε 50-50 με 33 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο Μητρόπουλος κέρδισε φάουλ στην επόμενη επίθεση, στα 12 δευτερόλεπτα έβαλε 1/2 βολές για το 50-51, με τους Fast Break να αστοχούν στο φινάλε στο σουτ της νίκης.

Για τους νικητές ο Μητρόπουλος είχε 22 πόντους, ενώ Καστρίτσιος και Μέρκουγλου από 8. Για τους Fast Break ο Τρίγκας είχε 23 πόντους, ο Παυλόπουλος 9 και ο Σπηλιωτόπουλος 7.

Fast Break (Παυλόπουλος Η., Παππάς Π.): Μέγκος Η. 2, Μακρής Κ. 5, Σπηλιωτόπουλος Φ. 7 (1), Παυλόπουλος Η. 9, Σταυρόπουλος Π. 4, Σεργεντάνης Ι., Τρίγκας Γ. 23 (1).

Μπάχαλο: Καστρίτσιος Λ. 8, Γιάνναρης Τ., Ψιλόπουλος Γ. 3 (1), Κολιάτσας Φ. 2, Μέρκουγλου Μ. 8 (2), Ραουάτ Α. 4, Μπόλλης Λ. 2, Ψιλόπουλος Α. 2, Μητρόπουλος Σ. 22 (3).

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ BUZZER BEERES 20-0
(Ο αγώνας κατοχυρώθηκε με 20-0 στην ΑΕΚ Περιστερίου επειδή οι Buzzer Beeres δεν παρατάχθηκαν στο γήπεδο.)