Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Προελαύνουν Αττική, Run ‘n’ Gun!

Προελαύνουν Αττική, Run ‘n’ Gun!

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Μετά και την 8η αγωνιστική στον τρίτο όμιλο του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» η Αττική και οι Run ‘n’ Gun είναι οι μόνες αήττητες ομάδες, φιγουράροντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Η Αττική, στο μεγάλο ντέρμπι της εβδομάδας κέρδισε με 84-81 στην παράταση τον Γ.Σ. Κυψέλης, ενώ οι Run ‘n’ Gun επικράτησαν με 70-50 του Santa Nionios για την 11η αγωνιστική και 49-38 της Havana Rum για τη 12 αγωνιστική.

Η Τερψιθέα ανέβηκε κι άλλο στον βαθμολογικό πίνακα μετά το 91-36 επί των Houston Robes, ενώ το ίδιο έκαναν και οι New World Dons με το 65-54 επί της Havana Rum. Οι Ροζ Πάνθηρες κέρδισαν με 72-35 τους Greek Lovers, αλλά ηττήθηκαν με 53-64 από τους Rockets για τη 12η αγωνιστική, ενώ ο Γ.Σ.Π. κέρδισε με 55-28 την Gauls Team.

Τέλος, μετά από ένσταση για αντικανονική συμμετοχή αθλητή οι Houston Robes πήραν στα χαρτιά με 20-0 τη νίκη με τους Greek Lovers, ενώ ο Γ.Σ.Π. κέρδισε επίσης στα χαρτιά τον Γ.Σ. Κυψέλης, που δεν παρατάχθηκε στο γήπεδο, με 20-0.

NEW WORLD DONS – HAVANA RUM 65-54
(13-19, 26-28, 47-37, 65-54)

Οι New World Dons κέρδισαν με 65-54 τη Havana Rum σε ένα ματς που πήραν το προβάδισμα στην επανάληψη. Το ματς ξεκίνησε με τους New World Dons να προηγούνται με τον Μπολλάτι και τον Καλογεράκη με 6-3 για να απαντήσει η Havana Rum με τον Μπαμπαυγά Α. με τρίποντα για το 8-11. Μετά το 10-11 από τον Σαχινίδη ο Χιώτης με δύο τρίποντα έγραψε το 10-17, ενώ μετά το καλάθι του Κομπογιάννη ο Μπακαυγάς Α. έκλεισε το δεκάλεπτο στο 13-19.

Στη 2η περίοδο η Havana Rum πήγε στο 13-21 με τον Μαγιάτη, για να απαντήσει ο Πάντζος για τους New World Dons για το 18-23. Όμως, ο Χιώτης με 7 πόντους έφερε την ομάδα του στο 19-28. Οι New World Dons κατάφεραν πριν το ημίχρονο να πλησιάσουν, ο Μπολλάτι με τον Αθανασιάδη και τον Καλογεράκη έκαναν το 26-28.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι New World Dons επέκτειναν το σερί τους στο 11-0 με τον Σαχινίδη και τον Καλογεράκη πήγαν στο 30-28, ενώ μετά την απάντηση του Μπακαυγά Γ. ο Σαχινίδης και ο Κομπογιάννης έφεραν την ομάδα τους στο 36-30. Η Havana Rum μείωσε σε 36-35 με τον Παπαδημητρίου, αλλά ο Σαχινίδης έφτασε τους 13 πόντους στην περίοδο και μαζί με τον Κλογεράκη και τον Ρίγο έφεραν την ομάδα τους στο 47-37 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην 4η περίοδο ο Μπακαυγάς Α. και ο Χιώτης μείωσαν σε 49-42, αλλά οι New World Dons απάντησαν με τον Κομπογιάννη και τον Μύρτου Θ. για το 54-42. Η διαφορά έμεινε στις παρυφές των 10 πόντων αφού μετά την απάντηση του Παπαδημητρίου για το 54-46 ο Σαχινίδης με τον Αθανασιάδη σκόραραν για το 59-46. Η Havana Rum μείωσε με τον Χιώτη σε 59-51, αλλά δεν υπήρχε πια πολύς χρόνος, ο Αθανασιάδης με τον Καλογεράκη έφεραν το ματς στο 65-51 για να μειώσει με καλάθι και φάουλ στο τέλος ο Χιώτης.

Για τους νικητές ο Σαχινίδης είχε 24 πόντους, ο Αθανασιάδης και ο Καλογεράκης από 10 και ο Κομπογιάννης 8. Για τη Havana Rum ο Χιώτης είχε 22 πόντους, ο Μπακαυγάς Α. 11, ο Παπαδημητρίου 8 και ο Μπακαυγάς Γ. 7.

New World Dons (Μύρτου Θ.): Σαχινίδης Π. 24 (1), Αθανασιάδης Κ. 10, Ρίγος Ο. 2, Μπολλάτι Β. 4, Καλογεράκης Β. 10, Μύρτου Θ. 3 (1), Κομπογιάννης Μ. 8, Πάντζος Θ. 4.

Havana Rum (Μπακαυγάς Γ.): Μπακαυγάς Γ. 7, Μαγιάτης Γ. 6, Μπακαυγάς Α. 11 (3), Παπαδημητρίου Γ. 8 (1), Ραδόπουλος Π., Χιώτης Σ. 22 (2).

ΤΕΡΨΙΘΕΑ – HOUSTON ROBES 91-36
(17-11, 35-16, 60-26, 91-36)

Η Τερψιθέα κέρδισε με 91-36 τους Houston Robes για να ανέβει στην 5η θέση του πρωταθλήματος και να κοιτάζει πια προς την τετράδα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-0 για την Τερψιθέα με τον Φαουζί και τον Λαζαρίδη για να απαντήσει ο Κουμπάρος για το 4-5. Οι Houston Robes πήραν ξανά το προβάδισμα στο 6-7 με τον Ξηρόπουλο, αλλά η Τερψιθέα με τον Φαουζί και τον Χατζάκη απάντησε για το 14-7 με σερί 8-0. Μετά το καλάθι του Μικελάκη Μ. ο Βούλας έκλεισε το δεκάλεπτο στο 17-11.

Στη δεύτερη περίοδο οι Houston Robes με καλάθι και φάουλ του Κουμπάρου μείωσαν σε 19-14, αλλά η Τερψιθέα απάντησε με σερί 16-0 με τον Φάτση, τον Βούλα και τον Καμαριωτάκη για να φτάσει στο 35-14 με το ημίχρονο να κλείνει από 2/2 βολές του Ξηρόπουλου για το 35-16.

Στην 3η περίοδο ο Φαουζί με τον Λαζαρίδη έφεραν το ματς στο 42-16, ενώ μετά το καλάθι του Μικελάκη Μ. ο Χατζάκης με τον Φαουζί έγραψαν το 50-18. Τα δύο τρίποντα του Κουμπάρου απ’ τη μία και τα καλάθια των Χατζάκη και Καμαριωτάκη απ’ την άλλη έγραψαν το 58-24 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 60-26 από Κανιούρα και Βούλα.

Στην 4η περίοδο ο Κουμπάρος με τον Ρούση έφεραν το ματς στο 64-28, με την Τερψιθέα να παίρνει σκορ από τον Ρούση και τον Κουφογιαννίδη για το 74-30 και τον Κουμπάρο με τον Δράκο να απαντούν για τους Houston Robes. Ο Χατζάκης με τον Φαούζί και τον Λαζαρίδη ανέβασαν τη διαφορά στο 90-34, με το ματς να κλείνει από το καλάθι του Κισκίρα στο 91-36.

Για τους νικητές ο Φαουζί είχε 21 πόντους, ο Χατζάκης 20, ο Λαζαρίδης 12, ο Βούλας 10, ο Ρούσης με τον Καμαριωτάκη από 8 και ο Φάτσης 7. Για τους Houston Robes ο Κουμπάρος είχε 20.

Τερψιθέα (Αγγελίδης Ν.): Φαουζί Δ. 21 (2), Βακουφτσής Β., Σταθουλόπουλος Κ., Χατζάκης Α. 20, Φάτσης Σ. 7, Βούλας Κ. 10, Καμαριωτάκης Β. 8, Αγγελίδης Γ., Κουφογιαννίδης Ο. 5, Ρούσης Β. 8 (2), Λαζαρίδης Κ. 12.

Houston Robes (Γκουμάκης Σ.): Κουμπάρος Χ. 20 (3), Δράκος Τ. 2, Ξηρόπουλος Κ. 6, Κισκίρας Π. 2, Γκουμάκης Σ., Κανιούρας Δ. 2, Μικελάκης Μ. 4.

GREEK LOVERS – ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΕΣ 35-72
(11-17, 18-34, 26-48, 35-72)

Οι Ροζ Πάνθηρες κέρδισαν με 35-72 τους Greek Lovers παίρνοντας τον πλήρη έλεγχο από τη δεύτερη περίοδο και μετά. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τους Ροζ Πάνθηρες, με τον Κατσιράκη και τον Πνευματικό πήγαν στο 2-6, ενώ ο Γουρνέλος Α. με τον Μαλτέζο τους έφεραν το 2-11. Η απάντηση ήρθε από τον Λιάβαρη, με τον Μουσινούδη και τον Κελεμτζή να μειώνουν σε 11-15 και τον Κατσιράκη να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο 11-17.

Στη 2η περίοδο ο Μπίρης με τον Μαλτέζο έφεραν τον αγώνα στο 11-24, για να απαντήσει ο Λιάβαρης, αλλά ο Κοντογιαννακόπουλος με τον Μπίρη και τον Μαλτέζο συνέχισαν για το 18-34 της ομάδας τους μετά από 4 πόντους του Μουσινούδη.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Μπίρης έγραψε το 18-38, με τον Λιάβαρη και τον Αγγελόπουλο να απαντούν, αλλά τον Μαλτέζο με τον Κατσιράκη να γράφουν το 24-46. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Μουσινούδη και τον Πούλιο απ’ τη μία και τον Παπαδιώτη απ’ την άλλη στο 26-48.

Στην 4η περίοδο οι Ροζ Πάνθηρες με τον Σπανό και τον Πνευματικό έφτασαν στο 28-55, για να απαντήσει ο Αγγελόπουλος. Ο Κατσιράκης έφερε το ματς στο 33-64, ενώ μετά το καλάθι του Μουσινούδη ο Μαλτέζος με τον Μπίρη έκλεισαν τον αγώνα στο 35-72.

Για τους νικητές ο Μαλτέζος είχε 19 πόντους, ο Μπίρης 17, ο Κατσιράκης 13. Για τους Greek Lovers ο Μουσινούδης είχε 10, ενώ Κελεμτζής και Αγγελόπουλος είχαν από 7.

Greek Lovers (Μουσινούδης Β.): Μουσινούδης Β. 10, Παναγιωτόπουλος Κ., Τσιαούσης Α., Πούλιος Β. 5, Κελεμτζής Α. 7 (1), Αγγελόπουλος Γ. 7, Λιάβαρης Χ. 6.

Ροζ Πάνθηρες (Ασπρογέρακας): Σπανός Ν. 5, Μαλτέζος Γ. 19 (1), Ξυπόλητος Χ., Κατσιράκης Γ. 13 (1), Μπίρης Χ. 17 (1), Παπαδιώτης Κ. 2, Κανάκης Λ., Κοντογιαννακόπουλος Α. 6, Πνευματικός Γ. 4, Γουρνέλος Α. 6.

RUN ‘N’ GUN – SANTA NIONIOS 70-50
(18-13, 36-27, 51-40, 70-50)

Για την 11η αγωνιστική οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 70-50 τον Santa Nionios για να παραμείνουν αήττητοι. Ο Τσουλφάς έβαλε την ομάδα του με 0-4 στο ματς, αλλά ο Αντωνίου απάντησε για τους Run ‘n’ Gun για το 9-6. Ο Σκουμπούτης με τον Γαλανόπουλο έκαναν το 9-11, αλλά η απάντηση για τους Run ‘n’ Gun ήταν άμεση, με σερί 9-0 από τον Παράσχο, τον Πανδή και τον Πάλλα έφεραν το ματς στο 18-11, πριν ο Μαργώνης μειώσει στο τέλος του δεκαλέπτου, 18-13.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παράσχος έκανε το 20-13, με τον Γιαννιώτη και τον Τσουλφά να απαντούν για το 23-17. Οι Run ‘n’ Gun κράτησαν το προβάδισα, με τον Πανδή πήγαν στο 27-21, για να απαντήσει με τρίποντο ο Λέγγας, 27-25. Ο Αντωνίου και ο Πανδής, όμως, έτρεξαν σερί 9-0 για την ομάδα τους ως το 36-25 με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-27 από τον Σκουμπούτη.

Στην 3η περίοδο ο Αντωνίου με τον Περρή έφεραν το ματς στο 40-29, με τον Santa Nionios να απαντά με τον Σκουμπούτη. Ο ίδιος με τον Γιαννιώτη μείωσαν σε 42-35 για να κάνει ο Τσουλφάς το 44-37. Όμως, ο Αντωνίου με τον Πανδή έφεραν τους Run ‘n’ Gun στο 51-39 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, που τελείωσε με σκορ από τον Τσουλφά.

Στο 4ο δεκάλεπτο μετά το καλάθι του Αλεξανδρόπουλου για τον Santa Nionios ο Πανδής με 5 πόντους έφερε το ματς στο 56-42. Ο Santa Nionios απάντησε ξανά, τρίποντο από τον Μαργώνη και καλάθι του Σκουμπούτη για το 56-47, αλλά ο Παράσχος με τον Πανδή έφεραν το ματς στο 64-48, για να κάνει ο Πανδής με τον Πλευριά το 68-48 ολοκληρώνοντας ένα σερί 10-0, πριν το παιχνίδι κλείσει στο 70-50 από τον Μαργώνη.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 28 πόντους, ο Αντωνίου 18 και ο Παράσχος 13. Για τον Santa Nionios ο Τσουλφάς είχε 16 πόντους, ο Σκουμπούτης 11 και ο Μαργώνης 9.

Run ‘n’ Gun: Παράσχος Π. 13 (1), Πλευριάς Σ. 4, Περρής Α. 5, Αντωνίου Α. 18 (1), Πανδής Γ. 28 (1), Πάλλας Π. 2.

Santa Nionios (Μπελεχάκης Γ.): Αλεξανδρόπουλος Β. 2, Μαργώνης Δ. 9 (1), Καρυδάκης Π., Σκουμπούτης Σ. 11, Γαλανόπουλος Γ. 3 (1), Λέγγας Χ. 3 (1), Γιαννιώτης Ν. 6, Τσουλφάς Π. 16.

Γ.Σ.Π. – GAULS TEAM 55-28
(13-8, 26-9, 35-18, 55-28)

Ο Γ.Σ.Π. κέρδισαν με 55-28 την Gauls Team για να αναρριχηθούν στον βαθμολογικό πίνακα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Κολοβέρο και τον Στασινό να φέρουν τον Γ.Σ.Π. στο 7-0. Ο Μίχος απάντησε για το 7-4, ενώ ο Μίντουλας έκανε το 9-6, αλλά ο Νταγκίνης με τρίποντο έκλεισε την περίοδο στο 13-8 για τον Γ.Σ.Π..

Στο 2ο δεκάλεπτο η Gauls Team κατάφερε να βάλει έναν πόντο από βολή με τον Ζωγόπουλο, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει. Με σκόρερ τον Νταγκίνη ο Γ.Σ.Π. πήγε στο 17-8, ενώ ο Μικέλης με τον Στρατικόπουλο έκαναν το 24-8. Στο 26-8 πήγε την ομάδα του ο Νεράτζης για να κλείσει το ημίχρονο στο 26-9.

Στην 3η περίοδο ο Στασινός με τον Φιλή έκαναν το 30-10, ενώ μετά την απάντηση της Gauls Team ο Κολοβέρος έφερε την ομάδα του στο 35-12. Όμως, ο Μίχος με 5 πόντους ως το τέλος του δεκαλέπτου μείωσε σε 35-18.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μίχος συνέχισε για το 35-20, με την απάντηση να έρχεται από τον Κολοβέρο, τον Στασινό και τον Μικέλη για το 43-20. Το τρίποντο του Μίχου έκανε το 43-23 με τον Στρατικόπουλο να απαντά με τον ίδιο τρόπο. Ο Κόκκοτας σκόραρε για το 48-25, με τον Στρατικόπουλο να βάζει κι άλλο τρίποντο, 51-25. Ο Κοτσάνης σκόραρε για την Gauls Team για το 53-27, με το παιχνίδι να κλείνει από τον Τσέκα και τον Τσικαλά στο 55-28.

Για τον Γ.Σ.Π. ο Στασινός είχε 16 πόντους, ο Κολοβέρος 12, ο Στρατικόπουλος 9. Για την Gauls Team ο Μίχος είχε 15 πόντους.

Γ.Σ.Π. (Στρατικόπουλος Η., Παπαναστασίου Γ.): Νεράτζης Κ. 2, Ντόκος Σ., Μικέλης Χ. 4, Τσέκας Ν. 3, Στασινός Σ. 16, Κολοβέρος Α. 12 (1), Φιλής Π. 2, Στρατικόπουλος Η. 9 (3), Τσικαλάς Κ. 2, Νταγκίνης Σ. 5 (1).

Gauls Team (Ζωγόπουλος Κ.): Κόκκοτας Κ. 2, Κοτσάνης Σ. 2, Δούσκος Γ., Μίχος Φ. 15 (1), Κλήμης Ν., Μίντουλας Γ. 2, Ζωγόπουλος Κ. 6, Νταής Δ. 1,

Γ.Σ. ΚΥΨΕΛΗΣ – ΑΤΤΙΚΗ 81-84παρ.

(18-25, 38-45, 54-58, 73-73, 81-84)

Η Αττική κέρδισε τον Γ.Σ. Κυψέλης με 81-84 στην παράταση μετά από ένα τρομερό ντέρμπι που ξεχώρισαν οι μεγάλες εμφανίσεις του Φάββα και του Ανυφαντάκη (38 και 31 πόντοι), με την Αττική να παραμένει αήττητη. Το ματς ξεκίνησε με την Αττική να μπαίνει πολύ δυνατά και με τον Φάββα και τον Κωστούλα να προηγείται με 0-9. Η απάντηση ήρθε από τον Ανυφαντάκη, αλλά ο Γ.Σ. Κυψέλης έκανε πολύ κακό ξεκίνημα και ο Κωστούλας με τον Γαλάνη έφεραν την Αττική στο 2-18. Ο Ανυφαντάκης με τον Δόξα βοήθησαν την ομάδα τους να αρχίσει να μειώνει, οι δυο τους έφεραν το ματς στο 12-20, ενώ μετά την απάντηση από τον Αναγνωστόπουλο και τον Φάββα, από τον Καραμπέτσο και τον Δόξα έκλεισε το δεκάλεπτο στο 18-25.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κωστούλας με τον Φάββα έφεραν το ματς στο 20-29, αλλά ο Καραμπέτσος απάντησε για το 22-29. Μετά το καλάθι του Αναγνωστόπουλου ο Ατσάλης με τον Καραμπέτσο μείωσαν σε 26-31, ενώ ο Δόξας έκανε το 30-33. Η Αττική απάντησε με τον Φάββα και τον Κωστούλα για το 30-37, ενώ μετά το καλάθι του Ανυφαντάκη ο Φάββας έφερε το ματς στο 32-42 για την ομάδα του και ο Ξερέας με τρίποντο έκανε το 34-45. Όμως, ο Ανυφαντάκης με τον Κολλιούση μείωσαν σε 38-45 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Καραμπέτσος με τον Τραντζά μείωσαν σε 42-45 στο ξεκίνημα της επανάληψης, ενώ ο Καραμπέτσος ήταν που έφερε το ματς στο 46-47. Η Αττική απάντησε με 5 πόντους του Φάββα για το 46-52, ενώ ο Αγγέλου σκόραρε για το 50-52. Ο Γαλάνης με 4 πόντους κράτησε την Αττική μπροστά παρά τις προσπάθειες του Δόξα, ενώ ο Μπουργαζάς έκλεισε το δεκάλεπτο στο 54-58.

Στην 4η περίοδο ο Φάββας έφερε το ματς στο 54-60 με τον ίδιο και τον Μπουργαζά να κάνουν το 55-64 για την Αττική. Ο Ανυφαντάκης πήρε την ομάδα του πάνω του, έβαλε 9 συνεχόμενους πόντους και μείωσε σε 62-66 αρχικά, με την Αττική να απαντά με τον Φάββα για το 62-70 και τον Ανυφαντάκη να βάζει τρίποντο με 2:47 για το τέλος. Ο Τραντζάς έφερε το ματς στο 67-70 μετά από λάθος της Αττικής, ενώ ο Ανυφαντάκης μείωσε στον πόντο στα 41 δευτερόλεπτα. Η Αττική με τον Κοντό πήγε στο 69-72 στα 20 δευτερόλεπτα, ο Γ.Σ. Κυψέλης αστόχησε σε τρίποντο, έκανε φάουλ στα 14 δευτερόλεπτα για το 69-73 από τον Ξερέα, απάντησε κι αυτός με 1/2 βολές, με την Αττική στα 12 δευτερόλεπτα να έχει 0/2 βολές και το 70-73 να παραμένει. Έτσι, στα 5 δευτερόλεπτα ο Δόξας με τρίποντο ισοφάρισε το ματς σε 73-73 και οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Πριν την παράταση ο Γ.Σ. Κυψέλης χρεώθηκε με τεχνική ποινή, αλλά η Αττική είχε 0/2 βολές και χαμένη επίθεση στο ξεκίνημα. Η παράταση ξεκίνησε νευρικά, αλλά ο Φάββας ήταν αυτός που έφερε την ομάδα του στο 73-75, ο Ανυφαντάκης ισοφάρισε αμέσως και ο Τραντζάς έδωσε με 3:10 για το τέλος το πρώτο προβάδισμα του Γ.Σ. Κυψέλης στο ματς. Η Αττική απάντησε με τον Χριστόπουλο να γράφει 4 πόντους για το 77-79 στα 2:00, αλλά ο Ανυφαντάκης απάντησε κι αυτός με 4 πόντους για το 81-79 της ομάδας του με 1:10 για το φινάλε. Η Αττική αστόχησε στην επόμενη επίθεσή της, ο Γ.Σ. Κυψέλης την μιμήθηκε στα 40 δευτερόλεπτα, με την Αττική να χάνει ξανά επίθεση μετά. Όμως, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με καλάθι και φάουλ του Φάββα προσπέρασε με 81-82 στα 19 δευτερόλεπτα. Ο Γ.Σ. Κυψέλης αστόχησε σε τρίποντο και η Αττική με 2/2 βολές του Ξερέα πήγε στο 81-84 στα 2 δευτερόλεπτα παίρνοντας τη νίκη!

Για τους νικητές ο Φάββας είχε 38 πόντους, ο Κωστούλας 16 και ο Ξερέας με τον Αναγνωστόπουλο από 7. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Ανυφαντάκης είχε 31 πόντους, ο Δόξας 28 και ο Καραμπέτσος 12.

Γ.Σ. Κυψέλης (Γκίνης Δ.): Κολλιούσης Α. 2, Τραντζάς Π. 4, Αγγέλου Θ. 2, Ατσάλης Β. 2, Σταθόπουλος Κ., Ανυφαντάκης Γ. 31 (1), Ζαΐμης Α., Καραμπέτσος Α. 12, Δόξας Μ. 28 (1).

Αττική (Μπουργαζάς Β.): Φάββας Σ. 38 (2), Κοντός Γ. 2, Χριστόπουλος Τ. 4, Ξερέας Μ. 7 (1), Μπουργαζάς Β. 4, Σταυρόπουλος Αγ., Γαλάνης Δ. 6, Κωστούλας Δ. 16, Αναγνωστόπουλος Α. 7.

ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΕΣ – ROCKETS 53-64
(15-19, 28-33, 40-49, 53-64)

Για τη 12η αγωνιστική οι Rockets κέρδισαν τους Ροζ Πάνθηρες με 53-64 έχοντας το προβάδισμα σε όλο τον αγώνα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-2 για τους Rockets με τον Μπαμπούνη για να ισοφαρίσει ο Κατσιράκης για τη μοναδική ισοπαλία στο ματς, 2-2. Ο Μαντούδης με Μπουγά έφεραν την ομάδα τους στο 2-6 ενώ μετά την απάντηση του Πεπονή ο Μπαμπουνής έκανε το 4-10. Ο Μαλτέζος με τον Μπίρη μείωσαν σε 8-11, αλλά ο Μπουγάς με τον Τσιρίδη απάντησαν για τους Rockets για το 8-16. Πέντε πόντοι του Μαλτέζου ήταν που μείωσαν σε 15-17 στο τέλος της περιόδου για να κλείσει το δεκάλεπτο με βολές του Μπαμπούνη.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Τσούρα να φέρνει την ομάδα του στο 15-22, για να απαντήσουν ο Σαμιώτης με τον Πνευματικό για το 19-22. Ο Μπαμπούνης ήταν που έγραψε το 22-28, με τον Τσιρίδη να σκοράρει για το 23-30 των Rockets. Η απάντηση ήρθε από τον Πνευματικό, ενώ μετά το 26-33 του Μπαμπούνη ο Μπίρης έκλεισε το ημίχρονο στο 28-33.

Στην 3η περίοδο ο Τσάφος έκανε το 28-36, με τον Σπανό να απαντά με τρίποντο για το 31-36. Ο Μπαμπούνης με τον Κορκοτσέλο και τον Τσάφο έφεραν το ματς στο 31-42 αλλά οι Ροζ Πάνθηρες απάντησαν με τον Κατσιράκη και 3/6 βολές από τρεις διαφορετικούς παίκτες για το 36-42. Η διαφορά πήγε πάλι στους 10 πόντους από Μοσχόπουλο και Τσούρα, αλλά οι Ροζ Πάνθηρες με τον Παπαδιώτη και τον Μπίρη μείωσαν σε 40-46, με την περίοδο να τελειώνει από τον Τσούρα με τρίποντο για το 40-49.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μπαμπούνης με τον Τσάφο έφεραν το ματς στο 41-54 για τους Rockets, αλλά οι Ροζ Πάνθηρες δεν παράτησαν τον αγώνα, με τρίποντα από τον Πεπονή και τον Μαλτέζο μείωσαν σε 47-54. Ο Μπαμπούνης με 4 πόντους κράτησε την ομάδα του μπροστά σε διψήφια απόσταση, 47-58, με τον Σπανό να απαντά με τρίποντο και μετά το καλάθι του Τσάφου τον Μπίρη να σκοράρει κι άλλο τρίποντο για το 53-60. Όμως, ο Τσιρίδης και ο Μπαμπούνης έκλεισαν τον αγώνα στο 53-64 για τους Rockets, μην επιτρέποντας να κινδυνεύσει η ομάδα τους στο τέλος.

Για τους νικητές ο Μπαμπούνης είχε 26 πόντους, ο Τσούρας 9, ο Τσάφος 8 και ο Τσιρίδης 7. Για τους Ροζ Πάνθηρες ο Μαλτέζος είχε 12 πόντους, ο Μπίρης 9, ο Πνευματικός 8, ενώ Σπανός και Πεπονής είχαν από 7.

Ροζ Πάνθηρες (Ασπρογέρακας): Σπανός Ν. 7 (2), Κατσιράκης Γ. 5, Σαμιώτης Α. 2, Μαλτέζος Γ. 12 (2), Μπίρης Χ. 9 (1), Παπαδιώτης Κ. 2, Κανάκης Λ. 1, Πεπονής Κ. 7 (1), Πνευματικός Γ. 8 (1).

Rockets (Τσάφος Ν.): Τσούρας Δ. 9 (1), Κοντοθεοδώρου Ν., Μοσχόπουλος Ν. 2, Τσάφος Ν. 8, Καλούδης Η., Μαντούδης Α. 5, Μπαμπούνης Α. 26 (1), Κορκοτσέλος Κ. 2, Μπουγάς Π. 5, Τσιρίδης Σ. 7.

HAVANA RUM – RUN ‘N’ GUN 38-49
(7-14, 16-24, 23-34, 38-49)

Για τη 12η αγωνιστική οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 38-49 τη Havana Rum για να παραμείνουν στην κορυφή της λίγκας με 9-0. Το ματς ξεκίνησε με τη Havana Rum να προηγείται με Μπακαυγά Α. και Χιώτη με 5-2, για να απαντήσουν με τον Πανδή οι Run ‘n’ Gun για το 5-6. Μετά το καλάθι του Χιώτη, ο Αντωνίου με τον Παράσχο και τον Διαμαντή έφεραν την ομάδα τους στο 7-14 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε, ο Ρήγας με τον Διαμαντή έφεραν την ομάδα τους στο 9-18, ενώ ο Πανδής έγραψε το 10-20. Η Havana Rum απάντησε με τον Μπακαυγά Γ. και τον Δραβίλα για το 14-20, αλλά ο Πανδής ήταν που με 4 ακόμα πόντους έγραψε το 14-24 για να τελειώσει το ημίχρονο με 2/4 βολές της Havana Rum.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Run ‘n’ Gun μπήκαν με σερί 0-10 για να καθαρίσουν τη νίκη, 4 πόντοι από τον Πανδή και 6 από τον Πλευριά ήταν που έφεραν το ματς στο 16-34 για τους νικητές, με τη Havana Rum να απαντά με δικό της 7-0 το οποίο έκλεισε και το δεκάλεπτο, με σκορ από τον Μπακαυγά Γ. και τον Χιώτη για το 23-34.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου ο Μπακαυγάς Γ. μείωσε σε 25-34, αλλά ο Διαμαντής με τον Πανδή απάντησαν για το 25-40, ενώ οι δυο τους ήταν που έφεραν μετά το ματς στο 26-44. Η Havana Rum απάντησε με τρίποντο του Δραβίλα και καλάθι του Χιώτη για το 32-46, ενώ ο Δραβίλας μείωσε σε 34-46. Όμως, δεν υπήρχε χρόνος, ο Σακελλαρόπουλος με τον Παπαδημητρίου και τον Μπακαυγά Α. έγραψαν απλώς το τελικό 38-49 στο ματς.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 19 πόντους, ενώ ο Διαμαντής 12. Για τη Havana Rum ο Χιώτης είχε 12, ο Μπακαυγάς Α. 8, όσους και ο Δραβίλας.

Havana Rum (Μπακαυγάς Γ.): Μπακαυγάς Γ. 6, Μαγιάτης Γ., Μπακαυγάς Α. 8 (1), Παπαδημητρίου Γ. 4, Μανίκας Β., Ραδόπουλος Π., Τζανετάτος Δ., Δραβίλας Κ. 8 (1), Χιώτης Σ. 12.

Run ‘n’ Gun (Πανδής Γ.): Παράσχος Π. 2, Διαμαντής Β. 12, Πλευριάς Σ. 6, Περρής Ι., Αντωνίου Α. 4, Σακελλαρόπουλος Ν. 2, Βασιλείου Π., Ρήγας Χ. 4, Πανδής Γ. 19, Πάλλας Π..

HOUSTON ROBES – GREEK LOVERS 20-0
(Ο αγώνας κατοχυρώθηκε με 20-0 στους Houston Robes μετά την τέλεσή του, λόγω αντικανονικής συμμετοχής παίκτη από πλευράς Greek Lovers)

Γ.Σ.Π. – Γ.Σ. ΚΥΨΕΛΗΣ 20-0
(Ο αγώνας κατοχυρώθηκε με 20-0 στον Γ.Σ.Π. επειδή ο Γ.Σ. Κυψέλης δεν παρατάχθηκε στο γήπεδο)