Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / FRIENDS – ΡΕΜΠΕΛΙΑΚΟΣ

FRIENDS – ΡΕΜΠΕΛΙΑΚΟΣ

ΚΥΠΕΛΛΟ – Οι Friends πήραν την πρόκριση για την οκτάδα του Κυπέλλου με δύο νίκες επί του Ρεμπελιακού, κερδίζοντας το πρώτο ματς με 70-64 και το δεύτερο με 50-45, σε μια πολύ κλειστή σειρά, στην οποία ο Ρεμπελιακός κέρδιζε στο τέλος της 3ης περιόδου και στα δύο παιχνίδια. Έτσι, οι Friends περιμένουν τώρα τον αντίπαλό τους στην οκτάδα από το νικητή του ζευγαριού Zeppelin – Θαλασσόλυκοι.

1ο ματς
Ρεμπελιακός – Friends 64-70
(11-20, 32-28, 46-39, 64-70)

Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε με τους Friends να μπαίνουν καλύτερα, με τον Ζήση Γ. και τον Βαμβακά προηγήθηκαν με 2-8. Μετά την απάντηση του Καρρά ο Νίκολιτς με τον Ουζουνίδη τους έφεραν στο 4-15, για να αντιδράσει ο Ρεμπελιακός με τον Κατσάφαρο και τον Ντούσια για το 11-18. Ο Ζήσης Δ. έφερε το ματς στο 11-22, με τον Ρεμπελιακό να απαντά με σερί 15-0, τρίποντα από τον Κατσάφαρο, τον Ντούσια, τον Σαρρή μείωσαν σε 22-24 για να προσπεράσει ο Ρεμπελιακός με τον Πλεξουσάκη. Ο Πλεξουσάκης με τον Κατσάφαρο τον έφεραν στο 30-26 και το 32-28 στο ημίχρονο μετά το καλάθι του Νίκολιτς.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ρεμπελιακός με τον Λαρεντζάκη προηγήθηκε με 35-28, για να απαντήσουν οι Friends και να πλησιάσουν με τον Ουζουνίδη και τον Νίκολιτς σε 35-32. Ο Σαρρής έφερε την ομάδα του στο 38-32, αλλά ο Νίκολιτς ισοφάρισε τον αγώνα σε 38-38. Όμως, ως το τέλος της περιόδου ο Κοντογεώργης με τον Καρρά και τον Πλεξουσάκη είχαν φέρει τον Ρεμπελιακό στο 46-39. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Friends αντέδρασαν και άρχισαν να μειώνουν, ο Πράτης έβαλε 7 συνεχόμενους πόντους για το 50-49, ενώ ο Νίκολιτς έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Βαμβακάς έγραψε το 53-56 για να απαντήσει ο Ρεμπελιακός με τον Καρρά και τον Κατσάφαρο για το 57-56 με 3:24 για το τέλος. Όμως, 5 πόντοι του Νίκολιτς και άλλοι 5 του Πράτη ήταν που έφεραν το ματς στο 58-66 με 1:31 για το φινάλε. Ο Ρεμπελιακός απάντησε με δύο τρίποντα από Κοντογεώργη και Λαρεντζάκη για το 64-66 στα 35 δευτερόλεπτα, αλλά ο Μάρκος με καλάθι και φάουλ στα 20 δευτερόλεπτα και ο Πράτης έφεραν το ματς στο τελικό 64-70.

Για τους νικητές ο Νίκολιτς είχε 18 πόντους, ο Πράτης 16 και ο Βαμβακάς 8. Για τον Ρεμπελιακός ο Κατσάφαρος είχε 14, ο Πλεξουσάκης 10, ενώ Λαρεντζάκης, Καρράς και Σαρρής είχαν από 9 και ο Κοντογεώργης 7.

Ρεμπελιακός (Καρράς Χ.): Σαρρής Π. 9 (1), Κατσάφαρος Γ. 14 (2), Ντούσιας Σ. 6 (1), Πλεξουσάκης Κ. 10, Κοντογεώργης Α. 7 (1), Λαρεντζάκης Β. 9 (1), Λάττας Μ., Καρράς Χ. 9.

Friends (Μητσάκης Γ.): Ουζουνίδης Θ. 10 (1), Τούσης Ν., Ζήσης Γ. 3 (1), Ζήσης Δ. 4, Νίκολιτς Β. 18, Κούλουμπος Ν., Σταθόπουλος Π. 5, Μάρκος Η. 6, Πράτης Α. 16 (1), Βαμβακάς Μ. 8.

2ο ματς
Ρεμπελιακός – Friends 45-50
(13-10, 25-21, 37-34, 45-50)

Το 2ο παιχνίδι της σειράς οι Friends μπήκαν στον αγώνα με τον Σταθόπουλο και τον Κωνσταντίνου να τους φέρνουν στο 2-5, για να απαντήσει ο Ρεμπελιακός με τον Πλεξουσάκη και τον Σαρρή για το 8-5. Ο Λαρεντζάκης έφερε την ομάδα του στο 11-7, ενώ ο ίδιος έφτασε τους 8 συνεχόμενους πόντους ως το 16-10. Μετά το καλάθι του Νίκολιτς ο Σαρρής με τρίποντο έγραψε το 19-12, αλλά οι Friends απάντησαν με τον Νίκολιτς και τον Σταθόπουλο για να μειώσουν σε 19-17. Ο Ρεμπελιακός κράτησε το προβάδισμα, ο Κατσάφαρος με τον Πλεξουσάκη έκλεισαν το ημίχρονο στο 25-21.

Στην 3η περίοδο ο Καρράς έφερε τον Ρεμπελιακό στο 28-24, με τους Friends να απαντούν με τον Βαμβακά και τον Κωνσταντίνου για να ισοφαρίσουν σε 28-28. Το σερί τους συνεχίστηκε μέχρι που ο Πράτης με τον Κωνσταντίνου το έφτασαν στο 0-10 για το 28-34. Ο Ρεμπελιακός, όμως, απάντησε με δικό του 9-0, ο Λαρεντζάκης με τον Ντούσια και τον Φλώκαλη έφεραν το ματς στο 37-34 στο δεκάλεπτο.

Με τον Καρρά να βάζει 5 πόντους ο Ρεμπελιακός προηγήθηκε με 43-37 στο 4ο δεκάλεπτο, ενώ είχε σκορ παράτασης και στο 45-39 από τον Πλεξουσάκη με 6:29 για το τέλος. Όμως, από εκεί και πέρα ακολούθησε ένα 0-11 των Friends για να τους δώσει τη νίκη και την πρόκριση. Ο Πράτης έβαλε 9 πόντους στο δεκάλεπτο και 5 στο σερί, μαζί με τον Νίκολιτς και τον Ουζουνίδη έφεραν τον αγώνα στο 45-47 στο 1:11. Ο Ρεμπελιακός έχασε 5 συνεχόμενες επιθέσεις (3 τρίποντα, 0/2 βολές κιι ένα λάθος) για να γράψουν με 2/4 βολές ο Ζήσης Γ. και ο Πράτης το 45-49 στα 25 δευτερόλεπτα, με τον Βαμβακά να γράφει το τελικό σκορ.

Για τους νικητές ο Πράτης είχε 14 πόντους, ο Σταθόπουλος και ο Νίκολιτς από 8, ενώ Κωνσταντίνου και Βαμβακάς από 7. Για τον Ρεμπελιακό ο Λαρεντζάκης είχε 11 πόντους, ο Καρράς 9 και ο Σαρρής με τον Πλεξουσάκη από 8.

Ρεμπελιακός (Καρράς Χ.): Σαρρής Π. 8 (2), Κατσάφαρος Γ.3 (1), Ντούσιας Σ. 3, Πλεξουσάκης Κ. 8, Κοντογεώργης Α., Λαρεντζάκης Β. 11 (3), Φλώκαλης Σ. 3, Καρράς Χ. 9 (1).

Friends (Μητσάκης Γ.): Σταθόπουλος Π. 8 (2), Τούσης Ν., Ζήσης Γ. 2, Νίκολιτς Β. 8, Κωνσταντίνου Α. 7, Κούλουμπος Ν., Πράτης Α. 14, Ουζουνίδης Θ. 4, Ζήσης Δ., Βαμβακάς Μ. 7.