Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Ψηλά Γ.Σ.Π. και Τερψιθέα, πλέι οφς ο Santa Nionios!

Ψηλά Γ.Σ.Π. και Τερψιθέα, πλέι οφς ο Santa Nionios!

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Λίγο πριν το τέλος της κανονικής περιόδου στον τρίτο όμιλο του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» και η κατάσταση αρχίζει να ξεκαθαρίζει. Ο Santa Nionios μετά τη νίκη του με 71-47 επί των Gunners για την αγωνιστική πήρε και μαθηματικά το εισιτήριο για την οκτάδα, ενώ ο Γ.Σ.Π. με δύο νίκες επί Rockets, 65-47 για τη 13η αγωνιστική (με το ματς μετά να μηδενίζεται υπέρ του Γ.Σ.Π.), και New World Dons, 66-64 στην παράταση για τη 10η αγωνιστική, κυνηγά την τετράδα.

Η Gauls Team κέρδισε με 50-35 τους Houston Robes για τη 10η αγωνιστική, με τους δεύτερους να ολοκληρώνουν την παρουσία τους για φέτος στη λίγκα, ενώ η Τερψιθέα για τη 13η αγωνιστική κέρδισε με 81-62 τον Γ.Σ. Κυψέλης.

Τέλος, η απόσυρση των Rockets από το πρωτάθλημα έφερε στο 20-0 υπέρ των αντιπάλων τους όλα τα αποτελέσματά τους στη λίγκα, ανάμεσά τους και τα τρία εναπομείναντα με Havana Rum, Gauls Team και Santa Nionios.

Γ.Σ.Π. – ROCKETS 65-47
(20-9, 27-21, 52-35, 65-47)

Ο Γ.Σ.Π. κέρδισε με 65-47 τους Rockets για τη 13η αγωνιστική παίρνοντας τον έλεγχο του ματς από το πρώτο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Rockets να προηγούνται με 1-5 με τον Τσάφο και τον Ρούσσο, αλλά ο Γ.Σ.Π. έτρεξε σερί 13-0 με τον Παπαναστασίου, τον Κολοβέρο και τον Στασινό ως το 11-5 και με τρίποντο του Μερή, για το 14-5. Το σερί διέκοψε ο Μαντούδης, αλλά ο Νταγκίνης με τον Στασινό έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 20-9 για τον Γ.Σ.Π..

Στη 2η περίοδο οι Rockets μείωσαν, με τον Μαντούδη και τον Μοσχόπουλο πλησίασαν σε 20-18, αλλά ο Γ.Σ.Π. κράτησε το προβάδισμα, ο Στασινός και ο Μερής με τρίποντο τον έφεραν στο 27-21 μετά το καλάθι του Κορκοτσέλου, στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Rockets κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ, με τον Τσάφο πλησίασαν σε 27-26 για να γράψει ο Μαντούδης το 27-28. Όμως, η απάντηση του Γ.Σ.Π. ήταν άμεση, ο Κολοβέρος κράτησε την ομάδα του ως το 34-30, με τον Μαντούδη και τον Τσάφο να ισοφαρίζουν σε 35-35 για να ακολουθήσει ένα σερί 17-0 του Γ.Σ.Π., τρίποντα από τον Μερή (2) και τον Ντόκο τον έφεραν στο 46-35, με τον Στασινό και τον Παπαναστασίου να γράφουν το 52-35 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην 4η περίοδο ο Νταγκίνης με τον Τσικαλά συνέχισαν το σερί της ομάδας τους, για να το φτάσει ο Στασινός στο 24-0 και μέχρι το 59-35. Το σερί διέκοψε ο Τσάφος, με τον Γ.Σ.Π. να πηγαίνει με τον Νταγκίνη και τον Παπαναστασίου στο 65-39 και το ματς να τελειώνει από τον Καλούδη και τον Μοσχόπουλο στο 65-47.

Για τους νικητές ο Μερής είχε 12 πόντους, Παπαναστασίου, Κολοβέρος και Στασινός είχαν από 11, ενώ Νταγκίνης και Ντόκος από 8. Για τους Rockets ο Μαντούδης είχε 16, ο Τσάφος 13, ενώ ο Μοσχόπουλος 7.

Γ.Σ.Π. (Στρατικόπουλος Η.): Ντόκος Σ. 8 (1), Μερής Δ. 12 (4), Παπαναστασίου Γ. 11, Τσέκας Ν., Στασινός Σ. 11, Κολοβέρος Α. 11, Στρατικόπουλος Η. 1, Τσικαλάς Κ. 3 (1), Νταγκίνης Σ. 8.

Rockets: Μαντούδης 16 (1), Κοντοθεοδώρου, Μοσχόπουλος 7 (1), Τσάφος 13, Καλούδης 3 (1), Μπαμπούνης 2, Κορκοτσέλος 4, Ρούσσος 2, Μπουγάς.

Γ.Σ. ΚΥΨΕΛΗΣ – ΤΕΡΨΙΘΕΑ 62-81
(15-22, 34-40, 54-56, 62-81)

Για τη 13η αγωνιστική η Τερψιθέα κέρδισε με 62-81 τον Γ.Σ. Κυψέλης για να στρογγυλοκαθίσει στην 3η θέση της λίγκας. Μετά το 4-4 από Χατζάκη και Λοράνδο, η Τερψιθέα με τον Βουλά και τον Καμαριωτάκη προηγήθηκε με 4-10, για να τη φέρει ο Λαζαρίδης στο 7-14 μετά το τρίποντο του Αλεβίζου. Ο Ποπώλης με τον Αλεβίζο μείωσαν σε 13-14, με τον Αλεβίζο να γράφει και το 15-16. Όμως, ο Λαζαρίδης με 12 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του στο τέλος της περιόδου έφερε το ματς στο 15-22 στο δεκάλεπτο.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αλεβίζος με τον Σταθόπουλο ισοφάρισαν τον αγώνα σε 22-22, ενώ ο Αλεβίζος με τον Ποπώλη έγραψαν άλλες δύο ισοπαλίες μετά τα καλάθια Φάτση και Βουλά, 24-24 και 26-26. Ο Σταθουλόπουλος με τον Λαζαρίδη έγραψαν το 26-32, με την Τερψιθέα να ξεφεύγει περισσότερο, ο Λαζαρίδης με τον Χατζάκη την έφεραν στο 28-36, μετά το καλάθι του Ποπώλη, ο Χατζάκης με τον Βουλά έφεραν το ματς στο 30-40, για να κλείσει ο Αλεβίζος το πρώτο μέρος στο 34-40.

Στην 3η περίοδο η Τερψιθέα προηγήθηκε με τον Καμαριωτάκη και τον Βουλά με 34-44, για να ακολουθήσει ένα 12-2 του Γ.Σ. Κυψέλης που έφερε το ματς στα ίσα. Ο Αλεβίζος είχε 9 πόντους στο σερί, ο Ανυφαντάκης πρόσθεσε 3, ο Γ.Σ. Κυψέλης ισοφάρισε σε 46-46. Όμως, δεν πήρε το προβάδισμα, ο Λαζαρίδης με καλάθι και φάουλ και ο Καμαριωτάκης έφεραν το ματς στο 48-52, με τον Φάτση να γράφει το 49-54. Η περίοδος τελείωσε με τον Αλεβίζο και τον Ανυφαντάκη να φέρνουν το ματς στο 54-56 για τον Γ.Σ. Κυψέλης.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Λαζαρίδης έφερε το ματς στο 54-58, με τον Καμαριωτάκη να κάνει το 54-60. Ο Σαμορέλης με τρίποντο μείωσε σε 58-62, αλλά ο Βουλάς με τον Λαζαρίδη απάντησαν με σερί 0-6 για την Τερψιθέα, σερί που έφερε τον αγώνα στο 58-68. Μετά το καλάθι του Ανυφαντάκη ο Βουλάς με τον Σταθουλόπουλο και τον Χατζάκη έγραψαν το 60-75. Ο Αλεβίζος απάντησε για το 62-75, αλλά ο Λαζαρίδης με τον Καμαριωτάκη και τον Βουλά έκλεισαν τον αγώνα για την Τερψιθέα στο 62-81.

Για τους νικητές ο Λαζαρίδης είχε 27 πόντους, ο Βουλάς 21, ενώ Καμαριωτάκης και Χατζάκης είχαν από 10. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Αλεβίζος είχε 32 πόντους, ο Λοράνδος 9 και ο Ανυφαντάκης 8.

Γ.Σ. Κυψέλης (Γκίνης Δ., Ατσάλης Β.): Σαμορέλης Γ. 3 (1), Ανυφαντάκης Γ. 8 (1), Λοράνδος Γ. 9, Ατσάλης Β., Σταθόπουλος Κ. 2, Ποπώλης Σ. 6, Καραμπέτσος Α. 2, Αλεβίζος Δ. 32 (4).

Τερψιθέα (Ρούσσης Β.): Βακουφτσής Β., Σταθουλόπουλος Κ. 6, Χατζάκης Α. 10, Φάτσης Σ. 6, Βουλάς Κ. 21, Καμαριωτάκης Β. 10, Κουφογιαννίδης Ο. 1, Λαζαρίδης Κ. 27.

GAULS TEAM – HOUSTON ROBES 50-35
(8-4, 19-15, 33-21, 50-35)

Για τη 10η αγωνιστική η Gauls Team κέρδισε τους Houston Robes με 50-35, με τους δεύτερους να ολοκληρώνουν την παρουσία τους στη λίγκα για φέτος! Το παιχνίδι ήταν νευρικό επιθετικά στο ξεκίνημα, ο Κατσαρής άνοιξε το σκορ, με τον Κλήμη να γράφει το 4-2 μετά το καλάθι του Γκουμάκη. Οι δυο ομάδες έμειναν χωρίς πόντο για περίπου 5 λεπτά, με τον Μίντουλα και τον Τζώρτζη να γράφουν το 8-4 για την Gauls Team στο τέλος της περιόδου μετά το καλάθι του Ξηρόπουλου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κισκίρας μείωσε σε 8-6, με τον Ζωγόπουλο και τον Δούσκο να απαντούν για το 13-6. Μετά τα καλάθια του Γκουμάκη και το τρίποντο του Κισκίρα ο Ζωγόπουλος με 5 πόντους έγραψε το 19-13 για να κλείσει το ημίχρονο από τον Ξηρόπουλο στο 19-15.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Houston Robes μείωσαν σε 19-17 με τον Γκουάκη, για να απαντήσει με σερί 8-0 η Gauls Team, ο Ζωγόπουλος, ο Τζώρτζης και ο Μίντουλας έκαναν το 27-17. Το σερί διέκοψαν Ξηρόπουλος και Μικελάκης Μ. για το 27-21, με τον Ζωγόπουλο να κλείνει με τρίποντο δεκάλεπτο στο 33-21 για την ομάδα του.

Στην 4η περίοδο ο Κουμπάρος με τρίποντο και ο Ξηρόπουλος μείωσαν σε 33-26, αλλά ο Μίντουλας με τον Ζωγόπουλο απάντησαν. Μετά το καλάθι του Μικελάκη Μ. ο Τζώρτζης έφερε το ματς στο 41-30 για να κάνει το 43-30 ο Μίντουλας. Ο Μικελάκης Μ. μείωσε σε 43-33, αλλά 5 πόντοι του Ζωγόπουλου έφεραν τον αγώνα στο 48-33. Ο Μίντουλας με τον Κισκίρα έγραψαν το τελικό 50-35.

Για τους νικητές ο Ζωγόπουλος είχε 18 πόντους, ο Μίντουλας 17 και ο Τζώρτζης 8. Για τους Houston Robes ο Γκουμάκης είχε 10, ο Ξηρόπουλος 8, ενώ Κισκίρας και Μικελάκης Μ. πρόσθεσαν από 7 πόντους.

Gauls Team (Ζωγόπουλος Κ.): Δούσκος Γ. 3, Κοτσάνης Σ., Τζώρτζης Μ. 8, Κατσαρής Α. 2, Κλήμης Ν. 2, Μίντουλας Γ. 17 (2), Ζωγόπουλος Κ. 18 (3).

Houston Robes (Ξηρόπουλος Κ.): Κουμπάρος Χ. 3 (1), Δράκος Τ., Ξηρόπουλος Κ. 8, Κισκίρας Π. 7 (1), Γκουμάκης Σ. 10, Μικελάκης Μ. 7.

NEW WORLD DONS – Γ.Σ.Π. 64-66παρ.
(10-17, 33-26, 46-52, 58-58, 64-66)

Ο Γ.Σ.Π. κέρδισε με 64-66 τους New World Dons για τη 10η αγωνιστική, για να φτάσει, πια, πολύ κοντά στην 4η θέση της βαθμολογίας, ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Ξέρει ότι θα βρίσκεται στα πλέι οφς, περιμένει την τελική του κατάταξη, με βάση τα αποτελέσματα των αντιπάλων που τον καταδιώκουν.

Το ματς ήταν σκληρό ντέρμπι και κρίθηκε στην εκπνοή του. Ξεκίνησε με τον Γ.Σ.Π. να μπαίνει καλύτερα και να προηγείται με το Κολοβέρο και τον Μερή με 3-8. Η απάντηση ήρθε από τον Καλογεράκη, αλλά ο Κολοβέρος έφερε την ομάδα του στο 5-10. Το τρίποντο του Παπαναστασίου και το καλάθι του Νταγκίνη έγραψαν το 7-15, ενώ μετά την απάντηση του Αθανασιάδη ο Στασινός σκόραρε για το 10-17 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι New World Dons έτρεξαν σερί 15-0 για να πάρουν το προβάδισμα. Ο Σαχινίδης, ο Αθανασιάδης και ο Πάντζος έφεραν την ομάδα τους στο 25-17, με τον Κολοβέρο να σκοράρει 7 μαζεμένους για να απαντήσει, 25-24. Όμως, ο Σαχινίδης και ο Αθανασιάδης βοήθησαν τους New World Dons να κρατήσουν το προβάδισμα, παρά τις προσπάθειες του Στασινού, 33-26 στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε από τον Καλογεράκη, 35-26, για να απαντήσουν στασινός και Κολοβέρος για το 35-30. Το τρίποντο του Ντόκου έφερε το ματς στο 37-33, με τον Σαχινίδη να απαντά με τον ίδιο τρόπο. Ο Στασινός έφερε το ματς στο 40-37 για να γράψει ο Πάντζος το 43-37. Ο Γ.Σ.Π. απάντησε με τον Κολοβέρο και τον Μερή για το 43-42, με τον Κολοβέρο να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του και τον Παπαναστασίου να κλείνει το σερί 0-9 για το 43-46. Ο Τσικαλάς με τον Φιλή έφεραν το ματς στο 45-50, με τον Κολοβέρο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 46-52.

Στην 4η περίοδο μετά το καλάθι του Νταγκίνη ο Χασινίδης με τον Αθανασιάδη μείωσαν σε 53-54 για να ισοφαρίσει 1 λεπτό αργότερα ο Πάντζος με βολές, 54-54. Μάλιστα, οι New World Dons προσπέρασαν με 56-54 με τον Αθανασιάδη για να απαντήσει ο Κολοβέρος με τρίποντο 2:50 για το τέλος. Μετά από αλλεπάλληλες χαμένες επιθέσεις ο Κολοβέρος με 1/2 βολές έκανε το 56-58 στο 1:37, για να ισοφαρίσει ο Σαχινίδης στα 50 δευτερόλεπτα σε 58-58. Ο Γ.Σ.Π. είχε δύο ευκαιρίες για νίκη, όπως αστόχησε σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις (έκλεψε την μπάλα στο ενδιάμεσο) για να οδηγηθούμε στην παράταση.

Εκεί ο Κολοβέρος έβαλε την ομάδα του μπροστά και μετά από 1/2 βολές του Αθανασιάδη με τρίποντο έγραψε το 59-63. Οι New World Dons απάντησαν με τον Σαχινίδη για το 61-63 στα 2:20, με τον Γ.Σ.Π. να βρίσκει λύση από τον Φιλή με 1:41 για το φινάλε, 61-65. Ο Σαχινίδης μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό μείωσε σε 63-65, ενώ οι δυο ομάδες μοιράστηκαν από 1/2 βολές για το 64-66 στα 33 δευτερόλεπτα. Ο Γ.Σ.Π. αστόχησε στην επίθεσή του στα 10 δευτερόλεπτα, οι New World Dons κέρδισαν φάουλ, είχαν 0/2 βολές, πήραν το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά αστόχησαν στην εκπνοή!

Το τρομερό φινάλε του ματς:

Για τους νικητές ο Κολοβέρος είχε 33 πόντους και ο Στασινός 9. Για τους New World Dons ο Αθανασιάδης είχε 24 πόντους, ο Σαχινίδης 20, ο Καλογεράκης 12 και ο Πάντζος 8.

New World Dons
(Μύρτου Αλ.): Ρίγος Ο., Αθανασιάδης Κ. 24, Καλογεράκης Β. 12, Σαχινίδης Π. 20 (1), Μύρτου Θ., Πάντζος Θ. 8.

Γ.Σ.Π. (Στρατικόπουλος Η.): Ντόκος Σ. 3 (1), Μερής Δ. 4, Παπαναστασίου Γ. 5 (1), Στασινός Σ. 9, Κολοβέρος Α. 33 (4), Φιλής Α. 6, Στρατικόπουλος Η., Τσικαλάς Κ. 2, Νταγκίνης Σ. 4.

SANTA NIONIOS – GUNNERS 71-47
(20-11, 41-21, 51-33, 71-47)

Για την 8η αγωνιστική ο Santa Nionios κέρδισε τους Gunners με 71-47, για να πάρει και μαθηματικά την πρόκριση στα πλέι οφς του ομίλου! Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Gunners να μπαίνουν καλύτερα, με τον Τσάπαλο Φ. και τον Τζήμα προηγήθηκαν με 4-8 μετά το καλάθι του Λάγιου. Ο Santa Nionios απάντησε με τον Λέγγα και τον Τσουλφά για το 11-9, με τον Σκουμπουτή και τον Λέγγα να φέρνουν το ματς στο 16-9 και το 20-11 μετά το καλάθι του Τζήμα.

Στη 2η περίοδο το σερί του Santa Nionios συνεχίστηκε για να φτάσει στο 15-0. Ο Γαλανόπουλος και ο Τσουλφάς έφεραν το ματς στο 27-11, με τον Τσουλφά να γράφει το 31-11. Το σερί διέκοψε ο Σερκετζιάν για τους Gunners, για να απαντήσει ο Santa Nionios με τον Μπελεχάκη και τον Γαλανόπουλο για το 37-13 για να κάνει ο Τσουλφάς το 39-13. Ο Πετρόπουλος έγραψε το 39-15 με τον Τζήμα να σκοράρει για το 39-17. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε από τον Λέγγα και τον Πετρόπουλο στο 41-21.

Στο 3ο δεκάλεπτο μετά το καλάθι του Σκουμπουτή ο Σερκετζιάν και ο Τσάπαλος Φ. σκόραραν για το 44-25 με τον Πετρόπουλο να φέρνει το ματς στο 44-27. Ο Γαλανόπουλος με 5 πόντους και ο Σκουμπουτής διαμόρφωσα το 51-27, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Τσάπαλο Φ. και τον Πούλιο στο 51-33.

Στην 4η περίοδο ο Σαρρής έφερε το ματς στο 53-35, με τον Λάγιο και τον Μπελεχάκη να γράφουν το 63-37. Μετά το καλάθι του Στύλλου ο Σκουμπουτής με τον Μπελεχάκη έφεραν το ματς στο 69-40. Ο Στύλλος και ο Σαρρής σκόραραν για τους Gunners με τον Μπελεχάκη και τον Σερκετζιάν να κλείνουν τον αγώνα στο 71-47.

Για τους νικητές ο Σκουμπουτής είχε 17 πόντους, ο Μπελεχάκης είχε 15, ο Τσουλφάς 12, ο Γαλανόπουλος 10, ο Λάγιος 9, ενώ ο Λέγγας 8. Για τους Gunners ο Τσάπαλος Φ. είχε 10 πόντους, ο Τζήμας 9 ενώ ο Πετρόπουλος είχε 8.

Santa Nionios (Μπελεχάκης): Σκουμπουτής Σ. 17, Καρυδάκης Π., Μπελεχάκης Γ. 15 (1), Λάγιος Σ. 9, Λέγγας Χ. 8 (2), Γαλανόπουλος Γ. 10 (2), Γιαννιώτης Ν., Τσούλφας Π. 12.

Gunners (Τσάπαλος Φ.): Πετρόπουλος Π. 8, Στύλιος Γ. 6, Σερκετζιάν Σ. 6, Τσάπαλος Φ. 10, Πούλιος Β. 2, Τζήμας Γ. 9, Τσάπαλος Μ., Σαρρής Γ. 6.

HAVANA RUM – ROCKETS 20-0

(Ο αγώνας κατοχυρώθηκε με 20-0 στη Havana Rum λόγω της απόσυρσης των Rockets από το πρωτάθλημα)

GAULS TEAM – ROCKETS 20-0
(Ο αγώνας κατοχυρώθηκε με 20-0 στη Gauls Team λόγω της απόσυρσης των Rockets από το πρωτάθλημα)

SANTA NIONIOS – ROCKETS 20-0
(Ο αγώνας κατοχυρώθηκε με 20-0 στον Santa Nionios λόγω της απόσυρσης των Rockets από το πρωτάθλημα)