Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Αήττητη πρωτιά για Run ‘n’ Gun!

Αήττητη πρωτιά για Run ‘n’ Gun!

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Η κανονική περίοδος στον τρίτο όμιλο του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» ολοκληρώθηκε για να μπει η λίγκα στα πλέι οφς. Οι Run ‘n’ Gun τερμάτισαν πρώτοι και αήττητοι μετά τη νίκη τους με 65-60 επί της Αττικής για τη 10η αγωνιστική, με την Αττική να τερματίζει 2η μετά το 78-53 επί της Havana Rum για τη 13η αγωνιστική και το 73-62 επί των New World Dons για την 6η.

Η Τερψιθέα κέρδισε για την 11η αγωνιστική με 69-67 τους New World Dons για να τερματίσει 3η, η Havana Rum κλείδωσε την 6η θέση με το 51-48 επί του Γ.Σ. Κυψέλης για τη 10η αγωνιστική, ενώ οι Ροζ Πάνθηρες επικράτησαν με 78-34 των Gunners για τη 10η αγωνιστική. Τέλος με 20-0 κέρδισε η Gauls Team τους Gunners και με 20-0 οι Ροζ Πάνθηρες τον Γ.Σ. Κυψέλης, σε παιχνίδια που κρίθηκαν στα χαρτιά.

Γ.Σ. ΚΥΨΕΛΗΣ – HAVANA RUM 48-51
(8-8, 17-23, 32-38, 48-51)

Για τη 10η αγωνιστική η Havana Rum κέρδισε τον Γ.Σ. Κυψέλης με 48-51 μπαίνοντας στην πρώτη εξάδα της λίγκας. Ο Μπακαυγάς Α. και ο Παπαδημητρίου σκόραραν για το 2-5 στο ξεκίνημα, αλλά δύο τρίποντα του Σαμορέλη έφεραν το ματς στο δεκάλεπτο στο 8-8.

Στη 2η περίοδο ο Λοράνδος και ο Σαμορέλης σκόραραν για το 13-10, με τον Μπακαυγά Γ. να απαντά, αλλά τον Ποπώλη και τον Λοράνδο να γράφουν το 17-12. Η Havana Rum μέχρι το ημίχρονο έτρεξε σερί 0-11, ο Μπακαυγάς Α., ο Μαγιάτης και ο Μπακαυγάς Γ. την έφεραν στο 17-23 της ανάπαυλας.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Μαγιάτης και ο Μπακαυγάς Γ. σκόραραν για το 19-28, με τον Αλεβίζο να φέρνει τον αγώνα στο 24-28 για τον Γ.Σ. Κυψέλης. Το τρίποντο του Μπακαυγά Α. έγραψε το 24-31, αλλά ο Αλεβίζος και ο Σταθόπουλος απάντησαν για το 30-33. Ο Μπακαυγάς Γ. με 5 πόντους έγραψε το 30-38 για να κλείσει την περίοδο ο Αλεβίζος στο 32-38.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αλεβίζος έριξε τη διαφορά στους 4 πόντους, αλλά ο Παπαδημητρίου με τον Μαγιάτη απάντησαν για το 36-45. Ο Σαμορέλης μείωσε σε 40-45 για να μπούμε στο τελευταίο τρίλεπτο με τις βολές του Μπακαυγά Γ. για το 40-47. Ένα καλάθι του Σταθόπουλου έγραψε το 42-47 στο 1:28 πριν το τέλος. Ένα τρίποντο του Σαμορέλη και από 2 άστοχες χαμένες βολές εκατέρωθεν μας εισήγαγαν στο τελευταίο λεπτό με τη Havana Rum να φτάνει με τον Μαγιάτη στο 45-49 στα 15 δευτερόλεπτα. Ο Σαμορέλης με το 6ο του τρίποντο στο ματς έκανε το 48-50 στα 6 δευτερόλεπτα, ο Γ.Σ. Κυψέλης έκανε φάουλ, ο Μπακαυγάς Γ. είχε 1/2 βολές, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι καλύτερο για τον Γ.Σ. Κυψέλης.

Για τους νικητές ο Μαγιάτης είχε 17 πόντους, ο Μπακαυγάς Γ. 16, ο Μπακαυγάς Α. 14. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Σαμορέλης είχε 18 πόντους, ο Αλεβίζος 15 και ο Σταθόπουλος 7.

Γ.Σ. Κυψέλης (Ατσάλης Β.): Σαμορέλης Γ. 18 (6), Γκίνης Δ. 2, Σταθόπουλος Κ. 7, Ποπώλης Σ. 2, Αλεβίζος Δ. 15 (1), Καραμπέτσος Α., Λοράνδος Γ. 4.

Havana Rum (Μπακαυγάς Γ.): Μπακαυγάς Γ. 16 (2), Μαγιάτης Γ. 17 (1), Μπακαυγάς Α. 14 (3), Παπαδημητρίου Γ., Ραδόπουλος Π..

GUNNERS – ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΕΣ 34-78
(8-22, 14-34, 29-47, 34-78)

Για τη 10η αγωνιστική οι Ροζ Πάνθηρες κέρδισαν με 34-78 τους Gunners για να κλειδώσουν την 7η θέση της κανονικής περιόδου. Οι Ροζ Πάνθηρες μπήκαν καλύτερα στο ματς με τον Παπαδιώτη και τον Μπίρη προηγήθηκαν με 0-6, ενώ μετά το καλάθι του Τσάπαλου Φ. ο Σπανός με τον Γουρνέλο τους έφερε στο 2-10. Ο Τσάπαλος Φ. με τον Τσάπαλο Μ. σκόραραν για τους Gunners για το 6-14, αλλά ο Μπίρης με τον Σπανό έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 8-22.

Στη 2η περίοδο ο Ζοτάι με τον Γουρνέλο έφεραν το ματς στο 8-28 με τον Σπανό να γράφει το 8-30. Ο Τσάπαλος Μ. απάντησε για το 13-32, με τον Σπανό να κλείνει το ημίχρονο στο 14-34. Στην 3η περίοδο ο Σερκιετζιάν με τον Τσάπαλο Φ. μείωσαν σε 20-36, με τον Σπανό να σκοράρει τρίποντο για το 20-39 και το 25-42 μετά από 5 πόντους του Τσάπαλου Φ.. Ο Τσάπαλος Μ. έριξε τη διαφορά στο 29-42, με τον Μπίτη και τον Παπαδιώτη να απαντούν για το 29-47 στο 30ο λεπτό για τους Ροζ Πάνθηρες.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σπανός με τον Πεπονή και τον Μπίρη έφεραν το ματς στο 30-61 με σερί 1-14 για να απαντήσουν ο Τσάπαλος Φ. και ο Τζήμας για τους Gunners, 34-61. Το παιχνίδι έκλεισε με σερί 0-17 για τους Ροζ Πάνθηρες, τρία τρίποντα από Σπανό, Παπαδιώτη και Ασπρογέρακα, συν πόντοι από Γουρνέλο και Μπίρη έγραψαν το τελικό 34-78.

Για τους νικητές ο Σπανός είχε 33 πόντους, ο Μπίρης 20, ο Γουρνέλος 10 και ο Παπαδιώτης 7. Για τους Gunners ο Τσάπαλος Φ. είχε 22 και ο Τσάπαλος Μ. 8.

Gunners (Τσάπαλος Φ.): Πετρόπουλος Π., Τζήμας Γ. 2, Στύλλος Γ., Τσάπαλος Φ. 22, Τσάπαλος Μ. 8, Σερκετζιάν Σ. 2.

Ροζ Πάνθηρες (Σπανός Ν.): Σπανός Ν. 33 (3), Ζοτάι Δ. 2, Μπίρης Χ. 20 (1), Παπαδιώτης Κ. 7 (1), Ασπρογέρακας Γ. 3 (1), Πεπονής Κ. 3 (1), Γουρνέλος Α. 10.

ΑΤΤΙΚΗ – RUN ‘N’ GUN 60-65
(14-12, 33-33, 52-51, 60-65)

Για τη 10η αγωνιστική οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 60-65 την Αττική για να τερματίσουν πρώτοι και αήττητοι στην κανονική περίοδο της λίγκας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παράσχο και τον Μαρίνη να φέρνουν τους Run ‘n’ Gun στο 4-7 μετά το καλάθι του Κωστούλα. Η Αττική απάντησε και με τον Καραντζούνη και τον Φάββα προσπέρασε με 12-9, για να πάει στο 14-10 με τον Βασιλείου, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Παράσχο στο 14-12.

Στη δεύτερη περίοδο η Αττική κράτησε το προβάδισμα με τον Κωστούλα και τον Καραντζούνη για το 18-15 παρά το καλάθι και φάουλ του Αντωνίου. Όμως, μετά ο Βλαχογεώργης με τον Καραλή Γ. έφεραν τους Run ‘n’ Gun στο 19-23. Η Αττική απάντησε με τον Γαλάνη και τον Φάββα για να ισοφαρίσει σε 25-25, με τον Πανδή να κρατά μπροστά την ομάδα του, 25-29. Ο Αντωνίου και ο Πανδής έγραψαν το 27-33, αλλά δύο τρίποντα από Ξερέα και Καραντζούνη έφεραν το ματς στο 33-33 στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο ο Παράσχος και ο Αντωνίου με τρίποντο έγραψαν το 33-38 για τους Run ‘n’ Gun, με την Αττική να απαντά με Τσομπάνο και Καραντζούνη για το 37-38. Ο Καραλής Γ. έφερε το ματς στο 37-42 και το 40-45 λίγο μετά, ενώ μετά τις βολές του Φάββα ο Πανδής με τον Περρή έκαναν το 42-49. Η Αττική απάντησε, ο Κωστούλας με τον Ξερέα μείωσαν σε 47-49, με τον Τσομπάνο να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του, 50-49. Δύο βολές του Ρήγα κι ένα καλάθι του Γαλάνη έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 52-51.

Το τρίποντο του Καραντζούνη στο 4ο δεκάλεπτο έφερε το ματς στο 55-53, με τους Run ‘n’ Gun να απαντούν με τον Βλαχογεώργη για το 55-56. Η Αττική πήρε το τελευταίο της προβάδισμα στο ματς με τον Κωστούλα, αλλά ο Παράσχος ισοφάρισε σε 58-58 μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Καραλής Γ. με βολές έγραψε το 58-60, με την Αττική να ισοφαρίζει με 2/4 βολές από Φάββα και Τσομπάνο, για να μπούμε στο τελευταίο 1:30 του αγώνα. Ο Αντωνίου έφερε το ματς στο 60-62, ενώ ο Καραλής Γ. σκόραρε για το 60-64 στα 30 δευτερόλεπτα. Η Αττική αστόχησε στην επίθεσή της και το ματς τελείωσε με 1/2 βολές του Αντωνίου.

Για τους νικητές ο Καραλής Γ. είχε 16 πόντους, ο Αντωνίου 12, ο Παράσχος 10 και ο Πανδής 8. Για την Αττική ο Φάββας είχε 15, ο Καραντζούλης και ο Κωστούλας από 13.

Αττική (Σταυρόπουλος Αν., Μπουργαζάς Β.): Φάββας Σ. 15, Ξερέας Μ. 6 (2), Τσομπάνος Β. 5, Καραντζούνης Τ. 13 (2), Σταυρόπουλος Αγ., Βασιλείου Μ. 2, Γαλάνης Δ. 6, Κωστούλας Δ. 13, Καραλής Δ..

Run ‘n’ Gun (Πανδής Γ.): Παράσχος Π. 10, Βασιλείου Π. 2, Περρής Α. 4, Αντωνίου Α. 12 (1), Ρήγας Χ. 4, Καραλής Γ. 16, Βλαχογεώργης Κ. 6, Πανδής Γ. 8, Μαρίνης Μ. 3 (1), Πάλλας Π..

NEW WORLD DONS – ΤΕΡΨΙΘΕΑ 67-69
(10-19, 25-38, 47-49, 67-69)

Για την 11η αγωνιστική η Τερψιθέα κέρδισε με 67-69 τους New World Dons για να κατακτήσει την 3η θέση στην κανονική περίοδο της λίγκας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Καλογεράκη και τον Πάντζο να σκοράρουν για το 4-2 των New World Dons, για να απαντήσουν ο Λαζαρίδης με τον Βουλά και τον Καμαριωτάκη για το 4-8 της ομάδας τους. Ο Φαουζί έφερε το ματς στο 6-14 για την Τερψιθέα, με τον Αθανασιάδη να απαντά και τον Καλογεράκη να σκοράρει για το 10-16 πριν ο Βουλάς με τρίποντο κλείσει το δεκάλεπτο στο 10-19.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι New World Dons με καλάθι και φάουλ του Αθανασιάδη μείωσαν σε 13-19, για να φέρει το ματς ο Σαχινίδης στο 15-19. Η Τερψιθέα απάντησε με τον Λαζαρίδη για το 15-25, ο Βουλάς σκόραρε για το 17-27, με τον Αθανασιάδη και τον Σαχινίδη να μειώνουν σε 21-27 και 23-30 μετά το τρίποντο του Σταθουλόπουλου. Ο Φαουζί και ο Βουλάς έφεραν το ματς στο 25-34, με τον Λαζαρίδη να κλείνει το ημίχρονο στο 25-38.

Στην 3η περίοδο ο Πάντζος και ο Καλογεράκης σκόραραν για το 29-38, αλλά η Τερψιθέα κράτησε τον έλεγχο και με τον Λαζαρίδη έμεινε μπροστά, 33-43. Ο Καλογεράκης και ο Πάντζος μείωσαν σε 37-43, με τον Φαουζί να απαντά για το 37-48. Από εκεί και πέρα ακολούθησε ένα σερί 10-0 των New World Dons, ο Καλογεράκης και ο Σαχινίδης έφεραν το ματς στο 43-48, με τον Αθανασιάδη να κάνει το 47-48 και την περίοδο να κλείνει στο 47-49 από τον Καμαριωτάκη.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καμαριωτάκης και ο Λαζαρίδης έφεραν το ματς στο 47-54 για να μειώσουν οι New World Dons σε 49-54. Κάπου εκεί, με 8:30 για το τέλος του ματς ο Πάντζος έκανε το 5ο του φάουλ και οι New World Dons έμειναν με 4 παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα.

Η Τερψιθέα με τον Λαζαρίδη και τον Φαουζί προηγήθηκε με 49-60, αλλά και πάλι είδε τους αντιπάλους της να ψαλιδίζουν τη διαφορά. Ο Σαχινίδης με 9 πόντους έφερε το ματς στο 60-62. Το καλάθι του Λαζαρίδη έγραψε το 60-64, αλλά ο Ρίγος απάντησε με τρίποντο. Η Τερψιθέα με τον Λαζαρίδη και τον Φαουζί πήγε στο 64-69, με τους New World Dons να απαντούν με τρίποντο του Σαχινίδη για το 67-69 αλλά με μόλις 2 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο, για να λήξει το ματς έτσι.

Για τους νικητές ο Λαζαρίδης είχε 25 πόντους, ο Φαουζί 22 και ο Βουλάς 11. Για τους New World Dons ο Αθανασιάδης είχε 23 πόντους, ο Σαχινίδης 20, ο Πάντζος 11 και ο Καλογεράκης 10.

New World Dons (Μύρτου Α.): Ρίγος Ο. 3 (1), Αθανασιάδης Κ. 23, Καλογεράκης Β. 10, Μπολλάτι Β., Σαχινίδης Π. 20 (1), Πάντζος Θ. 11.

Τερψιθέα (Αγγελίδης Ν.): Φαουζί Δ. 22 (2), Βακουφτσής Β., Σταθουλόπουλος Κ. 3 (1), Χατζάκης Α., Κουφογιαννίδης Ο, Καμαριωτάκης Β. 6, Αγγελίδης Γ., Μανιφάβας Π. 2, Λαζαρίδης Κ. 25 (1), Βουλάς Κ. 11 (1).

HAVANA RUM – ΑΤΤΙΚΗ 53-78
(13-17, 27-38, 41-54, 53-78)

Για τη 13η αγωνιστική η Αττική κέρδισε τη Havana Rum με 53-78 παίρνοντας τον έλεγχο μετά την πρώτη περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-2 για τη Havana Rum με τον Χιώτη για να απαντήσει η Αττική με τον Καραντζούνη και τον Φάββα για το 7-10. Ο Μπακαυγάς Α. ισοφάρισε το ματς, αλλά ο Φάββας με τον Κωστούλα έφεραν την ομάδα τους στο 10-17, με την περίοδο να τελειώνει με τρίποντο του Παπαδημητρίου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παπαδημητρίου σκόραρε για το 15-17, με τον Φάββα και τον Σταυρόπουλο Αγ. να απαντούν για το 15-26. Ο Παπαδημητρίου έφτασε τους 11 συνεχόμενους πόντους για τη Havana Rum μειώνοντας σε 21-26, αλλά ο Βασιλείου και ο Καραντζούνης έγραψαν το 21-32. Ο Μαγιάτης μείωσε σε 25-32, με τον Γαλάνη και τον Κοντό να απαντούν για το 25-38. Το ημίχρονο τελείωσε από τον Χιώτη και το τρίποντο του Κοντού σε 27-41.

Στην 3η περίοδο ο Καραντζούνης έφερε το ματς στο 27-46, με τη Havana Rum να απαντά με τον Μπακαυγά Α. για το 33-46. Ο Φάββας με τον Κωστούλα έγραψαν το 33-50, ο Μπακαυγάς Α. κράτησε την ομάδα του ως το 39-54, με τον Χιώτη να κλείνει την περίοδο στο 41-54.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ραδόπουλος σκόραρε για το 43-56 με την Αττική να απαντά με τον Καραντζούνη και τον Ξερέα για το 45-61. Μετά το καλάθι του Παπαδημητρίου ο Φάββας με 7 συνεχόμενους πόντους έγραψε το 47-68, ενώ ο ίδιος έφερε τον αγώνα στο 51-74 μετά τα καλάθια από Παπαδημητρίου και Χιώτη. Ο Κοντός με τον Φαββά ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά, για να κλείσει το ματς ο Χιώτης στο 53-78.

Για τους νικητές ο Φάββας είχε 26 πόντους, ο Καραντζούνης 17, ο Κοντός 11 και ο Κωστούλας 10. Για τη Havana Rum ο Παπαδημητρίου είχε 17 πόντους, ο Χιώτης 15, ο Μπακαυγάς Α. 12 και ο Μαγιάτης 7.

Havana Rum (Μπακαυγάς Γ.): Μπακαυγάς Γ., Μαγιάτης Γ. 7, Μπακαυγάς Α. 12 (2), Μανίκας Β., Παπαδημητρίου Γ. 17 (3), Ραδόπουλος Π. 2, Χιώτης Σ. 15 (1).

Αττική (Μπουργαζάς Β.): Σταυρόπουλος Αγ. 3 (1), Φάββας Σ. 26 (1), Βασιλείου Μ. 6, Κοντός Γ. 11 (1), Καραντζούνης Τ. 17 (1), Ξερέας Μ. 3 (1), Μπουργαζάς Β., Γαλάνης Δ. 2, Κωστούλας Δ. 10.

NEW WORLD DONS – ΑΤΤΙΚΗ 62-73
(19-14, 34-33, 46-61, 62-73)

Για την 6η αγωνιστική η Αττική κέρδισε με 62-73 τους New World Dons με ανατροπή στο 2ο ημίχρονο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-6 για την Αττική με καλάθια και φάουλ από Φάββα και Κωστούλα. Η απάντηση ήρθε από τον Καλαμπούκα, με τον Κωστούλα να φέρνει την ομάδα του στο 2-8 πριν ο Σαχινίδης με τον Αθανασιάδη και τον Καλαμπούκα μειώσουν σε 9-10. Ο Καραλής Δ. κράτησε την Αττική μπροστά, με τον Κωστούλα να κάνει το 11-14 για να απαντήσει ο Αθανασιάδης με 6 συνεχόμενους πόντους και να κλείσει το δεκάλεπτο ο Σαχινίδης για τους New World Dons στο 19-14.

Στη 2η περίοδο η Αττική με 0-6 σερί από Τσομπάνο και Κωστούλα προηγήθηκε με 19-20, για να τη φέρει μετά τις βολές του Αθανασιάδη ο Φάββας στο 22-26. Οι New World Dons απάντησαν ισοφαρίζοντας με τον Καλογεράκη, για να τους δώσει δύο φορές προβάδισμα ο Αθανασιάδης με 28-26 και 30-28. Η Αττική προσπέρασε και πάλι με το καλάθι του Κωστούλα και το τρίποντο του Ξερέα, για να έρθει ο Αθανασιάδης και να κλείσει το ημίχρονο στο 34-33, σκοράροντας στο πρώτο μέρος τους μισούς πόντους της ομάδας του.

Στο 3ο δεκάλεπτο η Αττική με τον Φάββα και τον Κωστούλα προηγήθηκε με 34-39, για να απαντήσουν οι New World Dons με τον Σαχινίδη και τον Αθανασιάδη ισοφαρίζοντας σε 42-42 το παιχνίδια. Η Αττική έγραψε σερί 0-14 το οποίο έκρινε και το ματς, ο Τσομπάνος με τον Κωστούλα και τον Φάββα πήγαν την ομάδα τους στο 42-56, για να διακόψει το σερί ο Σαχινίδης. Η περίοδος έκλεισε στο 46-61 από τον Φάββα για την Αττική.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καλογερόπουλος σκόραρε για το 48-61, με τον Καλαμπούκα και τον Αθανασιάδη να μειώνουν σε 53-63. Ο Φαββας με τον Καραλή Δ. έφεραν την Αττική στο 54-67 με τον Τσομπάνο και τον Καλογεράκη να γράφουν το 59-70. Τα τρίποντα από Τσομπάνο και Σαχινίδη στο τέλος έκλεισαν τον αγώνα στο 62-73.

Για τους νικητές ο Κωστούλας είχε 27 πόντους, ο Φάββας 22 και ο Τσομπάνος 15. Για τους New World Dons ο Αθανασιάδης είχε 25 πόντους, ο Σαχινίδης 15, ο Καλογεράκης 12 και ο Καλαμπούκας 8.

New World Dons (Μύρτου Α.): Σαχινίδης Π. 15 (2), Αθανασιάδης Κ. 25, Καλογεράκης Β. 12, Ρίγος Ο., Μύρτου Θ. 1, Πάντζος Θ. 1, Καλαμπούκας Θ. 8.

Αττική (Μπουργαζάς Β., Σταυρόπουλος Αν.): Σταυρόπουλος Αγ., Φάββας Σ. 22 (1), Καραλής Δ. 5, Κοντός Γ., Τσομπάνος Β. 15 (1), Ξερέας Μ. 4 (1), Βασιλείου Μ., Γαλάνης Δ., Κωστούλας Δ. 27.

GAULS TEAM – GUNNERS 20-0
(Ο αγώνας κατοχυρώθηκε στην Gauls Team επειδή οι Gunners δεν προσήλθαν στο γήπεδο)

ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΕΣ – Γ.Σ. ΚΥΨΕΛΗΣ 20-0
(Ο αγώνας κατοχυρώθηκε στους Ροζ Πάνθηρες επειδή ο Γ.Σ. Κυψέλης δεν προσήλθε στο γήπεδο)