Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Πρωταθλητές οι Run ‘n’ Gun! – Τελική κατάταξη

Πρωταθλητές οι Run ‘n’ Gun! – Τελική κατάταξη

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Ο τελικός του τρίτου ομίλου σηματοδότησε το καλοκαιρινό «αντίο» του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για τη σεζόν 2012-13. Και τι «αντίο» ήταν αυτό! Μετά από μία απίστευτη σε πάθος και εξέλιξη ματσάρα οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 73-72 την Αττική για να κατακτήσουν το τρόπαιο! Και, μάλιστα, η κατάκτηση ήρθε με τους Run ‘n’ Gun να κρατούν το αήττητο σε όλη τη λίγκα, 16-0! MVP του τελικού ο Καραλής που ήταν ασταμάτητος με 22 πόντους!

ΑΤΤΙΚΗ – RUN ‘N’ GUN 72-73
(18-17, 33-35, 55-57, 72-73)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Run ‘n’ Gun να μπαίνουν καλύτερα, το τρίποντο του Πανδή και ο Βλαχογεώργης τους πήγαν στο 2-7. Ο Κωστούλας απάντησε και ο Φάββας έγραψε το 6-9 για την Αττική, με τον Λαζάκη να μειώνει στον πόντο. Ο Περρής με τον Αντωνίου πήγαν το ματς στο 8-13, με τον Καραλή να γράφει το 10-15. Ο Καραντζούνης απάντησε με καλάθι και φάουλ για το 13-15, ο Καραλής σκόραρε ξανά για το 13-17, με την Αττική να παίρνει σκορ από τον Καραντζούνη που έβαλε την ομάδα του μπροστά στο δεκάλεπτο, 18-17.

Στη 2η περίοδο οι Run ‘n’ Gun με τον Καραλή να φτάνει τους 7 συνεχόμενους πόντους προσπέρασαν με 18-20, για να απαντήσουν Λαζάκης και Κωστούλας για την Αττική. Ο Πανδής ισοφάρισε, ενώ τα καλάθια του Σταυρόπουλου Αγ. και του Λαζάκη έφεραν το ματς στο 27-24 για την Αττική. Μετά την απάντηση του Αντωνίου το τρίποντο του Ξερέα έγραψε το 30-26. Οι Run ‘n’ Gun με τον Καραλή να βάζει και πάλι 7 συνεχόμενους πόντους απάντησαν και προσπέρασαν με 31-33, για να ισοφαρίσει ο Κωστούλας και ο Αντωνίου να κλείσει το ημίχρονο στο 33-35 για την ομάδα του.

Στην 3η περίοδο η Αττική ισοφάρισε με τον Καραντζούλη, αλλά ο Πανδής με τον Βλαχογεώργη απάντησαν με ένα 0-7 των Run ‘n’ Gun για το 35-42. Ο Καραντζούνης με τον Φάββα γρήγορα μείωσαν τη διαφορά στο 42-44, αλλά ακολούθησε ένα 0-9, ο Βλαχογεώργης και ο Περρής έκαναν το 42-49, με τον Αντωνίου να βάζει 4 πόντους για το 42-53 των Run ‘n’ Gun. Η Αττική με το τρίποντο του Ξερέα ξεκίνησε αντεπίθεση από το -11, ο Κωστούλας με 6 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 51-55. Ο Καραλής με 2/2 βολές έφερε το ματς στο 51-57, αλλά ο Καραντζούνης με τον Ξερέα έκλεισαν την 3η περίοδο στο 55-57.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μαρίνης και ο Περρής έφεραν την ομάδα τους στο 55-61, με τον Τσομπάνο να απαντά για την Αττική. Ο Βλαχογεώργης έγραψε το 57-63, με τον Φάββα να σκοράρει 4 πόντους για το 61-63 με 5:59 για το τέλος του ματς. Ο Καραλής πήρε και πάλι τη σκυτάλη από τους συμπαίκτες του, με 2/2 βολές έγραψε το 61-65, ενώ μετά την τεχνική ποινή στον πάγκο της Αττικής, είχε άλλες 2/2 βολές και σκόραρε και στην επίθεση από την επαναφορά για το 62-69 των Run ‘n’ Gun.

Η Αττική με τρίποντο του Λαζάκη μείωσε σε 65-69 με 4:12 για το τέλος, ενώ ο Κωστούλας ήταν που έφερε ξανά το ματς στο καλάθι. Το λάθος των Run ‘n’ Gun έδωσε την ευκαιρία στην Αττική να πάρει καλάθι και φάουλ με τον Καραντζούνη για το 70-69, ενώ από την τεχνική ποινή στους Run ‘n’ Gun η Αττική πήρε μόλις 1 πόντο (χαμένη επίθεση) για το 71-69 με 2:55 για το φινάλε. Οι Run ‘n’ Gun είχαν 0/2 ολές στην επόμενη επίθεσή τους, αλλά ο Μαρίνης έκλεψε την μπάλα στην άμυνα και ο Πανδής με ντράιβ έκανε το 71-71 στο 1:58. Δύο χαμένες επιθέσεις εκατέρωθεν (ένα άστοχο σουτ κι ένα λάθος) μας έφεραν στο τελευταίο λεπτό, όπου η Αττική είχε δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ στις επιθέσεις της, αλλά δεν μπόρεσε να βρει σκορ. Οι Run ‘n’ Gun πήραν εν τέλει το ριμπάουντ, κέρδισαν φάουλ, ο Πανδής έγραψε 2/2 βολές για το 71-73 στα 28 δευτερόλεπτα. Ο Κωστούλας απάντησε πολύ γρήγορα, στα 25 δευτερόλεπτα είχε 1/2 βολές για το 72-73 με τους Run ‘n’ Gun να κάνουν λάθος στα 10 δευτερόλεπτα.

Η Αττική προσπάθησε για τη νίκη, αλλά ήταν άστοχη, έκανε φάουλ με λιγότερο από 1 δευτερόλεπτο, οι Run ‘n’ Gun είχαν 0/2 βολές, αλλά επειδή η μπάλα δεν βρήκε στεφάνι στη δεύτερη, η Αττική είχε επαναφορά από το πλάι με 1 δέκατο του δευτερολέπτου στο χρονόμετρο. Η προσπάθεια για tip μετά από πάσα 20 μέτρων δεν μπόρεσε να καταλήξει σε κάτι θετικό για την Αττική, με τους Run ‘n’ Gun να κατακτούν τον τίτλο!

Για τους πρωταθλητές ο Καραλής είχε 22 πόντους, ο Πανδής 14, ο Αντωνίου και ο Βλαχογεώργης από 12 και ο Περρής 11. Για την Αττική ο Καραντζούνης είχε 19 πόντους, ο Κωστούλας 16, ο Φάββας 15, ο Λαζάκης 10 και ο Ξερέας 8.

Ολόκληρος ο τελικός με περιγραφή:

Αττική (Μπουργαζάς Β., Σταυρόπουλος Αν.): Χλιαουτάκης Π., Φάββας Σ. 15, Βασιλείου Μ., Σταυρόπουλος Αγ. 2, Τσομπάνος Β. 2, Χριστόπουλος Τ., Ξερέας Μ. 8 (2), Καραντζούνης Τ. 19 (1), Ματσάγκας Δ., Γαλάνης Δ., Κωστούλας Δ. 16, Λαζάκης Ν. 10 (2).

Run ‘n’ Gun (Πανδής Γ.): Ρήγας Χ., Παράσχος Π., Διαμαντής Β., Περρής Α. 11 (1), Αντωνίου Α. 12, Μόντι Β., Καραλής Γ. 22 (2), Βασιλείου Π., Πανδής Γ. 14 (1), Μαρίνης Μ. 2, Βλαχογεώργης Κ. 12, Πάλλας Π..