Home / ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2013 / Ένα κλικ πιο κοντά στον τίτλο…

Ένα κλικ πιο κοντά στον τίτλο…

Ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ με τις τελευταίες εκκρεμότητες να διευθετούνται τη Δευτέρα. Μεγάλος νικητής της ημέρας το Βέλγιο που έχασε με 65-82 από τους Γάλλους αλλά πήρε την πρόκριση, αφού Βρετανοί (68-87 από τους Ουκρανούς) και Ισραηλινοί (76-80 από τους Γερμανούς) ηττήθηκαν.

Οι Βόσνιοι ήταν οι μεγάλοι χαμένοι της ημέρας, κέρδισαν με 78-72 τη Λιθουανία, αλλά για 4 πόντους διαφοράς έμειναν εκτός στην τετραπλή ισοβαθμία. Από αυτή προκρίθηκαν οι αντίπαλοί τους στο ματς, οι Λετονοί, που κέρδισαν με 76-66 την ΠΓΔΜ, και οι Σέρβοι, αν και έχασαν με 76-83 από το Μαυροβούνιο.

Οι Κροάτες κέρδισαν τους Τσέχους με 70-53 για να γλιτώσουν τα εμφράγματα, οι Ισπανοί επικράτησαν με 83-59 των Γεωργιανών, ενώ οι Σλοβένοι έχασαν σε αδιάφορο ματς με 61-71 από την Πολωνία. Τέλος, η Ρωσία έκανε την πρώτη της νίκη με 89-77 επί των Τούρκων, ενώ η Ιταλία έφτασε στο 5-0 μετά το 82-79 επί των Σουηδών. Οι δύο νέοι όμιλοι που σχηματίζονται στη δεύτερη φάση:

Ας δούμε τα ματς της τελευταίας ημέρας ανά όμιλο:

Α Όμιλος

Πρόκριση για το Βέλγιο, αφού παρά την ήττα από τους Γάλλους, η ήττα της Μεγάλης Βρετανίας από την Ουκρανία το έφερε στη δεύτερη φάση. Οι Βέλγοι ισοβάθμησαν με Γερμανούς και Βρετανούς στην 3η θέση με 2-3, αλλά τους είχαν κερδίσει και τους 2 και πήραν αυτοί την πρόκριση. Το Ισραήλ πέταξε την τύχη του στα σκουπίδια, αν είχε κερδίσει έστω με 1 πόντο τους Γερμανούς θα είχε προκριθεί.

Μεγάλη Βρετανία – Ουκρανία 68-87

Η Μεγάλη Βρετανία ήθελε την πρόκριση, αλλά ένα 13-27 στη δεύτερη περίοδο έφτανε στην Ουκρανία για να τη στείλει σπίτι της. Από το 8-15 με σερί 2-9 των Ουκρανών και μετά το προβάδισμα δεν άλλαξε ξανά χέρια. Ο Φρατέλο ήδη θεωρείται απόλυτα πετυχημένος, έφερε την Ουκρανία στους «12» και συνεχίζει να ελπίζει μπαίνονταςι εκεί με 1-1.

Οι Ουκρανοί είχαν 33/63 εντός παιδιάς με 44% στα τρίποντα και με 4 παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων και άλλους 5 από 7 και πάνω, πήραν τη νίκη εύκολα. Απ’ την άλλη, οι Βρετανοί αποχαιρετούν μετά από μια πολύ καλή προσπάθεια, με πολλές απουσίες και μάλιστα σημαντικές, κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί και να κάνουν και δύο νίκες.

Γερμανία – Ισραήλ 80-76

Το Ισραήλ κέρδιζε με 8 πόντους στη δεύτερη περίοδο και ήξερε ότι με απλή νίκη θα προκρινόταν (αν έχανε το Βέλγιο από τους Γάλλους). Όμως, ένα 9-0 των Γερμανών τους έδωσε το προβάδισμα και… οι Βέλγοι το χάρηκαν ιδιαίτερα. Οι Γερμανοί πάλεψαν παρότι αδιάφοροι και για ακόμη μία φορά έδειξαν ότι δεν τα παρατάνε. Οι Ισραηλινοί είχαν 8/15 στην πρώτη περίοδο και 4/19 στη δεύτερη, ενώ σούταραν με 16% στα τρίποντα έναντι 44% των Γερμανών.

Στο τέλος του ματς οι Ισραηλινοί ουσιαστικά δεν βρέθηκαν ποτέ με την μπάλα στα χέρια και ευκαιρία να κερδίσουν ή να ισοφαρίσουν το ματς, με τον Σίβεκ να λέει ότι έβγαλαν μόνοι τους τα μάτια τους. Προφανώς και είχε δίκιο.

Ο Κάσπι είχε 22 πόντους και 13 ριμπάουντ με 8/15 σουτ, ο Ελιάχου 16 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Χαλπερίν 16 πόντους και 4 ασίστ για τους Ισραηλινούς. Απ’ την άλλη ο Στάιγκερ και ο Γκούντερ είχαν από 15 πόντους, ενώ ο Πλάις είχε 14 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Βέλγιο – Γαλλία 65-82

Οι Γάλλοι κοιμόντουσαν μέχρι το 3ο δεκάλεπτο και οι Βέλγοι πήγαιναν να κάνουν μεγάλη έκπληξη, έκπληξη, μάλιστα, που θα κουβαλούσαν στον επόμενο γύρο, όπου θα πέρναγαν ούτως ή άλλως αν κέρδιζαν. Όμως, στο 3ο δεκάλεπτο κάποιος άναψε το φως και είδαν οι Γάλλοι τι γινόταν.

Μετά ακολούθησε ένα 2-19 σερί, με το δεκάλεπτο να λήγει στο 9-32 με τους Βέλγους να αναρωτιούνται πού πήγε το +15 που είχαν στο τέλος του ημιχρόνου και τους Γάλλους να πηγαίνουν από το 48-34 στο 50-53 και μετά στο +11 ως το τέλος της περιόδου.

Ο Πάρκερ είχε 20 πόντους και 6 ασίστ, ο Ζελαμπάλ 13, ο Ντιό 12 και ο Λοβέρν 14, ενώ ο Μπατούμ δεν αγωνίστηκε. Οι Βέλγοι είχαν τον Ερβέλ με 13 πόντους και τον Βαν Ρόσομ με 12 και 8 ριμπάουντ.

Β Όμιλος

Όλοι… χαρούμενοι
στον Β όμιλο πλην της Βοσνίας που κέρδισε μεν τους Λιθουανούς αλλά παρότι τελείωσε με 3-2 αποκλείστηκε από τη συνέχεια στην τετραπλή ισοβαθμία αφού ήταν χειρότερη στη διαφορά πόντων από τους άλλους.

Λετονία – ΠΓΔΜ 76-66

Η Λετονία κατάφερε να περάσει στον δεύτερο γύρο τη χρονιά που είχε αρκετές απουσίες, αυτό αποτελεί παράσημο για την ομάδα της Βαλτικής. Στο τελευταίο ματς του ομίλου, που τους έδωσε και την πρόκριση, επικράτησαν των Σκοπιανών, έχοντας 22 περισσότερους πόντους μέσα από τη ρακέτα στο πρώτο ημίχρονο και μόλις 5 τρίποντα (προσπάθειες, όχι εύστοχα), σε αντίθεση με την εμμονή τους από εκεί στα προηγούμενα ματς. Τα ριμπάουντ ήταν 41-25 με τα επιθετικά στο 12-4, οι ασίστ στο 17-10.

Οι Λετονοί προηγήθηκαν με 59-39, με τους Σκοπιανούς να απαντούν με σερί 1-12 για το 60-52, αλλά η διαφορά δεν έπεσε ποτέ πιο κάτω από τους 8 πόντους και το τελευταίο δεκάλεπτο το ήλεγξαν απόλυτα οι νικητές.

Ο Μπέρζινς και ο Γιανισένοκς είχαν από 15 πόντους, ο δεύτερος με 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 0 λάθη και 3 κλεψίματα. Για τους Σκοπιανούς ο Άντιτς είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Γκεσέφσκι είχε 11 πόντους.

Λιθουανία – Βοσνία και Ερζεγοβίνη 72-78

Νίκη ήθελαν οι Βόσνιοι
και την πήραν, αλλά ήθελαν και 10 πόντους διαφορά για να περάσουν, διαφορά που πλησίασαν αλλά δεν πήραν στο τέλος. Ο Λίνας Κλέιζα έβαλε ένα τρίποντο στα 51 δευτερόλεπτα για να ξεκαθαρίσει τα πράγματα, μόλις μια μέρα μετά που ο Καζλάουσκας είπε ότι δεν τον βάζει… γιατί είναι κοντός και τον ποστάρουν.

Ο Κλέιζα είχε 20 πόντους και 10 ριμπάουντ με 6/12 σουτ, ενώ ο Πότσιους πρόσθεσε 14 και ο Καλνιέτις 11 με 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ (αλλά και 5/20 σουτ). Απ’ την άλλη, ο Τελέτοβιτς είχε 31 πόντους και 7 ριμπάουντ με 10/20 σουτ, αλλά αφού η ομάδα του δεν κέρδισε με 10 πόντους, αποχωρεί απογοητευμένος. Έτσι σώθηκαν και οι Λιθουανοί που ήττα με 10 πόντους θα σήμαινε ότι έμεναν εκτός συνέχειας.

Ο Βόσνιοι έφτασαν στο +9 από τον Ντζέντοβιτς με 7:38 για το τέλος, πήγαν στο +16 λίγο πιο μετά από τον Σουτάλο, 58-74, αλλά η Λιθουανία έτρεξε σερί 9-0 με Μασιούλις, Ντ. Λαβρίνοβιτς και Κλέιζα για το 67-74, με τον τελευταίο να γράφει και τρίποντο για το 70-76 στα 51 δευτερόλεπτα. Ο Τελέτοβιτς έκανε το 70-78 στα 11 δευτερόλεπτα, αλλά μετά από 1/2 βολές του Πότσιους αστόχησε στο τρίποντο πρόκρισης.

Ο Άτσο Πέτροβιτς είπε μετά το ματς ότι «αν υπήρχε ηθικός πρωταθλητής στο Ευρωμπάσκετ, αυτός είναι η ομάδα μας», οπότε μην ψάχνετε άλλο, τον βρήκαμε τον κάτοχο αυτού του τίτλου. Απ’ την άλλη, ο Καζλάουσκας έλεγε τον πόνο του «κάποια στιγμή ένιωσα ότι έπρεπε να πάμε να πακετάρουμε. Αλλά ήταν καλό που σώσαμε το ματς αυτό».

Από τα φαβορί και οι Λιθουανοί, αλλά θα πρέπει να ανεβάσουν επίπεδο απόδοσης, αλλιώς με τέτοια εικόνα δεν θα πάνε μακριά.

Μαυροβούνιο – Σερβία 83-76

Οι Σέρβοι ήταν αδιάφοροι βαθμολογικά, είτε με ήττα είτε με νίκη περνούσαν και μετέφεραν και 2-0 στην επόμενη φάση, οι Μαυροβούνιοι ήθελαν πολύ να κερδίσουν τους Σέρβους, οπότε κάπως έτσι έγινε κιόλας. Οι Σέρβοι δεν ασχολήθηκαν με το ματς, ο Ίβκοβιτς άφησε εκτός αγώνα τους Νενάντ Κρστιτς και Μάρκοβιτς, μετά το ματς ευχαρίστησε τους φιλάθλους που κατάλαβαν την τακτική του και δεν αποδοκίμασαν, οι Σέρβοι κέρδιζαν μέχρι την 4η περίοδο, κάπου εκεί αυτός που το ήθελε πιο πολύ το πήρε κιόλας.

Οι Μαυροβούνιοι έκαναν σερί 8-2 για να προσπεράσουν με 64-60, ενώ μετά το 64-62 πήγαν στο 74-62 με 10-0 σερί που έκρινε και το ματς. Οι Σέρβοι πάντως μπαίνουν με 2-0 στη δεύτερη φάση και με αγώνα με το Βέλγιο την πρώτη αγωνιστική.

Ο Κάτιτς είχε 19 πόντους, ο Μπογκντάνοβιτς 14, ενώ ο Ν. Μπιέλιτσα 11. Για τους Μαυροβούνιους ο Ράις είχε 12, Ντούμπλιεβιτς και Μ. Μπιέλιτσα από 11 και ο Πόποβιτς 10. Ο Βούτσεβιτς έπαιξε 20 λεπτά και είχε 8 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Γ Όμιλος

Οι Κροάτες έκαναν το χρέος τους
και κέρδισαν τους Τσέχους, πήραν την πρόκριση και όλες οι ομάδες του ομίλου θα πάνε με 1-1 στη δεύτερη φάση, πράγμα καλό για την εθνική μας (γιατί θα κυνηγάει περισσότερους από μία νίκη απόσταση), αν βέβαια αρχίσει να κερδίζει και πάλι κάποια στιγμή.

Γεωργία – Ισπανία 59-83

Οι Ισπανοί έκαναν υγιεινό περίπατο με τους Γεωργιανούς, το σκορ ήταν 27-26 υπέρ της Γεωργίας με 3:03 στην περίοδο, κάπου εκεί ξεκίνησε ένα 2-15 των Ισπανών που ξέφυγαν με 29-41 και δεν ξανακοίταξαν πίσω τους. Στα χαρακτηριστικά του αγώνα το γεγονός ότι οι Ισπανοί σκόραραν 33 πόντους στον αιφνιδιασμό, δείγμα του πόσο χαλαροί ήταν οι Γεωργιανοί, αλλά και πόσο καλά έτρεχε η Ισπανία. Απ’ την άλλη η Γεωργία έβαλε 4 πόντους από αιφνιδιασμό, όλους στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Ο Ρούμπιο είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ροντρίγκεθ 15 πόντους και 4 ασίστ, ο Γκασόλ 4 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ρούντι 11 πόντους, όσους και ο Λιουλ. Οι Ισπανοί προετοιμάζονται για το απρόσμενο ντέρμπι με την εθνική μας την Πέμπτη (δύσκολα θα περίμενε κανείς ότι η Ελλάδα θα βγει 3η στον άλλο όμιλο μετά τις νίκες με Ρωσία και Τουρκία για να την περιμένει και την Πέμπτη).

Η Γεωργία είχε τον Σερμαντίνι με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ και κανέναν άλλο με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ ο Μαρκοϊσβίλι έμεινε εκτός. Τα ριμπάουντ ήταν 35-43, οι ασίστ 10-22, τα λάθη 14-9 με τους Ισπανούς να σουτάρουν 53% στα δίποντα και 40% στα τρίποντα.

Κροατία – Τσεχία 70-53

Οι Κροάτες στάθηκαν στο ύψος τους
για να κερδίσουν τους Τσέχους και να πάρουν την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Το ματς ήταν 40-40 με 6:32 για το τέλος της 3ης περιόδου, αλλά στα επόμενα 10:06 οι Τσέχοι έβαλαν 4 πόντους για να δεχτούν 14 και το ματς να ανοίξει στο 54-44 και να κριθεί.

Ως τότε το παιχνίδι ήταν σκληρό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να σουτάρουν 42% εντός παιδιάς στο πρώτο μέρος, αλλά στο τέλος του ματς οι Κροάτες είχαν 48% και οι Τσέχοι 37%. Η τεράστια διαφορά ήταν στα ριμπάουντ, 47-27 για τους Κροάτες, με το νούμερο αυτό να σβήνει τα λάθη που ήταν 18-9.

Ο Τόμιτς είχε 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, Σάριτς και Μπογκαντάνοβιτς από 11, ενώ Σίμον και Ζόριτς από 10 και ο Μάρκοτα 8 πόντους και 7 ριμπάουντ. Οι Τσέχοι είχαν τον Βέσελι με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά με το τραγικό 1/10 βολές, ενώ ο Πούμπρλα είχε 19 πόντους και 4 ριμπάουντ. Οι Τσέχοι τελείωσαν τον αγώνα με 24% στις βολές (4/11 η υπόλοιπη ομάδα πλην Βέσελι). Προφανώς με τέτοιο ποσοστό μόνο σπίτι σου μπορείς να πας.

Σλοβενία – Πολωνία 61-71

Ο κόσμος είχε συρρεύσει και πάλι στο γήπεδο για να δει τους Σλοβένους, παρότι το ματς με τους Πολωνούς ήταν εντελώς αδιάφορο, αλλά η ομάδα του Μάλκοβιτς δεν ασχολήθηκε με το παιχνίδι, χάνοντας την αναμέτρηση και βοηθώντας τον Μπάουερμαν να σκάσει ένα χαμόγελο στο τέλος του τουρνουά: «Τουλάχιστον κερδίσαμε ένα ματς, τα παιδιά το άξιζαν, δέθηκαν, δούλεψαν καλά και είμαι χαρούμενος γι’ αυτά που τουλάχιστον κερδίσαμε ένα».

Ο Μάλκοβιτς δεν είχε όρεξη για πολλά
πολλά μετά το ματς, κάτι σαν τους παίκτες του στην αναμέτρηση, με τις ασίστ να είναι 8-17 για τους Πολωνούς. Οι Σλοβένοι είχαν 27% στα τρίποντα (44% οι Πολωνοί). Οι Πολωνοί προηγήθηκαν με 14 πόντους στην 3η περίοδο, πήγαν στους 20 στο 4ο δεκάλεπτο, για να μαζέψουν τη διαφορά στο τέλος ο Μπλάζιτς με τον Βίντμαρ και τον Ζ. Ντράγκιτς.

Οι Σλοβένοι ξεκινούν την Πέμπτη με τους Ιταλούς και ο Μάλκοβιτς ξεκούρασε τους παίκτες του, όλο το ρόστερ έπαιξε από 6 ως 25 λεπτά, με τον Λόρμπεκ να παίζει περισσότερο και να έχει 13 πόντους. Απ’ την άλλη ο Κελάτι είχε 21 πόντους και ο Γκόρτατ 19 με 12 ριμπάουντ και 8/13 σουτ.

Δ Όμιλος

Τις τρεις που θα περνούσαν τις ξέραμε ήδη, μάθαμε, όμως, ότι η Ελλάδα θα πάει από το 0-2 μετά την τραγική εμφάνιση και την ήττα από τη Φινλανδία, ενώ είδαμε και τους Ρώσους να κάνουν την πρώτη τους νίκη στο τουρνουά.

Ελλάδα – Φινλανδία 77-86

<span style=”color: #3366ff;”>Διαβάστε για το ματς και την ήττα της Ελλάδας που τη φέρνει σε δεινή θέση ενόψει δεύτερης φάσης.

Ιταλία – Σουηδία 82-79

Ιδιαίτερο κίνητρο δεν είχε η Ιταλία
για το παιχνίδι, αλλά παρότι ο Πιανιτζάνι προσπάθησε να ξεκουράσει τους παίκτες του (Μπελινέλι εκτός, Ντίνερ τραυματίας, Ντατόμε 13 λεπτά, Κούσιν 22 λεπτά, ο Ροσέλι είχε παίξει 13 λεπτά ως τώρα συνολικά και έπαιξε 30), οι Σουηδοί δεν μπόρεσαν να υπερκεράσουν τη ρέντα των Ιταλών που συνέχισαν αήττητοι.

Η Ιταλία είχε 7/11 τρίποντα στο ματς, έναντι 8/24 των Σουηδών, με τα περισσότερα στατιστικά να είναι μοιρασμένα. Οι Σουηδοί κέρδισαν με 56-63 στην 3η περίοδο, αλλά ακολούθησε ένα 14-0 των Ιταλών για το 70-63. Η Σουηδία ισοφάρισε σε 74-74, αλλά ο Τζεντίλε με τον Αραντόρι κράτησαν την ομάδα τους μπροστά, 81-77 με τον Γερέμπκο να μειώνει με 2/2 βολές.

Ο Αραντόρι αστόχησε στα 10 δευτερόλεπτα, αλλά πήρε ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ, οι Σουηδοί έκαναν φάουλ, έγραψε 1/2 βολές και ο Γερέμπκο αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης.

Οι Ιταλοί πήραν 19 πόντους και 5 ασίστ από τον Τζεντίλε, 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ από τον Αραντόρι και 12 πόντους με 6 ριμπάουντ από τον Τσιντσιαρίνι. Απ’ την άλλη ο Τέιλορ είχε 28 πόντους με 7 ριμπάουντ, 9/18 σουτ και μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά και ο Γερέμπκο 21 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τουρκία – Ρωσία 77-89

Στη μεγαλύτερη παρωδία του Ευρωμπάσκετ,
οι Ρώσοι μπόρεσαν να διασώσουν ό,τι μπορούσαν από τον εγωισμό τους, παρότι έπαιξαν χωρίς Μόνια, Φριντζόν, Βορόνοφ, πήραν τη νίκη, απέναντι στην Τουρκία που παρά το λαμπερό ρόστερ έκανε μια τρύπα στο νερό (έπαιξε χωρίς Τούρκογλου, Μπαλμπάι στο ματς).

Ο Ιλιασόβα είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 32 λεπτά, ο Αρσλάν 12 πόντους, ο Γκονλούμ 17 με 6 ριμπάουντ και ο Σαβάς 18 πόντους, τους πρώτους του στο Ευρωμπάσκετ. Απ’ την άλλη, ο Σ. Καράσεφ πήρε μια νίκη… για τον πατέρα του, είχε 25 πόντους και 5 ριμπάουντ με 9/16 σουτ, με τον Σβεντ να γράφει 8 πόντους και 9 ασίστ, τον Αντόνοφ 14 πόντους, τον Πονκρασόφ 13 και τον Σαβρασένκο 12 στο πιθανότατα τελευταίο του ματς στην εθνική (αν δεν υπάρξει… επιστράτευση και στο μέλλον).

Ο Καράσεφ… χαιρόταν μετά το ματς που τα νεαρά παιδιά στάθηκαν καλά παρά τις απουσίες, απ’ την άλλη ο Τάνιεβιτς μίλησε πιο σκληρά: «Δεν βρήκαμε ενέργεια να παίξουμε άμυνα. Η καρδιά και η ψυχολογία μας ήταν πεσμένες. Είναι ξεκάθαρο ότι σε τέτοια κατάσταση κάποιος πρέπει να παραιτηθεί», είπε, για να προσθέσει ότι θα δώσει συνέντευξη τύπου την Πέμπτη…

Ίβκοβιτς τέλος, με Ορένγκα οι Ισπανοί

Το Ευρωμπάσκετ τελείωσε, οι Γάλλοι γεύονται ακόμα το νέκταρ της πρώτης νίκης της ιστορίας τους, …