Home / ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2013 / Ζουν το παραμύθι τους οι Κροάτες, πέρασαν οι Λιθουανοί!

Ζουν το παραμύθι τους οι Κροάτες, πέρασαν οι Λιθουανοί!

Λιθουανία-Κροατία (18:45) θα είναι ο δεύτερος ημιτελικός (Ισπανία-Γαλλία, 22:00) της Παρασκευής στο Ευρωμπάσκετ, μετά και τα προημιτελικά της Πέμπτης. Οι Κροάτες συνέχισαν με νίκη, απέκλεισαν με 84-72 τους Ουκρανούς για να προκριθούν στα ημιτελικά για πρώτη φορά μετά από 18 χρόνια. Οι Λιθουανοί έκαμψαν την αντίσταση των Ιταλών με 81-77 μετά από ένα σκληρό παιχνίδι που κρίθηκε στο πρώτο πεντάλεπτο της 4ης περιόδου, όταν η ομάδα του Καζλάουσκας κράτησε άποντη την αντίπαλό της.

Ιταλία-Ουκρανία στις 15:30
την Παρασκευή για μια θέση στον ήλιο του Μουντομπάσκετ. Νωρίτερα, για τις θέσεις 5-8, οι Σλοβένοι είχαν κερδίσει τους Σέρβους με 92-74, πήραν την πρόκριση στο Μουντομπάσκετ, και τους έστειλαν στον «τελικό» του 7-8 για το τελευταίο εισιτήριο του Μουντομπάσκετ.

Κροατία – Ουκρανία 84-72

Το νικηφόρο σερί τους σε 8 συνεχόμενους αγώνες
επέκτειναν οι Κροάτες απέναντι στους Ουκρανούς, παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά για πρώτη φορά από το 1995 και το «ελληνικό» Ευρωμπάσκετ. Εκεί είχαν χάσει στα ημιτελικά από τους Λιθουανούς (με τους ίδιους παίζουν και τώρα) για να κερδίσουν την εθνική μας στον μικρό τελικό και να πάρουν την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Γιάσμιν Ρέπεσα μετά το ματς με τους Ουκρανούς μίλησε για το ταξίδι των Κροατών και απεικόνισε εύγλωττα τα συναισθήματα των παικτών του: «Η ιστορία που ζούμε είναι τόσο όμορφη που θα ήταν πραγματικά πολύ κακό να σταματήσει εδώ».

Το παιχνίδι ήταν κλειστό στα πρώτα 12 λεπτά, με τους Ουκρανούς να προηγούνται με 25-28 στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Κάπου εκεί η Κροατία έκλεισε κάθε δρόμο προς το καλάθι της, με σερί 19-1 μέσα σε 5:40 πήρε το προβάδισμα με 44-29 και δεν το άφησε ποτέ. Στο διάστημα αυτό οι Κροάτες είχαν 3 κλεψίματα, έδωσαν 6 ασίστ και σκόραραν 11 πόντους από λάθη αντιπάλων.

Οι Ουκρανοί προδόθηκαν από το τρίποντο, είχαν 3/22 και 14% από εκεί, με τα ριμπάουντ να είναι 30-39 (7-13 τα επιθετικά). Η Κροατία, όμως, είχε 22-12 τις ασίστ και 9-17 τα λάθη, στοιχεία που έκαναν τη διαφορά στο ματς. Οι Κροάτες έφτασαν και στους 19 πόντους τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, ήλεγξαν απόλυτα το παιχνίδι, με τους Ουκρανούς να καταφέρνουν να επιστρέψουν μέχρι το -9 στο 63-54 αλλά ποτέ πιο κοντά. Στους 9 μείωσαν και στο τέλος, 81-72, αλλά το παιχνίδι ήθελε πια μόλις 36 δευτερόλεπτα για τη λήξη του. Οι Ουκρανοί είχαν 2/4 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά συνέχισαν με 0/10 στο δεύτερο και κάπου εκεί τελείωσε το ματς.

«Έχουμε 8 στη σειρά, αλλά δεν μπορούμε να σταματήσουμε εδώ, το παραμύθι μας δεν τελειώνει εδώ», είπε ο Τόμιτς κοιτώντας προς τον ημιτελικό.

Στο ματς ο Σίμον είχε 23 πόντους με 7/10, ο Μπογκντάνοβιτς 14 με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μάρκοτα 12, ο Ντρέιπερ 6 με 6 ασίστ και 4κλεχίματα, ο Ούκιτς 9 με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ούκιτς και Ντρέιπερ έπαιξαν 50 λεπτά και είχαν 1 λάθος συνολικά. Για τους Ουκρανούς ο Τζέτερ είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Γκλαντίρ 13 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Κραβτσόφ 15 πόντους.

Λιθουανία – Ιταλία 81-77

Οι Λιθουανοί έγιναν η 3η ομάδα
από τα 4 φαβορί του Ευρωμπάσκετ που τσέκαρε το εισιτήριό της για τα ημιτελικά (η 4η, δυστυχώς, είναι ήδη πίσω στα πάτρια εδάφη) μετά τη νίκη της επί των Ιταλών με 81-77. Η νίκη ήρθε στην 4η περίοδο, όταν η Λιθουανία κυριάρχησε απόλυτα για 6 λεπτά.

Το δεκάλεπτο ξεκίνησε με 57-58 για τους Ιταλούς από την τρομερή ενέργεια του Μπελινέλι στο τέλος της 3ης περιόδου, λίγο μετά το 50-51 που ήταν και το 1ο προβάδισμα των Ιταλών στο ματς. Η ομάδα του Καζλάουσκας, όμως, δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της, με πολύ σκληρή άμυνα και απόλυτο έλεγχο στα ριμπάουντ, έτρεξε σερί 15-0 σε 5:57 στο 4ο δεκάλεπτο για να προηγηθεί με 72-58.

Οι Ιταλοί έσπασαν το σερί με βολές του Μπελινέλι, με τον ίδιο και 3/3 βολές του Τζεντίλε μείωσαν σε 76-70 στα 40 δευτερόλεπτα, έκλεψαν την μπάλα στην επαναφορά, αλλά ο Αραντόρι έκανε λάθος (έπεσε και έχασε την μπάλα από τα χέρια του) με αποτέλεσμα το -6 να γίνει -8 με 2/2 βολές του Μοτιεγιούνας. Ο Τζεντίλε είχε άλλες 2/2 βολές για το 78-72 στα 27 δευτερόλεπτα, ο Καλνιέτις πέταξε δύο δικές του στο σίδερο, αλλά ο Αραντόρι χωρίς καμία λογική πήγε για λέι απ στα 16 δευτερόλεπτα και, μάλιστα, το… έχασε κιόλας, στερώντας την ομάδα του από τις τελευταίες της ελπίδες για νίκη.

Για τους Λιθουανούς ο Καλνιέτις είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Σεϊμπούτις είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Μασιούλις 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Πότσιους 11 πόντους. Για την Ιταλία ο Μπελινέλι είχε 22 πόντους, ο Τζεντίλε 15, ο Ντατόμε 10 και ο Τσιντσιαρίνι 11.

Οι Ιταλοί σούταραν με 49% στα δίποντα έναντι 60% των Λιθουανών, με τις ασίστ να είναι 14-9 και αυτά συν τα ριμπάουντ (38-25 με τους Λιθουανούς να ελέγχουν τα αμυντικά τους) έκαναν τη διαφορά στο ματς, παρά τα 19-12 λάθη.

Οι Ιταλοί θα πρέπει το μεσημέρι της Παρασκευής στις 15:30 να εμφανιστούν πανέτοιμοι στο ματς με τους Ουκρανούς αν θέλουν το 6ο εισιτήριο για το Μουντομπάσκετ. Αλλιώς θα πρέπει να παλέψουν για το 7ο με τους Σέρβους το Σάββατο.

Σερβία – Σλοβενία 74-92

Τους Σέρβους οι οποίοι δεν μπόρεσαν να συνέλθουν από την ήττα στα προημιτελικά. Η απειρία της ομάδας του Ίβκοβιτς δεν τη βοήθησε να ξεπεράσει γρήγορα το ματς με τους Ισπανούς κι έτσι την είδαμε να παραδίδεται πολύ νωρίς και απέναντι στους Σλοβένους, που κέρδισαν και πήραν το 5ο εισιτήριο για το Μουντομπάσκετ (μετά τις ομάδες της τετράδας δηλαδή).

Από πολύ νωρίς κρίθηκε το ματς, οι Σέρβοι μπήκαν με 6-2 στο παιχνίδι, αλλά δέχτηκαν σερί 4-26 στη συνέχεια και ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, για να μείνουν πίσω με 10-28 και να μην μπορέσουν να πλησιάσουν ξανά κάτω από τους 10 πόντους ως το τέλος του αγώνα.

Ο Μάλκοβιτς είπε ότι οι παίκτες του ήταν σχεδόν όλοι άυπνοι μετά την ήττα από τους Γάλλους, αλλά τους επιβράβευσε για το πάθος και τη θέλησή τους για νίκη. Ο Ίβκοβιτς πιο δίπλα μιλούσε για τους 53 πόντους των Σλοβένων στο πρώτο ημίχρονο και έλεγε ότι το ματς ήταν «σα να έβλεπες δύο ομάδες διαφορετικών ταχυτήτων». Τώρα, θα πρέπει να καταφέρει να ηρεμήσει τους παίκτες του για να παλέψουν για την 7η θέση. Για τους Σέρβους το ματς του Σαββάτου είναι τελικός, καθώς κρίνει το τελευταίο εισιτήριο για το Μουντομπάσκετ.

Οι Σέρβοι είχαν 11% στα τρίποντα στο ματς, με τις ασίστ να είναι 9-16 και τα λάθη 10-7. Οι Σλοβένοι σούταραν με 11/27, δηλαδή με 41%. Ο Ζ. Ντράγκιτς είχε 23 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Γκ. Ντράγκιτς 15 πόντους και 5 ασίστ, ο Μπλάζιτς 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους Σέρβους ο Κρστιτς είχε 16 πόντους και ο Γκάγκιτς 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ίβκοβιτς τέλος, με Ορένγκα οι Ισπανοί

Το Ευρωμπάσκετ τελείωσε, οι Γάλλοι γεύονται ακόμα το νέκταρ της πρώτης νίκης της ιστορίας τους, …