Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Θεαματικά Yugoplastica και Havalakers!

Θεαματικά Yugoplastica και Havalakers!

Με νίκη μπήκε στην 1η αγωνιστική του Β ομίλου του 2ου γκρουπ η Yugoplastica, που επικράτησε με 74-29 της Harlem. Οι Havalakers κέρδισαν με 73-42 τους Κέρβερους, ενώ τα Χώματα νίκησαν με 50-22 τους Sloths. Οι Shooting Stars πήραν με 41-40 το ντέρμπι με τους Hell’s Sharks, ενώ η Dirtus Bologna επικράτησε με 54-44 των Superhonics.

SHOOTING STARS – HELL’S SHARKS 41-40
(9-11, 17-26, 31-35, 41-40)

Οι Shooting Stars κέρδισαν το ματς με τους Hell’s Sharks ανατρέποντας διψήφια διαφορά στην επανάληψη για να κερδίσουν στο τέλος. Το ματς ξεκίνησε με τον Κούβαρη και τον Φλίγκο να πηγαίνουν τους Hell’s Sharks στο 3-7 για να απαντήσουν ο Τραγάς με τον Ζαφειράκο για το 9-9 και να κλείσει η περίοδος στο 9-11 από τον Φορτουλάκη για τους Hell’s Sharks.

Στη 2η περίοδο ο Φορτουλάκης με ακόμα 5 πόντους έφερε το ματς στο 10-16 για να μειώσουν οι Shooting Stars με τον Λολό και τον Σαλτούρο σε 16-18. Ο Παραλής έφερε την ομάδα του στο 16-22 ενώ ο Φλίγκας έγραψε το 17-26 στην ανάπαυλα. Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους από τον Παραλή, 17-29, για να απαντήσουν οι Shooting Stars με τον Λουδάρο για το 24-31. Ο Λολός και ο Λουδάρος ήταν που μείωσαν περισσότερο, στο 29-32, ενώ ο τελευταίος έγραψε το 31-33, για να κλείσει το δεκάλεπτο από τον Λιβάνιο στο 31-35.

Ο Σαλτούρος ισοφάρισε τον αγώνα σε 35-35 με 8 λεπτά για το φινάλε αλλά οι Hell’s Sharks κράτησαν το προβάδισμα με τον Λιβάνιο να γράφει το 35-37. Με βολές του Λουδάρου και του Φορτουλάκη το ματς πήγε στο 38-38 με 3;40 για το τέλος με τον Λουδάρο να γράφει το 40-38 στο δίλεπτο για το πρώτο προβάδισμα της ομάδας του στον αγώνα μετά το 3-2. Στο 1:30 ο Φορτουλάκης ισοφάρισε τον αγώνα σε 40-40, αλλά στην επόμενη επίθεση ο Γεωργόπουλος με 1/2 βολές έφερε το ματς στο 41-40 για τους Shooting Stars και αυτό έμελλε να είναι το τελικό σκορ, αφού καμία ομάδα δεν σκόραρε στο τελευταίο λεπτό.

Για τους νικητές ο Λουδάρος είχε 15 πόντους, ο Τραγάς 8 και ο Σαλτούρος 7. Για τους Hell’s Sharks ο Φορτουλάκης είχε 15 πόντους και ο Παραλής 9.

Shooting Stars (Σταύρου Β.): Μόρφος Π., Ζαφειράκης Λ. 3, Γεωργόπουλος Δ. 2, Σταμάτης Π., Σαλτούρος Γ. 7, Λουδάρος Α. 15 (1), Σταύρου Β. 2, Τραγάς Χ. 8 (1), Λολός Σ. 4, Σταύρου Γ..

Hell’s Sharks (Παπαδόπουλος Γ.): Φλίγκος 6, Παπαδόπουλος Θ., Παναγιωτακόπουλος Α., Λέτσιος Β., Παραλής Μ. 9 (1), Δημόπουλος Δ., Φορτουλάκης Τ. 15 (1), Κούβαρης Δ. 5, Παπαδόπουλος Γ., Λιβάνιος Θ. 5.

SUPERHONICS – DIRTUS BOLOGNA 44-54
(13-18, 19-30, 33-43, 44-54)

Η Dirtus Bologna κέρδισε τους Superhonics με 44-54 έχοντας διψήφια διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-2 για τους Superhonics με τον Μπαρδάμη και τον Οικονόμου, για να απαντήσει η Dirtus Bologna με δύο τρίποντα του Χαλκιά για το 4-8. Ο Βασιλείου ισοφάρισε σε 8-8 τον αγώνα, αλλά ο Χαρμπής με τον Ειρηνάκη έφεραν το ματς στο 8-15 για την Dirtus Bologna. Η απάντηση ήρθε από τον Οικονόμου για το 13-15, αλλά ένα ακόμα τρίποντο του Χαλκιά έγραψε το 13-18 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο μετά το καλάθι του Οικονόμου ο Μητρόπουλος με τον Ρανή έφεραν το ματς στο 15-26, για να ανεβάσει ο Ειρηνάκης τη διαφορά στους 13 πόντους, 15-28. Ο Κισκύρας με τον Οικονόμου απάντησαν για το 19-28, αλλά το ημίχρονο τελείωσε από καλάθι του Ρανή.

Στην 3η περίοδο ο Χαλκιάς με τρίποντο και ο Ρανής έγραψαν το 19-35 για να απαντήσει ο Κότσιρας για το 23-35. Η Dirtus Bologna ξέφυγε στη συνέχεια αρκετά, με τον Μητρόπουλο και τον Ρανή έφτασε στο 23-42, αλλά γρήγορα οι Superhonics μάζεψαν τη διαφορά, με ένα 7-0 από τον Οικονόμου και τον Κισκύρα μείωσαν σε 30-42 για να γράψει τρίποντο ο Οικονόμου για το 33-43 στο τέλος της περιόδου.

Μάλιστα, ο ίδιος ήταν που με νέο τρίποντο έφερε το ματς στο 36-43 στις αρχές της 4ης περιόδου, με τον Ρανή να απαντά για το 36-46. Οι Superhonics μείωσαν σε 38-46 με τον Χατζησταύρου, ενώ ο Στεφανίδης έγραψε το 40-47. Ο Ρανής απάντησε με βολές για το 40-49 με τον Κισκύρα να απαντά μειώνοντας στους 7 πόντους. Όμως, ο Ρανής με τον Ειρηνάκη έφεραν το ματς στο 44-54 στο τέλος ελέγχοντας για την Dirtus Bologna το φινάλε του αγώνα.

Για τους νικητές ο Ρανής είχε 17 πόντους, ο Χαλκιάς 12, ο Μητρόπουλος με τον Ειρηνάκη 9. Για τους Superhonics ο Οικονόμου είχε 19 πόντους και ο Κισκύρας 8.

Superhonics (Χατζησταύρου Α.): Μπαρδάνης Μ. 4, Οικονόμου Α. 19 (3), Χατζησταύρου Α. 2, Κότσιρας Φ. 6 (1), Κισκύρας Α. 8, Στεφανίδης Α. 2, Μαστοράκης Κ., Απτόσογλου Β., Βασιλείου Κ. 3.

Dirtus Bologna (Χαλκιάς Κ.): Ειρηνάκης Ε. 9, Πίας Α. 4 (1), Χαλκιάς Κ. 12 (4), Ρανής Ε. 17, Μητρόπουλος Γ. 9, Χαρμπής Ε. 3 (1).

ΧΩΜΑΤΑ – SLOTHS BC 50-22
(6-4, 26-14, 41-20, 50-22)

Τα Χώματα κέρδισαν τους Sloths με 50-22 έχοντας τον έλεγχο του αγώνα μετά το 1ο δεκάλεπτο. Εκεί ο Μελαχρινός με τον Ελευθερόπουλο έφεραν το ματς στο 4-0 για να απαντήσουν ο Σιόλας με τον Κοκόλη για το 6-4 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γκάτσης Σ. έβαλε 9 συνεχόμενους πόντους και μαζί με άλλους 5 του Τσέλια έφεραν το ματς στο 22-7. Ο Σιόλας απάντησε για το 23-11 με τον Τούση να γράφει τρίποντο για το 23-14, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Τσέλια στο 25-14.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Μπολάνος σκόραρε για τρεις πόντους για τους Sloths BC, αλλά ο Τσέλιας με δύο ακόμη τρίποντα και ο Γκάτσης Χ. έφεραν το ματς στο 37-18. Μετά τις βολές του Βασιλάκου για τους Sloths BC ο Ελευθερόπουλος με τον Τσέλια διαμόρφωσαν το 41-20 της 3ης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Sloths BC σκόραραν μόλις 2 πόντους με τον Ματσούκα, με τον Τσέλια, τον Γκάτση Σ. και τον Ελευθερόπουλο να πηγαίνουν τα Χώματα στο τελικό 50-22.

Για τους νικητές ο Τσέλιας είχε 19 πόντους, ο Γκάτσης Σ. 13 και ο Ελευθερόπουλος 9. Για τους Sloths BC ο Σιόλας με τον Μπολάνο είχαν από 6.

Χώματα (Σταύρου Κ.): Μελαχρίνος Α. 5, Τσέλιας Χ. 19 (3), Χουλιάρας Γ., Γκάτσης Σ. 13 (2), Καραμήτσος Σ., Ελευθερόπουλος Σ. 9, Σταύρου Κ., Γκάτσης Χ. 4.

Sloths BC (Σπίνος Ν.): Μπολάνος Μ. 6 (2), Μάρκου Δ. 1, Βασιλάκος Π. 2, Αθανασίας Σ., Τούσης Ν. 3 (1), Σιόλας Ν. 6, Σπίνος Ν., Κινόβας Κ., Ματσούκας Γ. 2, Κοκόλης Α. 2, Ματσίκας Ν..

YUGOPLASTICA – HARLEM 74-29
(16-7, 27-13, 46-21, 74-29)

Θεαματική ήταν η Yugoplastica στο ματς με τους Harlem για να κερδίσει με 74-29, παίρνοντας τον έλεγχο από το ξεκίνημα. Με τον Ηλιάκη να κάνει ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα, η Yugoplastica προηγήθηκε με 12-2 στο ξεκίνημα του ματς, μετά το καλάθι του Σιμιντζή Κ., ο Ηλιάκης έφτασε τους 14 συνεχόμενους πόντους, 14-4. Οι Harlem απάντησαν με τον Σιμιντζή Β. για το 14-6, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μέρο για τη Yugoplastica.

Στη 2η περίοδο ο Μάνος με τον Μάστορα έφεραν το ματς στο 20-11, αλλά η Yugoplastica απάντησε με τον Σπατιώτη και τον Ηλιάκη για το 25-11, ενώ ο Μπαρμπερίδης έκανες το 27-11, και το ημίχρονο έκλεισε στο 27-13 από τον Σιμιντζή Β..

Στο 3ο δεκάλεπτο η Yugoplastica με τον Τσιότσιο και τον Ηλιάκη έφτασε στο 32-13, ενώ ο Μπαρμπερίδης με τον Σταθόπουλο έφεραν το ματς στο 41-14. Ο Μάνος με τον Μάστορα μείωσαν σε 41-19, ενώ μετά το καλάθι του Ηλιάδη ο Κίτσιος με τον Αρφαρά έκλεισαν την περίοδο στο 46-21 για τους νικητές.

Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε κι άλλο, ο Μπαρμπερίδης με τον Σπατιώτη έφεραν το ματς στο 52-21, για να απαντήσει ο Ηλιάδης για τους Harlem για το 54-26. Ο Ηλιάκης με δύο ακόμα τρίποντα έγραψε το 60-26, ο Μπαρμπερίδης με τον Ηλιάκη έφεραν το ματς στο 69-26 για να κλείσει την αναμέτρηση μετά τα καλάθια του Δρογώση και του Αρφαρά ο Χατζηνικολάου για τους Harlem με τρίποντο.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 33 πόντους, ο Μπαρμπερίδης 16 και ο Σπατιώτης 7. Για τους Harlem ο Μάστορας είχε 7 πόντους.

Yugoplastica: Κοβάτσος Π., Κωστίδης Π., Σπατιώτης Π. 7 (1), Αρφαράς Ν. 4, Μέρος Χ. 2, Μπαρμπερίδης Κ. 16, Δρογώσης Θ. 3, Ηλιάκης Β. 33 (6), Κίτσος Α.. 3 (1), Σταθόπουλος Α. 2, Τσιότσιος Χ. 4, Χουλιάρας Γ..

Harlem: Σιμιντζής Κ. 2, Μάνος Δ. 4, Σιμιντζής Β. 6, Χατζηαντωνίου Σ. , Μάστορας Κ. 7, Ηλιάδης Κ. 5, Χατζηνικολάου Μ. 3 (1), Τσαρδούλιας Α. 2, Αναστασιάδης Α., Σωτηρόπουλος Σ..

ΚΕΡΒΕΡΟΙ – HAVALAKERS 42-73
(7-26, 16-40, 28-62, 42-73)

Οι Havalakers κέρδισαν τους Κέρβερους με 42-73 μπαίνοντας πολύ δυνατά στο ματς. Ο Σταθούσης με τον Λαζαράκο και τον Μανουζά Γ. έφεραν την ομάδα τους στο 2-12 στο ξεκίνημα και στο 3-14 μετά, για να σκοράρει για τους Κέρβερους ο Μιχαλόπουλος για το 5-14. Ο Σταθούσης ήταν ασταμάτητος, έφτασε τους 19 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, πήγε το ματς στο 5-20, με τον Ραγκούση να απαντά για το 7-20 και τον Σταθούση να σκοράρει ως το 7-26 της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κόκκινος με τον Μανουζά Ζ. έγραψαν το 7-31 με τον Ραγκούση και τον Καούνη Γ. να απαντούν για το 12-31. Το τρίποντο του Μανουζά Γ. έγραψε το 12-34, με τον Ραγκούση και τον Καούνη Γ. να σκοράρουν για το 16-34 για τους Κέρβερους. Όμως, η περίοδος έκλεισε από το τρίποντο του Λαζαράκου για το 16-40.

Στην επανάληψη ο Καούνης Γ. με τον Ραγκούση έφεραν το ματς στο 20-43 με τον Σταθούση να απαντά για το 20-47 και τον Καρακώστα να γράφει το 20-49. Μετά το καλάθι του Πιτσόλη και του Καούνη Γ. το σκορ πήγε στο 26-51 για να απαντήσει ο Λαζαράκος με 9 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του ως το 26-60. Ο Μιχαλόπουλος διέκοψε το σερί, με τον Κόκκινο να γράφει το 29-62 στο 30ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο ο Μπάχας με βολές έγραψε το 28-65, για να απαντήσουν οι Κέρβεροι με σερί 13-0 με τον Συλιγνάκη, τον Κανέλο και τον Παπαγεωργίου ως το 39-65 και τον Πιτσόλη να φτάνει το ματς στο 41-65. Ο Κόκκινος με τον Λαζαράκο, όμως, ανέβασαν και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους, στο τελικό 42-73.

Για τους νικητές ο Σταθούσης είχε 30 πόντους, ενώ ο Λαζαράκος 20 και ο Μανουζάς Γ. 8. Για τους Κέρβερους ο Ραγκούσης είχε 13 και ο Καούνης Γ. 9.

Κέρβεροι (Καούνης): Συλιγνάκης Γ. 4, Ραγκούσης Λ. 13, Παπαγεωργίου 3 (1), Αποστολόπουλος Δ., Μιχαλόπουλος Δ. 4, Καούνης Α., Κανέλος Γ. 4, Πιτσόλης Φ. 5, Καούνης Γ. 9.

Havalakers (Μανουζάς Γ.): Μπάχας Σ. 2, Σταθούσης Δ. 30, Λαζαράκος Γ. 20 (4), Μανουζάς Γ. 8 (1), Κόκκινος Δ. 6, Μανουζάς Ζ. 3, Καρακώστας Π. 2, Σαμαρτζής Δ., Περρής Μ, Κωστάκος Π. 1, Πολίτης Γ. 1.