Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Με νίκη η Scabolini, ξανά θεαματικά οι Miners!

Με νίκη η Scabolini, ξανά θεαματικά οι Miners!

Οι Miners συνέχισαν να είναι ασταμάτητοι και στη 2η αγωνιστική του Α ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, κερδίζοντας με 92-25 τους Kibars. Η Scabolini μπήκε με νίκη στο πρωτάθλημα, 64-35 τους Laser Derm. Νίκες και για τους Cleveland Paraliers, 44-36 την Charles Bronson, αλλά και τους Rebels, 51-36 την B.C. Abla. Τέλος, με 20-0 κέρδισαν στα χαρτιά οι Ροζ Πάνθηρες τους Κουμπάρους.

CLEVELAND PARALIERS – CHARLES BRONSON 44-36

(17-4, 29-15, 35-21, 44-36)

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν την Charles Bronson έχοντας τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα. Μετά το 1-2 από τον Δούκα για την Charles Bronson, οι νικητές απάντησαν με τρία τρίποντα από τον Πίτλογλου και πόντους από τον Ντάσκα Φ. για να προηγηθούν με 15-2, ενώ η περίοδος έκλεισε από τον Κωνσταντίνου στο 17-4.

Μετά το τρίποντο του Λιάσκου στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, ο Πίτλογλου έβαλε το 4ο του στο ματς για το 20-7. Ο Δούκας με τον Λιάσκο απάντησαν για το 22-11, αλλά ο Ντάσκας Γ. έγραψε το 25-11. Με καλάθια του Ιωαννίδη και του Μητροφάνη Π. το ημίχρονο έκλεισε στο 29-15 για τους Cleveland Paraliers.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Κωνσταντίνου με τον Δούκα έφεραν το ματς στο 31-17, με τον Λιάσκο και τον Νικολόπουλο να γράφουν το 33-21 πριν ο Πριτσιούλης κλείσει το δεκάλεπτο στο 35-19.

Στην 4η περίοδο η Charles Bronson προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, με τρίποντο του Δούκα και καλάθι του Πολίτη πλησίασε σε 35-27, για να συνεχίσουν το σερί της ο Μητροφάνης Π. με τον Τσιάκαλο πλησιάζοντας στο 35-31. Η αντίδραση ήρθε με τρίποντο του Ιωαννίδη για το 39-34, με την Charles Bronson να απαντά για το 39-34. Όμως, ο Κωνσταντίνου έφερε το ματς στο 44-36 στο τέλος για τη νίκη των Cleveland Paraliers.

Για τους νικητές ο Πίτλογλου με τον Κωνσταντίνου είχαν από 12 πόντους. Για την Charles Bronson ο Δούκας είχε 10 πόντους και ο Λιάσκος 7.

Cleveland Paraliers (Συρμός Χ.): Τζαβέλας Ν., Συρμός Χ. 4, Ντάσκας Φ. 6, Συρμός Ν., Σακελλαρίου Δ., Ντάσκας Γ. 3, Κατσένος Μ., Σακελλαρίδης Χ., Πίτλογλου Ν. 12 (4), Κωνσταντίνου Β. 12, Ιωαννίδης Α. 5 (1), Πριτσιούλης Δ. 2.

Charles Bronson (Μητροφάνης Π.): Πολίτης Γ. 6, Μητροφάνης Γ. 2, Μητροφάνης Π. 4, Δούκας Β. 10 (1), Τσιάκαλος Σ. 2, Αλεξάκης Λ., Κοντός Χ. 2, Νικολόπουλος Κ. 2, Λιάσκος Π. 7 (1), Καρανικολόπουλος Γ. 1.

B.C. ABLA – REBELS 36-51
(5-12, 17-24, 29-37, 36-51)

Οι Rebels έκαναν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στην B.C. Abla με 36-51. Το ματς ξεκίνησε με τρίποντο του Μπελεχάκη για να ισοφαρίσει ο Ματθαίος. Ο Σωτηρόπουλος έκανε το 5-3, με τον Γεμενή να ισοφαρίζει και τον Ματθαίο να πηγαίνει το ματς στο 5-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μιστακίδης έκανε το 5-14, με τον Καρυστηναίο να απαντά και τον Ματθαίο να γράφει καλάθι και φάουλ για το 7-17, ενώ ο Τσολομίτης έφερε το ματς στους 10 πόντους. Η B.C. Abla αντέδρασε και μείωσε με τον Μπελεχάκη και τον Σκαρμούτσο στο 15-19, για να φέρει το ματς στο 15-21 ο Μιστακίδης. Μετά τις βολές του Ψαρρά ο Ματθαίος έκανε το 17-24.

Στην 3η περίοδο ο Λιόκας Μ. έγραψε το 17-26, με την B.C. Abla να απαντά με τον Μπελεχάκη να βάζει 7 συνεχόμενους πόντους για το 24-28. Ο Γεμενής με τον Λιόκα Μ. έφεραν το ματς στο 24-34, ο Μπελεχάκης απάντησε, με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει από τον Σκαρμούτσο στο 29-37.

Στην 4η περίοδο ο Λιόκας Μ. έφερε το ματς στο 29-39, ο Σκαρμούτσος μείωσε σε 32-39, αλλά ο Ματθαίος με τον Λιόκα Μ. έγραψαν το 32-43 για να κάνει με τρίποντο ο Μιστακίδης το 32-46 και ο Λιόκας Μ. το 32-48. Ο Κατσάτσος και ο Σωτηρόπουλος έφεραν το ματς στο 36-48 για να κλείσει ο αγώνας στο 36-51 από το τρίποντο του Γεμενή.

Για τους νικητές ο Ματθαίος είχε 16 πόντους, ο Λιόκας Μ. 13, ο Μιστακίδης 12 και ο Γεμενής 7. Για την B.C. Abla ο Μπελεχάκης είχε 17 πόντους.

B.C. Abla (Κορνεράκης Γ.): Καρυστηναίος Δ. 2, Ρενιέρης Π., Σάββας Ε., Κατσάτσος Ν. 3, Ψαρράς Μ. 4, Σωτηρόπουλος Γ. 4, Βαχαρόπουλος θ., Βουρλάκος Σ., Μπελεχάκης Γ. 17 (2), Σκαρμούτσος Γ. 6.

Rebels (Λιόκας Μ.): Μιστακίδης Ν. 12 (1), Λιόκας Μ. 13, Λιόκας Η., Γεμενής Θ. 7 (1), Τσολομίτης Η. 2, Ματθαίος Α. 16 (1), Βρεκούσης Φ. 1, Παππάς Χ., Δήμος Θ..

ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ – ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΕΣ 0-20
(Ο αγώνας κατοχυρώθηκε στους Ροζ Πάνθηρες λόγω μη προσέλευσης των Κουμπάρων στο γήπεδο)

KIBARS – MINERS 25-92
(12-19, 13-40, 21-71, 25-92)

Οι Miners κέρδισαν με 92-25 τους Kibars ξεφεύγοντας πολύ μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Στην αρχή το ματς ξεκίνησε με τον Οικονόμου και τον Φουκαράκη να φέρνουν τους Kibars στο 5-2, με τον Παπάζογλου να απαντά και τον Χρονόπουλο να γράφει το 5-10. Ο Τζάνος σκόραρε για το 9-13, με τον Φιλίππα να φέρνει το ματς στο 11-16, και την περίοδο να κλείνει στο 12-19 από τον Παπαδογιάννη.

Στη 2η περίοδο οι Kibars κατάφεραν να σκοράρουν μόλις 1 πόντο με τον Γκρούμα Γ., για να δεχτούν επιμέρους σκορ 1-21. Ο Σιούτης άνοιξε το γαϊτανάκι με τρίποντο, ο Παπαδογιάννης με τον Φανό και τον Χρονόπουλο έφεραν το ματς στο 13-30, με τον Τζαβάρα, τον Σιούτη και τον Παπαδογιάννη να κλείνουν το ημίχρονο στο 13-40.

Στο 3ο δεκάλεπτο μέχρι οι Kibars να σκοράρουν εντός παιδιά, οι Miners είχαν τρέξει εκ νέου σερί, αυτή τη φορά 2-25, με τον Φανό, τον Παπάζογλου και τον Σιούτη να φέρνουν το ματς στο 14-49, ενώ ο Χρονόπουλος με τον Χασομέρη έγραψαν το 15-60 για να φέρει ο Τζαβάρας το ματς στο 15-65, με τον Φιλίππα να πετυχαίνει τις βολές για τους Kibars. Ο Γκρούμας Γ. με τον Φιλίππα σκόραραν για τους Kibars για το 19-67, με τον Τζαβάρα και τον Χρονόπουλο να σκοράρουν για το 21-71 στο τέλος της περιόδου μετά το καλάθι του Χαλουλάκου.

Στην 4η περίοδο ο Οικονόμου πέτυχε τρίποντο για το 24-71, με τους Miners να απαντούν με σερί 0-15, ο Φανός με τον Τζαβάρα, τον Σιούτη και τον Παπάζογλου έφεραν το ματς στο 24-86. Μετά τη βολή του Στρογγύλη ο Παπαδογιάννης με τον Φράγκο έγραψαν το τελικό 25-92.

Για τους νικητές ο Παπαδογιάννης είχε 20 πόντους, ο Σιούτης 17, ο Χρονόπουλος 14, ο Τζαβάρας 13, ο Παπάζογλου 9 και ο Φανός 8. Για τους Kibars Φιλίππας και Οικονόμου είχαν από 6.

Kibars (Κάκκας Σ.): Αγαθάγγελος Γ., Χαλουλάκος Κ. 2, Φιλίππας Β. 6, Μακρέλλης Α., Λάμπρου Δ., Τζάνος Σ. 4, Οικονόμου Γ. 6 (2), Γκρούμας Χ., Στρογγύλης Ν. 1, Γκρούμας Γ. 3, Φουκαράκης Γ. 3.

Miners (Χρήστου Δ.): Κυνηγόπουλος Σ., Φράγκος Α. 2, Χασομέρης Κ. 5, Τζαβάρας Ν. 13, Παπαδογιάννης Ε. 20 (1), Κωτσίδης Κ. 4, Φανός Α. 8, Σιούτης Δ. 17 (1), Χρονόπουλος Χ. 14 (2), Παπάζογλου Ε. 9.

SCABOLINI – LASER DERM 64-35
(15-6, 32-14, 48-20, 64-35)

Η Scabolini μπήκε στο πρωτάθλημα με νίκη, 64-35 την Laser Derm ελέγχοντας το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παρασκευόπουλο Δ. να κυριαρχεί στη ρακέτα, έβαλε τους πρώτους 6 πόντους της ομάδας του και την κράτησε μπροστά παρά το σκορ από Τολιά και Μπέμπελο για την Laser Derm. Ο Παπαθανασίου έκανε το 8-4, με τον Παρασκευόπουλο Δ. και τον Φωτόπουλο να γράφει το 11-4. Ο Φωτόπουλος με τον Κουτσοδόντη σκόραραν για το 15-4, με την περίοδο να κλείνει από τον Τολιά στο 15-6.

Στη 2η περίοδο ο Σαλαούνης με τον Φωτόπουλο και τον Παρασκευόπουλο Δ. έφεραν το ματς στο 22-6 για την Scabolini, με την Laser Derm να απαντά με τον Στασινό, τον Αντωνόπουλο και τον Παπαϊωάννου για να μειώσει σε 23-12. Ο Παρασκευόπουλος Δ. με τον Σαλαούνη σκόραραν για το 28-12, ενώ το ημίχρονο έκλεισε από τον Φωτόπουλο και τον Μπέμπελο στο 32-14.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Παρασκευόπουλος Δ. με τον Καρατζά και τον Μπιράκο έφεραν το ματς στο 38-16, με τον Πασχάλη και τον Μπέμπελο να απαντούν για το 38-20. Η Scabolini απάντησε με σερί 9-0 με τον Σαλαούνη, τον Μπιράκο και τον Κουτσοδόντη για το 47-20 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην 4η περίοδο ο Παρασκευόπουλος Γ. σκόραρε για το 51-22, με την Laser Derm να απαντά με τον Αντωνόπουλο και τον Μπέμπελο ενώ ο Τολιάς έφερε το ματς στο 51-27. Ο Παρασκευόπουλος Γ., με τον Δημάδη σκόραραν για το 57-28, με τον Τολιά και τον Αυγουστίδη να απαντούν για το 57-33. Ο Παρασκευόπουλος Δ. με τον Δημάδη απ’ τη μία, ο Στασινός απ’ την άλλη, έκλεισαν το ματς στο 64-35, που ήταν και το τελικό σκορ.

Για τους νικητές ο Παρασκευόπουλος Δ. είχε 18 πόντους, ο Σαλαούνης είχε 12, ο Δημάδης 8 και ο Μπιράκος 7. Για την Laser Derm ο Τολιάς είχε 9 πόντους και ο Μπέμπελος 8.

Scabolini (Παρασκευόπουλος Ν., Παρασκευόπουλος Τ.): Δημάδης Δ. 8 (1), Καρατζάς Ε. 2, Σαλαούνης Θ. 12 (2), Κουτσοδόντης Σ. 4, Παπαθανασίου Β. 2, Παρασκευόπουλος Γ. 5, Φωτόπουλος Θ. 6, Μπιράκος Γ. 7, Παρασκευόπουλος Δ. 18.

Laser Derm (Νεαμονιτός): Νεαμονιτός Κ., Μπέμπελος Α. 8, Παπαϊωάννου Π. 2, Στασινός Κ. 6, Αντωνόπουλος Ν. 6, Τολιάς Κ. 9 (1), Μιχαηλίδης Γ., Αυγουστίδης Π. 2, Πασχάλης Τ. 2.