Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Με νίκη η Α.Ε.Π.Ε.!

Με νίκη η Α.Ε.Π.Ε.!

Με νίκη μπήκε στη νέα σεζόν η Α.Ε.Π.Ε. στον Γ όμιλο του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, καθώς επικράτησε με 53-42 του Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία. Νίκη και για τους Στιφάδο Bulls με 83-52 επί του Ίκαρου, ενώ και οι Μπάσχετοι κέρδισαν, 55-33 τους Αναλώσιμους. Η Γ.Β.Π. νίκησε με 59-50 τις Πίκλες Ρολ, ενώ η Α.Ε. Γκράβας κέρδισε με 72-59 τους Fighters με ανατροπή.

ΙΚΑΡΟΣ – ΣΤΙΦΑΔΟ BULLS 52-83

(4-24, 12-47, 32-65, 52-83)

Οι Στιφάδο Bulls κέρδισαν τον Ίκαρο με 52-83, χάρη σε ένα καταπληκτικό 1ο ημίχρονο στο ματς. Μπήκαν στον αγώνα με 0-10 με τρίποντα από τον Τζεμπελίκο και καλάθια από Ζαμπάρα και Καζαδέη, ενώ μετά το 4-15 από τον Κάκαρη και τον Πιτταρά, ο Ζαμπάρας με τον Γκατζιρούλη και τον Τζεμπελίκο έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 4-24.

Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο, ο Οικονόμου Κ. με 7 πόντους και ο Νομικός πήγαν την μάδα τους ως το 9-35 μετά το καλάθι του Κάκαρη, ενώ ο Πουλιέζος με τον Τζεμπελίκο (5ο τρίποντο) έκαναν το 9-42. Ο Οικονόμου Δ. σκόραρε για το 12-42, αλλά ο Ζαμπάρας έκλεισε το ημίχρονο στο 12-47 για τους Στιφάδο Bulls.

Στην 3η περίοδο ο Ματσεντίδης με τον Κάκαρη έφεραν το ματς στο 20-52, αλλά ο Πουλιέζος με τον Καζαδέη απάντησαν για το 21-57. Μετά το 26-59 από τον Ματσεντίδη, ο Καζαδέης έφερε την ομάδα του στο 30-65 για να κλείσει την περίοδο ο Ματσεντίδης για τον Ίκαρο.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ματσεντίδης με τον Κάκαρη μείωσαν σε 39-67 με τον Νομικό να απαντά για το 42-72. Μετά το καλάθι του Κάκαρη ο Τζεμπελίκος με το 6ο του τρίποντο έφερε το ματς στο 44-75, για να κάνει ο Ματσεντίδης το 48-79. Ο Γκατζιρούλης με τον Καζαδέη απάντησαν, με το ματς να κλείνει ο Γεωργιάδης στο 52-83.

Για τους νικητές ο Καζαδέης είχε 22 πόντους, ο Τζεμπελίκος 18, ο Ζαμπάρας 13, ο Γκατζιρούλης 9 και ο Οικονόμου Κ. 7. Για τον Ίκαρο ο Ματσεντίδης είχε 17 πόντους, ο Κάκαρης 14 και ο Οικονόμου Δ. 11.

Ίκαρος (Οικονόμου Δ.): Ματσεντίδης Α. 17 (3), Καρανικόλας Μ., Γεωργιάδης Ν. 2, Τούλας Π. 5 (1), Πιτταράς Α. 3, Κάκαρης Γ. 14, Οικονόμου Δ. 11, Λαζάρου Γ..

Στιφάδο Bulls (Χατζής Μ.): Νομικός Γ. 6, Πουλιέζος Ν. 6, Ζαμπάρας Σ. 13, Καζαδέης Λ. 22, Οικονόμου Κ. 7, Τζεμπελίκος Π. 18 (6), Χατζής Μ 2, Γκατζιρούλης Σ. 9 (1).

ΑΝΑΛΩΣΙΜΟΙ – ΜΠΑΣΧΕΤΟΙ 33-55
(6-10, 18-20, 27-34, 33-55)

Οι Μπάσχετοι κέρδισαν τους Αναλώσιμους με 33-55 παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα στην επανάληψη. Το ματς ξεκίνησε με 2-8 για τους Μπάσχετους από τον Ντεμίρη, τον Καλλίνικο και τον Καραγιώρη, για να απαντήσουν ο Κουτσικόνας με τον Καλυβά για το 6-8, πριν ο Κουκουλάρης κλείσει το δεκάλεπτο στο 6-10.

Στη 2η περίοδο ο Καλυβάς σκόραρε για το 10-10 με τον Αντωνιάδη να φέρνει την ομάδα του στο 12-10. Οι Αναλώσιμοι κράτησαν το προβάδισμα ως το 16-15 με τον Οικονόμου, για να απαντήσουν ο Καραγιώργης με τον Κανδήλα για το 16-20, με το ημίχρονο να κλείνει στο 18-20 από τον Οικονόμου.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Κουτσικόνας σκόραρε για το 20-22, με τον Κανδήλα να απαντά με τρίποντο για τους Μπάσχετους. Ο Αντωνιάδης έκανε το 24-25 και ο ίδιος το 26-27, όμως ο Ντεμίρης με τον Καραγιώργη και τον Κανδήλα έφεραν τους Μπάσχετους στο 26-34 λίγο πριν το τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καραγιώργης κι ένα τρίποντο του Ντεμίρη έφεραν το ματς στο 27-40 για τους Μπάσχετους. Μετά την απάντηση του Αντωνιάδη, ο Παγκάκης με τον Ντεμίρη και τον Κανδήλα σκόραραν για το 29-48, ενώ ο Καλλίνικος έφερε τη διαφορά στους 21 πόντους. Ο Κουτσικόνας απάντησε με τρίποντο, αλλά στο τελικό 33-55 έφερε τους Μπάσχετους το τρίποντο του Κανδήλα.

Για τους νικητές ο Κανδήλα είχε 16 πόντους, ο Καραγιώργης 12, ο Ντεμίρης 11. Για τους Αναλώσιμους ο Αντωνιάδης είχε 10 πόντους, ο Κουτσικόνας 9 και ο Οικονόμου 7.

Αναλώσιμοι: Νικολόπουλος Γ. 1, Αντωνιάδης Β. 10, Παπαϊωάννου Γ., Καστανιάς Σ., Κουτσικόνας Κ. 9 (1), Μαριόλης Κ., Καλυβάς Χ. 6, Δαραμούσκας Σ., Οικονόμου Δ. 7.

Μπάσχετοι: Κεζέπης Ν. 2, Κανδήλας Δ. 16 (3), Παγκάκης Π. 2, Καραγιώργης Α. 12, Δαέλης Α. 4, Κουκουλάρης Β. 2, Ντεμίρης Π. 11 (1), Καλλίνικος Μ. 6.

Γ.Β.Π. – ΠΙΚΛΕΣ ΡΟΛ 59-50
(11-9, 26-18, 38-40, 59-50)

Η Γ.Β.Π. κέρδισε τους Πίκλες Ρολ με 59-50 σε έναν αγώνα που είχε το προβάδισμα στο πρώτο μέρος, αλλά έμεινε πίσω στην επανάληψη. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-2 και 7-3 για τους νικητές με τον Αγγελόπουλο, τον Λαρεντζάκη και τον Ραϊμόντο, για να απαντήσει ο Αντωνουσάκης για τους Πίκλες Ρολ, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 11-9.

Στη 2η περίοδο ο Κυριάκογλου ισοφάρισε τον αγώνα, αλλά ακολούθησε ένα 9-0 από τον Λαρεντζάκη και τον Ραϊμόντο για το 20-11 της Γ.Β.Π.. Μετά το καλάθι του Αντωνουσάκη ο Ρομανός με τον Λαρεντζάκη έγραψαν το 26-14 για να κλείσει το ημίχρονο στο 26-18 ο Φραγκογιάννης.

Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά έπεσε ακόμα περισσότερο, τα τρίποντα του Κυριάκογλου και του Κανδύλη έφεραν το ματς στο 26-26, ενώ ο Φραγκογιάννης σκόραρε για το 26-30 της ομάδας του, με σερί 0-16. Η Γ.Β.Π. αντέδρασε και με τον Λαρεντζάκη προσπέρασε με 36-32, ενώ ο Ραϊμόντος την έφερε στο 38-34, αλλά ως το τέλος της περιόδου ο Αντωνουσάκης με τον Φραγκογιάννη είχαν γράψει το 38-40 για τους Πίκλες Ρολ.

Στην 4η περίοδο ο Λαρεντζάκης με τον Ρομανό έγραψαν το 42-40, ενώ Τέλλης, Ραϊμόντος και Λαρεντζάκης έφτασαν το σερί των νικητών στο 13-0 για το 51-40. Οι Πίκλες Ρολ προσπάθησαν να επιστρέψουν ξανά, με τον Αντωνουσάκη μείωσαν σε 52-44, ενώ ο Τσάλης έφερε το ματς στο 52-47. Όμως, ο Λαρεντζάκης και το καλάθι του Ρομανού ήταν που έγραψαν το 56-47 για να δώσουν τη νίκη στη Γ.Β.Π., με τον Αντωνουσάκη και τον Ραϊμόντο να κλείνουν το ματς στο 59-50.

Για τους νικητές ο Λαρεντζάκης είχε 32 πόντους και ο Ραϊμόντος 15. Για τους Πίκλες Ρολ ο Αντωνουσάκης είχε 23 πόντους, ο Φραγκογιάννης 11 και ο Κυριάκογλου 7.

Γ.Β.Π. (Καίσαρης): Γεωργακάκος Γ., Ρομανός Δ. 6, Λαρεντζάκης Β. 32 (4), Τέλλης Δ. 2, Παπαβασιλείου Ν., Ραϊμόντος Γ. 15, Φράγκος Κ., Αγγελόπουλος Δ. 4.

Πίκλες Ρολ (Αντωνουσάκης Β.): Μάρρας Τ., Βήχος Δ., Κυριάκογλου Σ. 7 (1), Τσάλης Β. 3, Αντωνουσάκης Β. 23, Φραγκογιάννης Ι. 11 (1), Κανδύλης Θ. 6 (1), Χατζηγιαννάκης Ν..

FIGHTERS – Α.Ε. ΓΚΡΑΒΑΣ 59-72
(17-13, 31-32, 48-38, 59-72)

Η Α.Ε. Γκράβας κέρδισε τους Fighters με 59-72 χάρη σε ένα τρομερό σερί (9-30) στην τελευταία περίοδο που ανέτρεψε την εικόνα του αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με 3-6 για την Α.Ε. Γκράβας με τον Λαζόγκο, για να απαντήσουν ο Μαριάτος με τον Πολυμίλη και τον Αλεξανδρόπουλο για το προσπέρασμα των Fighters με 10-8. Μετά το καλάθι του Λαζόγκου ο Αλεξανδρόπουλος με τον Πολυμίλη έκλεισαν την περίοδο στο 17-13 για τους Fighters.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κατρής μείωσε σε 17-16, αλλά ο Βαμβακάρης με τον Βενέτη απάντησαν για το 21-16. Ο Λαζόγκος με τον Κανίνα ισοφάρισαν το ματς σε 22-22, ενώ ο Λαλατζής ήταν που έδωσε προβάδισμα με 22-27 στην Α.Ε. Γκράβας. Μετά το 26-32 από το τρίποντο του Λαζόγκου οι Fighters αντέδρασαν και με τον Μαριάτο και τον Βάλσαμο μείωσαν στο 31-32 του ημιχρόνου.

Μάλιστα, συνέχισαν το σερί τους στην επανάληψη, το έφτασαν στο 11-0, προηγήθηκαν με 37-32 με τον Βάλσαμο και τον Μαριάτο. Ο Πολυμίλης με τον Στάμο ήταν που έφεραν το ματς στο 41-33, ενώ η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο μετά το τρίποντο του Λαλατζή (44-38), αφού ο Βάλσαμος και ο Αλεξανδρόπουλος έγραψαν το 48-38 για τους Fighters.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Fighters κράτησαν τη διαφορά ως το 50-42 από τον Πολυμίλη, με την Α.Ε. Γκράβας να απαντά με κολλητά τρίποντα από τον Λαλατζή και τον Λαζόγκο, που ισοφάρισαν τον αγώνα σε 50-50. Μάλιστα, ο Λαλατζής και ένα καλάθι και φάουλ του Παϊκόπουλου έφεραν το ματς στο 50-55, πριν ο Μαριάτος με καλάθι και φάουλ κι αυτός μειώσει σε 53-55. Ο Στάμος έγραψε το 55-58 για τους Fighters, αλλά με 3:20 για το τέλος ο Κατρής απάντησε για το 55-60. Οι Fighters έχασαν τις πέντε επόμενες επιθέσεις τους κι έτσι ο Λαλατζής είχε την ευκαιρία να γράψει το 57-66 με 58 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο Μαριάτος απάντησε 10 δευτερόλεπτα αργότερα, αλλά οι 2/2 βολές του Αντωνακάκη και το χαμένο τρίποντο των Fighters στα 35 δευτερόλεπτα έκριναν οριστικά το ματς, με τον Αναγνωστόπουλο να κλείνει την αναμέτρηση στο 59-72.

Για τους νικητές ο Λαζόγκος είχε 22 πόντους, ο Λαλατζής 19, ο Κατρής 12 και ο Κανίνας 11. Για τους Fighters ο Αλεξανδρόπουλος είχε 14, ο Μαριάτος 12, ο Πολυμίλης 10 και ο Βάλσαμος 9.

Fighters (Στάμος): Βαμβακάρης Μ. 6, Αλεξανδρόπουλος Α. 14 (1), Μαριάτος Ν. 12, Βάλσαμος Σ. 9, Πολυμίλης Χ. 10, Στάμος Μ. 6, Βενέτης Ε. 2.

Α. Ε. Γκράβας (Γκιόκα): Παϊκόπουλος Δ. 3, Γρηγοράτος Χ., Κανίνας Θ. 11, Κατρής Δ. 12 (2), Λαζόγκος Δ. 22 (2), Αντωνακάκης Σ. 3, Αναγνωστόπουλος Χ. 2, Λαλατζής Κ. 19 (3), Μπλιάς Ν..

Α.Σ. ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ ΝΕΑ ΠΑΙΔΕΙΑ – Α.Ε.Π.Ε. 42-53
(9-16, 17-30, 26-40, 42-53)

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε τον Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία με 42-53 έχοντας τον έλεγχο σχεδόν από την αρχή του αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 για τους νικητές με Τσάμη και Κωνσταντίνου, για να απαντήσουν για το 6-5 ο Οικονομίδης με τον Γκουτσιοκώστα Α. με τρίποντα. Η Α.Ε.Π.Ε. πήγε στο 6-13 με τον Σιόλο, τον Τσάμη και τον Καταραχιά, για να απαντήσει ο Οικονομίδης και να κλείνει την περίοδο ο Κωνσταντίνου στο 9-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κωνσταντίνου ανέβασε τη διαφορά στο 9-18, για να απαντήσει ο Τσιχλής για το 12-18. Ο Καταραχιάς με τον Τσάμη έγραψαν το 12-24, ενώ μετά το καλάθι του Γκουτσιοκώστα Κ. ο Κωνσταντίνου έφερε το ματς στο 14-26. Το τρίποντο του Αδαμόπουλου έγραψε το 17-26, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Τσιτίνη και τον Σιόλο στο 17-30.

Στο 3ο δεκάλεπτο το τρίποντο του Καταραχιά έγραψε το 17-33, με τον Ζώη να απαντά για το 21-33. Ο Καταραχιάς σκόραρε και πάλι, αλλά το τρίποντο του Γκουτσιοκώστα Α. μείωσε σε 24-35. Ο Καταραχιάς έφερε το ματς στους 14 πόντους, στους οποίους και έκλεισε η 3η περίοδος μετά τα καλάθια των Τσιχλή και Τσάμη εκατέρωθεν, 26-40.

Η Α.Ε.Π.Ε. πήγε στο +18 στην αρχή της 4ης περιόδου, ο Πασχαλίδης σκόραρε για το 26-44, με τον Οικονομίδη να απαντά με δύο τρίποντα για το 32-46. Ο Κωνσταντίνου με τον Τσάμη έγραψαν το 34-50, με τον Οικονομίδη να σκοράρει ξανά για το 40-52 και τον Σοφιό να κλείνει το ματς στο 42-53.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 15 πόντους, ο Καταραχιάς 14, ο Τσάμης 12. Για τον Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία ο Οικονομίδης είχε 18 πόντους.

Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία (Δαλακούρας Α.): Σοφιός Κ. 3, Αδαμόπουλος Κ. 4 (1), Διαμαντής Β., Ζώης Σ., Γκουτσιοκώστας Κ. 4, Αναστασίου Π., Γκουτσιοκώστας Α. 6 (2), Οικονομίδης Α. 18 (3), Τσιχλής Γ. 7, Κονγιζάς Ν..

Α.Ε.Π.Ε. (Γυφτοκώστας Β.): Τσάμης Π. 12, Πασχαλίδης Λ. 5, Σιόλος Λ. 4, Καταραχιάς Α. 14 (2), Κωνσταντίνου Κ. 15, Τσιτίνης Σ. 3, Μιχαηλίδης Κ.