Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Τέσσερις διπλασίασαν τις νίκες τους!

Τέσσερις διπλασίασαν τις νίκες τους!

Οι Δικαστές κέρδισαν με 63-51 τους Zeppelin στη 2η αγωνιστική του ΣΤ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Νίκη και για την Αττική με 70-55 επί των Remal Madri, ενώ θεαματικά για ακόμα μία εβδομάδα ήταν τα Κουλουβάχατα με το 71-48 επί των Ατρόμητων. Οι Red Hot Chili Hoopers συμπληρώνουν το καρέ του 2-0 μετά το 56-53 στο ντέρμπι με τους North Side Kings. Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν με 79-45 τους Wanted, ενώ η Μαύρη Θύελλα επικράτησε με 45-36 των Nothing But Net μετά από σκληρό αγώνα.

ΔΙΚΑΣΤΕΣ – ZEPPELIN 63-51
(16-10, 36-23, 49-41, 63-51)

Οι Δικαστές κέρδισαν τους Zeppelin με 63-51 έχοντας τον έλεγχο σε όλο το ματς. Μπήκαν καλά στο παιχνίδι, ο Συκαράς με τον Σαραντάκο και τον Τούμπα τους έφεραν στο 12-2, για να απαντήσει ο Κουτσός για το 12-5. Ο Συκαράς έφερε το ματς στο 15-5, με τον Κουτσό και τον Μυριτζή να σκοράρουν για το 16-10 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Δικαστές με σερί 7-0 από τον Συκαρά και τον Τζήμα ξέφυγαν με 23-10 για να απαντήσουν οι Zeppelin με τον Μυριτζή και τον Ποζιόπουλο για το 25-17. Η διαφορά ανέβηκε και πάλι, ο Βλαζάκης με τον Συκαρά και τον Τούμπα την έφεραν στους 15 πόντους, 34-19, με τον Ποζιόπουλο να προσπαθεί να μειώσει και το ημίχρονο να κλείνει στο 36-23.

Στην επανάληψη ο Τσαντζαλής με τον Τζίγκα μείωσαν σε 39-28, για να φέρει το ματς στο 41-30 ο Ποζιόπουλος μετά το καλάθι του Τούμπα. Οι Δικαστές με τρίποντα από τον Τζήμα κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά, 47-32, με τους Zeppelin να μειώνουν ξανά, ο Ράντζος με τον Τζίγκα και τον Κουτσό έγραψαν το 48-39, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 49-41 από τον Θωμά.

Στην 4η περίοδο ο Θωμάς μείωσε ακόμα περισσότερο, 49-43, αλλά η αντίδραση των Δικαστών ήταν πολύ καλή, 6 γρήγοροι πόντοι του Συκαρά έφεραν το ματς στο 55-43. Ο Τζίγκας προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Βαζαίος κράτησε τη διαφορά σε διψήφια τιμή για την ομάδα του, με τον Συκαρά να γράφει τρίποντο για το 61-47. Ο Ράντζος με τον Τζίγκα απάντησαν για τους Zeppelin με τον Τούμπα να κλείνει το ματς στο 63-51.

Για τους νικητές ο Συκαράς είχε 29 πόντους, ο Τούμπας 15 και ο Τζήμας 9. Για τους Zeppelin ο Τζίγκας είχε 16 πόντους, ο Ποζιόπουλος 10 και ο Κουτσός 7.

Δικαστές (Συκαράς Χ.): Τούμπας Γ. 15, Στρατηγάκος Π. 2, Σαραντάκος Π. 3 (1), Συκαράς Σ. 29 (3), Βλαζάκης Κ. 3 (1), Κρεπαπάς Σ., Βαζαίος Γ. 2, Τζήμας Γ. 9 (2), Καμμένος Σ., Ιωάννου Α..

Zeppelin (Τσαντζαλής Θ.): Μακρής Χ., Τζίγκας Θ. 16, Ράντζος Χ. 4, Μυριτζής Μ. 6, Κουτσός Α. 7, Θωμάς Θ. 4, Τσαντζαλής Θ. 3 (1), Ποζιόπουλος Λ. 10 (2), Αντωνίου Χ. 1.

ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ – NOTHING BUT NET 45-36
(11-11, 19-19, 26-26, 45-36)

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε τους Nothing But Net με 45-36, σε ένα ματς που πήγαινε πόντο πόντο σχεδόν μέχρι το τέλος του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-4 για τους με τον Φανό και τον Καραμανή, για να απαντήσει η Μαύρη Θύελλα με τρίποντο του Σταθόπουλου και καλάθι του Γύφτου για το 7-4. Ο Καραμανής με τον Σαπλατέρα ισοφάρισαν το ματς σε 9-9, ενώ τα καλάθια του Γεωργιόπουλου και του Σαπλατέρα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 11-11.

Στη 2η περίοδο η Μαύρη Θύελλα προηγήθηκε με 16-12 με τον Μυλωνά και τον Αλεξόπουλο, για να απαντήσουν οι Nothing But Net και να προσπεράσουν με τον Σαπλατέρα και τον Καραμανή σε 18-19, ενώ μια βολή του Μυλωνά έκλεισε το ημίχρονο στο 19-19.

Στην 3η περίοδο ο Σαπλατέρας με τον Καραμανή έβαλαν ξανά μπροστά την ομάδα τους, 19-23 και 20-25, με την Μαύρη Θύελλα να απαντά και πάλι, ο Γύφτος με τον Σταθόπουλο και τον Αλεξόπουλο ισοφάρισαν το ματς σε 26-26 στο 30ο λεπτό.

Το 4ο δεκάλεπτο είδε τη Μαύρη Θύελλα να παίρνει κεφάλι, ο Μυλωνάς με τον Σταθόπουλο και τον Γύφτο έφεραν το ματς στο 33-26. Μετά την απάντηση του Κοτσίφη, ο Σταθόπουλος σκόραρε για το 35-28. Οι Nothing But Net προσπάθησαν να αντιδράσουν, με τον Παλμό πλησίασαν σε 35-31 για να κάνει ο Φανός το 36-34 λίγο μετά. Όμως, οι βολές του Σταθόπουλου έφεραν το ματς στο 40-34, με τη Μαύρη Θύελλα να ανεβάζει κι άλλο το σκορ, 44-34 με τον Γύφτο, την ώρα που οι Nothing But Net αστοχούσαν στις δικές τους επιθέσεις. Πέτυχαν βολές με τον Κερχούλα, αλλά ήταν πια αργά, μπόρεσαν μόνο να ρίξουν στην εκπνοή τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή, για τη ρεβάνς του δεύτερου γύρου, 45-36.

Για τους νικητές ο Σταθόπουλος είχε 17 πόντους, ο Γύφτος 12. Για τους Nothing But Net ο Σαπλατέρας είχε 12 πόντους και ο Καραμανής 11.

Μαύρη Θύελλα (Τόμπρος Π.): Γύφτος Θ. 12, Πετρόπουλος Χ. 1, Σταθόπουλος Π. 17, Αλεξόπουλος Σ. 5, Σουρέλης Χ. 2, Καραντζάς Γ. 1, Μυλωνάς Δ. 5, Γεωργιόπουλος Π. 2, Πετρόπουλος Δ..

Nothing But Net (Κοτσίφης Β.): Καρκατσούλης Π., Καραμανής Ν. 11, Σαπλατέρας Θ. 12, Παπαδομανωλάκης Γ. 1, Κοτσίφης Β. 3, Μπρότης Φ., Κερχούλας Β. 2, Φανός Ν. 5, Παλμός Φ. 2, Περράκης Α..

ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ – ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ 48-71

(3-19, 16-32, 36-49, 48-71)

Τα Κουλουβάχατα επικράτησαν με 48-71 των Ατρόμητων καθαρίζοντας το ματς από την 1η περίοδο. Εκεί μπήκαν μετά το 2-2 από τον Κελαϊδή με σερί 1-17 για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 3-19. Ο Κοκονίδης με τον Κουμεντάκη, τον Χρυσικόπουλο και τον Φακίτα τράβηξαν το σκορ για τα Κουλουβάχατα στο δεκάλεπτο.

Στη 2η περίοδο ο Φουνταδάκης απάντησε για το 5-21, με τον Τσιλάβη να σκοράρει για το 5-23. Οι Ατρόμητοι με τον Σιόλα έφεραν το ματς στο 9-23 και στη συνέχεια με τον Σιόλα και τον Καραχάλιο στο 13-26 ύστερα από το τρίποντο του Τσιλάβη, όπως τα Κουλουβάχατα με τον Φακίτα πήγαν στο 13-29. Μετά το καλάθι του Κελαϊδή το ημίχρονο έκλεισε από τον Κουμεντάκη στο 16-32 για τους νικητές.

Στην 3η περίοδο το τρίποντο του Τσιλάβη και ο Σιόλας με τον Φουνταδάκη έφεραν το ματς στο 22-36. Τα Κουλουβάχατα απάντησαν με τον Παπαδόπουλο για το 22-39, με τον Χαράτσαρη και τον Κελαϊδή να βοηθούν την ομάδα τους να πλησιάσει σε 28-39. Όμως, ο Κοκονίδης με τον Κουμεντάκη και τον Χρυσικόπουλο δεν άφησαν τη διαφορά να πέσει κάτω από τους 10 και έστειλαν το ματς στο 30-49.

Οι Ατρόμητοι και πάλι αντέδρασαν, ο Σιόλας με τον Καραχάλιο μείωσαν σε 36-49 στο τέλος της περιόδου για να έρθει ο δεύτερος και να γράψει το 38-49 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου. Ο Κελαϊδής λίγο μετά έβαλε 4 πόντους για να γράψει το 42-52, αλλά ο Τσιλάβης και πάλι απάντησε με τρίποντο για το 42-55. Ο Φουνταδάκης απάντησε για το -11 της ομάδας του, αλλά ο Κοκονίδης με τον Παπαδόπουλο και άλλο ένα τρίποντο του Τσιλάβη έγραψαν το 46-63. Μετά το καλάθι του Κελαϊδή ο Καραγιάννης με τον Παπαδόπουλο έφεραν το ματς στο τελικό 48-71.

Για τους νικητές ο Τσιλάβης είχε 15 πόντους, ο Κουμεντάκης με τον Κοκονίδη και τον Παπαδόπουλο από 12, ο Χρυσικόπουλος 8 και ο Καραγιάννης 7. Για τους Ατρόμητους ο Κελαϊδής είχε 15 πόντους, ο Σιόλας 14 και ο Φουνταδάκης 11.

Ατρόμητοι (Τσαλδάρης Β., Γιάχος Γ.): Παύλου Μ., Τσαλδάρης Β., Καραχάλιος Γ. 6, Χαράτσαρης Κ. 2, Κελαϊδής Χ. 15, Σιόλας Ν. 14, Κούρτης Ν., Παπαδοπετράκης Γ., Φουνταδάκης Γ. 11.

Κουλουβάχατα (Κουμεντάκης Ν.): Καραγιάννης Σ. 7, Κουμεντάκης Ν. 12, Τσιλάβης Α. 15 (4), Φακίτας Χ. 5 (1), Κοκονίδης Χ. 12, Χρυσικόπουλος Τ. 8, Παπαδόπουλος Α. 12 (2).

REMAL MADRI – ΑΤΤΙΚΗ 55-70
(12-13, 20-39, 38-56, 55-70)

Η Αττική κέρδισε τους Remal Madri με 55-70 παίρνοντας τον έλεγχο στο ματς μετά την 1η περίοδο. Εκεί, προηγήθηκε με τον Τρικαλιώτη και τον Μαγκαφά με 2-6 για να απαντήσουν οι Remal Madri με τον Μαζιώτη και τον Κουτάλα για το 6-7. Μετά το καλάθι του Κωστούλα κι εκείνο του Αλάντιν, ο Καλός με τον Λαμπρούκο έφεραν το ματς στο 12-13 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μαζιώτης κράτησε την ομάδα του κοντά ως το 14-17, με τον Τρικαλιώτη και τον Λαζάκη να γράφουν το 15-25 και τον Σταυρόπουλο να φέρνει την Αττική στο 15-27. Μετά την απάντηση από τον Σιδηρόπουλο για το 19-27 η Αττική με τον Μαγκαφά και τον Καρατσαρέα ξέφυγε με 19-36 για να κλείσει το ημίχρονο με τρίποντο του Μαγκαφά στο 20-39.

Στην 3η περίοδο ο Λαζάκης έγραψε το 20-41, αλλά αυτό τροφοδότησε ένα σερί 11-0 από τους Remal Madri, που τους έφερε στο -10. Ο Κουτάλας με τον Λαμπρούκο ήταν σκόραραν για το 31-41, με την Αττική να σταματά το σερί με τον Τρικαλιώτη. Ο Μαζιώτης έφερε το ματς στο 35-46, με τον Γαλάνη και τον Ξερέα να σκοράρουν για το 36-52 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 38-56 από τον Λαζάκη και τον Αλάντιν για την Αττική.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μαζιώτης σκόραρε για το 40-56, αλλά ο Μαγκαφάς απάντησε με τρίποντο. Μετά το καλάθι του Λαμπρούκου ο Τρικαλιώτης με τον Κωστούλα έφεραν το ματς στο 42-65. Ο Βιλλιώτης με τον Λαμπρούκο σκόραραν για το 46-65, ενώ το τρίποντο του Μανίνα έγραψε το 49-67. Ο Βιλλιώτης με τον Μαζιώτη έφεραν το ματς στο 53-68 με τον Λαζάκη να απαντά και τον Λαμπρούκο να κλείνει το ματς στο 55-70.

Για τους νικητές ο Μαγκαφάς είχε 17 πόντους, ο Λαζάκης 16, ο Τρικαλιώτης 13. Για τους Remal Madri ο Μαζιώτης είχε 13 πόντους, ο Κουτάλας 12 και ο Λαμπρούκος 12.

Remal Madri (Ρούσσος Β.): Καλός Γ. 4, Μαζιώτης Κ. 13, Σιδηρόπουλος Γ. 4, Θεοφίλου Τ. 3, Πατεράκης Μ., Κουτάλας Γ. 12, Λαμπρούκος Χ. 12, Μανίνας Γ. 3 (1), Βιλλιώτης Δ. 4.

Αττική (Μπουργαζάς Β., Αντωνάκης Γ.): Χατζής Μ., Τρικαλιώτης Α. 13, Γανωτής Η., Αλάντιν Δ. 4, Μαγκαφάς Σ. 17 (3), Καρατσαρέας Α. 3, Ξερέας Μ. 6, Σταυρόπουλος Α. 2, Λαζάκης Ν. 16, Γαλάνης Δ. 3 (1), Κωστούλας Δ. 5, Καλλικουρδής Γ. 1.

RED HOT CHILI HOOPERS – NORTH SIDE KINGS 56-53
(13-12, 24-31, 37-35, 56-53)

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 56-53 τους North Side Kings μετά από σκληρό ντέρμπι. Το ματς ξεκίνησε με τους νικητές να πηγαίνουν με τον Φραγκογιάννη και τον Ζυγούμη στο 4-2, για να απαντήσει ο Γιαννίμπας για τους North Side Kings, 4-6. Το καλάθι του Φραγκογιάννη έφερε το ματς στο 8-8 με τον Μποτσάκο να δίνει προβάδισμα στους North Side Kings, αλλά τον Κεφαλόπουλο να κλείνει την περίοδο στο 13-12 για τους Red Hot Chili Hoopers.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Λαμπαθάκης έφερε το ματς στο 15-12 με τους North Side Kings να απαντούν με τον Γιαννίμπα και τον Κολλιόπουλο για το 15-19. Ο Φραγκογιάννης μείωσε στον πόντο, αλλά ο Κολλιόπουλος απάντησε για το 18-24. Μετά το καλάθι του Βενέτη για το 22-24, ήρθαν ο Μαριάκης με τρίποντο και ο Μποτσάκος για το 22-29. Το ημίχρονο έκλεισε από Ζυγούμη και Καλλιγιάννη στο 24-31 για τους North Side Kings.

Στην 3η περίοδο οι Red Hot Chili Hoopers μείωσαν με τον Ζυγούμη για το 30-31, με τον ίδιο και τον Φραγκογιάννη να τους δίνουν το προβάδισμα με 34-33 μετά το καλάθι του Κολλιόπουλου. Ο Κολλιόπουλος ήταν που και πάλι σκόραρε για το 34-35, αλλά ο Βενέτης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 37-35 για την ομάδα του.

Ο Κεφαλόπουλος σκόραρε για το 39-35 στη συνέχεια, ο Ζυγούμης έκανε το 41-37, με τον Κολλιόπουλο και τον Μποτσάκο να απαντούν για το 41-42, ενώ ο Μαριάκης έφερε τους North Side Kings στο 41-44. Ο Μποτσάκος κράτησε την ομάδα του μπροστά με 43-46, αλλά ο Κεφαλόπουλος σκόραρε συνεχόμενους πόντους για να ανατρέψει το σκηνικό, φέρνοντας το ματς στο 49-46 για τους Red Hot Chili Hoopers.

Οι North Side Kings κατάφεραν και πάλι να πάρουν προβάδισμα, ο Γκουντουβάς με τον Μποτσάκο μείωσαν σε 51-50, ενώ το τρίποντο του Κολλιόπουλου έφερε το ματς στο 51-53. Ο Φραγκογιάννης είχε 1/2 βολές, οι North Side Kings δεν πήραν σκορ και ο Κεφαλόπουλος έφερε την ομάδα του μπροστά με 54-53. Η νέα χαμένη επίθεση των North Side Kings οδήγησε σε φάουλ, αλλά ο Ζυγούμης ήταν ψύχραιμος, έγραψε 2/2 βολές για το 56-53 και αυτές έμελλε να είναι που χάρισαν στην ομάδα του τη νίκη.

Για τους νικητές ο Ζυγούμης είχε 21 πόντους, ο Κεφαλόπουλος 14 και ο Φραγκογιάννης 12. Για τους North Side Kings ο Κολλιόπουλος είχε 20 πόντους, ο Μποτσάκος 15 και ο Γιαννίμπας 7.

Red Hot Chili Hoopers (Κυριάκογλου Σ.): Ζυγούμης Θ. 21, Κυριάκογλου Σ., Λαμπαθάκης Γ. 4, Χατζηγιαννάκης Μ. 1, Κεφαλόπουλος Τ. 14, Βενέτης Χ. 4, Ελευθεριάδης Γ., Φραγκογιάννης Α. 12.

North Side Kings (Μποτσάκος Χ.): Μποτσάκος Χ. 15, Γιαννίμπας Ν. 7, Κολλιόπουλος Γ. 20 (2), Βαζαίος Γ. 2, Γκουντουβάς Κ. 2, Μαριάκης Α. 5 (1), Καλλιγιάννης Μ. 2, Δερμάτης Δ., Ρούσσος Τ..

WANTED – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 45-79
(16-23, 24-43, 33-63, 45-79)

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν τους Wanted με 45-79 ελέγχοντας πλήρως το ματς μετά το 1ο δεκάλεπτο. Ο αγώνας ξεκίνησε καλύτερα για τους Wanted, που με τον Παπαδαντωνάκη Μ. και τον Σαρικάκη προηγήθηκαν με 6-2, για να έρθουν μετά την απάντηση του Λέντζου Φ. ο Παπαστσίκης με τον Βουτσινό να γράψουν το 11-4 για την ομάδα του. Οι Θαλασσόλυκοι μείωσαν γρήγορα με τον Λέντζο Γ. και τον Καραγιαννίδη Γ. σε 13-12 για να πάρουν το προβάδισμα με τον Μαράκη και τον Λέντζο Φ. με 13-19 ολοκληρώνοντας ένα 0-13. Μετά την απάντηση του Κουβάτσου Π. ο Δασκαλάκης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 16-23.

Στη 2η περίοδο ο Κουβάτσος Δ. με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 19-23, αλλά οι Θαλασσόλυκοι απάντησαν με σερί 0-13 για να πάρουν τον πλήρη έλεγχο του ματς. Ο Παπαδόπουλος, ο Τεντόμας και ο Μαράκης ήταν που τους έφεραν ως το 19-36. Ο Παπαδαντωνάκης Γ. σκόραρε για το 22-38 με τον Λέντζο Γ. να απαντά και τον Μαράκη να κάνει το 22-43 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Σαρικάκης σκόραρε για τους Wanted, με τον Δασκαλάκη και τον Τεντόμα να φέρνουν το ματς στο 24-49 και τον Σκαρμέα να γράφει το 26-53. Ο Σαρικάκης απάντησε με τον Μαράκη και τον Λέντζο Γ. να κάνουν το 28-59 για την ομάδα τους. Ο Παπαδαντωνάκης Γ. με τον Μαράκη ήταν που έκλεισαν την περίοδο στο 33-63.

Ο Σαρικάκης στο 4ο δεκάλεπτο με 4 πόντους μείωσε σε 38-65 για να κάνει ο Κουβάτσος Δ. το 40-65. Οι Θαλασσόλυκοι απάντησαν με τον Δασκαλάκη και τον Καραγιαννίδη Τ., 40-69, ενώ μετά το καλάθι του Κουβάτσου Δ. ο Βελέντζας έφερε το ματς στο 42-73. Ο Ποντικέας πέτυχε το τελευταίο καλάθι για τους Wanted, με τον Μαράκη να κλείνει στην εκπνοή τον αγώνα στο 45-79.

Για τους νικητές ο Μαράκης είχε 19 πόντους, ο Δασκαλάκης 11, ο Λέντζος Φ. 9, όσους και ο Λέντζος Γ., ο Τεντόμας 8 και ο Καραγιαννίδης Γ. 7. Για τους Wanted ο Σαρικάκης είχε 12 και ο Κουβάτσος Δ. 7.

Wanted: Ρούσσος Σ., Κουβάτσος Π. 6, Ποντικέας Ν. 2, Κουβάτσος Δ. 7, Σαρικάκης Γ. 12, Παπαστσίκης Θ. 4, Παπαδαντωνάκης Γ. 6, Παυλόπουλος Α., Βαλούρδος Π. 1, Παπαδαντωνάκης Μ. 5, Παπαδαντωνάκης Ν., Βουτσινός Α. 2.