Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες στα ντέρμπι για Friends και Byron Celtics!

Νίκες στα ντέρμπι για Friends και Byron Celtics!

Οι Byron Celtics επικράτησαν με 51-45 της Τιρινίνι στη 2η αγωνιστική του Γ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Friends πήγαν στο 2-0 μετά το δύσκολο 55-52 επί της ΑΕΚ Περιστερίου, ενώ τους ακολούθησαν και οι Saint Longinus BC, κερδίζοντας με 67-48 τη Hangover Team. Οι Black Hawks νίκησαν με 58-46 τους Aces, ενώ η S-Parta BC επικράτησε εύκολα με 69-39 των Big Ballers και μπήκε με νίκη στο πρωτάθλημα.

BIG BALLERS – S-PARTA BC 39-69
(6-21, 16-31, 18-54, 39-69)

Η S-Parta BC κέρδισε τους Big Ballers με 39-69 για να μπει με νίκη στο πρωτάθλημα, ελέγχοντας τον αγώνα από το ξεκίνημα. Ο Βασιλειάδης με τον Χερουβείμ σκόραραν στην αρχή για τους Big Ballers με τον Ορνιθόπουλο, τον Κοτρώνη και τον Φωτόπουλο να απαντούν για το 4-8, και την S-Parta BC να ξεφεύγει με τον Τσίκλο και τον Ορνιθόπουλο με 4-17 για να κάνει ο Φωτόπουλος το 6-21 στο τέλος της περιόδου μετά το καλάθι του Βασιλειάδη.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σακκάς έφερε το ματς στο 6-23, με τους Big Ballers να απαντούν με τον Βασιλάκη και τον Μπιζίκο για το 13-25. Όμως, ο Κουζοβουνάς σκόραρε 5 πόντους για το 13-28, πριν ο Μπιζίκος με τον Αρβανιτάκη κλείσουν το ημίχρονο με τρίποντα στο 16-31.

Στην 3η περίοδο οι Big Ballers σκόραραν μόλις 2 πόντους, με τον Βασιλειάδη, για να ξεφύγει η S-Parta BC, αφού έτρεξε επιμέρους σκορ 2-23. Ο Κουρέβελης με τον Ορνιθόπουλο και τον Τσίκλο ήταν που την έφεραν ως το 16-47, για να συνεχίσουν ο Κοτρώνης με τον Φωτόπουλο και το τρίποντο του Κουζουβουνά ως το 18-54 του δεκαλέπτου.

Στην 4η περίοδο ο Αρβανιτάκης σκόραρε για το 18-56, με τον Βασιλειάδη και τον Μπιζίκο να απαντούν για το 24-56. Ο Βασιλάκης σκόραρε για το 30-57, με την S-Parta BC να απαντά με τον Κουζοβουνά, 30-61. Ο Βασιλάκης με τον Μπιζίκο έφεραν το ματς στο 34-63, με τον Κωνσταντέλο να σκοράρει για την S-Parta BC και τον Βασιλάκη με τον Κουζοβουνά και τον Σωμαράκη να κλείνουν το ματς στο 39-69.

Για τους νικητές ο Τσίκλος είχε 15 πόντους, ο Κουζοβουνάς 14 και ο Ορνιθόπουλος 12. Για τους Big Ballers ο Βασιλάκης είχε 19 πόντους, ο Μπιζίκος 10 και ο Βασιλειάδης 8.

Big Ballers (Αλετράς): Χερουβείμ Σ. 2, Γιαννακόπουλος Μ., Βασιλειάδης Χ. 8, Μπέλλος Κ., Μπιζίκος Ν. 10 (2), Βασιλείου Χ., Βασιλάκης Σ. 19 (2), Γκουγιάννος Θ., Ντάβαλης Γ., Αυγερινός Γ., Μπουκουβάλας Γ..

S-Parta BC (Σωμαράκης, Πορτσίδης): Σωμαράκης Α. 2, Κωνσταντέλος Κ. 2, Ορνιθόπουλος Π. 12 (2), Αρβανιτάκης Σ. 5 (1), Σακκάς Θ. 2, Κοτρώνης Κ. 4, Κουζουβουνάς Μ. 3 (1), Κουρέβελης Μ. 4, Φωτόπουλος Ι. 6, Τσίκλος Χ. 15, Κουζοβουνάς Σ. 14, Διαμαντόπουλος Μ..

BLACK HAWKS – ACES 58-46
(22-9, 31-20, 45-24, 58-46)

Οι Black Hawks κέρδισαν τους Aces με 58-46 χάρη στο πολύ καλό τους ξεκίνημα στο ματς. Το παιχνίδι άρχισε με τον Μητρόπουλο, τον Βλαχάκη και τρίποντα από τους Αρτόπουλο και Χρυσόστομο να φέρνουν το σκορ στο 10-2, για να κάνουν ο Χρυσόστομος με τον Μητρόπουλο το 15-4 ύστερα από το καλάθι του Βασιλακόπουλου. Ο Τσεκούρας Χ. με τρίποντο προσπάθησε να μειώσει, με τον Μητρόπουλο και τον Χρυσόστομο να κλείνουν την περίοδο στο 22-9.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Βασιλακόπουλος με τον Τσεκούρα Ν. μείωσαν σε 20-11 και 24-13, για να έρθει ο Αρτόπουλος και να κάνει το 26-13. Μετά το καλάθι του Τσεκούρα Χ. ο Μητρόπουλος σκόραρε για τους Black Hawks με τους Aces να καταφέρνουν με τον Μωράκη να μείνουν στις παρυφές των 10 πόντων ως το ημίχρονο, 31-20.

Στην επανάληψη οι Black Hawks μπήκαν με τον Μητρόπουλο να βάζει 5 πόντους και τον Χρυσόστομο να σκοράρει τρίποντο για το 39-20, πριν ο Αλευριάδης απαντήσει για το 39-24. Όμως, αυτοί ήταν οι μόνοι πόντοι των Aces στην περίοδο, με τον Μπερτσιά και τον Χρυσόστομο να φέρνουν το ματς στο 45-24 στο 30ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο μετά τις βολές του Βασιλακόπουλου ο Χρυσόστομος με τον Αρτόπουλο ανέβασαν τη διαφορά ως το 53-27, με τους Aces να απαντούν με τον Αλευριάδη και τον κούπα για το 53-34. Ο Βασιλακόπουλος με τον Τσεκούρα Χ. έφεραν το ματς στο 53-38, για να σκοράρει ο Αρτόπουλος και να απαντήσουν ο Κούπας με τον Βασιλακόπουλο για το 55-43. Ο Μπερτσιάς έγραψε το 57-43 για να κλείσει το ματς από τρίποντο του Μωράκη στο 58-46 για τους Black Hawks.

Για τους νικητές ο Χρυσόστομος είχε 21 πόντους, ο Αρτόπουλος με τον Μητρόπουλο από 13. Για τους Aces ο Βασιλακόπουλος είχε 17 πόντους, ο Τσεκούρας Χ. 8 και ο Μωράκης 7.

Black Hawks (Χρυσόστομος Δ.): Μητρόπουλος Σ. 13, Κολιάτσας Φ., Βλαχάκης Γ. 6, Μπερτσιάς Π. 5, Αρτόπουλος Γ. 13 (2), Χρυσόστομος Δ. 21 (5).

Aces (Καλοπήτας Μ.): Αλευριάδης Γ. 6, Κούπας Π. 4, Τσεκούρας Χ. 8 (1), Καλοπήτας Μ., Βασιλακόπουλος Ι. 17, Μωράκης Ε. 7 (1), Μαυρογιώργης Κ., Τσεκούρας Ν. 4.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – BYRON CELTICS 45-51
(12-10, 21-22, 29-43, 45-51)

Οι Byron Celtics κέρδισαν την Τιρινίνι με 45-51 σε ένα ματς όπου είχαν τον έλεγχο στο 2ο ημίχρονο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 6-2 για την Τιρινίνι με τον Αποστολάκο και τον Λεγάκη, για να απαντήσει ο Μανιατόπουλος μειώνοντας σε 8-7. Η Τιρινίνι κράτησε το προβάδισμα με τον Γιαννιτσιώτη, 12-9, για να κλείσει στο 12-10 το δεκάλεπτο ο Σαχινίδης.

Στη 2η περίοδο ο Κουρτογιάννης με τρίποντο και ο Γιαννιτσιώτης έφεραν το ματς στο 17-10, αλλά οι Byron Celtics πήραν τον έλεγχο, δύο τρίποντα από Γιανναλέτσο και Κυρούση μείωσαν σε 19-16, για να έρθει ο Μανιατόπουλος για το 19-18. Μετά τις βολές του Κουρτογιάννη ο Σαχινίδης με τον Τσιάμαλο ήταν που έκλεισαν το ημίχρονο στο 21-22, με προβάδισμα για τους Byron Celtics.

Στην 3η περίοδο μετά το 23-24 από τον Λεγάκη, ο Καλογεράκης με τον Μανιατόπουλο έφεραν το ματς στο 23-28. Ο Φρούσιος απάντησε και ο Γαλανόπουλος έκανε το 27-30, αλλά οι Byron Celtics με τον Σαχινίδη, τον Γιανναλέτσο και τον Μακρυμίχαλο πήγαν στο 29-37 για να τους δώσει αέρα 10 πόντων ο Γιανναλέτσος από τη γραμμή του φάουλ. Ο Σαχινίδης με τον Γιανναλέτσο μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, 29-43, με το σερί των Byron Celtics να πηγαίνει στο 0-9 ως το 30ο λεπτό.

Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά πήγε στους 17 πόντους, 29-46 από τον Γιανναλέτσο, με την Τιρινίνι να αντιδρά. Ο Γαλανόπουλος με τον Φρούσιο και τον Λεγάκη σκόραραν για το 35-46, ο Μανιατόπουλος διέκοψε το σερί, αλλά ο Κουρτογιάννης με τον Λογοθέτη έφεραν το ματς στο 40-48. Ο Μανιατόπουλος με 1/2 βολές έκανε το 40-49, με τον Λεγάκη να απαντά για το 42-49. Ένα άστοχο τρίποντο της Τιρινίνι και το καλάθι του Μανιατόπουλου για το 42-51 έκριναν οριστικά το ματς, με τον Λεγάκη στο τέλος να μειώνει σε 45-51.

Για τους νικητές ο Μανιατόπουλος είχε 18 πόντους, ο Γιανναλέτσος 13 και ο Σαχινίδης 10. Για την Τιρινίνι ο Λεγάκης είχε 14 και ο Κουρτογιάννης 8.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Κουρτογιάννης Χ. 8 (2), Γιαννιτσιώτης Β. 6, Αποστολάκος Μ. 2, Αντωνόπουλος Α., Λεγάκης Γ. 14, Γαλανόπουλος Γ. 4, Κουσούλης Ν., Σταματέρης Ν., Λογοθέτης Δ. 5, Σέτα Κ., Φρούσιος Τ. 6.

Byron Celtics (Χανιώτης Α.): Ρήγος Ο., Σαχινίδης Π. 10, Κούτουλας Θ., Αθανασόπουλος Κ., Τσιάμαλος Θ. 2, Μανιατόπουλος Γ. 18, Μακρυμίχαλος Κ. 3 (1), Κυρούσης Χ. 3 (1), Καλογεράκης Β. 2, Γκίκας Π., Βανταράκης Γ., Γιανναλέτσος Μ. 13 (1).

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – FRIENDS 52-55

(14-16, 22-29, 43-40, 52-55)

Οι Friends κέρδισαν την ΑΕΚ Περιστερίου με 53-55 μετά από σκληρό ντέρμπι που κρίθηκε στο τέλος. Το ματς ξεκίνησε με την ΑΕΚ Περιστερίου να προηγείται με τον Κουγοφιάννη και τον Κελεπούρη με 4-0 και να πηγαίνει στο 8-4 με τον Καραθανάση και τον Κουφογιάννη ύστερα από το καλάθι του Νίκολιτς. Οι Friends απάντησαν για το 10-10 με τον Ουζουνίδη, αλλά ο Κουφογιάννης κράτησε την ομάδα του μπροστά, 14-10. Όμως, ως το τέλος της περιόδου ο Ουζουνίδης με τον Βαμβακά είχαν γράψει το 14-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Friends με τον Μάρκο πήγαν στο 14-20 και μετά την απάντηση του Κουφογιάννη ο Κωνσταντίνου με τον Μάρκο έγραψαν το 16-25. Η ΑΕΚ Περιστερίου αντέδρασε, ο Καραθανάσης την έφερε στο 20-25, ενώ ο Καραφύλλης έκανε το 22-27 μετά το καλάθι του Μπελαλή, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Βαμβακά στο 22-29.

Στην επανάληψη ο Κελεπούρης μείωσε στους 5 πόντους, με τους Friends να ξεφεύγουν πάλι με τον Μάρκο και τον Ουζουνίδη με 29-37. Ο Κουφογιάννης με τον Καραθανάση κράτησαν ξανά την ΑΕΚ Περιστερίου, αυτοί μείωσαν σε 33-37, ενώ μετά το καλάθι του Μάρκου, ο Δήμας με τον Τεπενκιόζη ήταν που έγραψαν το 41-40 για την ΑΕΚ Περιστερίου, που έκλεισε με τον Καραθανάση το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ, 43-40.

Στην 4η περίοδο οι Friends απάντησαν με τον Καλογρίδη και τον Νίκολιτς για το 43-46, πριν ο Κουφογιάννης ρίξει τη διαφορά στον πόντο. Ο Καραθανάσης σκόραρε δύο φορά, για το 47-46 και το 49-48 για την ομάδα του, ενώ ο Κελεπούρης ήταν που έγραψε το 51-48. Οι Friends απάντησαν με τον Μπενίση για το 51-50 με 3:46 για το τέλος, ενώ μετά από 2 λεπτά και 6 χαμένες συνολικά επιθέσεις ο Κωνσταντίνου με 1/2 βολές ισοφάρισε τον αγώνα σε 51-51 με 1:42. Η ΑΕΚ Περιστερίου δεν μπόρεσε να σκοράρει και ο Ουζουνίδης έγραψε το 51-53 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό.

Οι δυο ομάδες είχαν από 1 χαμένη επίθεση, αλλά το ματς μάλλον κρίθηκε στις 0/4 βολές της ΑΕΚ Περιστερίου στα τελευταία 35 δευτερόλεπτα. Οι Friends δεν μπορούσαν να σκοράρουν, αλλά εκτός από τις βολές η ΑΕΚ Περιστερίου αστόχησε και σε τρίποντο για να έρθουν 1/2 βολές από τον Μπελαλή για το 51-54. Η ΑΕΚ Περιστερίου απάντησε με 1/2 βολές του Κελεπούρη στα 4 δευτερόλεπτα, έκανε φάουλ μετά, ο Κωνσταντίνου είχε κι αυτός 1/2 για το 52-55, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι καλύτερο.

Για τους νικητές ο Μάρκος είχε 15 πόντους, ο Ουζουνίδης 12 και ο Κωνσταντίνου 7. Για την ΑΕΚ Περιστερίου ο Κουφογιάννης είχε 18 πόντους, ο Καραθανάσης 16 και ο Κελεπούρης 9.

ΑΕΚ Περιστερίου (Καφαντάρης Γ.): Πανάρετος Α. Ι., Γεωργαλάς Σ., Κουφογιάννης Χ. 18, Τεπενκιόζης Ν. 4, Καραφύλλης Ν. 2, Καραθανάσης Θ. 16, Θεοδώρου Ν., Ρήγος Γ., Σπύρου Κ. 1, Κελεπούρης Π. 9, Δήμας Η. 2.

Friends (Μπολάνος Μ.): Καλογρίδης Π. 5, Μπελαλής Ν. 3, Ζήσης Γ., Ζήσης Δ., Ουζουνίδης Θ. 12 (1), Μάρκος Η. 15 (1), Μπενίσης Μ. 3, Κωνσταντίνου Α. 7, Τούσης Ν., Νίκολιτς Β. 4, Βαμβακάς Μ. 6.

HANGOVER TEAM – SAINT LONGINUS BC 48-67
(7-10, 24-26, 32-47, 48-67)

Η Saint Longinus BC κέρδισε με 48-67 την Hangover Team για να πάει στο 2-0 στον όμιλο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Τσαμμάτο και τον Καγιάφα να γράφουν το 2-7 για την ομάδα τους για να απαντήσουν ο Παπακίτσος με τον Δρογώση για το 7-7 και ο Τσαμμάτος να κλείσει την περίοδο στο 7-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παπακίτσος με τον Ρόζο έκαναν το 11-12, με τον Σταθόπουλο να απαντά και τον Παπακίτσο να ισοφαρίζει τον αγώνα στο 15-15. Ο Λοράνδος έφερε το ματς στο 18-20 μετά το τρίποντο του Παπακίτσου, με τον Λουρανδάκη να ισοφαρίζει για την Hangover Team σε 22-22 και τους Δρογώση και Καγιάφα να στέλνουν το ματς στο 24-24 πριν ο Τσαμμάτος κλείσει το ημίχρονο στο 24-26.

Στην επανάληψη ο Λοράνδος με τον Τσαμμάτο ήταν που έγραψαν το 24-31, ενώ ο πρώτος ξανασκόραρε για το 25-33. Η Hangover Team απάντησε με τον Λουρανδάκη, με τον Τσαμμάτο να συνεχίζει το βιολί του και τον Παπαδάκη να τον βοηθά για το 27-37 και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα. Μετά το καλάθι του Φράγκου για το 30-37, ο Χατζηνικλάου με τον Λοράνδο έγραψαν το 30-42, με τον Φράγκο να απαντά και τον Λοράνδο με τον Κασιμάτη να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 32-47.

Την 4η περίοδο ο Τσαμμάτος την εγκαινίασε με τρίποντο, για να κάνει ο Λαουτατζής το 32-54. Η Hangover Team προσπάθησε να μειώσει, ο Δρόσης με τον Λουρανδάκη και τον Τσιντιρή έριξαν τη διαφορά στο 39-54, με τον Παπακίτσο να πετυχαίνει τρίποντο για το 42-54. Ο Σταθόπουλος κράτησε την ομάδα του σε διψήφια απόσταση, 42-59, αλλά η Hangover Team και πάλι μείωσε με τον Δρογώση και τον Λουρανδάκη σε 47-59 με 2:44 για το τέλος. Όμως, ο Λοράνδος με τον Τσαμμάτο ήταν εκεί και καθάρισαν το ματς για την Saint Longinus BC πηγαίνοντας ως το 47-65 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Τσαμμάτος έδωσε ένα μικρό δείγμα της κλάσης του με 19 πόντους, ο Λοράνδος είχε 16 και ο Σταθόπουλος 9. Για την Hangover Team ο Παπακίτσος ειχε 16 πόντους, ο Λουρανδάκης 11.

Hangover Team (Δρόσης Π., Κανάκης Ο.): Δρόσης Π. 3, Τσιντιρής Ν. 5, Δρογώσης Α. 6, Κανάκης Ο., Κορδαλής Δ., Ρόζος Κ. 2, Τουμαζάνης Β. 1, Παπακίτσος Δ. 16 (2), Λουρανδάκης Κ. 11, Φράγκος Μ. 4.

Saint Longinus BC (Λοράνδος Γ.): Παπαδάκης Α. 3, Σταθόπουλος Β. 9, Γιαννόπουλος Α., Φλουρής Τ., Χατζηνικολάου Ι. 4, Καγιάφας Π. 6, Λαουτατζής Μ. 5, Κασιμάτης Π. 5, Λοράνδος Γ. 16, Τσαμμάτος Α. 19 (2).