Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Εύκολα η Α.Ε.Π.Ε., με νίκη η Lietuvos Pytas!

Εύκολα η Α.Ε.Π.Ε., με νίκη η Lietuvos Pytas!

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε με 72-37 την Γ.Β.Π. στην 3η αγωνιστική του Γ όμιλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, για να συνεχίσει την αήττητη πορεία της. Η Lietuvos Pytas μπήκε με νίκη 58-47 στο πρωτάθλημα επί του Ζυγού, ο Ίκαρος κέρδισε με 56-42 τους Μπάσχετους, οι Στιφάδο Bulls νίκησαν με 47-41 τις Πίκλες Ρολ, ενώ η Α.Ε. Γκράβας επικράτησε με 48-43 των Αναλώσιμων.

ΖΥΓΟΣ – LIETUVOS PYTAS 47-58
(14-16, 18-27, 30-42, 47-58)

Η Lietuvos Pytas μπήκε με νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας του Ζυγού με 47-58, παίρνοντας διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Το ματς ξεκίνησε με 7-2 για τον Ζυγό με καλάθι του Παστιανίδη και τρίποντο του Σάλαρη. Ο Διάκος Ν. απάντησε με τον Κάλλιο Θ. να φέρνει το ματς στο 10-8. Μετά το καλάθι του Μπουρίτη ο Κάλλιος Θ. ισοφάρισε τον αγώνα σε 14-14 για να κλείσει ο Σαρρής Π. το δεκάλεπτο στο 14-16 για την ομάδα του.

Στη 2η περίοδο ο Διάκος Γ. με τον Κάλλιο Θ. έφεραν το ματς στο 14-23, με τον Κατζέλη να απαντά για τον Ζυγό και τον Μπουρίτη με βολές να γράφει το 18-25. Το ημίχρονο, πάντως, έκλεισε στο 18-27 από τον Ευαγγέλου Δ. για τη Lietuvos Pytas.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Σαρρής Π. με τον Σαρρή Σ. σκόραραν για το 18-34, ενώ ο Διάκος Ν., με τον Διάκο Γ. και τον Μπέη έφεραν το ματς στο 19-40, για να κάνει ο Παρασκευόπουλος το 19-42. Ο Ζυγός απάντησε με τον Αθανασόπουλο και τον Μπουρίτη για να μπορέσει να πλησιάσει σε 30-42 στο τέλος της 3ης περιόδου μετά από σερί 11-0.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σαρρής Π. με τον Κάλλιο Θ. ανέβασαν και πάλι τη διαφορά, 30-48, με τον Μπουρίτη να απαντά και τον Σαρρή Π. να γράφει το 32-50. Ο Παστιανίδης με τον Κατζέλη σκόραραν για το 37-50, με τον Σαρρή Π. και τον Διάκο Ν. να απαντούν. Το τρίποντο του Σακαντάρη έφερε το ματς στο 40-54, με τον Κατζέλη να σκοράρει για το 43-54. Ο Παρασκευόπουλος απάντησε για το 43-56, με τον Κατζέλη και τον Σαγιάκο να μειώνουν στο φινάλε ως το τελικό 47-58.

Για τους νικητές ο Σαρρής Π. είχε 14 πόντους, ο Κάλλιος Θ. 12 και ο Διάκος Ν. 10. Για τον Ζυγό ο Μπουρίτης είχε 19 πόντους, ο Κατζέλη 9 και ο Παστιανίδης 7.

Ζυγός (Σαγιάκος Μ.): Σαγιάκος Μ., Σακαντάρης Α. 5 (1), Αθανασόπουλος Δ. 3 (1), Παστιανίδης Ν. 7, Μπουρίτης Γ. 19, Σάλαρης Ν. 4 (1), Μπιμπλής Μ., Κατζέλης Β. 9.

Lietuvos Pytas (Σαρρής Π.): Σαρρής Π. 14, Σαρρής Σ. 5 (1), Ευαγγέλου Δ. 4, Διαμαντής Γ., Διάκος Γ. 6, Κάλλιος Θ. 12, Παρασκευόπουλος Φ. 4, Διάκος Ν. 10, Κάλλιος Π., Ευαγγέλου Γ., Μπέης Θ. 3.

ΑΝΑΛΩΣΙΜΟΙ – Α.Ε. ΓΚΡΑΒΑΣ 43-48
(14-15, 20-24, 35-38, 43-48)

Η Α.Ε. Γκράβας κέρδισε τους Αναλώσιμους με 43-48, μετά από ματς που κρίθηκε στο 4ο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 9-4 για τους Αναλώσιμους, ο Καλύβας με τον Καστανιά και τον Αντωνιάδη σκόραραν, για να απαντήσουν ο Κανίνιας με τον Αναγνωστόπουλο και τον Κατρή για την Α.Ε. Γκράβας για το 9-12, με τον Αναγνωστόπουλο να φέρνει το ματς στο 9-15, πριν ο Οικονόμου κλείσει την περίοδο στο 14-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Οικονόμου με τον Καστανιά έφεραν το ματς στο 18-17, ενώ μετά την απάντηση του Αναγνωστόπουλου ο Αντωνιάδης σκόραρε για το 20-19 της ομάδας του. Όμως, ο Νίκου ήταν που με 4 πόντους έγραψε το 20-24 στο τέλος του ημιχρόνου για την Α.Ε. Γκράβας.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Οικονόμου μείωσε το σκορ για να έρθει ο Λαλατζής και να γράψει το 24-29 με 5 πόντους. Μετά την απάντηση από τον Δήμο, ο Λαλατζής συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έγραψε το 28-34 και το 30-36 φτάνοντας τους 12 συνεχόμενους πόντους. Ο Μαριόλης ήταν που με 5 πόντους μείωσε σε 35-36 για να κάνει ο Γρηγοράτος το 35-38 στο τέλος της περιόδου.

Στην 4η περίοδο οι Αναλώσιμοι πήραν το προβάδισμα με τον Καστανιά και τον Δήμο για το 39-38, ενώ μετά την απάντηση του Λαλατζή, ο Αντωνιάδης έφερε τον αγώνα στο 41-40 για την ομάδα του. Όμως, ο Λαλατζής ήταν ασταμάτητος και μαζί με τον Λαζόγκα έγραψαν το 41-48 για την Α.Ε. Γκράβας, για να απαντήσει ο Αντωνιάδης για το τελικό 43-48.

Για τους νικητές ο Λαλατζής είχε 21 πόντους, ο Αναγνωστόπουλος και ο Νίκου από 7. Για τους Αναλώσιμους ο Αντωνιάδης είχε 11 πόντους, ο Οικονόμου 9 και ο Καστανιάς 8.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Δήμος Β. 6, Καλύβας Ν. 4, Φώτος Π., Νικολόπουλος Γ., Αντωνιάδης Β. 11 (1), Μαριόλης Κ. 5 (1), Οικονόμου Δ. 9, Καστανιάς Σ. 8.

Α.Ε. Γκράβας (Γκιόκα, Μούλος): Παϊκόπουλος Α., Γρηγοράτος Χ. 2, Κανίνιας Θ. 2, Κατρής Δ. 4, Λαζόγκας Δ. 4, Αντωνακάκης Σ., Ελπίδας Γ., Νικητάκης Μ. 1, Λαλατζής Κ. 21 (2), Μπλιας Ν., Αναγνωστόπουλος Χ. 7 (1), Νίκου Χ. 7.

ΙΚΑΡΟΣ – ΜΠΑΣΧΕΤΟΙ 56-42
(12-6, 34-18, 42-27, 56-42)

Ο Ίκαρος κέρδισε τους Μπάσχετους με 56-42, ελέγχοντας το ματς μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ίκαρο να προηγείται με 7-2 με τον Τούλα, τον Μπιζόγλου και τον Ρούμπα, για να απαντήσουν ο Παγκάκης με τον Καλλίνικο Μ. για το 7-6. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο του Τούλα κι ένα καλάθι του Ρούμπα, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 12-6 για την ομάδα του.

Στη 2η περίοδο η διαφορά μεγάλωσε, ο Μπιζόγλου με τον Οικονόμου και τον Καρανικόλα έγραψαν το 18-6, ενώ μετά την απάντηση του Κανδήλα ο Ρούμπας με τρίποντο έφερε το ματς στο 21-8. Ο Καραγιώργης απάντησε με τον ίδιο τρόπο, αλλά ο Ρούμπας με νέο τρίποντο έκανε το 24-11. Ο Καραγιώργης με τον Ντεμίρη σκόραραν για το 24-15, με τον Ίκαρο να απαντά με το κρεσέντο του Ρούμπα να συνεχίζεται ως το 30-16 (12 συνεχόμενοι πόντοι). Ο Ντεμίρης μείωσε σε 30-18, αλλά ο Μπιζόγλου με τον Ρούμπα έκλεισαν το ημίχρονο στο 34-18.

Η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο στην 3η περίοδο, ο Ρούμπας με τον Οικονόμου έφεραν το ματς στο 39-18, ενώ ο Τούλας ήταν που έγραψε το 41-20. Ο Μπάικας με τον Κανδήλα και τον Δαέλη προσπάθησαν να μειώσουν και οι Μπάσχετοι πλησίασαν ως το 42-27 στο 30ο λεπτό.

Συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και στην 4η περίοδο, ο Καλλίνικος Μ., με τον Κανδήλα και τον Ντεμίρη έφεραν το ματς στο 43-34 και τη μονοψήφια διαφορά, ενώ ο Καραγιώργης λίγο αργότερα έγραψε το 46-38 για να μειώσει ο Ντεμίρης σε 47-40 μετά τις προσπάθειες του Λαζάρου για τον Ίκαρο. Η λύση ήρθε από τον Πιτταρά για τον Ίκαρο, 49-40 με βολές, για να απαντήσει ο Καραγιώργης. Όμως, ο Οικονόμου με τον Τούλα απάντησαν για το 53-42, με τους Μπάσχετους να μην καταφέρνουν να σκοράρουν και τον Λαζάρου να κλείνει το ματς στο 56-42 για την ομάδα του.

Για τους νικητές ο Ρούμπας είχε 21 πόντους, ο Τούλας με τον Οικονόμου από 9 και ο Μπιζόγλου 7. Για τους Μπάσχετους ο Καραγιώργης με τον Ντεμίρη είχαν από 11 πόντους και ο Κανδήλας 8.

Ίκαρος (Τούλας): Πιτταράς Α. 2, Καρανικόλας Μ. 2, Τούλας Π. 9 (1), Μπιζόγλου Α. 7, Ρούμπας Δ. 21 (4), Οικονόμου Δ. 9, Λαζάρου Γ. 6.

Μπάσχετοι (Δαέλης): Κεζέπης Ν., Κανδήλας Δ. 8, Μπάικας Π. 2, Καραγιώργης Α. 11 (1), Δαέλης Α. 2, Κουκουλάρης Β. 2, Παγκάκης Π. 2, Ντεμίρης Π. 11, Καλλίνικος Σ., Καλλίνικος Μ. 4.

ΣΤΙΦΑΔΟ BULLS – ΠΙΚΛΕΣ ΡΟΛ 47-41
(16-9, 21-24, 31-38, 47-41)

Οι Στιφάδο Bulls κέρδισαν με 47-41 τις Πίκλες Ρολ με το παιχνίδι να μπαίνει ισόπαλο στο τελευταίο λεπτό του. Το ματς ξεκίνησε με τους Στιφάδο Bulls να προηγούνται με 11-4, ο Κακογιάννης με τον Αλεξόπουλο και τον Καραμπάτσο έγραψαν το 6-4 μετά το καλάθι του Κυριάκογλου, για να φέρει με τρίποντο ο Χατζής το ματς στο 11-4. Μετά την απάντηση του Αντωνουσάκη ο Οικονόμου με 5 πόντους έγραψε το 16-9 στο τέλος της περιόδου.

Οι Πίκλες Ρολ μείωσαν στο 2ο δεκάλεπτο, ο Αντωνουσάκης με 8 συνεχόμενους πόντους έφερε μπροστά την ομάδα του με 16-17, για να απαντήσει ο Τζεμπελίκος με τρίποντο. Ο Αντωνουσάκης με τον Κυριάκογλου έκαναν το 19-21, ο Πουλιέζος ισοφάρισε, με τον Κυριάκογλου να κλείνει το ημίχρονο στο 21-24 για την ομάδα του.

Στην 3η περίοδο ο Αλεξόπουλος με τον Μακρή σκόραραν για το 25-24 των Στιφάδο Bulls, με τις Πίκλες Ρολ να απαντούν και πάλι, ο Σακλαρίδης με τον Χατζηγιαννάκη ήταν που έφεραν το ματς στο 25-31 για να κάνει ο Φραγκογιάννης το 25-33. Ο Αντωνουσάκης έγραψε το 25-35 για την πρώτη διψήφια διαφορά της ομάδας του, με τον Οικονόμου και τον Πουλιέζο να προσπαθούν να μειώσουν, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 31-38 από βολές του Φραγκογιάννη.

Στην 4η περίοδο οι Στιφάδο Bulls πλησίασαν με τον Τζεμπελίκο σε 33-38 με τον Οικονόμου να μειώνει περισσότερο και τον Αντωνουσάκη να γράφει το 35-40. Ο Αλεξόπουλος με βολές έγραψε το 38-40, ενώ ο Οικονόμου με τον Καραμπάτσο με 3/4 βολές έφεραν το ματς στο 41-41 στο τελευταίο λεπτό. Ο Οικονόμου με τρίποντο έγραψε το 44-41 στα 45 δευτερόλεπτα, οι Πίκλες Ρολ έχασαν την επόμενη επίθεσή τους στα 25 δευτερόλεπτα. Έκαναν φάουλ, ο Οικονόμου είχε 1/2 βολές, αλλά έκαναν βήματα στη συνέχεια στα 13 δευτερόλεπτα, με αποτέλεσμα 1/2 βολές του Καραμπάτσου για το 46-41 να κρίνουν το ματς και στο τέλος ο Μακρής να γράψει ξανά από τη γραμμή το τελικό σκορ.

Για τους ο Οικονόμου είχε 15 πόντους και ο Αλεξόπουλος 8. Για τις Πίκλες Ρολ ο Αντωνουσάκης είχε 21 πόντους, ενώ Φραγκογιαννάκης και Κυριάκογλου είχαν από 7.

Στιφάδο Bulls (Μαυρογεώργης Σ.): Ζαμπάρας Σ., Αλεξόπουλος Ν. 8, Μακρής Γ. 3, Πουλιέζος Ν. 5, Καραμπάτσος Σ. 4, Οικονόμου Κ. 15 (2), Αλιφραγκής Τ., Τζεμπελίκος Π. 5 (1), Καζαδέης Λ., Χατζής Μ. 3 (1), Κακογιάννης Γ. 4, Μαντανίκας Δ..

Πίκλες Ρολ (Αντωνοσάκης Β.): Μάρρας Α., Σακλαρίδης Θ. 2, Χατζηγιαννάκης Μ. 3 (1), Φραγκογιάννης Ι. 7, Κυριάκογλου Σ. 7 (1), Διαμαντής Γ., Αντωνουσάκης Β. 21, Κανδύλης Θ. 1.

Γ.Β.Π. – Α.Ε.Π.Ε. 37-72
(9-20, 18-33, 23-54, 37-72)

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε με 37-72 τον Γ.Β.Π. για να παραμείνει αήττητη στο πρωτάθλημα. Το ματς ξεκίνησε με 5-4 για τον Γ.Β.Π. από τον Παπαβασιλείου και τον Λαρεντζάκη, για να απαντήσει η Α.Ε.Π.Ε. με τον Καμζέλα και δυο τρίποντα του Κωνσταντίνου για το 5-14. Μετά το καλάθι του Ραϊμόνδου Γ. κι εκείνο του Λαρεντζάκη, η Α.Ε.Π.Ε. με νέο τρίποντο του Κωνσταντίνου έφτασε στο 9-20.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κωνσταντίνου με τον Μιχαηλίδη έφεραν τον αγώνα στο 9-26, με τον Λαμπρόπουλο να απαντά για το 11-26. Ο Μιχαηλίδης με νέο τρίποντο και ο Πρινιωτάκης έγραψαν το 11-33 για την Α.Ε.Π.Ε. με τον Γ.Β.Π. να μειώνει στο τέλος του ημιχρόνου σε 18-33 με τον Παπαβασιλείου και τον Λαρεντζάκη.

Στην επανάληψη ο Τσάμης με τον Καμζέλα έφεραν το ματς στο 18-39, με τον Παναγόπουλο να απαντά και τον Καταραχιά να γράφει το 20-44 μαζί με τον Μυλωνά. Μετά το καλάθι του Ραϊμόνδου Γ. ο Μιχαηλίδης με τον Κωνσταντίνου μοιράστηκαν 10 πόντους σε ένα 0-10 για το 23-54 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Ο Λαμπρόπουλος στο 4ο δεκάλεπτο μείωσε σε 28-55, με την Α.Ε.Π.Ε. να απαντά με τον Κωνστανινόπουλο, τον Πασχάλη αι τον Τσάμη για το 28-61. Ο Ραϊμόνδος Κ. σκόραρε για το 30-61, με τον Καταραχιά να απαντά για το 30-65. Το καλάθι και φάουλ του Λαμπρόπουλου έφερε το ματς στο 33-65, με την Α.Ε.Π.Ε. να σκοράρει με τον Καμζέλα για το 33-70, πριν ο Ραϊμόνδος Γ. γράψει το 37-72.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 15 πόντους, ο Καμζέλας 13 και ο Μιχαηλίδης 11. Για τον Γ.Β.Π. ο Λαρεντζάκης είχε 9 πόντους, ο Ραϊμόνδος Γ. 8 και ο Λαμπρόπουλος 7.

Γ.Β.Π. (Καίσαρης): Ραϊμόνδος Κ. 5 (1), Λαμπρόπουλος Κ. 7, Λαρεντζάκης Β. 9 (1), Ρωμανός Δ. 1, Παναγόπουλος Δ. 2, Ραϊμόνδος Γ. 8, Παπαβασιλείου Ν. 5, Αγγελόπουλος Δ..

Α.Ε.Π.Ε. (Γυφτοκώστας Δ.): Τσάμης Γ. 6, Ζαφειρόπουλος Α., Πασχάλης Λ. 4, Καμζέλας Ι. 13, Καταραχιάς Α. 9, Πρινιωτάκης Δ. 4, Κωνσταντίνου Κ. 15 (2), Μυλωνάς Ι. 2, Κωνσταντινόπουλος Σ. 3 (1), Μιχαηλίδης Κ. 11 (3).