Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Εύκολα Αττική, Κουλουβάχατα!

Εύκολα Αττική, Κουλουβάχατα!

Η Αττική συνέχισε με νίκη στην 3η αγωνιστική του ΣΤ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, επικρατώντας με 74-52 των Δικαστών. Τα Κουλουβάχατα τη μιμήθηκαν με το 88-42 επί των North Side Kings, ενώ και οι Zeppelin πέτυχαν ευρεία νίκη, 79-59 τους Nothing But Net. Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν με 60-51 τη Μαύρη Θύελλα, οι Red Hot Chili Hoopers με 58-57 τους Remal Madri, ενώ οι Ατρόμητοι νίκησαν με 59-49 τη Wanted.

ΔΙΚΑΣΤΕΣ – ΑΤΤΙΚΗ 52-74
(10-24, 25-43, 42-55, 52-74)

Η Αττική κέρδισε τους Δικαστές με 52-74 παίρνοντας από την αρχή διψήφια διαφορά. Η Αττική μπήκε εκπληκτικ΄αστο ματς, με τον Τρικαλιώτη και τον Κωστούλα προηγήθηκε με 2-11 για να τη φέρει ο Μαγκαφάς στο 2-14. Η απάντηση ήρθε από τον Συκαρά, με τον Καλικουρδή να γράφει το 6-20 για την Αττική και τον Τρικαλιώτη να τη φέρνει στο 6-22 πριν ο Πανουριάς με τρίποντο γράψει το 9-22 και κλείσει το δεκάλεπτο στο 10-24 ο Καλικουρδής.

Στη 2η περίοδο ο Μαγκαφάς σκόραρε για το 10-29, με τους Δικαστές να απαντούν με τον Συκαρά για το 16-29. Ο Πανουριάς με τον Συκαρά ήταν που μείωσαν σε 22-31, αλλά η Αττική αντέδρασε σωστά, με σερί 0-10 από τον Κωστούλα και τον Μαγκαφά ξέφυγε ξανά με 22-41. Ο Συκαράς απάντησε, για να κλείσει ο Κωστούλας το ημίχρονο στο 25-43.

Στην 3η περίοδο οι Δικαστές προσπάθησαν να μειώσουν, Συκαράς και Τζήμας έφεραν το ματς στο 33-43, αλλά ο Κωστούλας με 6 συνεχόμενους πόντους έγραψε τα 33-49. Μετά την απάντηση του Βλαζάκη (38-49) και το καλάθι του Τούμπα για το 40-51, ο Μαγκαφάς έκλεισε το δεκάλεπτο στο 42-55 για την Αττική.

Στην 4η περίοδο οι Δικαστές μείωσαν ξανά στους 10 πόντους με τον Τούμπα, 45-55, αλλά η Αττική με τον Χατζή και τον Αλάντιν ξέφυγε με 45-63. Ο Μαγκαφάς με τρίποντο έκανε το 47-66, με τον Τούμπα να απαντά και τον Συκαρά να γράφει το 51-70, πριν Τρικαλιώτης και Γαλάνης κλείσουν το ματς στο 52-74 για την Αττική.

Για τους νικητές ο Μαγκαφάς είχε 23 πόντους, ο Κωστούλας 15, ο Τρικαλιώτης 14 και ο Καλικουρδής 10. Για τους Δικαστές ο Συκαράς είχε 27 πόντους, ο Τούμπας 9 και ο Πανουριάς 7.

Δικαστές (Συκαράς Χ.): Τούμπας Γ. 9, Στρατηγάκος Π., Βλαζάκης Κ. 3, Συκαράς Σ. 27 (1), Καμμένος Σ., Λεντής Μ., Τζήμας Γ. 6, Πανουριάς Δ. 7 (1), Σαραντάκος Π., Ιωάννου Α..

Αττική (Μπουργαζάς, Σταυρόπουλος): Χατζής Μ. 6, Τρικαλιώτης Α. 14, Κοντός Γ., Μαγκαφάς Σ. 23 (4), Κωστούλας Δ. 15 (1), Ξερέας Μ., Κυριάκος Φ., Καρατσαρέας Α., Γαλάνης Δ. 2, Αλάντιν Δ. 4, Καλικουρδής Γ. 10.

RED HOT CHILI HOOPERS – REMAL MADRI 58-57
(8-17, 18-29, 35-44, 58-57)

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν τους Remal Madri με 58-57 μετά από πολύ σκληρό ντέρμπι. Το ματς ξεκίνησε με 0-11 για τους Remal Madri με τον Μαζιώτη και τον Λαμπρούκο, για να απαντήσουν οι Red Hot Chili Hoopers με τον Βενέτη και τον Νίκη πλησιάζοντας σε 7-11. Πάντως, ο Λαμπρούκος με τον Μανίνα ήταν που έφεραν τους Remal Madri στο 8-17 στο δεκάλεπτο.

Η διαφορά μεγάλωσε περισσότερο στη 2η περίοδο, ο Μανίνας με τον Μεσσάδο και τον Λαμπρούκο σκόραραν για το 8-26 της ομάδας τους. Οι Red Hot Chili Hoopers προσπάθησαν να ψαλιδίσουν τη διαφορά και τα κατάφεραν, ο Νίνης με τον Ζυγούμη και τον Βενέτη σκόραραν για το 15-28 για να φέρει το ματς στο 18-29 στο ημίχρονο ο Κυριάκογλου με τρίποντο.

Στην 3η περίοδο ο Μαζιώτης έγραψε το 20-34, με τους Red Hot Chili Hoopers να απαντούν, ο Ζυγούμης με τον Κεφαλόπουλο σκόραραν για το 27-34, πριν ο Κουτάλας με 5 πόντους φέρει το ματς στο 29-39 για τους Remal Madri. Οι Red Hot Chili Hoopers απάντησαν και πάλι, ο Ζυγούμης με τον Φραγκογιάννη σκόραραν και το ματς πήγε στο 35-39 πριν ο Μαζιώτης κλείσει την περίοδο όπως ακριβώς την άνοιξε, με 5 μαζεμένους πόντους, για το 35-44.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σιδηρόπουλος με τρίποντο έγραψε το 35-48 για την ομάδα του, ενώ ο Λαμπρούκος με τον Κουτάλα κράτησαν τους Remal Madri μπροστά με 41-52. Κάπου εκεί το σκηνικό ανατράπηκε, οι Red Hot Chili Hoopers απάντησαν με σερί 13-0, ο Φραγκογιάννης με τον Βενέτη και τον Χλη μείωσαν σε 50-52 για να ισοφαρίσει ο Ζυγούμης και αμέσως μετά να γράψει το 54-52 για το πρώτο προβάδισμα της ομάδας του στο ματς. Ο Σιδηρόπουλος ισοφάρισε και μετά το καλάθι του Φραγκογιάννη ο Κουτάλας με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 56-57 υπέρ των Remal Madri, αλλά ήρθε ο Ζυγούμης για να σκοράρει και να γράψει το τελικό 58-57 για τους Red Hot Chili Hoopers.

Για τους νικητές ο Ζυγούμης είχε 20 πόντους, ο Βενέτης 12 και ο Φραγκογιάννης 10. Για τους Remal Madri ο Μαζιώτης είχε 18 πόντους, ο Κουτάλας 13, ο Λαμπρούκος 10 και ο Σιδηρόπουλος 7.

Red Hot Chili Hoopers (Κυριάκογλου Σ.): Χλης Η. 4, Ζυγούμης Θ. 20, Νίνης Α. 6, Κυριάκογλου Σ. 3 (1), Σακλαρίδης Θ., Φραγκογιάννης Ι. 10, Χατζηγιαννάκης Μ., Βενέτης Χ. 12, Κεφαλόπουλος Τ. 3.

Remal Madri (Ρούσσος Β.): Μεσσάδος Κ. 5 (1), Καλός Γ., Σιδηρόπουλος Γ. 7 (1), Κουτάλας Γ. 13 (1), Λαμπρούκος Χ. 10, Μανίνας Γ. 4, Μαζιώτης Κ. 18, Βιλλιώτης Δ..

ZEPPELIN – NOTHING BUT NET 79-59
(19-16, 40-38, 56-45, 79-59)

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Nothing But Net με 79-59 χάρη σε ένα ξέσπασμα στο τέλος της 3ης περιόδου. Το ματς ξεκίνησε με 4-3 για τους νικητές από τον Τσίγκα, αλλά ο Καραμανής με τον Περράκη έγραψαν το 6-8 για να φέρει το ματς ο Μπρότης στο 6-10. Οι Zeppelin με τον Τσίγκα και τον Ράντζο απάντησαν για το 13-10, ενώ μετά το 15-14 από τον Λαμπετίδη ο Θωμάς ήταν που με τον Μυριτζή έφεραν την ομάδα τους στο 19-16 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Zeppelin ξέφυγαν αρκετά, το σερί τους έφτασε στο 14-0 με τον Ράντζο και τον Τσίγκα για το 31-16, πριν οι Nothing But Net απαντήσουν με δύο τρίποντα του Κοτσίφη για το 33-24. Ο Τσαντζαλής έφερε την ομάδα του στο 38-26, αλλά ο Καραμανής με τον Περράκη απάντησαν για το 38-31 και ο Καραμανής είχε άλλους 7 συνεχόμενους πόντους για να κλείσει το ημίχρονο στο 40-38.

Οι Nothing But Net, μάλιστα, ισοφάρισαν με τον Καραμανή στο ξεκίνημα της επανάληψης, 40-40, αλλά ακολούθησε ένα 11-0 των Zeppelin που τους έβαλε πια για τα καλά στο ρόλο του οδηγού. Ο Τσαντζαλής με τον Τσίγκα σκόραραν για το 47-40, με τον Ράντζο και τον Θωμά να κάνουν το 51-40. Μετά την απάντηση από τον Σαπλατέρα ο Ράντζος έκλεισε το δεκάλεπτο για τους νικητές στο 56-45.

Στην 4η περίοδο ο Ράντζος έγραψε το 62-47 μετά το καλάθι του Βασιλείου, για να απαντήσει ο Καραμανής, αλλά ο Αντωνίου με τον Τσαντζαλή να σκοράρουν για το 71-53. Ο Καραμανής απάντησε για το 71-55, αλλά ο Παπαδάτος με τον Ράντζο σκόραραν για το 78-55, πριν ο Γεωργίου κλείσει το ματς στο 79-59.

Για τους νικητές ο Ράντζος είχε 25 πόντους, ο Τσίγκας 22, ο Τσαντζαλής 9. Για τους Nothing But Net ο Καραμανής είχε 25 πόντους και ο Περράκης 8.

Zeppelin (Τσαντζαλής Θ.): Παπαδάτος Χ. 5, Ράντζος Χ. 25, Μανίκας Β. 1, Μυριτζής Μ. 4, Θωμάς Θ. 8, Τσαντζαλής Θ. 9 (1), Τσίγκας Χ. 22 (1), Αντωνίου Μ. 5 (1).

Nothing But Net (Κοτσίφης Β.): Κοτσίφης Β. 6 (2), Καρκατσούλης Π. 1, Καραμανής Ν. 25, Σαπλατέας Θ. 5 (1), Λαμπετίδης Φ. 4, Περράκης Α. 8 (2), Γεωργίου Α. 4, Μπρότης Φ. 2, Κερχουλάς Β. 2, Βασιλείου Α. 2.

ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 51-60
(10-7, 24-26, 35-44, 51-60)

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν με 51-60 τη Μαύρη Θύελλα παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα στην επανάληψη. Το ματς ξεκίνησε με τον Σκαρμέα να σκοράρει για το 0-3 με τον Γύφτο και τον Μυλωνά να απαντούν για το 7-3 της Μαύρης Θύελλας. Ο Γεωργιόπουλος έφερε την ομάδα του στο 10-5, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Τεντόμα στο 10-7.

Στη 2η περίοδο οι Θαλασσόλυκοι με τον Μαράκη, τον Δασκαλάκη κα τον Λέντζο Γ. προσπέρασαν με 10-16, αλλά ο Σταθόπουλος απάντησε με τρίποντο. Ο Γύφτος έκανε το 15-19, αλλά ο Δασκαλάκης με τον Λέντζο Γ. έφεραν το ματς στο 17-26. Πάντως, με τον Γεωργιόπουλο, τον Αλεξόπουλο και τον Σταθόπουλο, η Μαύρη Θύελλα έκλεισε το ημίχρονο μόλις 2 πόντους πίσω στο σκορ, 24-26.

Στην επανάληψη το τρίποντο του Σταθόπουλου της έδωσε προβάδισμα με τον Γύφτο να κάνει το 29-26. Οι Θαλασσόλυκοι απάντησαν με τον Καραγιαννίδη Τ. να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ, ενώ ο Δασκαλάκης τους έδωσε προβάδισμα με 29-33. Μετά το καλάθι του Σταθόπουλου, ο Δασκαλάκης με τον Γερμενή και τον Μαράκη έφεραν το ματς στο 31-40, για να ανεβάσει τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους ο Τεντόμας, 31-42. Ο Σταθόπουλος με τον Γύφτο είχαν 4/4 βολές και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 35-44.

Με τρίποντο του Λέντζου Γ. άνοιξε η 4η περίοδος, 35-47, για να κάνουν ο ίδιος με τον Τεντόμα το 37-52. Ο Πετρόπουλος μείωσε σε 40-52, ενώ ο Μυλωνάς με τον Γύφτο έφεραν το ματς στο 45-52. Το τρίποντο του Καραγιαννίδη Γ. έγραψε το 45-55, με τον Μαράκη και τον Γερμενή να σκοράρουν για το 47-60 και τον Γύφτο να βάζει 4 πόντους στο τέλος για το 51-60.

Για τους νικητές ο Δασκαλάκης είχε 12 πόντους, ο Λέντζος Γ. 11, ο Τεντόμας με τον Μαράκη από 10. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Γύφτος είχε 17 πόντους, ο Σταθόπουλος 16 και ο Μυλωνάς 7.

Μαύρη Θύελλα (Τόμπρος Π.): Γύφτος Θ. 17, Πετρόπουλος Δ. 2, Πετρόπουλος Χ., Σταθόπουλος Π. 16 (2), Αλεξόπουλος Σ. 3, Σουρέλης Χ., Θεοχάρης Κ., Μυλωνάς Δ. 7, Γεωργιόπουλος Π. 5 (1), Μακρηγιάννης Γ. 1.

Θαλασσόλυκοι (Καραγιαννίδης Γ.): Καραγιαννίδης Τ. 3, Λέντζος Φ. 1, Γερμενής Χ. 5 (1), Καραγιαννίδης Γ. 4 (1), Τεντόμας Ν. 10 (1), Λέντζος Γ. 11 (2), Δασκαλάκης Π. 12 (1), Γκότσης Γ., Παπαδόπουλος Α., Μαράκης Α. 10 (1), Σκαρμέας Κ. 4.

NORTH SIDE KINGS – ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ 42-88
(17-20, 22-48, 31-66, 42-88)

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τους North Side Kings με 42-88 ξεσπώντας μετά το 1ο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-6 για τα Κουλουβάχατα με τρίποντα από Παπαδόπουλο και Κοκονίδη, για να απαντήσει ο Κολλιόπουλος με τον ίδιο τρόπο. Ο Καραγιάννης με τον Κοκονίδη έφεραν το ματς στο 5-12, με τον Κολλιόπουλο και τον Μποτσάκο να απαντούν για το προσπέρασμα των North Side Kings στο 15-14, σκορ που ήταν και το μοναδικό προβάδισμά τους στο ματς. Όμως, ο Κουμεντάκης με τον Καπέλη έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 17-20 για τα Κουλουβάχατα.

Στη 2η περίοδο ο Καπέλης με τον Καραγιάννη έφεραν το ματς στο 17-25, με τον Μποτσάκο να απαντά για τους North Side Kings για το 20-27. Ακολούθησε ένα 0-9 από τον Καπέλη και τον Χρυσικόπουλο για το 20-36, ενώ μετά το καλάθι του Ρούσσου για το 22-36, τα Κουλουβάχατα έτρεξαν νέο σερί 0-12 με τον Καπέλη, τον Καραγιάννη και τον Παπαδόπουλο για να κλείσουν το ημίχρονο στο 22-48.

Μετά το 22-51 από τον Κοκονίδη, ο Βαζαίος σκόραρε για τους North Side Kings, ενώ ο Αλεξίου με τον Μποτσάκο έφεραν το ματς στο 29-57. Τα Κουλουβάχατα απάντησαν με τον Χρυσικόπουλο, τον Παπαδόπουλο και τον Τσιλάβη για να φτάσουν στο 29-66 και να κλείσει ο Κολλιόπουλος το δεκάλεπτο στο 31-66.

Στην 4η περίοδο το τρίποντο του Καπέλη και ο Μποτσάκος έφεραν το ματς στο 35-69, με τα Κουλουβάχατα να απαντούν με σερί 0-10 από τον Κουμεντάκη, τον Φακίτα και τον Καπέλη ως το 35-79. Ο Κολλιόπουλος με 5 πόντους έγραψε το 4283, με τον Καραγιάννη να κλείνει τον αγώνα στο 42-88.

Για τους νικητές ο Καραγιάννης είχε 21 πόντους, ο Καπέλης 17, ο Κουμεντάκης 11, ο Κοκονίδης 10, ο Χρυσικόπουλος 8 και ο Παπαδόπουλος 9. Για τους North Side Kings ο Μποτσάκος είχε 16 πόντους, ο Κολλιόπουλος 15 και ο Βαζαίος 7.

North Side Kings (Αλεξίου Κ.): Κολλιόπουλος Γ. 15 (2), Ρούσσος Λ. 2, Βαζαίος Γ. 7, Αλεξίου Κ. 2, Μποτσάκος Χ. 16, Μαριάκης Α., Καλλιγιάννης Μ., Δερμάτης Δ., Ρούσσος Τ..

Κουλουβάχατα (Κουμεντάκης Ν.): Παπαδόπουλος Α. 9 (1), Μπάιλαν Α. 2, Τσιλάβης Α. 4, Καλλιγάς Π., Καπέλης Θ. 17 (1), Χρυσικόπουλος Τ. 8 (1), Φακίτας Χ. 6, Κουμεντάκης Ν. 11, Κοκονίδης 10 (1), Καραγιάννης Σ. 21.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ – WANTED 59-49
(12-13, 26-25, 38-34, 59-49)

Οι Ατρόμητοι κέρδισαν με 59-49 τους Wanted για την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους Wanted που προηγήθηκαν με τον Μαυριτσάκη και τον Παπαδαντωνάκη Ι. με 3-10. Οι Ατρόμητοι απάντησαν με τον Σιόλα, αλλά ο Βουτσινός έγραψε το 6-13, πριν ο Φουνταδάκης μειώσει σε 12-13 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Φουνταδάκης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Παπαδαντωνάκη Ι. να απαντά για το 16-18. Ο Σιόλας ισοφάρισε με τον Καραχάλιο και τον Φουνταδάκη να γράφουν το 22-18. Ο Γιάχος έφερε το ματς στο 24-20, αλλά οι Wanted απάντησαν με τον Ρίζο για την ισοφάριση, με το ημίχρονο να λείνει από τον Σιόλα στο 26-25.

Στην επανάληψη ο Ρίζος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά ο Φουνταδάκης με τον Παύλο έφεραν τους Ατρόμητους στο 34-27. Ο Παπαδαντωνάκης Μ. μείωσε σε 34-30, με τον Καραχάλιο να ανεβάζει και πάλι τη διαφορά στους 6 πόντους, πριν ο Μαυριτσάκης σκοράρει για το 36-34, για να κλείσει η περίοδος από τον Γιάχο στο 38-34.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παπαδαντωνάκης Ν. και ο Παπαδαντωνάκης Ι. μείωσαν σε 39-38, με τον Παπαστσίκη να φέρνει το ματς στο 41-40. Όμως, ο Σιόλας με τον Παπαδοπετράκη απάντησαν για το 45-40, για να έρθει ο Κελαϊδής και να φέρει την ομάδα του μπροστά με 10 πόντους, 52-42, μπαίνοντας στο τελευταίο τετράλεπτο του ματς. Ο Παπαδοπετράκης ανέβασε τη διαφορά στους 12, ο Παπαδαντωνάκης Ν. απάντησε για το 54-44, αλλά ο Κελαϊδής με τον Καραλάχιο έγραψαν το 59-46, για να κλείσει ο αγώνας από το τρίποντο του Παπαδαντωνάκη Ν. στο 59-49.

Για τους νικητές ο Φουνταδάκης είχε 17 πόντους, ο Σιόλας 14, ο Κελαϊδής 10. Για τους Wanted ο Μαυριτσάκης είχε 13 πόντους, ο Παπαδαντωνάκης Ν. 9, ο Παπαδαντωνάκης Ι. 8 και ο Βουτσινός 7.

Ατρόμητοι (Τσαλδάρης Β.): Γιάχος Ι. 4, Παύλος Μ. 3, Τσαλδάρης Β., Καραχάλιος Γ. 6, Χαρατσάρης Κ. 1, Κελαϊδής Χ. 10, Σιόλας Α. 14, Παπαδοπετράκης Γ. 4, Φουνταδάκης Γ. 17 (1).

Wanted (Σαρικάκης Μ.): Ρούσσος Σ., Κουβάτσος Π., Σαρικάκης Μ., Μαυριτσάκης Α. 13, Ρίζος Τ. 6, Παπαστσίκης Θ. 2, Παπαδαντωνάκης Ι. 8, Παπαδαντωνάκης Μ. 4, Παπαδαντωνάκης Ν. 9 (1), Βουτσινός Α. 7 (1).