Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Οι Saint Longinus BC το ντέρμπι, 1η νίκη για ΑΕΚ Περιστερίου!

Οι Saint Longinus BC το ντέρμπι, 1η νίκη για ΑΕΚ Περιστερίου!

Οι Saint Longinus BC παρέμειναν αήττητοι μετά την 4η αγωνιστική του Γ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, κερδίζοντας την Τιρινίνι με 67-64. Η ΑΕΚ Περιστερίου επικράτησε με 72-55 των Big Ballers, ενώ οι Black Hawks κέρδισαν κι αυτοί, 51-39 τη Hangover Team. Μόνο νίκες ως τώρα και για τους Friends, 58-43 τους Aces, αλλά και για την S-Parta BC, 65-50 τους Απρόβλεπτους.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – SAINT LONGINUS BC 64-67
(15-21, 27-36, 44-47, 64-67)

Η Saint Longinus B.C. κέρδισε την Τιρινίνι με 64-67 για να παραμείνει αήττητη, μετά από έναν αγώνα που κρίθηκε στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τη Saint Longinus B.C., που με τον Γιαννόπουλο και τον Τσαμμάτο προηγήθηκε με 2-12, για να απαντήσει ο Λεγάκης και να έρθει ο Λαουτατζής να γράψει το 4-16 για την ομάδα του. Η Τιρινίνι προσπάθησε να μειώσει, ο Αποστολάκος με τον Ευθυμίου έφεραν το ματς στο 11-18, ενώ μετά το καλάθι του Κασιμάτη, ο Γιαννιτσιώτης με τρίποντο διαμόρφωσε το 15-21 στο δεκάλεπτο.

Στη 2η περίοδο ο Γιαννιτσιώτης με νέο τρίποντο έφερε το ματς στο 18-21, με τον Κασιμάτη να απαντά για το 18-24 της ομάδας του, πριν ο Κουσούλης Ν. με δύο συνεχόμενα τρίποντα δώσει προβάδισμα στην Τιρινίνι, 25-24. Η Saint Longinus B.C. απάντησε πολύ καλά, με σερί 0-12 από τον Τσαμμάτο (6 πόντοι), τον Καγιάφα και τον Λοράνδο για το 25-36, για να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους ο Ευθυμίου στην ανάπαυλα.

Στην 3η περίοδο ο Κασιμάτης έκανε το 27-38, με την Τιρινίνι να απαντά με τον Φρούσιο και τον Κουρτογιάννη για το 34-38. Ο Τσαμμάτος με τρίποντο έφερε την ομάδα του στο +7, αλλά ο Φρούσιος με τον Αποστολάκο σκόραραν για το 40-43. Μετά το νέο καλάθι του Τσαμμάτου, ο Αντωνόπουλος με τον Γιαννιτσιώτη ήταν που μείωσαν σε 44-45, με την περίοδο να κλείνει στο 44-47 από τον Λοράνδο.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κουσούλης Ν. με νέο τρίποντο ισοφάρισε τον αγώνα σε 47-47. Η Saint Longinus B.C. με τον Λοράνδο και τον Χατζηνικολάου πήγε στο 49-55 για να έρθει ο Λεγάκης να μειώσει στους 4. Η διαφορά ανέβηκε και πάλι από τον Κασιμάτη και τον Τσαμμάτο ως το 53-60, ενώ ο Λοράνδος με τρίποντο έγραψε το 53-63 ολοκληρώνοντας ένα φοβερό 2-8. Ο Αποστολάκος και ο Λεγάκης σκόραραν για το 59-63, με τον δεύτερο να παίρνει και την επόμενη επίθεση πάνω του, 61-63. Ο Καγιάφας από επιθετικό ριμπάουντ λύτρωσε την ομάδα του, 61-65, διακόπτοντας το 8-0 της Τιρινίνι, για να έρθει ο Τσαμμάτος από μέση απόσταση για το 61-67.

Η Τιρινίνι με τον Λογοθέτη στον αιφνιδιασμό πήγε στο 63-67, έβγαλε την άμυνα και κέρδισε φάουλ στη ρακέτα στα 12 δευτερόλεπτα από επιθετικό ριμπάουντ του Αποστολάκου. Εκείνος είχε 1/2 βολές για το 64-67, η Τιρινίνι πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά το τρίποντο που επιχείρησαν στα 7 δευτερόλεπτα ήταν άστοχο. Παρά τις 0/2 βολές της Saint Longinus B.C. στα 3 δευτερόλεπτα, δεν υπήρχε χρόνος για να αλλάξει κάτι, με το ματς να τελειώνει ως είχε.

Για τους νικητές ο Τσαμμάτος είχε 24 πόντους, ο Λοράνδος 13 και ο Κασιμάτης 9. Για την Τιρινίνι ο Λεγάκης είχε 11, ο Ευθυμίου με τον Αποστολάκο από 10, ο Κουσούλης Ν. 9 και ο Γιαννιτσιώτης 8.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Κουρτογιάννης Χ. 3 (1), Γιαννιτσιώτης Β. 8 (2), Αποστολάκος Μ. 10 (1), Αντωνόπουλος Α. 2, Λεγάκης Γ. 11, Κουσούλης Ν. 9 (3), Ευθυμίου Θ. 10 (1), Σταματέρης Ν. 2, Λογοθέτης Δ. 3, Σέτα Κ., Φρούσιος Τ. 6.

Saint Longinus B.C. (Λοράνδος Γ.): Γιαννόπουλος Α. 6 (2), Καγιάφας Π. 6, Πλακουράκης Λ., Χατζηνικολάου Ι. 5, Λαουτατζής Ν. 4, Κασιμάτης Π. 9, Λοράνδος Γ. 13 (1), Τσαμμάτος Α. 24 (3).

BLACK HAWKS – HANGOVER TEAM 51-39
(14-15, 26-23, 41-31, 51-39)

Οι Black Hawks κέρδισαν τη Hangover Team με 51-39 παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα στο 2ο ημίχρονο. Το ματς ξεκίνησε με 3-6 για τη Hangover Team από τον Ρόζο και τον Κόρδαλη, για να απαντήσουν ο Μητρόπουλος με τον Βλαχάκη για το προσπέρασμα, 8-6. Οι Black Hawks πήγαν με τρίποντο του Κολλιάτσα στο 12-7, αλλά η Hangover Team απάντησε με τον Παπακίτσο και τον Τσιντιρή για το 14-15 της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Hangover Team κράτησε το προβάδισμα με τον Φράγκο για το 17-19, αλλά ο Χρυσόστομος με τον Μητρόπουλο απάντησαν για το 22-19 των Black Hawks. Ο Βλαχάκης πήγε την ομάδα του στο 24-21 μετά το καλάθι του Παπακίτσου, για να απαντήσει ο Λουρανδάκης και να έρθει ο Χρυσόστομος να κλείσει το ημίχρονο στο 26-23.

Στην 3η περίοδο ο Παπακίτσος με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε τον αγώνα σε 26-26, με τους Black Hawks να απαντούν με Χρυσόστομο και Βλαχάκη για το 31-26. Το ματς έπεσε και πάλι στο καλάθι από τον Λουρανδάκη, όμως το τρίποντο του Κολλιάτσα και 4 πόντοι από Χρυσόστομο και Βλαχάκη έγραψαν το 38-29. Ο Φράγκος απάντησε για να μειώσει, αλλά ο Χρυσόστομος με νέο τρίποντο έγραψε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στον αγώνα, 41-31.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μακρής ήταν που με 4 συνεχόμενους πόντους έφερε το ματς στο 45-31. Η Hangover Team με τον Τσιντιρή προσπάθησε να απαντήσει, αλλά ο Χρυσόστομος κράτησε την ομάδα του μπροστά, 47-33. Ο Παπακίτσος έφερε το ματς στο 47-37, ο Λουρανδάκης έγραψε το 48-39, αλλά η Hangover Team δεν είχε χρόνο για κάτι καλύτερο, ο Χρυσόστομος έκλεισε τον αγώνα στο 51-39.

Για τους νικητές ο Χρυσόστομος είχε 21 πόντους, ο Βλαχάκης 10 και ο Μακρής 8. Για τη Hangover Team ο Παπακίτσος είχε 13 πόντους.

Black Hawks (Μπόλλης Λ.): Μακρής Κ. 8, Μητρόπουλος Σ. 6, Κολλιάτσας Φ. 6 (2), Βλαχάκης Γ. 10 (1), Χρυσόστομος Δ. 21 (2).

Hangover Team (Δρόσης Π., Κανάκης Ο.): Κανάκης Ο. 1, Δρογώσης Α., Τσιντιρής Ν. 6, Δρόσης Π., Κόρδαλης Δ. 6, Καστρίκας Γ., Ρόζος Κ. 3, Παπακίτσος Δ. 13, Λουρανδάκης Κ. 6, Φράγκος Μ. 4.

ACES – FRIENDS 43-58
(12-17, 20-27, 26-41, 43-58)

Οι Friends κέρδισαν τους Aces με 43-48 σε ένα παιχνίδι που ήλεγξαν στο 2ο ημίχρονο. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 για τους Friends με τον Νίκολιτς για να απαντήσουν ο Βασιλακόπουλος με τον Κούπα για το προσπέρασμα της ομάδας τους, 9-7. Ο Βασιλακόπουλος έφερε το ματς στο 11-8, για να ακολουθήσει ένα 0-7 από τον Καλογρίδη, τον Μπελαλή και τον Κωνσταντίνου για το 11-15 των Friends, με την πρώτη περίοδο να κλείνει από τον Νίκολιτς στο 12-17.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ζήσης Δ. με τον Κούλουμπο σκόραραν για το 14-21, για να απαντήσει ο Μωράκης και να κάνει ο Βασιλακόπουλος το 18-23. Η διαφορά πήγε στους 9 πόντους από Κωνσταντίνου και Μπελαλή, 18-27, με τον Μωράκη να κλείνει το ημίχρονο στο 20-27.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Aces κράτησαν τη διαφορά με τον Βασιλακόπουλο κάτω από τους 10 πόντους ως το 22-39, με τον Νίκολιτς, τον Μάρκο και τον Κωνσταντίνου να φέρνουν τον αγώνα στο 24-39. Ο Βασιλακόπουλος ήταν ο μόνος παίκτης για την ομάδα του που σκόραρε στο δεκάλεπτο, με τον Βαμβακά να κλείνει την περίοδο στο 26-41.

Στην 4η περίοδο ο Τσεκούρας έφερε το ματς στο 28-41, με τον Καλογρίδη και τον Μπολάνο να απαντούν για το 28-48. Μετά τις βολές του Μωράκη, ο Μπελαλής με νέο τρίποντο έγραψε το 31-51. Οι Aces με τον Τσεκούρα και τον Μωράκη μείωσαν σε 37-53 για να κάνουν ο Μαγγίνης με τον Μωράκη με τρίποντα το 43-53, αλλά το ματς έκλεισε από το τρίποντο του Ζήση Γ. στο 43-58.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 12 πόντους, ο Νίκολιτς 11, ο Μπελαλής 9. Για τους Aces ο Μωράκης είχε 15 πόντους και ο Βασιλακόπουλος 14.

Aces (Καλοπήτας Μ.): Μαυρογιώργης Κ., Κούπας Π. 3 (1), Τσεκούρας Ν. 6, Καλοπήτας Μ., Βασιλακόπουλος Ι. 14, Μαγγίνης Κ. 5 (1), Μωράκης Μ. 15 (1), Αλευριάδης Γ..

Friends (Μητσάκης Γ.): Νίκολιτς Β. 11, Κούλουμπος Ν. 2, Μπελαλής Ν. 9 (1), Καλογρίδης Π. 6, Κωνσταντίνου Α. 12, Μάρκος Η. 4, Μπολάνος Μ. 5 (1), Κιούσης Α., Ζήσης Γ. 3 (1), Ζήσης Δ. 2, Βαμβακάς Μ. 4.

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – BIG BALLERS 72-55
(26-13, 46-31, 59-42, 72-55)

Η ΑΕΚ Περιστερίου έκανε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας με 72-55 τους Big Ballers. Το ματς ξεκίνησε με 6-2 για τους νικητές από τον Κουφογιάννη και τον Καραφύλλη, αλλά γρήγορα ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε τον αγώνα. Μετά το 8-8 από τον Γιαννόπουλο, ο Καραθανάσης με τον Παληό έφεραν το ματς στο 15-8 για να κάνει ο Κουφογιάννης το 18-8 για την ομάδα του. Ο Γιαννιός με τον Βασιλάκη σκόραραν για το 22-13, αλλά ο Σπύρου με τον Δήμα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 26-13.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Βασιλάκης με τον Βασιλείου σκόραραν για το 28-19, με την ΑΕΚ Περιστερίου να απαντά με τον Καραθανάση και τον Σπύρου για το 34-19. Η διαφορά έπεσε και πάλι στους 10 πόντους από τον Μπουκουβάλα και τον Γιαννόπουλο, 34-24, ενώ μετά την απάντηση του Καραφύλλη ο Βασιλάκης με τον Γιαννόπουλο σκόραραν για το 38-28. Μετά το καλάθι του Βασιλάκη για το 41-31 η ΑΕΚ Περιστερίου με τρίποντο από τον Θεοδώρου και καλάθι του Καραφύλλη έκλεισε το ημίχρονο στο 46-31.

Στην επανάληψη ο Βασιλάκης με τον Βασιλειάδη βοήθησαν την ομάδα τους να πλησιάσει σε 46-38, για να απαντήσει η ΑΕΚ Περιστερίου με τον Καραθανάση για το 52-38. Ο Βασιλάκης με τον Βασιλειάδη και πάλι ήταν που έφεραν το ματς στο 54-42, αλλά ο Καραθανάσης έφτασε τους 11 πόντους στο δεκάλεπτο γράφοντας το 59-42.

Στην 4η περίοδο οι Big Ballers με τον Βασιλάκη πλησίασαν στο 59-46, με τον Κελεπούρη και τον Δήμα να γράφουν το 63-46. Ο Γιαννόπουλος με τον Γιαννιό ήταν που σκόραραν για το 63-51, με τον Βασιλάκη να γράφει τρίποντο για το 63-54. Όμως, το καλάθι του Πλατάκου για το 66-55 ήταν που έδωσε οριστική ανάσα στην ΑΕΚ Περιστερίου, με τον Καραφύλλη και τον Δήμα να κλείνουν το ματς στο 72-55.

Για τους νικητές ο Καραθανάσης είχε 27 πόντους, ο Καραφύλλης 11 και ο Κουφογιάννης 10. Για τους Big Ballers ο Βασιλάκης είχε 26 πόντους και ο Γιαννόπουλος 10.

ΑΕΚ Περιστερίου (Καφαντάρης Γ.): Πλατάκος Θ. 5, Κουφογιάννης Χ. 10, Παληός Ν. 2, Γεωργάλας Σ., Καραφύλλης Ν. 11 (1), Καραθανάσης Θ. 27 (1), Θεοδώρου Μ. 3 (1), Ρήγος Γ., Σπύρου Κ. 4, Κελεπούρης Π. 4, Δήμας Η. 6.

Big Ballers (Παπαθανασίου Ε.): Βασιλειάδης Χ. 4, Γκουγιάννος Θ., Βασιλείου Χ. 2, Γιαννόπουλος Δ. 10, Παπαδόπουλος Β. 5, Γιαννιός Χ. 4, Βασιλάκης Σ. 26 (3), Μπιζίκος Ν. 2, Μπουκουβάλας Γ. 2.

ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΙ – S-PARTA BC 50-65
(8-21, 19-35, 35-53, 50-65)

Η S-Parta BC κέρδισε με 50-65 τους Απρόβλεπτους έχοντας από την αρχή τον έλεγχο του ματς. Μπήκε στον αγώνα με 2-6 από τον Κουζουβουνά και τον Κουρέβελη, για να απαντήσουν οι Απρόβλεπτοι με τον Λόντο. Ένα 0-8 σερί από τον Τσικλό και τον Φωτόπουλο ως το 6-17 ήταν που της έδωσε τον έλεγχο του ματς, για να απαντήσει ο Σινάνας, αλλά η περίοδος να κλείσει από τον Τσικλό στο 8-21.

Στο 2ο δεκάλεπτο το τρίποντο του Αρβανιτάκη έγραψε το 8-24, με τους Απρόβλεπτους να απαντούν για το 12-26 με τον Ξιγκάκη και τον Σινάνα. Ο Κουζοβουνάς με τον Διαμαντόπουλο και τον Κοτρώνη Κ. ήταν που έφεραν το ματς στο 12-33, για να απαντήσουν ο Λόντος με τον Νικολόπουλο για το 19-33 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Κουρέβελης ήταν που μαζί με τον Τσικλό έφεραν το ματς στο 21-39, με τον Κουζουβουνά να ανεβάζει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, 22-43. Ο Γαλήτης απάντησε, με τον Τσικλό να γράφει τρίποντο για να τον μιμηθεί ο Λόντος για το 27-48. Ο Αρβανιτάκης σκόραρε για το 27-51, με τον Σινάνα και τον Γαλήτη για τους Απρόβλεπτους να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 35-53.

Στην 4η περίοδο ο Νικολόπουλος με τρίποντο και ο Αμαξόπουλος έγραψαν το 40-55, με τον Κοτρώνη Κ. να απαντά. Μετά το 44-57 από τον Νικολόπουλο, ο Ξιγκάκης ήταν που έριξε μετά από πολλή ώρα τη διαφορά στους 10 πόντους, 47-57 με 5:10 για το τέλος. Όμως, ο Αρβανιτάκης απάντησε με τρίποντο για το 47-60 και μετά τις βολές του Λόντου, έβαλε άλλους 5 πόντους για να κλείσει τον αγώνα στο 50-65 για την ομάδα του.

Για τους νικητές ο Αρβανιτάκης είχε 17 πόντους, ο Τσικλός 13, ο Κουρέβελης 10 και ο Κοτρώνης Κ. 8. Για τους Απρόβλεπτους ο Λόντος είχε 17 πόντους, ο Ξιγκάκης 9, ενώ Σινάνας και Νικολόπουλος πρόσθεσαν από 8.

Απρόβλεπτοι (Γαλήτης Θ.): Αμαξόπουλος Δ. 2, Σινάνας Ν. 8, Ξηρουχάκης Σ., Νικολόπουλος Β. 8 (1), Ξιγκάκης Φ. 9 (1), Γαλήτης Θ. 6, Λόντος Φ. 17 (3).

S-Parta BC (Σωμαράκης Α.): Τσικλός Χ. 13 (1), Κωνσταντέλος Κ., Ανδρεούλας Δ., Αρβανιτάκης Σ. 17 (5), Κοτρώνης Α., Κοτρώνης Κ. 8, Κουζουβουνάς Μ. 6, Κουρέβελης Μ. 10, Φωτόπουλος Ι. 6, Κουζοβουνάς Σ. 2, Διαμαντόπουλος Μ. 3.