Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Charles Bronson, Cleveland Paraliers!

Νίκες για Charles Bronson, Cleveland Paraliers!

Σε μια αγωνιστική που έβριθε μηδενισμών, η Charles Bronson κέρδισε με 49-47 την B.C. Abla για τη 12η αγωνιστική του A ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, ενώ οι Cleveland Paraliers επικράτησαν με 54-45 της Laser Derm.

CHARLES BRONSON – B.C. ABLA 49-47
(11-11, 21-20, 30-32, 49-47)

Η Charles Bronson κέρδισε τη B.C. Abla με 49-47. Το ματς ξεκίνησε με 4-11 από τον Καράμαλη και τον Μπελεχάκη για να απαντήσουν ο Λιάσκος με τον Πολίτη ισοφαρίζοντας σε 11-11. Ο Δούκας και ο Πολίτης έφεραν την ομάδα τους μπροστά με 15-13 για να γράψει ο Μητροφάνης το 19-14. Δούκας και Μονέος σκόραραν για το 21-16 με τον Πιτσικάλη να κλείνει το ημίχρονο στο 21-20.

Στην επανάληψη ο Ρούσσος έφερε το ματς στο 26-20, ενώ μετά το καλάθι του Ορνεράκη ο Κοντός έγραψε το 28-22. Η B.C. Abla αντέδρασε και με τον Καρυστηναίο και τον Σωτηρόπουλο πλησίασε σε 30-29 για να της δώσει το προβάδισμα ο Μονέος στο τέλος της 3ης περιόδου. Ο Λιάσκος έφερε την ομάδα του στο 35-32, για να ισοφαρίσει ο Μπελεχάκης με καλάθι και φάουλ. Σωτηρόπουλος και Μπελεχάκης έγραψαν το 35-40 αλλά ο Κοντός και ο Πολίτης απάντησαν για το 43-40 με 3:20 για το τέλος. Τέσσερις πόντοι του Πιτσικάλη έδωσαν προβάδισμα στη B.C. Abla προβάδισμα που ο ίδιος διατήρησε με τρίποντο για το 44-47, ένα λεπτό πριν το τέλος. Με 2/4 βολές από Κουτετέ και Λιάσκο η Charles Bronson πλησίασε στο 46-47 στα 34 δευτερόλεπτα με τον Πολίτη να σκοράρει βολές στα 17 δευτερόλεπτα για το 48-47. Η B.C. Abla είχε την ευκαιρία για τη νίκη αλλά αστόχησε στην επίθεση και το φόλοου μετά το επιθετικό ριμπάουντ, για να γράψει 1/2 βολές ο Πολίτης για το τελικό 49-47.

Για τους νικητές ο Πολίτης είχε 14 πόντους, ο Λιάσκος 12 και ο Δούκας 8. Για τη B.C. Abla ο Μπελεχάκης είχε 14 και ο Πιτσικάλης 9.

Charles Bronson (Φύκαρης Π.): Πολίτης Γ. 14 (2), Μητροφάνης Γ. 4, Κουτετές Λ. 4, Δούκας Β. 8, Ρούσσος Λ. 2, Κοντός Χ. 4, Λιάσκος Π. 12, Καρανικολόπουλος Γ. 1.

B.C. Abla (Ρενιέρης Π., Σάββας Ε.): Πιτσικάλης Ε. 9 (1), Μονέος Μ. 6, Σωτηρόπουλος Γ. 4, Κατσάτσος Ν., Ορνεράκης Γ. 5, Καράμαλης Χ. 4, Καρυστηναίος Δ. 5, Μπελεχάκης Γ. 14 (2).

LASER DERM – CLEVELAND PARALIERS 45-54
(5-16, 24-22, 37-36, 45-54)

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν τη Laser Derm με 45-54. Το ματς ξεκίνησε με 2-12 για τους νικητές από τον Σύρμο Χ., τον Κωνσταντίνου και τον Τζαβέλα. Η απάντηση ήρθε από τον Κυζιρίδη αλλά ο Τσακαρισιάνος με τον Κωνσταντίνου έκλεισαν την περίοδο στο 5-16. Ο δεύτερος ανέβασε τη διαφορά στους 13, τη μεγαλύτερη τιμή της στο ματς, αλλά με σερί 13-0 από τον Κυζιρίδη (15 πόντους στη 2η περίοδο) και τον Στασινό η Laser Derm προσπέρασε με 22-20, για να κλείσει το ημίχρονο στο 24-22 μετά το καλάθι του Σύρμου Χ.

Ο Τζαβέλλας έφερε την ομάδα του στο 24-26 στην επανάληψη ενώ μετά το καλάθι του Μπέμπελου ο Ντάσκας Φ. με τον Σύρμο Χ. έγραψαν το 28-32. Ο Έλληνας με τον Μπέμπελο σκόραραν για το 35-32 της ομάδας τους, με την 3η περίοδο να κλείνει στο 37-36 από Κυζιρίδη και Τζαβέλα. Η Laser Derm με τον Τολιά έφτασε στο 40-36 για να απαντήσουν ο Τζαβέλας με τον Σύρμο Χ. για την ισοφάριση. Ένα καλάθι του Μπέμπελου κι ένα τρίποντο του Τολιά έφεραν το ματς στο 45-40, αλλά οι Cleveland Paraliers απάντησαν με 0-14 για τη νίκη. Ο Τσακαρισιάνος με τον Κωνσταντίνου έφεραν το ματς στο 45-47 στο δίλεπτο για να κλείσουν την αναμέτρηση ο Ντάσκας Φ. με τον Γρηγορόπουλο, 45-54.

Για τους νικητές Κωνσταντίνου και Τζαβέλας είχαν από 12 πόντους, ο Ντάσκας Φ. 11 και ο Σύρμος Χ. 10. Για την Laser Derm ο Κυζιρίδης είχε 23 πόντους, ο Μπέμπελος 8 και ο Τολιάς 7.

Laser Derm (Νεαμονιτός Κ.): Νεαμονιτός Κ., Αυγουστίδης Π., Κυζιρίδης 23, Στασινός Κ. 2, Τσαμάκης Χ., Μπέμπελος Α. 8, Έλληνας Η. 5, Τολιάς Κ. 7 (1).

Cleveland Paraliers (Σύρμος Χ., Γεωργαράς Β.): Τσακαρισιάνος 5, Ντάσκας Φ. 11 (1), Σύρμος Χ. 10, Σακελλαρίου Δ., Ντάσκας Γ., Τζαβέλας Ν. 12, Πίτλογλου Ν., Κωνσταντίνου Β. 12, Γρηγορόπουλος Σ. 4.