Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Nikea Lions, Ready 2 fire!

Νίκες για Nikea Lions, Ready 2 fire!

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 76-65 την Drink Team για την 4η αγωνιστική του Ε ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, ενώ οι Ready 2 fire επικράτησαν με 67-63 της Τερψιθέας. Οι Δραπέτες νίκησαν με 54-47 τους Pistons, ενώ με παρεμφερές σκορ, 55-47, κέρδισε ο Άφοβος τους Houston Robes. Τέλος, οι Santa Nionios επικράτησαν με 73-45 των Παλτών.

ΔΡΑΠΕΤΕΣ – PISTONS 54-47
(11-14, 24-24, 38-32, 54-47)

Οι Δραπέτες κέρδισαν τους Pistons με 54-47 μετά από κλειστό παιχνίδι. Το ματς ξεκίνησε με 4-0 για τους νικητές από Παπαγεωργίου και Χατζηγεωργίου. Μετά το τρίποντο του Μάραντου ο Κίτσος έκανε το 7-3. Ο Τρίκας με τον Ζαμακόλα έφεραν τους Pistons στο 9-10, για να γράψει ο Μάραντος το 9-12. Ο Παπαγεωργίου απάντησε, αλλά από τον Μάραντο το δεκάλεπτο έκλεισε στο 11-14.

Στη 2η περίοδο ο Βαρλάγκας με τον Δρίβα έφεραν το ματς στο 12-18, αλλά οι Δραπέτες απάντησαν με τον Καράμπελα και τον Κίτσο μειώνοντας στον πόντο, για να ισοφαρίσει ο Κίτσος με τρίποντο σε 21-21 λίγο μετά. Ένα ακόμα δικό του τρίποντο έκλεισε σερί 6-0 για το 24-21, αλλά ο Τρίκκας σκόραρε για το 24-24 στην ανάπαυλα.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Σακελλαρόπουλος έφερε το ματς στο 24-29 με τη βοήθεια του Μάραντου για να πάει το ματς στο 26-32 ο Τρίκκας. Όμως, οι Δραπέτες αντέδρασαν, με τον Κίτσο να είναι μόνιμη απειλή και να γράφει ξανά δύο συνεχόμενα τρίποντα, προσπέρασαν με 33-32, ενώ ο Κίτσος (12 πόντοι στο δεκάλεπτο) με τον Χατζηγεωργίου τους έφεραν στο 38-32 στο τέλος της περιόδου.

Στην 4η περίοδο η Παπαγεωργίου σκόραρε για το 40-32, με τον Χατζηγεωργίου, μετά το καλάθι του Σακελλαρόπουλου να γράφει τρίποντο για το 43-34. Ο Τρίκκας απάντησε, αλλά ο Χατζηγεωργίου με νέο τρίποντο έφερε το ματς στο 46-37. Ο Νικολάκος με τον Μάραντο προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς, με σερί 0-6 έφτασαν τους Pistons στο 46-43, αλλά το καλάθι του Χατζηγεωργίου έδωσε ανάσα στους Δραπέτες, 48-43. Ο Τρίκκας απάντησε με τρίποντο για το 48-46, αλλά ξανά ο Χατζηγεωργίου συνδέθηκε με το καλάθι, 50-46, πριν ο Παπαγεωργίου με βολές φέρει το ματς στο 52-46, για να κλείσει τον αγώνα ο Χατζηγεωργίου στο 54-47.

Για τους νικητές ο Κίτσος είχε 23 πόντους, ο Χατζηγεωργίου 17 και ο Παπαγεωργίου 10. Για τους Pistons ο Μάραντος είχε 19 πόντους και ο Τρίκκας 13.

Δραπέτες (Μαντζουράνης Λ., Γκογιάννος Κ.): Πρίαμος Κ., Χαρπαντίδης Ι., Καράμπελας Β. 4 (1), Γρεβενίτης Ν., Κίτσος Γ. 23 (5), Μαμέλας Μ., Κατσάς Σ., Παπαγεωργίου Μ. 10, Κράλης Γ., Χατζηγεωργίου Α. 17 (2).

Pistons (Βαρλάγκας Σ.): Νικολάκος Ν. 3 (1), Μάραντος Κ. 19 (1), Λύρας Π., Βαρλάγκας Σ. 2, Τρίκκας Δ. 13 (1), Πλατανιάς Β., Σακελλαρόπουλος Α. 5, Δρίβας Π. 2, Ζαμακόλας Γ. 3.

* Παρακαλούνται οι Pistons να διευκρινίσουν ποιος Σακελλαρόπουλος ήταν στο ματς (Αθ. ή Αλ.) και να το κάνουν στο φύλλο αγώνα κάθε παιχνιδιού.

HOUSTON ROBES – ΑΦΟΒΟΣ 47-55
(8-13, 21-32, 32-44, 47-55)

Ο Άφοβος κέρδισε τους Houston Robes με 47-55 έχοντας τον έλεγχο του αγώνα μετά τα μισά της 2ης περιόδου. Το ματς ξεκίνησε με 0-6 για τον Άφοβο από τον Σταυρινούδη και τον Τσικόλα, για να απαντήσουν οι Houston Robes με τον Βαμιεδάκη και τον Κουμπάρο, 4-6. Ο Παπακωνσταντίνου έκανε το 6-8 μετά το καλάθι του Ποντικόπουλου, αλλά ο Καραντζούνης με τον Κουρουβάνη πήγαν τον Άφοβο στο 6-13 λίγο πριν το τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αβραμόπουλος με τον Παπακωνσταντίνου σκόραραν για το 14-13 της ομάδας τους, με τον Τσικόλα να απαντά και τον Κουμπάρο να γράφει το 17-17. Ο Καραντζούνης με τον Σταυρινούδη ήταν που έφεραν το ματς στο 17-23, με τον Αντωνίου και τον Αβραμόπουλο να απαντά για το 21-24. Οι Άφοβος με τον Σπυριδωνάκο και τον Τσίλη έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 21-32, με την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς.

Η διαφορά ανέβηκε στην επανάληψη. Ο Καραντζούνης με τον Κουρουβάνη έφεραν το ματς στο 22-38 και μετά στο 24-42, πριν ο Αβραμόπουλος απαντήσει. Ο Καραντζούνης έφερε το ματς στο 28-44, με τους Houston Robes να μειώνουν με τον Κουμπάρο σε 32-44 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά έπεσε από τα τρίποντα του Κουμπάρου και του Αντωνίου ως το 39-46, με τον Τραϊφόρο και τον Καραντζούνη να απαντούν για το 39-53 καθαρίζοντας τον αγώνα. Ο Αντωνίου με τον Γκουμάκη μείωσαν, ο Τσικόλας έκανε το 44-55, με τον Κουμπάρο να κλείνει το ματς με τρίποντο.

Για τους νικητές ο Καραντζούνης είχε 27 πόντους. Για τους Houston Robes ο Κουμπάρος με τον Αβραμόπουλο είχαν από 12, ο Αντωνίου 9 και ο Παπακωνσταντίνου 7.

Houston Robes: Αβραμόπουλος Π. 12, Λυρίτης Μ., Παπακωνσταντίνου Δ. 7, Κουμπάρος Χ. 12 (2), Μωυσιάδης Σ., Γκουμάκης Σ. 4, Αντωνίου Κ. 9 (2), Βαμιεδάκης Γ. 3.

Άφοβος (Γιαννόπουλος Ν., Χαραλαμπόπουλος): Αναγνώστου Σ., Τσίλης Κ. 4, Κουρουβάνης Θ. 6, Σπυριδωνάκος Σ. 2, Τσικόλας Γ. 6, Χαραλαμπόπουλος Γ., Τραϊφόρος Κ. 2, Καραντζούνης Τ. 27 (2), Σταυρινούδης Σ. 2, Συσκάκης Α. 4, Σαλτάς Δ., Ποντικόπουλος Θ. 2.

ΠΑΛΤΑ – SANTA NIONIOS 45-73
(15-13, 24-34, 36-50, 45-73)

Ο Santa Nionios κέρδισε με 45-73 τα Παλτά ελέγχοντας το ματς μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου. Το ματς ξεκίνησε με 5-1 για τα Παλτά από τον Πολυμέρη και τον Βλαστό. Οι Santa Nionios απάντησαν με τον Στέφο, τον Ρηγόπουλο και τον Τσούλφα για να περάσουν μπροστά με 7-8, αλλά ο Βλαστός με τον Παλτά ήταν που έφεραν το ματς στο 15-10 για την ομάδα τους, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 15-13 από το τρίποντο του Τσούλφα.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Santa Nionios ισοφάρισε με τον Λέγγα, για να απαντήσουν τα Παλτά με τον Παλτά για το 20-17. Μετά το καλάθι του Τσούλφα, τα παλτά πήραν το τελευταίο τους προβάδισμα στο 22-21 με τον Λυμπερογιάννη. Ο Santa Nionios απάντησε με τον Μπελεχάκη (8 πόντοι) και τον Λάγιο για το 24-34 στο τέλος του ημιχρόνου.

Τα Παλτά έμειναν κοντά ως το 30-38 από τον Βλαστό και τον Πολυμέρη, με τον Santa Nionios να απαντά με τον Μαργώνη, τον Τσουλφά και τον Λέγγα για το 32-46, πριν ο Μπελεχάκης γράψει το 33-50, για να κλείσει το δεκάλεπτο από το τρίποντο του Λυμπερογιάννη στο 36-50.

Στην 4η περίοδο ο Μπελεχάκης με τον Λέγγα έφεραν το ματς στο 36-55 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου για να απαντήσει ο Μητσάκος για το 40-57. Ο Στέφος με τον Μπελεχάκη, τον Αλεξανδρόπουλο και τον Ρηγόπουλο έτρεξαν σερί 1-12 για την ομάδα τους, με τον Santa Nionios να προηγείται με 41-69. Το τρίποντο του Μανταλίδη έφερε το ματς στο 45-70 με τον αγώνα να κλείνει από τρίποντο του Ρηγόπουλου.

Για τους νικητές ο Ρηγόπουλος είχε 19 πόντους, ο Μπελεχάκης 18, ο Τσούλφας 9, ενώ Λάγιος και Λέγγας είχαν από 7. Για τα Παλτά ο Βλαστός είχε 14 πόντους, ο Παλτάς 9 και ο Λυμπερογιάννης 7.

Παλτά (Λάμπρος Χ.): Ζέρβος Γ., Μαντούβαλος Κ., Δαβανέλος Δ., Πολυμέρης Κ. 5 (1), Μιτσάκος Γ. 5, Βλαστός Δ. 14, Ζαφειρίου Γ., Παλτάς Χ. 9 (2), Μανταλίδης Ν. 5 (1), Λυμπερογιάννης Η. 7 (1).

Santa Nionios (Γαλανόπουλος): Αλεξανδρόπουλος Β. 4, Μαργώνης Δ. 4 (1), Μπελεχάκης Γ. 18 (3), Λάγιος Σ. 7, Στέφος Π. 5, Λέγγας Χ. 7, Ρηγόπουλος Χ. 19 (1), Τσούλφας Π. 9 (1).

DRINK TEAM – NIKEA LIONS 65-76
(19-16, 36-42, 50-52, 65-76)

Οι Nikea Lions κέρδισαν την Drink Team με 65-76 σε ένα παιχνίδι που ήταν πολύ κλειστό μέχρι το τελευταίο δίλεπτο. Το ματς ξεκίνησε με 2-10 για τους νικητές από τον Ξανθάκη Ν. και τον Αλειφέρη, με τον Λαζάρου, τον Κατσοχειράκη και τον Μπεκρή να απαντούν για το 11-10 της Drink Team. Ο Χατζησμάλης με τον Κωνσταντινίδη ήταν που έφεραν το ματς στο 15-11 για την ομάδα τους, μετά το καλάθι του Ξανθάκη Ν., ο Χατζησμάλης με τον Λαζάρου έγραψαν το 19-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Τούτσης με τον Μεταξά έδωσαν προβάδισμα στους Nikea Lions με 19-20, για να απαντήσει ο Χατζησμάλης με 5 πόντους, 24-20. Μετά την απάντηση του Μεταξά ο Χατζησμάλης έφερε την ομάδα του στο 29-25. Ο Ανδριώτης απάντησε μαζί με τον Τούτση για το 30-31 των Nikea Lions, ενώ ο Φύρος με τον Αλειφέρη τους έφεραν στο 33-37. Ο Κωνσταντινίδης απάντησε με τρίποντο, με τον Πετράκη και τον Αλειφέρη να κλείνουν το ημίχρονο στο 36-42.

Στην επανάληψη ο Τούτσης έγραψε το 38-45 για τους Nikea Lions με τον Χατζησμάλη να απαντά για το 41-45, ενώ ο Λαζάρου με τρίποντο έγραψε το 46-47. Ο Ξανθάκης Ε. κράτησε μπροστά την ομάδα του, αλλά το τρίποντο του Κωνσταντινίδη ισοφάρισε το ματς σε 49-49. Ο Ξανθάκης Ν. ήταν που έκλεισε το δεκάλεπτο στο 50-52 με δικό του τρίποντο.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κωνσταντινίδης με νέο τρίποντο έκανε το 53-54, αλλά οι Nikea Lions απάντησαν με τον Μεταξά και τον Ανδριώτη για το 53-58. Ο Ξανθάκης Ν. έφερε την ομάδα του στο -55-60 με τον Ξανθάκη Ε. να κάνει το 55-62. Μετά το καλάθι του Τούτση, ο Λαζάρου με τον Κατσοχειράκη ήταν που έφεραν το ματς στο 60-65 μόλις 2:00 πριν το τέλος.

Όμως, ο Πετράκης με τον Τούτση σκόραραν μαζεμένους πόντους για το 60-71, με τον Ξανθάκη Ν. να κάνει το 60-73, σερί 0-8 για την ομάδα του μέσα σε 1 λεπτό. Ο Λαζάρου με τρίποντο μείωσε σε 63-73 και αμέσως μετά σε 65-74, αλλά δεν υπήρχε πια χρόνος, με τον Ξανθάκη Ν. από τις βολές να κάνει το τελικό 65-76.

Για τους νικητές ο Ξανθάκης Ν. είχε 19 πόντους, ο Ανδριώτης 13, ο Τούτσης 12, ο Αλειφέρης 8, ενώ Πετράκης, Ξανθάκης Ε. και Μεταξάς είχαν από 7. Για την Drink Team ο Χατζησμάλης είχε 21, ο Λαζάρου 17 και ο Κωνσταντινίδης 13.

Drink Team (Μπουράνης Λ.): Καβακιώτης Χ., Τσαβούρογλου Γ. 1, Κώτσογλου Ν., Παπαδόπουλος Μ., Κατσοχειράκης Π. 5, Μπουράνης Λ. 4, Λαζάρου Γ. 17 (3), Χατζησμάλης Θ. 21 (2), Τσαβούρογλου Κ., Μπεκρής Γ. 4, Κωνσταντινίδης Κ. 13 (3).

Nikea Lions (Ξανθάκης Ν.): Παστρόμας Ν., Φύρος Γ. 3, Μεταξάς Β. 7 (1), Μακρίδης Δ., Νικολαΐδης Δ., Ξανθάκης Ν. 19 (1), Ξανθάκης Ε. 7, Ανδριώτης Γ. 13, Τούτσης Α. 12, Αλειφέρης Η. 8 (1), Πετράκης Σ. 7.

READY 2 FIRE – ΤΕΡΨΙΘΕΑ 67-63
(12-21, 26-35, 52-52, 67-63)

Οι Ready 2 fire κέρδισαν την Τερψιθέα με 67-63, πετυχαίνοντας μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Το ματς ξεκίνησε με 2-12 για την Τερψιθέα, δύο τρίποντα του Φαουζί, ο Καμαριωτάκης και ο Βούλας ήταν που σκόραραν. Οι Ready 2 fire προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Κουράκο, αλλά ο Ζαμπέλης με 7 πόντους ανέβασε κι άλλο τη διαφορά, 6-19. Ο Παππάς Σ. με τον Στερμάσι ήταν που σκόραραν για το 12-19 με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Παραρά στο 12-21.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Χατζάκη και τον Ζαμπέλη να φέρνουν τον αγώνα στο 12-27, για να απαντήσει ο Παππάς Σ. μειώνοντας σε 19-29. Ο Ζαμπέλης με δύο ακόμα τρίποντα έφερε τον αγώνα στο 21-35 με τον Κουράκο να σκοράρει για να κλείσει το ημίχρονο στο 26-35.

Στην 3η περίοδο η Τερψιθέα μπήκε ανεβάζοντας τη διαφορά στους 18 πόντους, ο Καμαριωτάκης με τον Χατζάκη έφεραν το ματς στο 26-39 με τον Φαουζί και τον Καμαριωτάκη να κάνουν το 26-44. Οι Ready 2 fire απάντησαν με τρίποντο του Μηλιώτη για να σημάνει η αντεπίθεση, με τον ίδιο και τον Στερμάσι να μειώνουν σε 34-46. Ο Κουράκος με συνεχόμενους πόντους μείωσε στους 7, με τον Μηλιώνη να γράφει το 41-46. Ανάσα από τον Φαουζί για την Τερψιθέα με τρίποντο για το 41-49, αλλά αμέσως ο Μηλιώνης απάντησε με τον ίδιο τρόπο, για να έρθει ο Κουράκος και να γράψει το 50-49 για τους Ready 2 fire ολοκληρώνοντας ένα σερί 24-5. Από τα καλάθια του Παππά Σ. και του Παραρά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 52-52.

Στην 4η περίοδο ο Παππάς με τον Μηλιώνη έφεραν τους Ready 2 fire στο 57-52 με την Τερψιθέα να απαντά με τον Χατζάκη. Ο Μηλιώνης με 5 ακόμα πόντους έγραψε το 62-54 για την ομάδα του με 3:40 για το τέλος, αλλά ο Ζαμπέλης με τον Μανιφάβα σκόραραν για να μειώσει η Τερψιθέα σε 64-60. Μετά από 1/2 βολές από Μαμαλάκη και Στερμάσι, ο Χατζάκη μείωσε σε 66-63 για να έρθει ο Παππάς με 1/2 βολές και να κάνει το 67-63 για τη νίκη της ομάδας του.

Για τους νικητές ο Κουράκος είχε 21 πόντους, ο Μηλιώνης 19, ο Παππάς 15 και ο Στερμάσι 9. Για την Τερψιθέα ο Ζαμπέλης είχε 19 πόντους, ο Φαουζί 14, ο Χατζάκης 10 και ο Καμαριωτάκης 7.

Ready 2 fire (Παππάς Σ.): Χασίδης Ε., Σωτηρίου Μ., Μηλιώνης Γ. 19 (3), Χαϊδόπουλος Γ., Στερμάσι Α. 9, Βαραμέντες Δ. 2, Μαμαλάκης Κ. 1, Κουρνής Α., Κουράκος Αν. 21, Παππάς Σ. 15 (2).

Τερψιθέα (Κουφογιαννήδης Ο.): Φαουζί Δ. 14 (4), Λαζάρου Μ., Χατζάκης Α. 10, Βούλας Κ. 3, Καμαριωτάκης Β. 7, Μανιφάβας Π. 6, Παραράς Γ. 4, Ζαμπέλης Μ. 19 (5), Λαίνος Γ..