Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Ακόμη… βάζει ο Σκοπελίτης!

Ακόμη… βάζει ο Σκοπελίτης!

Στους 41 πόντους σταμάτησε ο Σκοπελίτης Κ. στο 59-41 της Allsafe B.C. επί της Losvos στην 4η αγωνιστική του Α ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, για να γίνει μόλις ο 4ος παίκτης στην ιστορία της λίγκας που βάζει 40+ πόντους. Οι Victorious κέρδισαν με 62-56 τα Σφυριά, οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων με 54-39 την Alondra B.C., ο Ρεμπελιακός με 48-44 τον Ιχθύ, ενώ οι εBEERοι επικράτησαν με 53-39 της Oklaχώμα Thunder.

LOSVOS – ALLSAFE B.C. 41-59
(11-19, 19-38, 32-48, 41-59)

Η Allsafe B.C. κέρδισε με 41-59 την Losvos με τον Σκοπελίτη Κ. να δίνει μεγάλη παράσταση με 41 πόντους, για να γίνει ο 4ος παίκτης στην ιστορία του πρωταθλήματος που βάζει πάνω από 40 μετά τους Κουσούλη Α. (Τιρινίνι), Μουχάκη Ν. (Barceλιώμα) και Καβρουδάκη Ν. (Divers).

Το ματς ξεκίνησε με τον Σκοπελίτη να γράφει το 1-4, ενώ μετά την απάντηση του Τίμπα ο ίδιος ήταν που έφερε την ομάδα του στο 3-7. Ο Τσάτσος με τον Τίμπα έδωσαν προβάδισμα στη Losvos, για να απαντήσουν ο Σταυρόπουλος με τον Σκοπελίτη για το 9-13. Μετά το καλάθι του Κοκκινίδη ο Σκοπελίτης με τον Χρυσούλα Χ. έκλεισαν την περίοδο στο 11-19 για την Πλατεία, με τον Σκοπελίτη να έχει ήδη 14 πόντους.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σκοπελίτης με το καλάθι και φάουλ του Σαντικτσή έγραψαν το 11-24 για την Allsafe B.C., με τον Χαμορούσο και τον Σώκετ να απαντούν για το 17-27. Ένα τρίποντο του Σκοπελίτη και ο Χρυσούλας Χ. έγραψαν το 17-34, με τον Σκοπελίτη και τον Βλαχαδάμη να κλείνουν το ημίχρονο στο 19-38 μετά το καλάθι του Κυρηνίδη.

Στην επανάληψη ο Τσάτσος σκόραρε για το 21-39, με τον Τίμπα και τον Τσάτσο να φέρνουν το ματς στο 27-41. Το τρίποντο του Τίμπα μείωσε σε 30-43, αλλά ο Σκοπελίτης με 5 πόντους έκλεισε το δεκάλεπτο για την Allsafe B.C. στο 32-48. Στην 4η περίοδο ο Σκοπελίτης ήταν που έγραψε το 32-50, η Losvos απάντησε με τον Κυρηνίδη για το 38-50, για να συνεχίσει ο Σκοπελίτης φτάνοντας τους 14 συνεχόμενους πόντους ως το 38-57. Ο Τίμπας με τρίποντο έκανε το 41-57 για να κλείσει το ματς ο Χρυσούλας Χ. στο 41-59.

Για τους νικητές ο Σκοπελίτης είχε 41 πόντους και ο Χρυσούλας Χ. 8. Για την Losvos ο Τίμπας είχε 19 πόντους, ο Κυρηνίδης 8.

Losvos (Κυρηνίδης Ι.): Ιωάννου Μ., Ριτσάκης Β., Κυρηνίδης Ι. 8, Τσάτσος Ν. 6, Αθανασίου Σ., Κοκκινίδης Η., Χαμορούσος Γ. 4, Τίμπας Σ. 19 (3), Βέργας Δ., Κοκκινίδης Ζ. 2, Ζαραφωνίτης Δ., Σώκετ Α. 2.

Allsafe B.C. (Βλαχαδάμης Σ.): Μπαλής Θ., Σπαλιάρας Δ., Χρυσούλας Χ. 8, Αθανασίου Σ., Σαντικτσής Ν. 5, Σκοπελίτης Κ. 41 (5), Χρυσούλας Π., Σταυρόπουλος Δ. 3, Βλαχαδάμης Σ. 2.

OKLAΧΩΜΑ THUNDER – εBEERοι 39-53
(15-21, 23-35, 35-42, 39-53)

Οι εBEERοι κέρδισαν την Oklaχώμα Thunder με 39-53 σε ένα παιχνίδι που μπήκε με μονοψήφια διαφορά στην 4η περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με 3-9 για τους εBEERους από τον Γκούσκο Μ. και τον Ηλιάκη μετά το τρίποντο του Χαρίδημου, για να απαντήσουν ο Τσάπαλος Φ. με τον Πετρόπουλο για το 8-11. Μετά τις βολές του Γκούσκου Μ., ο Τσάπαλος Φ. με τρίποντο έκανε το 11-13, αλλά οι εBEERοι με τον Γκούσκο Μ. και τον Ηλιάκη να συνεχίζουν να είναι οι μόνοι τους σκόρερ, έφτασαν στο 11-18. Ο Χαρίδημος με νέο τρίποντο μείωσε σε 14-18, για να κλείσει ο Ηλιάκης στο 15-21 την περίοδο, έχοντας 11 πόντους στο δεκάλεπτο (και 10 ο Γκούσκος Μ.).

Στη 2η περίοδο η διαφορά ανέβηκε από τον Κανελλήδη και τον Ηλιάκη ως το 15-27, με την Oklaχώμα Thunder να απαντά με τον Χρηστιά για το 19-29. Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Γιαννίκα έφεραν το ματς στο 21-35, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Πούλιο στο 23-35.

Στην επανάληψη μετά το καλάθι του Κολυβά, ο Τσάπαλος Φ. με τον Αρβανιτάκη, τον Πούλιο και τον Ντούσια έριξαν τη διαφορά στους 4 πόντους, τρέχοντας σερί 12-2 ως το 33-37. Όμως, οι εBEERοι με 5 πόντους του Δουκλιά έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 33-42.

Στην έναρξη της 4ης περιόδου δύο τρίποντα από τον Γκούσκο Δ. ήταν που έφεραν το ματς το 34-48 για να καθαρίσουν τη νίκη για τους εBEERους, με την Oklaχώμα Thunder να σκοράρει μόνο με βολές, από τον Ντούσια και τον Χρηστιά ως το 37-50 και μετά το καλάθι του Γιαννίκα ως το τελικό 39-53.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 13 πόντους, ο Γκούσκος Μ. 10 και ο Γιαννίκας 8, ενώ για την Oklaχώμα Thunder ο Χρηστιάς είχε 8, με τον Τσάπαλο Φ. και τον Χαρίδημο να προσθέτουν από 7.

Oklaχώμα Thunder (Λιουδάκης Γ.): Πετρόπουλος Π. 3 (1), Λιάβαρης Χ., Χρηστιάς Α. 8, Αρβανιτάκης Ν. 4 (1), Παπανίκος Θ. 1, Μουσινούδης Β., Χαρίδημος Ι. 7 (2), Ντούσιας Π. 5, Τσάπαλος Φ. 7 (1), Πούλιος Β. 4.

εBEERοι (Γκούσκος Δ.): Κανελλίδης Π. 4, Ηλιάκης Β. 13 (1), Γκούσκος Μ. 10 (2), Κολυβάς Ν. 4, Γκούσκος Δ. 6 (2), Γιαννίκας Γ. 8 (2), Κομνινός Π. 2, Δουκλιάς Σ. 5 (1), Φιλακουρίδης Μ. 1.

ΙΧΘΥΣ – ΡΕΜΠΕΛΙΑΚΟΣ 44-48
(6-16, 20-27, 31-40, 44-48)

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 44-48 τον Ιχθύ σε ένα παιχνίδι που μπήκε ισόπαλο στο τελευταίο λεπτό του. Το ματς ξεκίνησε με τον Ιχθύ να προηγείται με τον Μότσιο με 4-3 για να απαντήσει ο Ρεμπελιακός με σερί 0-13 από τον Λαρεντζάκη, τον Πλεξουσάκη και τον Κοντογεώργη ως το 4-16, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Τσιφλίδη στο 6-16.

Μετά το τρίποντο του Λαρεντζάκη στη 2η περίοδο ο Κραουνάκης με τον Μότσιο και τον Κανελάτο σκόραραν για να ρίξει ο Ιχθύς της διαροά ως το 16-19. Ο Ρεμπελιακός απάντησε με τον Καρρά, τον Παπασωτηρίου και τον Πλεξουσάκη για να ξεφύγει πάλι με 18-27 και το ημίχρονο να κλείσει από τον Μότσιο στο 20-27.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Σαρρής με τον Τουλικάρογλου σκόραραν ως το 22-31. Ο Δασκαλάκης σκόραρε για να μειώσει με τον Μότσιο και τον Κανελάτο να κάνουν το 29-33. Ο Ρεμπελιακός απάντησε με καλάθι του Σαρρή και τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 29-38, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Πλεξουσάκη στο 31-40.

Στην 4η περίοδο ο Ιχθύς μπήκε με σερί 12-1 για να ανατρέψει πλήρως την εικόνα του αγώνα. Ο Κονδύλης με 5 πόντους και ο Μότσιος έφεραν το ματς στο 39-40 για να ισοφαρίσει με 3:35 για το τέλος σε 41-41 ο Κονδύλης. Ο ίδιος ήταν που στο 1:47 σκόραρε 2/2 βολές για το 43-41, για να ισοφαρίσει ο Πλεξουσάκης. Ο Ρεμπελιακός έχασε επίθεση στο 1:13 αλλά έκλεψε μπάλα στα 50 δευτερόλεπτα για να γράψει με 2/2 βολές ο Λαρεντζάκης το 43-45. Ο Ιχθύς έκανε λάθος στο 30 δευτερόλεπτα για να έρθει ο Τουλικάρογλου με 1/2 βολές για το 43-46 στα 13 δεύτερα. Ο Ρεμπελιακός έκανε φάουλ, ο Κανελάτος είχε 1/2 βολές στα 9 δευτερόλεπτα για το 44-46, αλλά αμέσως μετά ο Καρράς κέρδισε φάουλ και με 2/2 δικές του τελείωσε τον αγώνα οριστικά.

Για τους νικητές ο Λαρεντζάκης είχε 13 πόντους, ο Πλεξουσάκης 12 και ο Καρράς 7. Για τον Ιχθύ ο Μότσιος είχε 17 πόντους, ο Κονδύλης 10 και ο Κανελάτος 7.

Ιχθύς (Ζωγράφος Ν., Σαντικάι Ν.): Κανελάτος Δ. 7 (1), Φυλακτού Δ., Κονδύλης Δ. 10, Μότσιος Ν. 17, Σκορδίλης Χ., Κραουνάκης Β. 5, Δασκαλάκης Α. 3, Τσιφλίδης Λ. 2.

* Παρακαλείται η ομάδα του Ιχθύ να διευκρινίσει ποιος από τους δύο Κανελάτους (Π. και Ν.) που έχουν δηλώσει έπαιζε στο παιχνίδι.

Ρεμπελιακός (Καρράς Χ.): Σαρρής Π. 4, Πλεξουσάκης Κ. 12, Κοντογεώργης Α. 4, Λαρεντζάκης Β. 13 (3),Τουλικάρογλου Χ. 4, Παπασωτηρίου Π. 4, Καρράς Χ. 7.

VICTORIOUS – ΣΦΥΡΙΑ 62-56
(20-14, 35-27, 51-39, 62-56)

Η Victorious κέρδισε τα Σφυριά με 62-56 σε ένα παιχνίδι που η αλήθεια είναι ότι ήλεγχε στο μεγαλύτερο διάστημά του. Το ματς ξεκίνησε με τον Κουτσαρίδη και τον Μαμάκο να γράφουν το 2-4 για να απαντήσει ο Θεοδωρόπουλος. Ο Κοτσαμπάς σκόραρε για το 5-11 με 7 συνεχόμενους πόντους, αλλά η απάντηση ήταν άμεση. Με τον Καραμπάτσο, τον Χατζή και τον Ιωαννίδη η Victorious έτρεξε σερί 11-0 για να προσπεράσει με 16-11. Ο Τσούκας απάντησε με τρίποντο, για να κλείσουν ο Καραμπάτσος με τον Χαλκίδη την περίοδο στο 20-14.

Ο Κουτσαρίδης με τον Κοτσαμπά σκόραραν για το 20-19 με τον Χατζή και τον Τσιότσιο να απαντούν 27-23. Ο Σιαμαντάς μείωσε με τον Μπουρδανιώτη Α. και τον Ιωαννίδη να κλείνουν το ημίχρονο στο 35-27. Στην 3η περίοδο η Victorious προηγήθηκε με τρίποντο του Θεοδωρόπουλου με 39-27, για να φέρει ο ίδιος το ματς στο 41-28. Η απάντηση ήρθε από τον Κοτσαμπά για το 41-33, με τον Τσιότσιο και τον Ιωαννίδη να γράφουν το 45-33. Τα Σφυριά μείωσαν με τον Χαραλάμπους και τον Μαμάκο σε 47-39, αλλά ο Μπουρδανιώτης Α. με τον Καρδαρά έγραψαν το 51-39 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χριστοδουλάκης έγραψε το 53-39, με τα Σφυριά να απαντούν με τον Κουτσαρίδη και τον Τσούκα για το 53-43 για να γράψει ο Κοτσαμπάς με 4 πόντους το 53-47 ολοκληρώνοντας ένα 0-8 της ομάδας του. Ο Θεοδωρόπουλος έκανε το 55-47 με τον Κοτσαμπά να απαντά με τρίποντο για το 55-50, αλλά ως εκεί. Ο Θεοδωρόπουλος με ένα προσωπικό ξέσπασμα καθάρισε τον αγώνα, ένα δικό του 6-0 έφερε το ματς στο 61-50. Τα Σφυριά προσπάθησαν να μειώσουν, με τον Μαμάκο και τον Κουτσαρίδη έφτασαν ως το 62-56, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι παραπάνω.

Για τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος είχε 15 πόντους, όσους και ο Ιωαννίδης, ενώ ο Τσιότσιος έγραψε 7. Για τα Σφυριά ο Κοτσαμπάς είχε 27 πόντους και ο Μαμάκος 9.

Victorious (Θεοδωρόπουλος Κ.): Μπουρδανιώτης Θ. 6, Χριστοδουλόπουλος Μ. 2, Χατζής Μ. 6, Καραμπάτσος Σ. 4, Καρδαράς Τ. 3, Ιωαννίδης Δ. 14 (2), Χαλκίδης Σ. 4, Τσιότσιος Χ. 7, Θεοδωρόπουλος Κ. 15 (1).

Σφυριά (Τσίτος Γ.): Τσούκας Α. 5 (1), Ζουμπορλής Δ. 1, Συριώτης Γ., Σαμέρας Κ., Μαμάκος Π. 9, Κονδύλης Γ., Σιαμαντάς Τ. 2, Πάνου Σ., Χαραλάμπους Δ. 2, Χρυσαΐτης Χ. 1, Κοτσαμπάς Ε. 27 (3), Κουτσαρίδης Δ. 9.

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ – ALONDRA B.C. 54-39
(8-10, 30-17, 37-24, 54-39)

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν την Alondra B.C. με 54-39 παίρνοντας τον έλεγχο του ματς στη 3η περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παπαγεωργίου και τον Λουκά να φέρνουν την Alondra B.C. στο 1-6 για να απαντήσουν ο Παπαπροκοπίου με τον Συκαρά και τον Βασιλείου για την ισοφάριση σε 8-8, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Παντελάκη στο 8-10.

Στη 2η περίοδο ο Δεληγιώργης με τον Παπαπροκοπίου έφεραν το ματς στο 14-10, με την Alondra B.C. να απαντά με τον Παπαγεωργίου για το 16-14. Όμως, ο Βασιλείου ήταν που μαζί με τον Καλαφάτη έγραψαν το 22-15 για να ανεβάσουν πάνω από τους 10 πόντους τη διαφορά ο Κοσμίδης με τον Παπαπροκοπίου, 28-15 με σερί 12-1. Το σερί διέκοψε ο Παπαγεωργίου, αλλά το ημίχρονο έκλεισε από τον Παπαπροκοπίου στο 30-17.

Στην 3η περίοδο ο Τσικρικάς έκανε το 33-19 με την Alondra B.C. να απαντά με τον Κούβα και τον Λουκά για το 35-24 πριν ο Δεληγιώργης σκοράρει για το 37-24 στο 30ο λεπτό. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Συκαράς έφερε το ματς στο 39-24 με τον Λουκά να γράφει δύο ακόμα τρίποντα για το 39-30. Όμως, δεν υπήρχε συνέχεια, οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων με σερί 15-0 καθάρισαν το ματς. Ο Παπαπροκοπίου το ξεκίνησε, με τον Βασιλείου να έχει 2 τρίποντα, τον Συκαρά να γράφει κι αυτός ένα και τον Τσάτοβ να σκοράρει. Όταν καταλάγιασε ο κουρνιαχτός του σερί το σκορ ήταν 54-30, με την Alondra B.C. να καταφέρνει στο τέλος με τον Γραββάνη, τον Κουβάτσο και τον Παντελάκη να τρέξει ένα 0-9 για το 54-39.

Για τους νικητές ο Βασιλείου είχε 15 πόντους, ο Παπαπροκοπίου 12, ο Δεληγιώργης 11 και ο Συκαράς 7. Για την Alondra B.C. ο Παπαγεωργίου είχε 12 πόντους και ο Λουκάς 11.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων (Κοσμίδης): Παπαπροκοπίου Δ. 12, Βασιλείου Α. 15 (3), Κοσμίδης Η. 2, Τσικρικάς Γ. 3, Παντελάκης Ε., Συκαράς Γ. 7 (1), Δεληγιώργης Μ. 11, Μαυροειδής Γ., Καλαλές Π., Τσάτοβ Γ. 2, Καλαφάτης Ι. 2, Παπαθανασίου Α..

Alondra B.C. (Παπαγεωργίου): Ρέμπας Π., Ασημάκος Β., Ξενάκης Γ., Γραββάνης Γ. 5 (1), Λουκάς Μ. 11 (3), Παπαδάκης Σ., Παντελάκης Π. 6, Κούβας Β. 3, Κουβάτσος Κ. 2, Γιαννατσής Γ., Παπαγεωργίου Γ. 12 (1).