Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Στα πλέι οφς ο Γ.Β.Π.!

Στα πλέι οφς ο Γ.Β.Π.!

Ο Γ.Β.Π. κέρδισε στη 2η παράταση τον Πολυνίκη με 68-64 για να προκριθεί στα πλέι οφς του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος “Πάνος Ζαχαρογιάννης” που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, μετά από έναν απίστευτο σε εξέλιξη αγώνα μπαράζ. Στους «16» ο Γ.Β.Π. θα αντιμετωπίσει την Dirtus Bologna.

ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ – Γ.Β.Π. 64-68παρβ
(9-10, 19-21, 38-34, 51-51, 57-57, 64-68)

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τον Γ.Β.Π. που με τον Γιαννόπουλο και τον Ραϊμόνδο προηγήθηκε με 1-10. Η απάντηση του Πολυνίκη ήταν άμεση, ο Κουλούρης με τον Πετρόπουλο έφεραν με τρίποντα την ομάδα τους στο 9-10 στο τέλος της περιόδου. Ο Γ.Β.Π., όμως, συνέχισε να ελέγχει το ματς και με σερί 0-9 από τον Λαρεντζάκη και τον Γιαννόπουλο έφτασε στο 9-19 για να γράψει το 11-21 ο Ραϊμόνδος. Αυτή έμελλε να είναι η τελευταία διψήφια διαφορά στο ματς, αφού το 8-0 του Πολυνίκη με Μπαραμπούτη και Τάσσιο έφερε το ματς στο 19-21 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Πολυνίκης μετά το καλάθι του Ραϊμόνδου πήρε το προβάδισμα, αφού ο Τάσσιος τον έφερε στο 27-23. Ο Γ.Β.Π. απάντησε με τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 27-26, αλλά ο Μαγγίνης ήταν που έφερε την ομάδα του στο 33-26 και τη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς. Ο Λαρεντζάκης με τον Καίσσαρη προσπάθησαν να μειώσουν για τον Γ.Β.Π., με τον Κουλούρη να απαντά με τρίποντο για τα 38-32 και τον Ραϊμόνδο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 38-34. Ο Καίσσαρης έφερε το ματς στον πόντο, με τον Πολυνίκη να απαντά με τον Τάσσιο. Καίσσαρης και Ρομανός σκόραραν για το 40-41, με τον Πολυνίκη να ισοφαρίζει με τον Πετρόπουλο σε 43-43. Ο Λαρεντζάκης με 3/3 βολές έγραψε το 43-46, ενώ ο Γιαννόπουλος έφερε το ματς στο 43-48 με 1:50 για το τέλος. Ο Πολυνίκης απάντησε με τον Μπαραμπούτη, για να ισοφαρίσει στα 34 δευτερόλεπτα με τον ίδιο μετά από κλέψιμο σε 48-48. Το καλάθι και φάουλ του Ραϊμόνδου στα 13 δευτερόλεπτα έφερε το ματς στο 48-51, αλλά ο Κουλούρης κράτησε ζωντανή την ομάδα του με τρίποντη βόμβα για το 51-51 και την παράταση.

Εκεί ο Γιαννόπουλος ήταν ο μόνος που σκόραρε για τον Γ.Β.Π., αρχικά για το 51-53, με τον Πολυνίκη να απαντά με Γκόγκα και Χριστοδουλόπουλο για το 55-53 με 1:11 για το τέλος. Ο Γιαννόπουλος ισοφάρισε στο λεπτό, για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του με 55-57 στα 35 δευτερόλεπτα. Ο Πολυνίκης έχασε την επόμενη επίθεση, αλλά έκλεψε την μπάλα και σκόραρε με τον Τάσσιο στα 5 δευτερόλεπτα για το 57-57 και τη 2η παράταση.

Ο Γιαννόπουλος έφτασε τους 8 συνεχόμενους πόντους για το 57-59, με τον Πολυνίκη να απαντά με Χριστοδουλόπουλο και Μπαραμπούτη για να προσπεράσει με 62-60. Ο Γιαννόπουλος ισοφάρισε και λίγο μετά με καλάθι και φάουλ έφερε μπροστά την ομάδα του με 62-65 φτάνοντας τους 13 από τους 14 πόντους του Γ.Β.Π. στα έξτρα πεντάλεπτα. Ο Πολυνίκης πήρε 1/2 βολές από τον Τάσσιο για το 63-65, αλλά το καλάθι του Καίσσαρη με 1:45 για το τέλος ήταν καθοριστικό, 63-67. Ο Πολυνίκης προσπάθησε, αλλά ως τα 8 δευτερόλεπτα παρότι κατάφερε να μη δεχτεί καλάθι, αστόχησε σε 2 επιθέσεις. Εκεί με 1/2 βολές του Τάσσιου μείωσε σε 64-67, έκανε αμέσως φάουλ, αλλά ο Καίσσαρης με 1/2 βολές σφράγισε τη νίκη-πρόκριση της ομάδας του με 64-68.

Για τους νικητές ο Γιαννόπουλος είχε 24 πόντους, ο Λαρεντζάκης 15 και ο Καίσσαρης με τον Ραϊμόνδο από 13. Για τον Πολυνίκη, ο Τάσσιος είχε 17 πόντους, ο Μπαραμπούτης 14, ο Μαγγίνης 11 και ο Κουλούρης 9.

Πολυνίκης (Λαγός Α.): Μαγγίνης Κ. 11, Φραγκουλάκης Γ., Τάσσιος Σ. 17, Σβέρκας Ν. 2, Χριστοδουλόπουλος Β. 4, Μπαραμπούτης Ν. 14, Κουλούρης Δ. 9 (3), Πετρόπουλος Π. 5 (1), Γκόγκας Β. 2, Κουντουριώτης Μ..

Γ.Β.Π. (Καίσσαρης Π., Λαρεντζάκης Β.): Φράγκος Κ. 1, Καίσσαρης Π. 13 (1), Λαρεντζάκης Β. 15 (2), Ρομανός Δ. 2, Ραϊμόνδος Γ. 13, Γιαννόπουλος Θ. 24.

Πρωταθλητές τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κατέκτησαν τον τίτλο στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …