Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Ο Ρεμπελιακός το ντέρμπι, 1η νίκη για Oklaχώμα Thunder!

Ο Ρεμπελιακός το ντέρμπι, 1η νίκη για Oklaχώμα Thunder!

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 65-55 την Victorious στο ντέρμπι κορυφής της 7ης αγωνιστικής για τον Α όμιλο του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Η Oklaχώμα Thunder επικράτησε με 43-40 της Losvos για να πετύχει την πρώτη της νίκη, ενώ οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν με 58-44 την Allsafe B.C.. Η Alondra B.C. νίκησε με 60-51 τον Ιχθύ, ενώ οι C-Drifters χρειάστηκαν παράταση για να κάμψουν με 69-63 την αντίσταση των Σφυριών.

ALONDRA B.C. – ΙΧΘΥΣ 59-51
(10-13, 24-27, 38-39, 59-51)

Η Alondra B.C. κέρδισε με 59-51 τον Ιχθύ με το παιχνίδι να ξεκινά με 5-2 για τους νικητές από τον Παπαγεωργίου και τον Λουκά, για να απαντήσει ο Μότσιος για το 5-9 της ομάδας του. Ο ίδιος έγραψε το 8-11, για να μειώσει ο Κουβάτσος και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 10-13 από τον Μότσιο. Στη 2η περίοδο η Alondra B.C. ισοφάρισε το παιχνίδι με τον Παπαγεωργίου, για να πάρει προβάδισμα με τον Παντελάκη. Ο Τσιφλίδης απάντησε, ο Κανελάτος έφερε την ομάδα του στο 15-18, ενώ ο Μότσιος με τον Κραουνάκη έγραψαν το 19-24. Το τρίποντο του Παντελάκη μείωσε, με τον Ιχθύ να κλείνει το ημίχρονο με τον Μότσιο και τον Τσιφλίδη στο 24-27.

Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε από τον Μότσιο στο 24-30 για να φέρει το ματς ο Τσιφλίδης στο 27-33. Η Alondra B.C. απάντησε με τον Παπαγεωργίου και τον Παντελάκη για το 32-33, αλλά ο Ιχθύς κράτησε με τον Τσιφλίδη και τον Φυλακτού το προβάδισμα, 34-39, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 38-39 από τον Παπαγεωργίου. Το τρίποντο του Λουκά έφερε την ομάδα του μπροστά με 41-39, ο Ιχθύς ισοφάρισε δύο φορές, 43-43 με τον Τσιφλίδη, αλλά ο Παντελάκης με 4 πόντους έγραψε στο 35ο λεπτό το 47-43 για να κάνει ο Κουβάτσος το 49-43. Ο Ιχθύς δεν μπόρεσε να σκοράρει εντός παιδιάς, το τρίποντο του Παπαγεωργίου ανέβασε τη διαφορά, 52-44 με 3:49 για το τέλος. Ο Μότσιος απάντησε με τρίποντο για το 52-47, αλλά ένα σερί 7-0 από την Alondra B.C. με τον Παπαγεωργίου, τον Κουβάτσο και τον Παντελάκη έφερε το ματς στο 59-47 στο τελευταίο λεπτό, με τον Τσιφλίδη να καταφέρνει απλώς να μειώσει σε 60-51.

Για τους νικητές ο Παπαγεωργίου είχε 28 πόντους, ο Παντελάκης 13, ο Λουκάς 10. Για τον Ιχθύ ο Μότσιος είχε 24 πόντους και ο Τσιφλίδης 14.

Alondra B.C. (Γιαννατσής Γ.): Ρέμπας Π., Ασημάκος Β., Παπαγεωργίου Γ. 28 (3), Γραββάνης Γ., Λουκάς Μ. 10 (2), Παντελάκης Π. 13 (1), Κούβας Β. 2, Κουβάτσος Κ. 6.

Ιχθύς (Κανελάτος Π.): Κανελάτος Ν. 3 (1), Δασκαλάκης Α., Σκορδίλης Χ. 1, Κονδύλης Δ. 3, Μότσιος Ν. 24 (1), Κραουνάκης Β. 4, Φυλακτού Δ. 2, Τσιφλίδης Δ. 14.

ΡΕΜΠΕΛΙΑΚΟΣ – VICTORIOUS 65-55
(24-17, 31-37, 42-48, 65-55)

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τη Victorious με 65-55 για να μείνει μόνος πρώτος και αήττητος στην κορυφή της λίγκας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Κοντογεώργη και τον Παπασωτηρίου απ’ τη μία και τον Καρδαρά με τον Μπουρδανιώτη απ’ την άλλη να γράφουν το 6-6. Ο Ρεμπελιακός προηγήθηκε με 14-9 με τον Παπασωτηρίου και τον Πλεξουσάκη, για να απαντήσει η Victorious με τον Μπουρδανιώτη και τον Ιωαννίδη. Στο 21-15 έφεραν το ματς ο Σαρρής με τον Λαρεντζάκη, για να απαντήσει ο Παγουλάτος, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τρίποντο του Σαρρή στο 24-17.

Στη 2η περίοδο η Victorious ισοφάρισε με τον Θεοδωρόπουλο σε 24-24 για να προσπεράσει κιόλας αμέσως μετά με τον Χαλκίδη για το 24-28 με σερί 0-11. Ο Ρεμπελιακός μείωσε σε 29-30 με τον Σαρρή και τον Πλεξουσάκη, αλλά ο Χαλκίδης με τον Καρδαρά κράτησαν την ομάδα τους μπροστά, 31-37 στην ανάπαυλα. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ρεμπελιακός με τον Σαρρή και τον Ντούσια πλησίασε σε 36-37, για να απαντήσει με τρίποντο ο Ιωαννίδης. Στο 38-45 έφερε την ομάδα του ο Μπουρδανιώτης με τον Χαλκίδη να γράφει τρίποντο για το 38-48 και το +10 της Victorious. Ο Ρεμπελιακός με τον Λαρεντζάκης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 42-48.

Στην 4η περίοδο ο Πλεξουσάκης με τον Κοντογεώργη έκαναν το 46-48, για να απαντήσει ο Χαλκίδης με 5 πόντους για το 48-53. Όμως, το τελευταίο εξάλεπτο ανήκε στον Ρεμπελιακό. Ο Σαρρής με τον Λαρεντζάκη ισοφάρισαν το ματς σε 53-53, ενώ μετά το 55-55 από τον Καρδαρά ο Ρεμπελιακός έτρεξε 10-0 στα τελευταία 4 λεπτά με τον Λαρεντζάκη και τον Πλεξουσάκη να κάνουν το 60-55 και τον Σαρρή να φέρνει την ομάδα του με καλάθι και φάουλ στο 63-55 πριν ο Πλεξουσάκης κλείσει το σκορ.

Για τους νικητές ο Λαρεντζάκης είχε 17 πόντους, ο Σαρρής 16, ο Πλεξουσάκης 15 και ο Κοντογεώργης 8. Για τη Victorious ο Θεοδωρόπουλος είχε 12 πόντους, Χαλκίδης και Ιωαννίδης από 10, ο Μπουρδανιώτης 9 και ο Καρδαράς 8.

Ρεμπελιακός (Καρράς Χ.): Ντούσιας Σ. 2, Σαρρής Π. 16 (3), Παπασωτηρίου Π. 5, Πλεξουσάκης Κ. 15, Κοντογεώργης Α. 8, Λαρεντζάκης Β. 17 (3), Καρράς Χ. 2.

Victorious (Θεοδωρόπουλος Κ.): Μπουρδανιώτης Α. 9, Καραμπάτσος Σ. 2, Καρδαράς Τ. 8, Ιωαννίδης Δ. 10 (2), Χαλκίδης Σ. 10 (1), Αγαπητίδης Σ., Θεοδωρόπουλος Κ. 12 (1), Παγουλάτος Β. 4.

ALLSAFE B.C. – ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ 44-58
(11-14, 27-25, 33-43, 44-58)

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν με 44-58 την Allsafe B.C. με το ματς να ξεκινά στο 4-4 από Σταυρόπουλο και Δεληγιώργη. Στο 6-5 έφερε την ομάδα του ο Σαντικτσής με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων να απαντούν με τον Παπαπροκοπίου για το 8-9. Στο 8-12 τους έφερε ο Κολιός με την Allsafe B.C. να απαντά με τον Σκοπελίτη για το 11-12, πριν ο Κοσμίδης κλείσει το δεκάλεπτο στο 11-14. Στη 2η περίοδο ο Σκοπελίτης με τον Σταυρόπουλο έγραψαν το 15-14, για να απαντήσει με τρίποντο ο Κοσμίδης για το 17-19 της ομάδας του. Ο Σκοπελίτης με τον ίδιο τρόπο έκανε το 20-19, αλλά ο Παπαπροκοπίου με τον Βασιλείου έφεραν το ματς στο 21-25. Η Allsafe B.C. με τον Χρυσούλα Χ. μείωσε για να τη βοηθήσει ο Σταυρόπουλος να προσπεράσει στο ημίχρονο, 27-25.

Στην επανάληψη οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων με τον Καλαφάτη και τον Κολιό προσπέρασαν με 27-30 για να απαντήσει ο Γιαγλόγλου, αλλά να ακολουθήσει μετά από τον Δεληγιώργη, τον Κολιό και τον Παντελάκη ένα σερί 0-11, σερί που έκλεισε με τρίποντο του Βασιλείου για το 29-41. Ο Χρυσούλας Χ. απάντησε , ο Σταυρόπουλος έφερε το ματς στο 33-41, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Δεληγιώργη. Στην 4η περίοδο ο Συκαράς σκόραρε για το 33-47, ενώ ο Κολιός ήταν που έφερε την ομάδα του στο 34-50. Η Allsafe B.C. προσπάθησε να απαντήσει με τον Σταυρόπουλο για το 39-52, αλλά ο Παπαπροκοπίου με τον Σαρικάκη έκριναν οριστικά το ματς, 39-56, πριν ο Γιαγλόγλου με τον Μπαλή σκοράρουν για το 44-58.

Για τους νικητές ο Κολιός είχε 14 πόντους, Βασιλείου και Παπαπροκοπίου από 10 και ο Δεληγιώργης 9. Για την Allsafe B.C. ο Σταυρόπουλος είχε 13, ενώ ο Σκοπελίτης 11.

Allsafe B.C. (Χρυσούλας Π.): Μπαλής Θ. 4 (1), Χρυσούλας Χ. 6, Σαντικτσής Κ. 4, Χρυσούλας Π., Σκοπελίτης Κ. 11 (1), Σταυρόπουλος Δ. 13, Γιαγλόγλου Γ. 4, Βλαχαδάμης Σ. 2.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων (Συκαράς Γ.): Σαρικάκης Ι. 2, Παντελάκης Ε. 2, Κοσμίδης Η. 5 (1), Κολιός Δ. 14, Παπαπροκοπίου Δ. 10, Δεληγιώργης Μ. 9, Βασιλείου Α. 10 (2), Μαυροειδής Γ., Καλαφάτης Ι. 2, Τσάτοβ Γ., Συκαράς Γ. 4, Παπαθανασίου Α..

C-DRIFTERS – ΤΑ ΣΦΥΡΙΑ 69-63παρ.
(11-10, 27-25, 37-39, 56-56, 69-63)

Οι C-Drifters κέρδισαν τα Σφυριά με 69-63 με το ματς να ξεκινά στο 2-8 για τα Σφυριά από τον Κοτσαμπά, τον Χρυσαΐτη και τον Μαμάκο. Σε αυτό απάντησαν ο Κουτέλας Π. με τον Τρίαντο για να φέρουν τους C-Drifters στο 11-10 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κουτσοβασίλης με τον Καραμήτσο έφεραν τους C-Drifters στο 10-10, αλλά ο Κοτσαμπάς με τον Ζουμπορλή απάντησαν για το 19-19. Ο Γκότσης με καλάθι και φάουλ κράτησε την ομάδα του μπροστά για να φέρει το ματς σο 25-21 ο Ξενόφος Ν.. Το ημίχρονο, μετά την απάντηση του Κοτσαμπά έκλεισε στο 27-25 από τον Κουτέλα Π..

Στην επανάληψη τα Σφυριά με τον Μαμάκο και τον Χαραλάμπους προσπέρασαν με 29-31 για να απαντήσει ο Κουτσοβασίλης με τρίποντο. Ο Μαμάκος με τον Κονδύλη έφεραν το ματς στο 32-37, με τον Κουτσοβασίλη και τον Ξενόφο Μ. να σκοράρουν για το 37-39 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο μετά το καλάθι του Κονδύλη ο Κουτσοβασίλης με τον Κουτέλα Χ. έφεραν μπροστά τους C-Drifters με 42-41 και στη συνέχεια με τη βοήθεια του Γκότση έκαναν το 51-43. Τα Σφυριά απάντησαν με τον Κοτσαμπά για το 52-47 με 2:20 για το τέλος, ενώ ο ίδιος ήταν που έφτασε τους 9 συνεχόμενους πόντους για το 53-52 στα 43 δευτερόλεπτα. Με 1/2 βολές εκατέρωθεν το ματς πήγε στο 54-53 στα 19 δευτερόλεπτα, με τα Σφυριά να κάνουν φάουλ για να γράψει ο Γκότσης το 56-53 στα 16. Όμως, 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Χαραλάμπους έγραψε τρίποντο για την ισοφάριση, 56-56, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί ο Σιαμαντάς έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του για να απαντήσουν οι C-Drifters με τον Κουτσοβασίλη, τον Γκότση και τον Καραμήτσο για ένα 8-0 που εν τέλει έκρινε το ματς, ως το 64-58 με 2:37. Τα Σφυριά απάντησαν με 1/2 βολές του Κοτσαμπά, αλλά με βολές οι C-Drifters κράτησαν απόσταση ασφαλείας, πριν ο Κοτσαμπάς φέρει το ματς στο 65-61 με 2:00 για το τέλος. Ο ίδιος έκανε το 66-63 με 1:33, αλλά το καλάθι του Γκότση για το 68-63 δεν επέτρεψε στα Σφυριά να πλησιάσουν περισσότερο.

Για τους νικητές ο Κουτσοβασίλης είχε 22 πόντους, ο Γκότσης 18, ο Κουτέλας με τον Καραμήτσο από 7. Για τα Σφυριά ο Κοτσαμπάς είχε 34 και ο Κονδύλης με τον Μαμάκο από 8.

C-Drifters (Γαλαίος Π.): Ξενόφος Μ. 4, Κουτέλας Χ. 5, Κουτέλας Π. 7, Γκαντόλιας Δ., Μπιράκος Ι., Ξενόφος Ν. 2, Κουτσοβασίλης Γ. 22 (4), Γκότσης Μ. 18, Τρίαντος Α. 2, Κατσαρής Β., Καραμήτσος Π. 7.

Τα Σφυριά (Σπηλιωτακόπουλος Α.): Μαμάκος Π. 8, Ζουμπορλής Δ. 3 (1), Συριώτης Ι., Σαμέρας Κ. 1, Τσούκας Α., Κονδύλης Γ. 8, Σιαμαντάς Τ. 2, Τσίτος Σ., Χαραλάμπους Δ. 5 (1), Χρυσαΐτης Χ. 2, Κοτσαμπάς Ε. 34 (2), Λιβάνιος Σ..

LOSVOS – OKLAΧΩΜΑ THUNDER 40-43
(8-8, 18-20, 26-34, 40-43)

Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε με 40-43 την Losvos για να πετύχει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Το ματς ξεκίνησε με τον Χαρίδημο να γράφει το 0-3 για να απαντήσει με δύο τρίποντα ο Ριτσάκης για το 6-6. Το ματς ισοφάρισε ο Πούλιος, ο οποίος έκλεισε και την πρώτη περίοδο στο 8-8 μετά τις βολές του Βέργα. Στη 2η περίοδο ο Δαββέτας έφερε το ματς στο 8-11, με τον Πούλιο να κάνει το 9-13. Η Losvos απάντησε με τρίποντο του Ριτσάκη και καλάθι του Βέργα για το προσπέρασμα, 15-14, με καλάθι και φάουλ του Χρηστιά πήγε το ματς στο 15-17, για να ισοφαρίσει ο Κυρηνίδης. Ο Δαββέτας έκανε το 17-19, με το ημίχρονο να κλείνει στο 18-20 από τον Ράπτη και τον Δαββέτα.

Στην επανάληψη το τρίποντο του Παναγιωτόπουλου έφερε το ματς στο 21-20, ο Χρηστιάς απάντησε για το 21-23, με τον Πούλιο και τον Τσάπαλο Φ. να γράφουν το 22-28. Μετά τη βολή του Ριτσάκη ο Πετρόπουλος με τον Χαρίδημο έφεραν το ματς στο 23-34, για να απαντήσει ο Κυρηνίδης με τρίποντο για το 26-34. Στην 4η περίοδο ο Κυρηνίδης με 4 πόντους έφερε το ματς στο 30-34, ενώ το τρίποντο του ίδιου ήταν που έγραψε το 33-36. Ο Χρηστιάς απάντησε για το 33-39, με την Losvos να καταφέρνει να ισοφαρίσει το ματς με τον Βάσση και τον Ιωάννου να απαντούν για το 37-39 για να ισοφαρίσει με 3:30 για το τέλος ο Κυρηνίδης σε 39-39. Με 2/4 βολές ο Τσάπαλος Φ. με τον Πούλιο έφεραν το ματς στο 39-41, ο Ριτσάκης απάντησε με 1/2 επίσης, για να γράψει με 2/2 βολές ο Πετρόπουλος το 40-43, σκορ που έμελλε να είναι τελικό.

Για τους νικητές ο Χρηστιάς είχε 11 πόντους, ο Πούλιος 10, ο Χαρίδημος 7. Για την Losvos ο Ριτσάκης είχε 15 πόντους, ο Κυρηνίδης 14.

Losvos (Ιωάννου Μ.): Ιωάννου Μ. 2, Ριτσάκης Β. 15 (4), Κυρηνίδης Ι. 14 (2), Ζαραφωνίτης Δ., Αθανασίου Μ, Βάσσης Δ. 2, Χαμορούσος Γ., Μακρής Θ., Μακρής Α. 2, Ράπτης Δ. 1, Βέργας Δ. 4.

Oklaχώμα Thunder (Χρηστιάς Δ.): Πετρόπουλος Π. 5, Τσάπαλος Φ. 4 (1), Χαρίδημος Τ. 7, Παπανίκος Θ. 1, Χρηστιάς Α. 11, Αρβανιτάκης Ν., Δαββέτας Θ. 5, Πούλιος Β. 10.